Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radosne impresje na temat broni palnej


Recommended Posts

Ja spróbuje :D

Minigun np. Vulcan z założenia jest karabinem strzelającym ogniem automatycznym o bardzo dużej szybkostrzelności. Dlatego miniguny mają 3, 5, 6, a nawet 8 luf (zaraz powiem po co one). Gdy rdzeń się rozkręci to przy strzale przez każdą lufę może wylatywać nawet parę kul, wszystko jest elegancko zsynchronizowane. I dlatego jest tyle luf by się za bardzo nie grzał ten "potwór", szybkostrzelność jest tak wielka że dźwięk tego cuda brzmi jak piła łańcuchowa na pełnym gazie lub rozdzierane prześcieradło. Przy 8-miu lufach gdyby skupić się tylko na jednej (obrót-strzał-obrót-strzał) to nawet szybkostrzelnośc tej jednej lufy jest bardzo duża. Można powiedzieć, że łuski wylatują jakbyś przechylił wiadro pełne ich właśnie :wink: ... masakra.

 

*sorry za OT

Link to post
Share on other sites

Tak myślałem że poto jest tyle luf żeby sie nie przegrzewały ale że jedną lecą po 3-4 pociski tego nie wiedziałem

A piękny efekt strzelania z tego cudeńka można zobaczyć w"Blach Hawk Dawn"

 

A wiecie że są miniguny na kulki??:D Tak tylko mówie....

 

THX FBOARDPRO

Link to post
Share on other sites
Gdy rdzeń się rozkręci to przy strzale przez każdą lufę może wylatywać nawet parę kul

Bardzo ciekawe stwierdzenie, Fboard...

Po 1) Jesli za rdzen uwazasz os, to sie ona nie kreci, obracaja sie lufy :-)

Po 2) Strzal jest zawsze oddawany tylko przez jedna lufe w danym momencie!

 

Ciekawostka jest, ze pociski sa odpalane elektrycznie, a druga ciekawostka jest, ze pomysl na takie rozwiazanie zaczerpnieto od Gatlinga, ktory byl chyba protoplasta wszystkich karabinow maszynowych! Zasadnicza innowacja bylo zamienienie napedu mechanicznego na elektryczny.

 

Pozostala kwestia terminologi. Minigun to po prostu wersja dzialka Vulcan, o kalibrze 7,62mm, tak wiec nie mylmy pojec...

Link to post
Share on other sites

Fboardpro z postu na post wymysla co raz ciekawsze rzeczy :D

jedynym znanym, nazwijmy to dla uproszczenia, karabinem w ktorym moze sie znajdowac w lufie kilka pociskow (kule to byly w sredniowieczu :P) jest Metalstorm (bylo na forum, jak chcesz to szukaj a nie pytaj :P)

 

w karabinach i dzialkach systemu Gatlinga znajduje sie tylko jeden pocisk w lufie i strzela tylko jedna lufa na raz. Cykl strzalu wtglada tak (patrzac od strony wylotu luf):

lufa na godz 12-tej - pada strzal

lufa na godz 4-tej - zostaje wyrzucona luska

lufa na godz 8-tej - zostaje zaladowany nowy naboj.

kazda lufa ma swoja wlasna komore nabojowa, wiec w uproszczeniu (tak byly produkowane pierwsze gatlingi) jest to kilka karabinow zamocowanych na obracajacym sie bebnie i autmatycznie ladowanych i odpalanych

szybkostrzelnosc niektorych modeli przekracza 100strz/sek...

z ciekawostek GAU-12 ma przelacznik szybkostrzelnosc (dwupozycyjny)

a dzialko obrotowe (3-lufowe) montowane na Mi-24 (nie pamietam nazwy dzialka) ma mozliwosc podlaczenia jednosczesnie dwoch tasm amunicyjnych (z roznymi rodzajami amunicji) i strzelec wybiera ktora amunicja strzela

Link to post
Share on other sites

Hej,a jak się zatnie minigun to co?

