Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Formowanie bateri szybkoładowarka


Recommended Posts

Na poczatek chcialem powitac wszystkich maniakow ASG!

Jestem nowy, ale forum "monitoruje" od jakiegos czasu i mimo szukania (moze zle to robie i zostane zbyty :( ) nie moge znalezc odpowiedzi. Trapi mnie kilka problemow, a mianowicie:

1. czy nowy akumulator da sie uformowac szybkoladowarka?

2. wiem ze nie bedzie miala swojej pelnej pojemnosci wiec czy akumulator na tym nie ucierp?

3. czy jesli po jakims czasie kiedy zakupie wolna ladowarke to bede mogl akumulator uformowac na nowo i uzyskac pelna pojemnosc?

 

moj akumulator to 8,4V 1300mAh, ladowarke zamierzam kupic ICS Alfa-3 ponoc jes w miare dobra.

Link to post
Share on other sites
1. czy nowy akumulator da sie uformowac szybkoladowarka?

teoretycznie tak, chociaz lepiej byloby wolna

 

2. wiem ze nie bedzie miala swojej pelnej pojemnosci wiec czy akumulator na tym nie ucierp?

nie rozumiem :?

 

3. czy jesli po jakims czasie kiedy zakupie wolna ladowarke to bede mogl akumulator uformowac na nowo i uzyskac pelna pojemnosc?

co kilka/kilkanascie cykli zaleca sie ponowne formowanie baterii wiec tak czy inaczej bedziesz musial to robic, ale jesli od poczatku zle uformujesz baterie to juz nigdy nie odzyskasz 100% wydajnosci

 

PS rzeczywiscie cos kiepsko szukales: http://forum.wmasg.pl/viewtopic.php?t=1201

 

akumulatorów Ni-Cd nie formuje sie

bzdura!

wszystkie baterie nalezy formowac i Ni-Cd, i Ni-MH

Link to post
Share on other sites

Chodzilo mi o to ze jesli laduje sie akumulator szybkoladowarka to nie osiaga on swojej calej pojemnosci tzn 100% naladowania, np z 1300mAh bedzie powiedzmy 1000mAh (gdzies na forum czytalem, ale nie wiem czy dobrze to zrozumialem) i czy tak juz zostanie czy bede mogl to w przyszlosci odzyskac te 300mAh ladujac akumulator ladowarka wolna. Znowu troche namieszalem ;)

Link to post
Share on other sites

chyba cos nie tak zrozumiales... bateria bedzie nie do konca naladowana jesli bedziesz ja ladowal zbyt krotko lub zbyt malym napieciem...

szybkoladowarka laduje baterie w pelni ale robi to dosc "brutalnie" (szybko) co skraca jego zywotnosc (ale nie az tak drastycznie jak zle uformowanie na poczatku)

Link to post
Share on other sites

Prawidłowe eksploatowanie baterii Ni-Cd polega na całkowitym naładowaniu , użytkowaniu , rozładowaniu i ponownym naładowaniu itd. . Więc nie możemy tu mówić o formowaniu bo to jest to samo co ładowanie.

Natomiast w ogniwach np. Li-On gdzie można je „doładowywać” możemy mówić o formowaniu , które polega na tym co napisałeś. No ale mogę się mylić i może jest to tylko bzdura! :D

Link to post
Share on other sites

ogolnie mowiac masz racje

ale jesli baterii NiCd nie uformujesz w ogole to straci ona duzo ze swoich wlasciwosci, natomiast jesli ja uformujesz, bedziesz uzytkowal, ale raz na jakis czas bedziesz w sytuacji ze musisz ja doladowac to nic sie nie stanie... jesli co kilkanascie cykli (nawet niepelnych) bedziesz ja ponownie formowal to straty pojemnosci bede minimalne

Link to post
Share on other sites

hmmm wydaje mi sie, ze autor watku ma troche racji

 

ja rowniez slyszalem (a pytalem w wielu miejscach), ze szybkoladowarki dzialaja na zasadzie timera - ustawiamy pojemnosc baterii, napiecie, a ladowarka laduje okreslonym pradem takie ogniwa np. przez rowna godzine. Jesli przy tych ustawieniach probowalibysmy naladowac inna baterie to rowniez ladowarka probowalaby ja pakowac przez 60min. W takim ukladzie ladowarki maja ustawiona tolerancje aby nie przeladowac baterii. W zwiazku z tym tak naprawde baterie sa niedoladowywane do swojej maksymalnej pojemnosci.

 

Inaczej jest ladowac baterie malym pradem o znanym natezeniu - wtedy ze wzoru mozemy wyliczyc sobie potrzebny czas ladowania

 

wzoru tego teraz nie pamietam - jak znajde to napisze

 

AHA - to tylko taka moja teroria !!! ;) nie krzyczec, z fizyki mialem zawsze braki ;)

Link to post
Share on other sites
Troche zbocze z tematu, czcialem zapytac jak jest z Alfa-3 ICSa przy wolnym ladowaniu, w instrukcji pisze zeby podlaczyc akumulator i ladowac przez 10-14 godzin, nie ma tam mozliwosci ustawienia pradu ladowania a na "amperomierzu" wskazowka stoi na zerze, czy tak ma byc?

 

Tak będzie, żeby zmierzyć natęrzenie prądu musisz się wpiąć amperomierzem do obwodu szeregowo.

 

Pozatym jeżeli masz wolnoładowarkę to posiada ona stały współczynnik ładowania który powinien być na zasilaczu/ładowarce np. 8,4V 200mA. Oczywiście napięcie musi być takie same jak twoja bateria. Wzór masz trochę wyżej więc sobie oblicz dla swojej bateri baterii. Tylko uwaga jak wyjdzie ci naprzykład 3,4 h to dzięsiątki nie oznaczają że to jest 3 i 40 min tylko 3 h 4/10 godziny (dokładnie 24 min)

Link to post
Share on other sites

Na opakowaniu pisze, ze jest to szybkoladowarka, a w instrukcji jest opis rozladowania, szybkiego ladowania, i ladowania niskim pradem i pisze tak: cytuje

"Zawsze zaczynah ladowanie niskim pradem z rozladowana bateria

1. Przestaw dzwignie Charge/Discharge na pozycje Charge

2. Podlacz ladowarke do gniazda sieciowego 230V

3. Podlacz baterie NiCd do ladowarki (lampka sie swieci)

4. Laduj baterie niskim pradem od 10 do 14 godzin do pelnego naladowania."

i nic wiecej, tak wyglada ta ladowarka

http://military.pl/cgi-bin/milshop/ICSMC35.html

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...