Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tarcza do asg


Recommended Posts

Chciałbym poruszyć tematykę spychaną często przez środowisko asg na plan dalszy.

Strzelanie do celu nieruchomego :) czyli do tarczy.

 

Wiem, że broń ostra jest lepsza do treningu i "że jak chcę sobie postrzelać do celu, to niech sobie lepiej kupię wiatrówkę". Wiem.

Wiem, ale co mam zrobić jak mam tylko broń na 6 mm kulki?

 

Okazuje się, że standardowe tarcze strzeleckie nie są odpowiednie.

Przede wszystkim są zbyt dokładne.

Przestrzeliny kulek zostawiają duże rozdarcia i liczenie punktów przy skoku pierścienia tarczy o np. 4 mm stwarza problemy i niepotrzebne dyskusje.

Także liczenie punktów przy serii strzałów komplikuje się niepotrzebnie (ile to 23 dodać 9, i dodać jeszcze 7, i dodać jeszcze 5?).

 

Zaznaczam, że najlepsza jest tarcza-sylwetka, ale wadą sylwetki jest jej wielkość. Proponuję wątpiącym przygotować sto tarcz sylwetkowych, podkład, stojaki, etc. i przenieść na miejsce strzelania i rozstawić. Niezłe, wykonalne, ale trudne.

 

Co zrobić gdy opcja ekonomiczna i czasowa jest ważniejsza?

 

Moja propozycja jest następująca:

 

1. przeróbka standardowej tarczy strzeleckiej KPN10 (1-2-3-4-5-6-7-8-10; nie ma 9)

tarcza ma średnicę 4,5 cm i ta średnica jest zachowana;

tarcza nabywa nazwę: asg4,5 (wiadomo dlaczego)

tarcza asg4,5 jest w dwóch rodzajach:

- pierwszy (a) jest w całości czarną kropką

- drugi (b) jest czarnym punktem do "5" włącznie w odniesieniu do KPN10, i pierścieniem o średnicy 4,5 cm

Liczenie punktów jest bardzo łatwe - tarcza asg4,5a - trafienie = 1 pkt., - tarcza asg4,5b - punkt = 2 pkt, pierścień = 1 pkt.

Polecam pięć strzałów do każdej tarczy z osobna.

Broń krótka, odległość 5 m, a dla precyzyjnego oka i broni 8 m.

 

2. przeróbka standardowej tarczy strzeleckiej 14x14 do kulochwytu o średnicy 12 cm (1-2-3-4-5-6-7-8-9-10)

tarcza ma średnicę 12 cm i nazywa się asg12

tarcza asg12 jest w dwóch rodzajach:

- pierwszy (a) jest czarną kropką o średnicy 4,5 cm (odwołanie do tarczy asg4,5a i zarazem do KPN10) i pierścieniem o średnicy 12 cm

- drugi (b) jest powtórzeniem tarczy asg4,5b (punkt i pierścień) oraz trzech dodatkowych pierścieni każdy o skoku równym dwóm wartościom tarczy oryginalnej, czyli 1-2, to pierwszy pierścień, 3-4 - drugi, 5-6 - trzeci (nieznacznie większy, ale to wynika z użycia środka jako tarczy asg4,5b), itd.

Liczenie punktów też jest bardzo łatwe - tarcza asg12a: środek = 2 pkt., pierścień = 1 pkt., - tarcza asg12b - każdy kolejny pierścień, od zewnątrz 1-2-3-4-5.

Do 15 m zarówno dla broni krótkiej (do 8 m) jak i długiej (do 10 m).

Dystanse można oczywiście zwiększyć.

 

3. stworzenie tarczy do broni długiej na odległość 10-20 m

tarcza ma średnicę 19,5 cm jest w jednym wariancie

- środek (4,5 cm), środkowy pierścień (12 cm), zewnętrzny pierścień (19,5 cm - w celu utrzymania "skoku" pierścieni); przyjęte średnice uwzględniają poprzednie wymiary tarcz.

Tarcza jest dostosowana do wydruku na karce formatu a4 - i to było główne założenie dla tej tarczy - łatwość wydruku na standardowej drukarce, łatwość powielenia.

Liczenie punktów - 1-2-3.

 

Zresztą sposobów liczenia można przyjąć więcej wg. ustalonego "widzimisię".

 

Używanie tych tarcz jest ekonomiczne, liczenie punktów przebiega szybko, różnice punktowe między strzelcami są niewielkie (dlatego zachęcam do liczenia od 1 co 1) co dodatkowo "podkręca" rywalizację, przygotowanie 100 tarcz nie jest wielkim problemem, a kartony jako podkładka są powszechnie dostępne.