Minigun ma napęd elektryczny, obracanie luf ,odpalanie naboii i przesuw taśmy z amunicją to sprawa silnika elektrycznego(patrz posty powyżej)nabój któren nie odpali i tak zostanie usunięty a na jego miejsce zostanie załadowany nowy,awarię miniguna może spowodować uszkodzenie silnika,instalacji elektrycznej lub innych mechanizmów.Chain gun,działko (jednolufowe)30mm w helikopterze AH 64"Apache"ma też zasilanie zewnętrzne,ma opinię 100% niezawodności.Tego typu sprzęt przy właściwym użytkowaniu się nie psuje.

Link to post
Share on other sites
Gatlinga, ktory byl chyba protoplasta wszystkich karabinow maszynowych! Zasadnicza innowacja bylo zamienienie napedu mechanicznego na elektryczny.

Chodzi o te milusie karabiny na korbkę znane już w czasch "WILD WEST" ?:)

Link to post
Share on other sites
Jesli za rdzen uwazasz os, to sie ona nie kreci, obracaja sie lufy :-)

ja to nazywam rdzeniem, a budowy vulcana nie musisz mi tłumaczyć :|

 

Strzal jest zawsze oddawany tylko przez jedna lufe w danym momencie!

dwa lata temu oglądałem program na discovery i tam był pokazywany prototyp jakiegoś miniguna z lat 50-ątych w którym przez lufę wylatywały chyba do 2-3 naboi. Był tak skonstruowany, że była jedna komora nabojowa. Jednak po wielu próbach zrezygnowano bo często się zacinał, dlatego o nim wspomniałem.

 

Fboardpro z postu na post wymysla co raz ciekawsze rzeczy

bez przesady...

 

(kule to byly w sredniowieczu )

już nie masz się do czego przyczepić :roll:

 

Co do postów to ostatnio głupsze ma razielos który wydaje sie za punkt honoru przyja przebic mutanta Fboadpra w ilosci postów oraz ich głupocie

zastanów się czasem co piszesz i nie obrażaj mnie. Po tym poście pokazałeś, że masz nie więcej niż 12 lat :?

 

Chodzi o te milusie karabiny na korbkę znane już w czasch "WILD WEST" ?

tak, mozna powiedzieć że minigun wykonywał wtedy pracę stu ludzi na polu walki. Dodam jeszcze, że Gatling na początkowo chciał zasłynąć jako producent maszyn rolniczych...

Link to post
Share on other sites
Co do postów to ostatnio głupsze ma razielos który wydaje sie za punkt honoru przyja przebic mutanta Fboadpra w ilosci postów oraz ich głupocie

 

zastanów się czasem co piszesz i nie obrażaj mnie. Po tym poście pokazałeś, że masz nie więcej niż 12 lat  :?

 

Zgadzam się z przedmówcą i mnie też nie obrażaj :D

Link to post
Share on other sites
Ciekawostka jest, ze pociski sa odpalane elektrycznie, a druga ciekawostka jest, ze pomysl na takie rozwiazanie zaczerpnieto od Gatlinga, ktory byl chyba protoplasta wszystkich karabinow maszynowych! Zasadnicza innowacja bylo zamienienie napedu mechanicznego na elektryczny.

 

Pozostala kwestia terminologi. Minigun to po prostu wersja dzialka Vulcan, o kalibrze 7,62mm, tak wiec nie mylmy pojec...

Jeden list i sporo nieścisłości i błędów. Ale po kolei.

 

(1) Spłonki elektryczne ma np. 20mm armaty lotnicze (działka) M61Ax Vulcan, ale nie każda inna broń systemu Gatlinga. Nie mieszaj. W przypadku akurat Miniguna są to normalne naboje 7,62mm x 51. Bynajmniej nie jest prawdą, że tego typu broń wykorzystuje tylko tego rodzaju spłonki, jak chcesz to zasugerować.

