Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 377
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam!

 

Czy HAIX'y model 2005 mają wymiarówkę do długości i szerokości stopy? Jedyny sklep internetowy (Specshop), na którym udało mi się znaleźć ten model podaje tylko wymiar długości stopy według którego dobiera się but.

 

Swoją droga jeżeli znacie jakieś inne strony na, których dostanę ten model to byłby wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

Ebay.de? Podawałem wcześniej link.

Niby to jakieś odrzuty z BW, ale w praktyce doszukałem się conajwyżej małego przetarcia skóry (normalnie miałbym go dopiero po tygdniu ;)). Ogólnie były nowe i w superświetnym stanie. Jakby mi nikt nie wytłumaczył, że to odrzuty, to bym nie zauwarzył. Z tego co pamiętam to koszt 70+ przesyłka- jeśli wyśle do Polski, to pewnie za około 15 euro.

Wychodzi że za koło 85 euro możesz szybko mieć kontraktowe buty model 2005. Moim zdaniem warto. (wychodzi dużo taniej niż na specshopie)

Problem będzie jeżeli jednak rozmiar nie będzie pasować... Przesyłka trochę może potrwać...

Link to post
Share on other sites

Ebay.de? Podawałem wcześniej link.

Niby to jakieś odrzuty z BW, ale w praktyce doszukałem się conajwyżej małego przetarcia skóry (normalnie miałbym go dopiero po tygdniu ;)). Ogólnie były nowe i w superświetnym stanie. Jakby mi nikt nie wytłumaczył, że to odrzuty, to bym nie zauwarzył. Z tego co pamiętam to koszt 70+ przesyłka- jeśli wyśle do Polski, to pewnie za około 15 euro.

Wychodzi że za koło 85 euro możesz szybko mieć kontraktowe buty model 2005. Moim zdaniem warto. (wychodzi dużo taniej niż na specshopie)

Problem będzie jeżeli jednak rozmiar nie będzie pasować... Przesyłka trochę może potrwać...

 

Dzięki, od dawna obserwuję te aukcje jednak brakowało mi opinii na temat jakoś ci tych butów ("w końcu to jednak odrzuty").

 

Jeszcze tylko kwestia rozmiarówki i będę ogromnie wdzięczny 8)

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że mimo wszystko jakieś minimalne wady możesz tam znaleść. Zeby nie było, że nie ostrzegałem ;).

Ale moim zdaniem, nie warto wydawać prawie dwa razy więcej w kraju, jeśli można dostać coś, co bez lupy wydaje się być bez wad.

Moje jak narazie sprawują się idealnie, nie przeciekały, ani też nie było mi zimno na śniegu, mimo że były prosto z pudła, bez uprzedniego wypastowania. Później nosiłem je codziennie i równie dobrze radzą sobie w lesie, co i w mieście. No i są kontraktowe, a nie na rynek cywilny, jak te ze specshopu ;).

Właściwie, to jest 100% tak, jak mówił Ronin- ewolucja poprzedniego modelu. Tyle że teraz są nieco ładniejsze, łatwiej się je sznuruje i łatwiej czyści- szczególnie jeżeli chodzi o podeszwę . Na dalsze wnioski zostawiam sobie więcej czasu, mam je zbyt krótko. Ale ogólnie polecam ;).

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Właśnie dziś doszły do mnie moje upragnione BW 2005. Mam pytanie. Otóż zgodnie z instrukcją na wielu stronach odrysowałem stopę na kartce, potem zmierzyłem najdłuższą odległość. Wyszło 270 mm. Takie buty zamówiłem.

 

Po zmierzeniu buta okazuje się, że mam pewien luz około 5 - 7 mm. I teraz pytanie?? Czy to normalne?? Tak ma być ?? Oczywiście na szerokość jest ok.

Link to post
Share on other sites

Buty nawet powinny być o te 7 mm - 10 mm dłuższe, ponieważ:

 

1. Gdy jesteśmy naprawdę mocno obciążeni (w naszym przypadku wypchany Berghaus, oporządzenie i stosunkowo ciężka zawartość kieszeni kurtki i spodni) stopa się "wydłuża" pod wpływem nacisku (kości mają kształt łuku, a kiedy naciskamy z góry łuk to wiadomo co się dzieje) - jeżeli but jest dopasowany to zaczyna uwierać w palce z przodu.

 

2. Gdy schodzimy z górki stopa przesuwa się w bucie lekko do przodu (nawet jak jest mocno zasznurowany). Powinno być tak, że sznurowanie zapobiega w takiej sytuacji zsunięciu się palców aż do noska buta, czyli ponownie musi być zapas.

 

Te sytuacje można mnożyć, ale generalnie przed palcami powinien być zawsze luz.

 

Jak ktoś nie wierzy to proszę, rada ze strony Haixa (jest nawet obrazek pokazujący wspomniany zapas):

 

http://www.haix.com/deu/download.php?file=...lle_deutsch.pdf

 

Jak widać Haix radzi 1 cm luzu a np. Hanwag 5 - 7 mm.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Witam!