 

Zachęcam do korzystania.

 

Tarcze do pobrania są tutaj - link: zobacz stronę z tarczami.

 

Oprócz strzelania seriami po 5 do asg4,5 lub 2 x 5 do asg4,5 (dwa komplety na stronie a4), zachęcam do dubletów do sąsiednich tarcz asg12 (dwie tarcze na stronie a4) lub do dwóch serii.

Dokładniejsze tarcze (mniejsze środki, dodatkowe pierścienie) polecam wprawniejszym strzelcom oraz do użytku na zawodach dla serii finałowych.

Link to post
Share on other sites

Naprawdę dodawanie na takim poziomie sprawia Ci problemy i wywołuje dyskusje wśród znajomych? :wink:

 

Jako pierwszy kpiarz Rzplitej uwielbiam takie komentarze :) Yes! Yes! Yes!

 

Naprawdę!

Zwłaszcza gdy znajomych jest więcej i kłócą się nad głową czy przestrzelina zahacza o kolejny pierścień czy nie zahacza.

Robi się ciemno, nadciąga burza, zrywa się wiatr, a kolejni strzelcy czekają i się niecierpliwią, bo warunki się zmieniają, a konkurs trzeba szybko rozstrzygnąć i zabranie tarcz do domu i policzenie "na spokojnie" nie wchodzi w grę.

 

Ale czy o to w zamieszczonym poście chodzi?

O arytmetyczną sprawność?

Czy dyskusja nie powinna pójść w stronę merytorycznej oceny tak zmodyfikowanych tarcz?

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem co jakiekolwiek tarcze zmienią w kwestii sporów czy zahacza o linie. Chyba, że tarczą będzie biała kartka, wtedy jest proste - trafiłeś w kartkę albo nie. Jakakolwiek tarcza ma linie, i jak ludzie mają problem teraz to przy innych tarczach też będą mieli. Co się zmieniło?

Link to post
Share on other sites

Mnie zastanawia co innego, skoro problemem jest przestrzelina po 6mm kulce to jak u diabła są rozliczane trafienia ostrą 9mm ??

 

Sprawa kolejna:

Zaznaczam, że najlepsza jest tarcza-sylwetka, ale wadą sylwetki jest jej wielkość. Proponuję wątpiącym przygotować sto tarcz sylwetkowych, podkład, stojaki, etc. i przenieść na miejsce strzelania i rozstawić. Niezłe, wykonalne, ale trudne.

 

Pokaż mi strzelnicę na której stoi 100 tarcz tego typu... Coś chyba przekoloryzowałeś żeby "wyszło" na Twoje...

 

Nie widze problemu chcę postrzelać do tarczy? Biore kompa, siadam przed nim w czym kolwiek co pozwala rysować linie i kółka rysuję sobie tarcze jakie chcę i ile chcę i drukuję. Czy do tego trzeba jakichś wykładów czy innych studiów?

Link to post
Share on other sites
Mnie zastanawia co innego, skoro problemem jest przestrzelina po 6mm kulce to jak u diabła są rozliczane trafienia ostrą 9mm ??
Po pierwsze sędziowie używają kalibromierzy. Po drugie pocisk ma jednak większą prędkość, więc zostawia czystszą dziurę (a jak ktoś używa amunicji WC to już w ogóle miodzio). Po trzecie metalowy pocisk pozostawia na rozerwanym papierze wyraźny ślad z nagaru.
Link to post
Share on other sites

Ale jaki właściwie był kolegi piszącego cel? Pokazanie, ze jest fajny i przydatny? Dla mnie ta cała przydługa wypowiedź to pierdzielenie o dupie Maryny. Każdy strzela do tarczy jakiej chce, drukuje jakie chce i ile chce. A jeśli kolega ma problem z przyjrzeniem się i oceną bliżej którego pierścienia jest dziura to raczej polecam okulistę.

Link to post
Share on other sites

Panowie!!!

Nie idzie o to czy ktoś zna materiał podstawówki czy nie, ale o uproszczenie pewnych spraw i modyfikację do potrzeb ASG!!!!

Strzelamy lekką amunicją najczęściej 0,12 do 0,33g, z broni o małej prędkości wylotowej!!! (stad też przestrzelana jest taka a nie inna…).

Dlatego uważam, że warto zastanowić się nad modyfikacja tarcz (taktyki plutonu piechoty WP też nikt normalny nie weźmie" jak leci"), nadto chodzi o uproszczenie zasad, w celu uniknięcia sporów i dyskusji...