 

m61-rnds.gif

Na dole po lewej nabój odpalany elektrycznie (przekrój)

 

(2) Napędzanie broni - może być to realizowane elektrycznie, pneumatycznie (np. 25mm GE GAU-12/U na samolotach AV-8B Harrier) lub hydraulicznie (jak to ma miejsce w samolocie F-16 oraz A-10 Thunderbolt II).

 

(3) Richard Gatling bynajmniej nie był protoplastą karabinów maszynowych, ale broni napędowej (należy pamiętać, że to nie jest broń automatyczna wbrew pozorom, z tej prostej przyczyny, że gazy prochowe w ogóle nie uczestniczą w procesie napędzania broni). Konstruował głównie maszyny rolnicze m.in. do sadzenia ryżu, ale udało mu się stworzyć taką broń i ją opatentować. Dlatego też tego typu konstrukcje nazywane są zbiorczo bronią systemu Gatlinga. Protoplastą zaś wszystkich karabinów maszynowych był Hiriam Maxim, a nie Richard Gatling.

 

(4) Właaaśnie. Kwestia terminologii, jeśli chce się na ten temat dyskutować trzeba choć trochę ją znać. Minigun to nie jest po prostu żadna wersja działka Vulcan, więc może nie myl pojęć. 20mm armata M61 Vulcan (lub działko jeśli montowane jest na pokładach aparatów latających) oraz 7,62mm karabin M134/GAU-2A/B Minigun to dwa zupełnie odrębne rodzaje broni napędowych.

 

m61-draw.gif

20mm armata GE M61A1 Vulcan instalowana na F-16

Link to post
Share on other sites
dwa lata temu oglądałem program na discovery i tam był pokazywany prototyp jakiegoś miniguna z lat 50-ątych w którym przez lufę wylatywały chyba do 2-3 naboi. Był tak skonstruowany, że była jedna komora nabojowa.
Coś Ci się pomyliło. Albo pomieszałeś z działkiem rewolwerowym albo innym napędowym tzw. chaingun. Ani jedno ani drugie nie ma wbrew pozorom z bronią systemu Gatlinga nic wspólnego.
tak, mozna powiedzieć że minigun wykonywał wtedy pracę stu ludzi na polu walki.
Pierwsze modele były traktowane jako artyleria, ni mniej ni więcej. Mocowane na lawetach i dochodziły do całkiem dużych kalibrów na przykład jednocalowych.
Link to post
Share on other sites
Jeden list i sporo nieścisłości i błędów. Ale po kolei.

Heh, a ja zwykle, bez szacuneczku dla Remova, bo facet wyraznie ma jakiegos bzika i czepia sie kazdego szczegolu. Moja wypowiedz miala forme bardzo skrocona, ale wcale nie bledna, co Remov z uporem maniaka tradycyjnie probuje udowodnic...

 

(1) Spłonki elektryczne ma np. 20mm armaty lotnicze (działka) M61Ax Vulcan, ale nie każda inna broń systemu Gatlinga. Nie mieszaj. W przypadku akurat Miniguna są to normalne naboje 7,62mm x 51. Bynajmniej nie jest prawdą, że tego typu broń wykorzystuje tylko tego rodzaju spłonki, jak chcesz to zasugerować.

 

Oczywiscie, ze chodzilo mi o dzialka lotnicze, wspomnialem o tym, gdyz wydalo mi sie to ciekawe. Chyba nie przypuszczasz, ze sugerowalem aby zwykle naboje karabinowe mozna bylo odpalac elektrycznie? :?

 

(2) Napędzanie broni - może być to realizowane elektrycznie, pneumatycznie (np. 25mm GE GAU-12/U na samolotach AV-8B Harrier) lub hydraulicznie (jak to ma miejsce w samolocie F-16 oraz A-10 Thunderbolt II).