 

Parę dni temu zakupiłem buty z tej aukcji: http://cgi.ebay.de/Haix-Kampfstiefel-Feld-...%3A1|240%3A1318 ,p poniżej zdjęcia defektu o którym mowa w opisie aukcji:

 

a0da02cd1509c448m.jpg

96038e1f90bbf1b8m.jpg

67c938589ddb7e65m.jpg

 

Rysy skóry na lewym bucie widoczne dopiero po przyjrzeniu się z bliska sądzę, że po zapastowaniu nie będą w ogóle widoczne. Po założeniu i porządnym zasznurowaniu zadałem sobie bardzo ważne, życiowe pytanie "jak ja mogłem chodzić w skokach tyle lat?!" ;-)

 

Odpowiedź dotycząca luzu na długości buta została już udzielona, w moim przypadku jest jeszcze kilkumilimetrowy luz na piecie (góra-dół), jest on dozwolony, ewentualnie jaki jest dopuszczalny.

Link to post
Share on other sites

U mnie przetarcie było z boku, nad podeszwą. Prawdę mówiąc, trzeba się było przyjrzeć, żeby to zauważyć ;). Tutaj masz trochę gorzej, bo przód rzuca się w oczy, ale pradę mówiąc, pewnie po kilku ostzrejszych wypadach, też pojawiłyby się jakieś ryski (pamiętam moje stare buty, i ich stan na początku i na końcu).

Jak dłużej w nich pochodzisz, to podziel się spostrzeżeniami, może pomożemy tym, jeszcze komuś w wyborze :).

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Panowie, mam pytanie: czy można w jakiś sposób naprawić ubytki zewnętrznej powłoki butów BW 2000? Od roku średnio intensywnego użytkowania przy nieczęstym pastowaniu porobiły mi się straszne przetarcia (but jest na noskach już wyraźnie jaśniejszy, gdzieniegdzie trafia się niewielka "wyrwa" w skórze), a chciałbym, aby butki jeszcze trochę czasu posłużyły nie tracąc swoich właściwości i zachowując jako-taki wygląd... Czy pozostaje mi tylko częste pastowanie, by zakryć te ubytki?

PS: Dzisiaj biorąc do ręki nową "Politykę", zobaczyłem, że polski żołnierz (pewnie strzelec wyborowy, sądząc po uzbrojeniu i maskowaniu) ma właśnie butki BW (no, nie spotkałem się w każdym razie z innym obuwiem o tak charakterystycznym kształcie wiązaniu) - czyżby polscy wojacy doceniali wygodę niemieckiego obuwia?

Link to post
Share on other sites

Znając przepisy i wewnętrzną politykę polskiego wojska, raczej wątpie by ktoś chodził w innych obuwiu. Ostatnio sam się na tym złapałem, bo patrząc na buty kolegi, myślałem że kupił nowe Haixy. Okazało się, że nowe polskie buty wojskowe, na pierwszy rzut oka, wyglądają podobnie do BW mod.2005

 

Właściwy sposób naprawienia butów wskaże ci każdy szefc starej daty. ;-)

To but wojskowy, piękny być nie musi. Swoje pastuje grubo specjalną pastą BW i wypełnia ona trwale niewielkie rysy i nawet ubytki w skórze.

pastacr1.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Ważna jest również prawidłowa procedura czyszczenia i pastowania. But należy oczyścić i dokładnie wysuszyć. NIE wolno suszyć wysoką temperaturą ! Najlepiej wystawić w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Wcieramy grubą warstwę pasty równomiernie w całą powierzchnie buta, szczególnie w szwy i łaczenia. Następnie odstawiamy i idziemy spać. Kolejnego dnia wcieramy dokładnie zaschniętą pastę. Dokładnie polerowanie buta jest zbyteczne, bo pasta BW powoduje, że skóra staję się lekko matowa. Jeśli ktoś w BW potrzebował błyszczące buty, przykładowo na uroczysty apel, to traktował je lakierem do włosów. Polecam zestaw do czyszczenia butów, oczywiście kontraktowy:

putzro4.th.png

Link to post
Share on other sites

PS: Dzisiaj biorąc do ręki nową "Politykę", zobaczyłem, że polski żołnierz (pewnie strzelec wyborowy, sądząc po uzbrojeniu i maskowaniu) ma właśnie butki BW (no, nie spotkałem się w każdym razie z innym obuwiem o tak charakterystycznym kształcie wiązaniu) - czyżby polscy wojacy doceniali wygodę niemieckiego obuwia?

W jednostkach WP o ktorych wiem istnieje pewna dowolność co do obuwia. Chłopaki noszą zimą BW lub KUPCZAKI(goretexowe), często sami sobie botki kupują (szczególnie na zimę) bo nasze desanty to porażka. Ta fotka akurat o której piszesz jest tego potwierdzeniem.

 

th_10277_KURS_SNIP._3111319_122_599lo.JPG

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...