A tak po za tym, który z was zanim cokolwiek tu napisał wypróbował proponowane tarcze w praktyce? - przypominam tarcza o średnicy 4,5cm, odległość pięć i więcej metrów…..!!!

Bo wszystko jest łatwe przed komputerem....ja do przedmiotów sporu strzelałem i wiem w czym rzecz.

Link to post
Share on other sites

A ja powtórzę - skoro problemem nie jest liczenie punktów, a rozstrzyganie czy przestrzelina dotyka linii czy nie, to co zmieni układ pól, wielkość pól czy ich punktacja? Są linie, będą problemy. Skoro ktoś czuję niepohamowaną potrzebę rywalizacji na punkty to i będą spory, bo będą sytuację "a ja powinienem mieć więcej punktów niż Józek". Dlatego są dwie opcje:

- Pozostać przy tym czym airsoft jest - symulacją pola walki, a nie strzelania do tarcz, do tego kupcie sobie wiatrówki samopowtarzalne.

- Stworzyć tarcz bez pól punktowych - trafione/nie trafione.

 

I nie - ja Waszych tarcz nie testowałem i nie będę testował. Do strzelania do papieru wole używać większych kalibrów, ASG sę do strzelania do ludzi.

Link to post
Share on other sites

@poldeck "pierdzielenie o dupie Maryny" - dobre!

ale muszę Cię zmartwić, bo Twoja wypowiedzieć nie jest pełna; brakuje wyjaśnienia - każdy amator strzelania strzela do tarczy jakiej zechce, amator!

Natomiast żołnierz, policjant, antyterrorysta i inni mundurowi - już nie.

Tarcze są znormalizowane i dokładnie opisane ze średnicami, skokiem pierścieni, wymiarami sylwetek, sylwetek żołnierza z bronią różną, sylwetkami pojazdów, etc.

 

asg jest strzelaniem do ludzi - tak, ale trzeba strzelać celnie, a jeśli chce się naśladować żołnierzy, to w formacjach, do których większość z nas się upodobnia na trening strzelecki jest poświęcone dość dużo czasu.

Dlaczego?

Bo pociski nie biorą się z powietrza lub z ziemi, trochę ważą i mają określoną objętość.

asg w wymiarze "hura" nie potrzebuje tarcz i limitów kulek, ale asg w wymiarze pełnego realizmu tak, bo jak się ma na całą strzelankę tylko 300 kulek, to albo trzeba celnie strzelać, albo dopuścić nieprzyjaciela blisko i ryzykować trafienie wzajemne.

 

Stąd moja propozycja - zmodyfikowane tarcze.

Bo:

1. trzeba ćwiczyć celność oka;

2. istnieje wzajemna korelacja ze standardowymi tarczami, a więc wyniki można ekstrapolować;

3. większość kartek to: punkt (środek), tarcza (pierścień), plansza (kartka) - co wynika z prędkości wylotowej i powtarzalności broni asg.

 

A teraz pytanie do tych, którzy mienią się snajperami lub aspirują do tego miana - czy trenujecie strzelanie do celu, czy uważacie, że jest to niepotrzebne?

 

I odpowiadając na czyjś zarzut o 100 tarczach - "by wyszło na moje". Nie - ja pisałem o przygotowaniu (!) stu tarcz. Fakt, że może z tekstu wynika, że całą setkę się rozkłada.

Nie, nie, tak nie jest.

Rozkłada się po maksymalnie dwadzieścia kilka (ja się z czymś takim zetknąłem), ale możemy przyjąć 5 stanowisk po od 1 do 5 tarcz i 15 strzelców. Sto tarcz, to będzie mało.

Chyba, że zaczniemy bawić się w zakreślanie przestrzelin, zaklejanie dziurek, itp.

 

I aby zamknąć dyskusję: "asg - jako symulacja pola walki" i "strzelanie do ludzi" - tak, wtedy niepotrzebna jest tarcza, strzelnica i "pierdzielenie o dupie Maryny" - jeśli tak uważasz, to szanuję Twoje zdanie i zgadzam się, że przy takim punkcie widzenia tarcze nie są potrzebne.

 

Jeśli, tak jak niektórzy rozszerzasz swoje asg na techniki szkicowania terenu, ratowania rannych, prowadzenia obserwacji, kamuflaż, techniki linowe, metody przeżycia w niesprzyjającym środowisku, poprawę własnej tężyzny fizycznej, itp., to i tarcze ustawisz do strzelania.