 

Nie zmienia to faktu, ze naped elektryczny jest najczesciej spotykany. Poza tym, czy zarowno hudraulika jak i pneumatyka nie jest napedzana elektrycznie??? :wink:

 

(3) Richard Gatling bynajmniej nie był protoplastą karabinów maszynowych, ale broni napędowej (należy pamiętać, że to nie jest broń automatyczna wbrew pozorom, z tej prostej przyczyny, że gazy prochowe w ogóle nie uczestniczą w procesie napędzania broni). Konstruował głównie maszyny rolnicze m.in. do sadzenia ryżu, ale udało mu się stworzyć taką broń i ją opatentować. Dlatego też tego typu konstrukcje nazywane są zbiorczo bronią systemu Gatlinga. Protoplastą zaś wszystkich karabinów maszynowych był Hiriam Maxim, a nie Richard Gatling.

Kwestia dyskusyjna. A skad czerpiesz sugestie, ze karabin maszynowy musi byc napedzany gazami prochowymi??? Moim zdaniem tak nie jest - wystarczy aby proces ladowania, odpalenia i ekstrakcji luski byl realizowany przez uklad mechaniczny i mamy do czynienia z karabinem maszynowym. Zreszta wg literatury fachowej urzadzenie Gatlinga jest nazywane "karabinem maszynowym". Czy mam podac zrodla?

 

(4) Właaaśnie. Kwestia terminologii, jeśli chce się na ten temat dyskutować trzeba choć trochę ją znać. Minigun to nie jest po prostu żadna wersja działka Vulcan, więc może nie myl pojęć. 20mm armata M61 Vulcan (lub działko jeśli montowane jest na pokładach aparatów latających) oraz 7,62mm karabin M134/GAU-2A/B Minigun to dwa zupełnie odrębne rodzaje broni napędowych.

 

LOL! Przeczytaj uwaznie, co napisalem, zanim zasugerujesz, ze ktos sie na czyms nie zna. Napisalem , ze Vulcan to dzialko (a wiec bron o kolibrze co najmniej 20 mm), a kaliber Miniguna to 7,62. Zreszta, jestes tu niekonsekwentny, bo wg twojej teorii Minigun nie powinien byc karabinem maszynowym, tylko "bronia napedowa", heh.

 

Byc moze uzylem zbyt duzego uproszczenia, twierdzac ze Minigun jest wersja karabinowa Vulcana, co nie zmienia faktu, ze Vulcan byl opracowany wczesniej, a Miniguna skonstruowano pozniej, wykorzystujac wczesniejsze doswiadczenia i koncepcje Vulcana. Zrobila to zreszta ta sama firma, czyli General Electric.

 

Reasumujac - dzieki Remov za uscislenie kilku detali, ale uwazam, ze twoja tendencja do zarzucania innym niewiedzy jest razaco zbyt pochopna, gdyz nie kazdy musie miec ochote rozpisywac sie w formie wykladow, cyzelowac i wazyc kazde slowo. Mogles np opisac to samo, nie odnoszac sie do mojej wypowiedzi, ale nie ma to jak kogos przy okazji "kopnac po kostkach", czyz nie? :?

