Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Szwedzka menażka


Recommended Posts

Witojcie icon_smile.gif

Szukałem w zasobach forum i oprócz domysłów (typu ciekawe co to warte?) nie znalazłem nic na temat szwedzkiej menażki, którą można kupić na allegro. Linku nie chce podawać, bo nie chcę reklamować konkretnego sprzedawcy.

Od kilku lat mam kocher K2, bardzo zacny zestaw garów i czajniczek, oraz kuchenkę „camping gaz” - wszystko to się dobrze sprawdza w lecie, na spływie kajakowym czy przy innej, stosunkowo stacjonarnej okazji, gdy na przygotowane żarełko czekają 3 – 4 osoby. Campingowy gaz zawiódł mnie w tamtym roku, w zimie, gdy próbowałem przy ~ -5*C zagotować wodę na „góralską herbatkę”. Okazało się, że rozprężający się gaz dodatkowo oziębiał już zimną butlę, cisnienie gazu siadło tak, że 1 litr wody gotował się około25minut (w lecie 3- 5 minut).

Przypomniałem sobie, jak to kiedyś w starym polskim kocherku na spirytusowym palniku, gotowałem wodę ze śniegu, na Czerwonych Wierchach i nie miałem z tym żadnych problemów.

Dlatego zainteresowała mnie ‘szwedzka menacha’.

Składa się z :

1. ruszt / palenisko / osłona palnika – każda nazwa po części dobra będzie icon_smile.gif, z czerninego aluminium, waga 210g, dość twarde, niezbyt chętnie się wygina, ze składaną podstawą dla menachy na czas gotowania;

2. menażka (gar + dekiel) kształt eliptyczny, bez wywinięcia rantu na górze, tak jak to jest w polskich menażkach, grubość ścianek ~1,8 – 2 mm, waga 500g, może być srebrna a może być też oliv;

3. palnik – klasyczny spirytusowy, dość długo się rozgrzewa waga 180g

4. flacha z plastiku na spiryt – niestety moja nie jest szczelna, kawałek folii pod nakrętkę załatwił sprawę, waga z „napędem” 280g.

 

Całość waży około 1200g.

 

Domowa próba grzania wody:

Palnik dostał 60ml jagodzianki na kościach i miał zagotować ~750ml wody. Na tej ilości denaturatu zagotowały się dwie menażki wody. Dla porównania sprawności palnika, w tym samym czasie gotowałem wodę w małym garncu na zwykłej kuchni. Palnik dłuuugo się rozpala, około 6 minut, jak już się rozgrzeje to dobrze daje icon_smile.gif, ale do tego czasu, ledwie się bździ. Woda z kuchni gotowała się około 5 minut, pierwsza menacha od zapalenia palnika do zagotowania – 12min. Druga menacha już tylko 6 min.

Moim zdaniem jest to całkiem sensowna rzecz, palnik spirytusowy ma tę przewagę, że denaturat jest mniej wrażliwy na temp. zewnętrzne, łatwo dostępny, bezpieczniejszy niż gaz.

Powyższy opis dedykuję tym, zastanawiają się nad wyborem jakiegoś sprzetu do gotowania.

pzdr.

Edited by kotbury
Link to post
Share on other sites

Wiesz, i to jest powód, dla którego sam ślinię się na Trangię :) Sprzęt podobno nie do zajechania...

 

Ten kocher, o którym wcześniej pisałem, to był polski produkt z lat 1978 - 1980, qltowej firmy Polsport :). Zdjęcie takiego cuda można zobaczyc na zakończonej już aukcji:

http://www.allegro.pl/item438382095_zestaw...ki.html#gallery

Używałem tego chyba z dziesięc lat, najpierw na obozach harcerskich a potem jako indywidualny włóczęga. Nic sie nie zniszczyło, nie zużyło. W końcu komuś ten kocher oddałem, bo myślałem, że mi nie będzie potrzebny ( o, ja naiwny!)

Obejrzałem Triangię i po tym Polsporcie, to mnie nie rusza :)

A dla "naszych potrzeb", to chyba menacha moze byc lepsza, bo nie potrzebujesz dwóch czy trzech garów, zaparzaczki do herbaty i czajnika :) natomiast palnik spirytusowy t menażce i Triangii jest bardzo podobny, tyle, że bez "regulacji".

 

Czy mógłbyś dać link do tego szweda? Bo jedyne co znalazłem to to:

http://www.allegro.pl/item446882718_menazk...sc_szwecja.html

 

ale przecież nie chodzi o to, bo to plastik.

 

Edyta: o to chodziło?

 

http://www.allegro.pl/item450770875_menazk...waczem_11s.html

 

Tak, to taka menażka. Na zdjęciu jest srebrna, ja dostałem malowaną (oliv) :)

Edited by kotbury
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...