I do dla Ciebie jest moja propozycja (!). Możesz, ale nie musisz ją przyjmować.

Link to post
Share on other sites
Jeśli, tak jak niektórzy rozszerzasz swoje asg na techniki szkicowania terenu, ratowania rannych, prowadzenia obserwacji, kamuflaż, techniki linowe, metody przeżycia w niesprzyjającym środowisku, poprawę własnej tężyzny fizycznej, itp.
Robię to (no może poza tym ostatnim ;) ). I to na większą skalę niż mógłbyś przypuszczać.

Ale strzelania wolę się nauczyć na ostrej, i bez problemu przekłada mi się to na ASG. A w ASG wolę się skupić na taktyce.

Link to post
Share on other sites

Niestety muszę się, pierwszy chyba raz zgodzić z Foką. A ćwiczę wszystko poza ratowaniem ludzi. W ASG na szczęście nie musiałem jeszcze. Do Ćwiczenia tego "skilla" mam inną instytucję ;-) .

 

A co do tematu tarcz. Po prostu nie widze potrzeby kombinowania z tarczami. Replika niestety nie jest tak celna jak ostra.

Link to post
Share on other sites
Tarcze są znormalizowane i dokładnie opisane ze średnicami, skokiem pierścieni, wymiarami sylwetek, sylwetek żołnierza z bronią różną, sylwetkami pojazdów, etc.

 

A teraz odpowiedz mi na pytanie dlaczego tak jest? Dlaczego we wojsku sa takie "kryteria" dla tarcz? Czekam z niecierpliwością...

 

A teraz pytanie do tych, którzy mienią się snajperami lub aspirują do tego miana - czy trenujecie strzelanie do celu, czy uważacie, że jest to niepotrzebne?

 

Do jakiego celu?? Czy ty jesteś "normalny" Jak myślisz w co się da trafić na odległosci 80 metrów z nawet najlepszej repliki ersoftowej?? Wiesz co, chyba idź na forum wiatrówkowe albo broni palnej bo widzę, że kompletnie Ci się realia popierniczyły...

 

Nie - ja pisałem o przygotowaniu (!) stu tarcz. Fakt, że może z tekstu wynika, że całą setkę się rozkłada.

 

Więc zacznij pisac tak żeby ktoś kto czyta mógł Cię JEDNOZNACZNIE zrozumieć. Bo zaraz napiszesz, że tak w ogóle to chodziło Ci o strzelanie z procy albo łuku...

 

Jeśli, tak jak niektórzy rozszerzasz swoje asg na techniki szkicowania terenu, ratowania rannych, prowadzenia obserwacji, kamuflaż, techniki linowe, metody przeżycia w niesprzyjającym środowisku, poprawę własnej tężyzny fizycznej, itp., to i tarcze ustawisz do strzelania

 

Znam takich ludzi sporo i wiesz co? Strzelajądo tarcz, ja czasem też... Tyle, że z broni ostrej bo REPLIKI ASG NIE NADAJĄ SIĘ DO STRZELANIA DO TARCZY, może na odlegość 5-10 metrów... :wink:

Link to post
Share on other sites

Wojdatuz znam takich ;) Tyle, że w większości przypadków ten zasięg przekłada się na trafienie w cel wielkości człowieka a w najlepszym przypadku jego "kawałek" od pasa w górę ;) Nie nazwałbym tego strzelaniem "do tarczy" ;) Mało tego dodam że jeden taki poza jakimiś dziwnymi "odskokami" w zasadzie nigdy nie strzela z replik do żadnych tarcz ;)

Link to post
Share on other sites

A więc najlepszą tarczą do ASG jest sylwetka człowieka (stojącego, klęczącego ew. czołgającego się [ale nie wiem czy takowe są]) no i mamy solucję, koniec!

A jak ktoś chce koniecznie strzelać do tarczy niech idzie na strzelnice...W ersofcie liczy się trafienie nie to ile punktów się zdobędzie więc nie potrzebne są takie tarcze z kółkami...

 

Pozdrawiam Wojdatuz

Link to post
Share on other sites

Nie, krótko, tarcza która jest konturem człowieka w różnych pozycjach. Liczy się TRAFIENIE w tarcze. Takie trudne? Chyba nie wszyscy ersoftofcy to masochiści, więc opcja z żywą tarczą odpada chyba, że Ty masz kolegów masochistów to możesz się tak bawić :D

 

Pozdrawiam Wojdatuz

 

Edit: miło by było gdyby jakiś mod ubrał moje wypociny ładnie w słowa i zamknął ten temat...

Edited by Wojdatuz
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...