Link to post
Share on other sites
Heh, a ja zwykle, bez szacuneczku dla Remova, bo facet wyraznie ma jakiegos bzika i czepia sie kazdego szczegolu.
Twoja odpowiedź była częściowo błędna a częściowo nieścisła, co pokazałem. Próby udowadniania, że tak nie jest uważam za żałosne.
Chyba nie przypuszczasz, ze sugerowalem aby zwykle naboje karabinowe mozna bylo odpalac elektrycznie?  :?
Nie mam pojęcia co tym razem jesteś skłonny sobie wymyślić. Odnoszę się bezpośrednio do treści Twojej wypowiedzi.
Nie zmienia to faktu, ze naped elektryczny jest najczesciej spotykany.
Zdefiniuj mi "najczęściej", bo znowu nie wiem co Ty przez to rozumiesz. Jeśli chodzi o liczbę modeli systemu Gatlinga to napęd elektryczny wcale nie jest najczęściej spotykany.
Poza tym, czy zarowno hudraulika jak i pneumatyka nie jest napedzana elektrycznie???
Ekhm...? Jak mniemam następnym Twoim krokiem będzie udowadnianie, że w śmigłowcach karabin GAU-2 jest zasilany za pomocą silnika spalinowego, bo to ten napędza samą aerodynę, a dopiero z tego napięcie podawane jest na broń?
A skad czerpiesz sugestie, ze karabin maszynowy musi byc napedzany gazami prochowymi???
Nie sugerowałem czegoś podobnego. Tyle tylko, że powszechnym słowa tego rozumieniu broń maszynowa jest bronią automatyczną, natomiast karabin napędowy nie ma z nią niczego wspólnego. Polecam zastosować się do własnych rad i przeczytać uważnie to co napisałem, jeżeli masz problemy ze znalezieniem i gubisz się w nieco dłuższym tekście napiszę jeszcze raz: "należy pamiętać, że to nie jest broń automatyczna wbrew pozorom, z tej prostej przyczyny, że gazy prochowe w ogóle nie uczestniczą w procesie napędzania broni" (Innych czytelników przepraszam, ale staram się pomóc koledze, który najwyraźniej pogubił się w tekście).
LOL! Przeczytaj uwaznie, co napisalem, zanim zasugerujesz, ze ktos sie na czyms nie zna.
Proszę bardzo - jeszcze raz - "Minigun to po prostu wersja dzialka Vulcan, o kalibrze 7,62mm". I jeszcze raz odpowiadam, bo widzę, że myśl nie może się przebić - Minigun NIE JEST zadną wersją działka Vulcan. Tym razem dotarło czy mam to powtórzyć jeszcze kilka razy?
bo wg twojej teorii Minigun nie powinien byc karabinem maszynowym, tylko "bronia napedowa", heh.
Czegoś jeszcze nie zrozumiałeś i o coś jeszcze chciałeś zapytać? Sforumułuj pytanie, udzielę Ci odpowiedzi.

 

(Twój bełkot nie na temat tradycyjnie już wycinam)

Link to post
Share on other sites
Nie mam pojęcia co tym razem jesteś skłonny sobie wymyślić. Odnoszę się bezpośrednio do treści Twojej wypowiedzi.

Sens mojej wypowiedzi uscislilem, takze twoje uwagi wynikaly ze ZLEJ INTERPRETACJI mojej wypowiedzi. Prowadzac dyskusje, czasem warto zasugerowac, aby ktos uscislil swoja wypowiedz, zanim zarzuci sie jemu blad!

Zdefiniuj mi "najczęściej", bo znowu nie wiem co Ty przez to rozumiesz. Jeśli chodzi o liczbę modeli systemu Gatlinga to napęd elektryczny wcale nie jest najczęściej spotykany.

Poniewaz jestes specem od definicji, a na dodatek sam uzywasz tego okreslenia ("napęd elektryczny wcale nie jest najczęściej spotykany), to moze ty sprecyzujesz jak to rozumiesz? :lol: I moze napisz, jaki typ modeli Gatlinga uwazasz za najczesciej uzywany?

Ekhm...? Jak mniemam następnym Twoim krokiem będzie udowadnianie, że w śmigłowcach karabin GAU-2 jest zasilany za pomocą silnika spalinowego, bo to ten napędza samą aerodynę, a dopiero z tego napięcie podawane jest na broń?

Jesli Remov nie wiesz, to taki znaczek :wink: oznacza wypowiedz zartobliwa i nie musisz sie silic, aby brac ja na serio...

