Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lekka piechota (Jägertruppe)


Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

SEM 70 już jest praktycznie w każdej jednostce jednak... Wyczytałem na forum dla żołnierzy gdzie wypowiadali się panowie z SEK-T (jednostki obrony terytorialnej - taka dziwna formacja, która powstała niedawno i złożona jest z ludzi szkolonych do działań partyzanckich na terenie Niemiec w razie okupacji... Większość jej składu to ludzie którzy służyli już w BW i są rezerwistami), że u nich do podstawowych szkoleń nadal wykorzystuje się SEM35, chociaż w razie potrzeby, na poważne zadania, dostają SEM70.

 

Ronin

 

p.s.

 

Należy je mieć, regulaminowo 2 sztuki

 

Jeszcze jedna uwaga, bo widzę, że mimo moich starań ludziom w pamięci tkwi, pewna bzdura ;). Mianowicie regulamin nie określa ilości ładownic. Wbijcie sobie to na zawsze do głowy - regulamin mówi jedynie gdzie je przypiąć ("po obu stronach klamry pasa") ale nie określa ilości. Dla tych co by ciągle mieli wątpliwości cytat z regulaminu:

 

I. Trageweise der persönlichen Ausrüstung

 

1 - Die Mehrzwecktasche Trageausrüstung wird hinten am Hüftgurt befestigt.

2 - Die Feldflasche wird auf der rechten Körperseite in der Feldflaschentasche Trageausrüstung

getragen.

3 - Der Klappspaten wird samt Tragetasche in der auf dem Deckel des Kampfrucksackes

angebrachten Tasche oder im Rucksack, klein, mitgeführt.

4 - Magazintaschen sind beiderseits des Verschlusses des Hüftgurtes zu tragen.

5 - ABC-Schutzmaske und ABC-Selbsthilfeausstattung werden in der Tasche ABCSchutzausrüstung,

pers, auf der linken Körperseite am Hüftgurt getragen. Der Verschluß zeigt

nach außen.

 

NIE MA NIC O ILOŚCI!

Link to post
Share on other sites

Uzupełniając temat ilości ładownic:

Ich ilość nie bierze się z regulaminu oporządzenia, a z faktycznie wydawanej w praktyce liczby magazynków. Regulamin określa tylko miejsce ich noszenia. Potocznie przyjęło sie przekonanie, że nosi się dwie ładownice, ponieważ żołnierze najczęściej otrzymywali 3 magazynki. Potwierdzają to w rozmowach byli żołnierze Bundeswehry, którzy odbywali służbę na terenie Niemiec oraz byli na misjach zagranicznych. Przykładowo do Mehlerow, gdzie jest miejsca na 6, otrzymywali tylko 3 magazynki.

Mówimy tutaj o zwykłych jednostkach i zwyczajach panujących kilka lat temu. Terazniejszość wygląda już trochę inaczej, nie wspominając o jednostkach specjalnych,nowych oporządzeniach, oraz o tym, że nie wszystkie zdjęcia Bw są rzetelne i nie pozowane na potrzeby mediów.

Dlatego, jak to robią niektórzy germanofile, należy opierać się na materiałach źródłowych, regulaminach i innych instrukcjach wewnętrznych BW. ;-)

Link to post
Share on other sites

... Wyczytałem na forum dla żołnierzy gdzie wypowiadali się panowie z SEK-T (jednostki obrony terytorialnej - taka dziwna formacja, która powstała niedawno i złożona jest z ludzi szkolonych do działań partyzanckich na terenie Niemiec...

 

...wrzuć linka

Link to post
Share on other sites

Znalezienie tej informacji powtórnie będzie nieco utrudnione, ale o ile dobrze pamiętam rzecz rozegrała się na forum:

 

http://www.sierra-313.de/community/

 

(forum jest na temat ekwipunku wojskowego - większość użytkowników to żołnierze, jednak trafiaj się tam także rekonstruktorzy zadający pytania u źródła... Jeden z wątków służy jednak przedstawianiu się, więc można sprawdzić od kogo pochodzi dana informacja:

 

http://www.sierra-313.de/community/thread....6207&page=1

 

Jak widać panowie służą w wielu różnych jednostkach...

 

Ronin

 

[edit]

 

Jednak nie - trochę zawiodła mnie pamięć. Tamta informacja pochodziła z mp.net-u, a nie ze sierry:

 

Doing this frees a number of issued SEM52S for the communication between different squads of the platoon using separate channels and up to company level (if within range). Beyond their range the issued SEM35 are used (if they actually work for that day, that is).

 

Dyskusja rozegrała się tutaj:

 

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=85569

 

gdy do sieci przeniknęły pierwsze foty panów z SEK-T i ludzie się zastanawiali kto to.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Hmmm, myślałem, że Panzerfaust to granatnik przeciwpancerny, a nie wyrzutnia rakiet. Jak to jest w końcu?

 

"Medyk pilnuje, żebyś nie zaliczył zgona na polu walki" - to raczej dowódca i regulamin i nie tyle na polu walki, co przed nią : P Rozumiem, ofkorz, o co chodzi, ale to jest już chyba stały ekspansywny związek frazeologiczny i można by napisać, że pilnuje, abyś nie zszedł ;)

 

Przy MG to tam jest "ładownica na p8", rozumiem, że w znaczeniu kabura? A jak z ładownicą na ewentualny dodatkowy mag?

 

Jak już piszesz, że amunicyjny nosi plecak z przytroczoną skrzynką, to albo napisz plecak u wszystkich, albo tu jakieś wyjaśnienie. O ile dobrze wiem, w chwili, w której reszta zostawia plecak, on też zostawia.

 

 

może brzmieć czepialsko, ale to dal dobra tekstu. Całość bardzo zgrabna i cieszy fakt, że wreszcie w kupie. Czytelnie podzielone. Rada - pisz kolejne teksty, to środowisku sympatyków BW wyjdzie na dobre. ;)

 

 

 

 

 

I mam pytanie odnośnie Anti-tanka. Ile rakiet? I w jaki sposób nosi Panzerfausta, gdy go nie używa? Jakiś specjalny pasek/zawieszenie, czy może coś do kamizelki/pasoszelek?

Edited by Paprotek
Link to post
Share on other sites

Właśnie jeśli chodzi o Panzera mam problemy z informacjami. Na jednym ze zdjęć, z ćwiczeń, żołnierz mający PF, ma na szelkach Ładownice do G36, czyli teoretycznie też ma Gietę. Co do zawieszenia, to takowe istnieje.

http://commi.narod.ru/asb/d/pzf3.jpg

Nie widziałem żadnych skrzynek amunicyjnych na pociski, żadnym ładownic, nic...

 

Co do plecaka, to tu jest zdjęcie:

http://img244.imageshack.us/my.php?image=mg3teamym0.jpg

na którym widać MG Shutze II z plecakiem 65l, mimo, że reszta żołnierzy na tych ćwiczeniach była bez plecaka.

 

ładownica do P8: Racja, chodziło mi o kaburę po jednej stronie i jedną ładownicę na magazynek po drugiej stronie :)

Edited by choisen
Link to post
Share on other sites

w takim razie co do ładownic na granaty.. to ja też mam pytanie

http://img145.imageshack.us/my.php?image=fotxe7mn7.jpg

jak oni mają je zamontowane?

to jakiś stary system montowania bądź obowiązujący tylko na treningach ??

Koleś z PF musi mieć G36(albo w ostateczności MP7)... nie widzę tego inaczej.

Bo raczej nie będzie biegał z P8 gdy (o ile dożyje) skończą mu się pociski do PF.

Link to post
Share on other sites

Tekst o Jaegrach bardzo ciekawy jednak:

 

1. Zastrzegłbym, że opisany podział jest bardzo sztywny a w praktyce tak nie zawsze to wygląda. Często skład drużyny ustalany jest rozkazem dowódcy kompanii, w zależności od zadania (większe ryzyko spotkania sprzetu opancerzonego - dodaje się więcej ludzi z bronią p. panc., potrzebny rasowy snajper - dodaje się snajpera itd.).

 

2. Trochę drażni słownictwo - sporo amerykańskich wyrazów, które można zastąpić polskimi lub niemieckojęzycznymi. Sporo terminów wziętych z gier komputerowych - lepiej użyć słownictwa specjalistycznego to artykuł dużo zyska ;).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

anti-tank

fireteam

grunt

klasa i profesja (słowa rodem z gier rpg ;))

szturmowiec (imperium? ;))

 

W sumie to chyba wszystko. Wbrew pozorom słowa jak "koleś", "mięso armatnie" itd. rażą jakoś mniej bo tworzą klimat teksu, chociaż pewnie też bym je zmienił.

 

Poza tym myślę, że tekst jest o tyle wartościowy, że zebrałeś sporo informacji w jednym miejscu - gratuluję.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Dobra, zaczynam poprawiać ;) Po prostu za bardzo nie miałem innego pomysłu na np. "Anti-Tanka". Co myślicie o "Operatorze PF3"?

 

Myślę, że szturmowiec za bardzo nie ma słowa zamiennego. Bo jak nazwać po prostu kolesia z G36 bez żadnej dodatkowej specjalizacji?

 

Dodaję dodatkowo nazwy żołnierzy po niemiecku :)

Link to post
Share on other sites

1. Skład drużyny

 

Ustalony jest tworem nazywanym ETATEM. Drużyna może być wzmocniona, lub osłabiona (jeśli zabierzemy jej żołnierza celem wzmocnienia innej).

 

2. Fernmeldtruppe

 

To nazwa rodzaju wojsk. Tu przypuszczalnie pasuje Fernmelder.

 

3. MG3

 

MG3 jest odpowiednikiem M240 lub M60. Odpowiednikiem M246 w BW jest MG4.

 

4. Schütze - przez "ch"

 

Mam strukturę drużyny grenadierów pancernych, ale z przełomu XX/XXI wiek. Składa się z dowódcy i 9 żołnierzy. Wśród nich jest jeszcze operator granatnika ppanc, bodajże milan, ale głowy nie dam. Sprawdzę jutro i opiszę.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...