Tyle tylko, że powszechnym słowa tego rozumieniu broń maszynowa jest bronią automatyczną
O, to juz rozmawiamy o "powszechnym", a nie "specjalistycznym" rozumieniu pojecia karabin maszynowy, heh? Nie mam zamiaru drazyc tej kwestii, jesli zamierzasz udowadniac, ze np Minigun nie jest karabinem maszynowym, to twoja sprawa. Zreszta nigdzie nie napisalem, ze bron systemu Gatlinga jest bronia automatyczna i nie wiem po co ta kwestie w ogole poruszyles (tzn wiem - aby sie pomadrzyc, jak zwykle, heh).
Minigun NIE JEST zadną wersją działka Vulcan.

Ok, jestem sklonny sie zgodzic, ale zdefinuj z laski swojej pojecie "wersji", zebym wiedzial co masz na mysli... ;-)

Czegoś jeszcze nie zrozumiałeś i o coś jeszcze chciałeś zapytać? Sforumułuj pytanie, udzielę Ci odpowiedzi.  

Twoje wypowiedzi bardzo dobrze rozumiem, natomiast mam wrazenie, ze Ty dosc slabo rozumiesz wypowiedzi innych (jak czegos w ogole nie rozumiesz, to wygodnie zbywasz to okreslenie "belkot", heh).

 

Juz raz o tym pisalem, ze nazywanie czyichs wypowiedzi belkotem swiadczy o arogancji i lekcewazeniu innych, niezaleznie od tego, co jednostronnie uwazasz na ten temat. Jesli nadal bedziesz sie wypowiadal w tym stylu, to bede musial zwrocic na takie zachowanie uwage Moderatora!

Link to post
Share on other sites

Och, liczyłem na Minigun kal. 4.73 x 33 mm caseless.... Fallout 2.... Vindicator ... wymagane 8 ST ... w sam raz do pancerza wspomaganego...

 

Kozystając z pewnej "rozwiązłości" tego tematu, pragnałbym zadac wam pytanie:

W jakim kierunku będzie rozwijać się broń palna w przyszłości? Puście wodze wyobraźni! Jakie macie wizje?

Link to post
Share on other sites

Wiesz, co, Pikace, ja mam nieco więcej niż 10 lat, dlatego pozwolisz, że przestanę uczestniczyć w tego typu pogaduszkach z Tobą. Będę interweniował, gdy po raz kolejny (tradycyjnie można powiedzieć) zaczniesz pisać bzdury, ale tak poza tym to mi się nie chce.

 

Nawiasem mówiąc, kolego, jeżeli wymyślasz sobie jakąś tezę, to do Ciebie należy jej obrona. Głupawe wykręty jasno dowodzą, że nie masz na ten temat nic sensowego do powiedzenia.

 

(jak zwykle bełkot wycinam, interweniuj u kogo zechesz, tylko wcześniej zdefiniuj dla moderatora swoje pojęcie "bełkotu" :wink: )

Link to post
Share on other sites
Powiedzcie mi proszę, czy istnieją Miniguny na amunicję 5.56 mm lub w jeszcze lżejszych kalibrach?
Kiedyś spotkałem się z kalibrem 5,6mm (.22LR), ale to była prywatna konstrukcja jakiegoś maniaka, zasilana z magazynków (sic!).

 

O, nawet przypomniałem sobie, gdzie to widziałem, proszę :wink:

frame8.jpg

frame9.jpg

frame10.jpg

Link to post
Share on other sites
Kozystając z pewnej "rozwiązłości" tego tematu, pragnałbym zadac wam pytanie:

W jakim kierunku będzie rozwijać  się broń palna w przyszłości? Puście wodze wyobraźni! Jakie macie wizje?

troche nie przeginasz?

 

zostal zalozony nowy watek wszystkie odpowiedzi na to pytanie tutaj beda bezapelacyjnie usuwane

 

a Ty, Kmieciu spojz na gore forum, tam jest taki przycisk "Nowy temat"

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...