Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Wiesz Cezii, na allegro jest mnóstwo np. latarek czołówek z 15 czy 20 diodami. A mogę zagwarantować, że i zasię i natężenie światła mają mniejsze niż porządny np. Petzl czy Inova z jedną dobrą diodą :) Jakość a nie ilość!

 

Chrzanu - co do zasięgu to podobno najlepiej zastosować diody laserowe IR, choć nie wiem jak z ich dostepnością i ceną, nigdy nie szukałem takowych.

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od układu, który zbudujemy, by osiągnąć większy "zasięg" światło trzeba skupić, bo zjawisko falowe ma tendencję do zanikania i rozpraszania, jak każda inna energia. 700mA to już o dziwo naprawdę sporo. Proponuje akumulator samochodowy na plecy. Przy okazji, gdzie można dostać taki wizjer do kamery?

Link to post
Share on other sites

Panowie, wyjaśnijmy kilka spraw:

 

Tanie diody IR o dużej mocy (większej niż te w pilocie) będą słabo widziane gołym okiem. Dopiero drogi, profesjonalny sprzęt jest naprawdę niewidoczny.

 

Diody sprawdzą się w pomieszczeniach, do lasu polecam porządną latarkę xenonową z filtrem IR. Chiński filtr kosztuje kilkadziesiąt zł (ebay lub specshop), dobry - SureFire, kilkaset zł. Różnica jest w wytrzymałości i właśnie w widzialności gołym okiem. Można próbować bawić się z filtrami na reflektory samochodów - stare polskie lub rosyjskie można kupić na allegro, ale są duże i z hartowanego szkła, więc będą problemy z cięciem.

 

Ze wszystkimi emiterami IR, czy to diodami, czy latarkami, czy laserami (z tymi ostatnimi szczególnie) trzeba zachować nadzwyczajną ostrożność! Promieniowanie IR jest bardzo szkodliwe dla wzroku, niektóre z częstotliwości IR (te bliskie widzialnemu) są uznawane za najbardziej szkodliwe dla siatkówki promieniowanie! To że nie widać światła nie oznacza, że promieniowanie nie działa na oczy! Silnie odradzam stosowanie laserów z czytników DVD!!!

Link to post
Share on other sites

To ja też się pochwalę ;)

27012009173sy2.th.jpg

 

27012009175tf1.th.jpg

 

27012009176kz5.th.jpg

 

Podobnie jak Arafat, wykorzystałem gotowy układ z kamery, jest możliwość regulacji, jak i zdjęcia wizjera. Wtedy zostaje sama blacha, zakładanie i zdejmowanie trwa to tylko wsunięcie na odpowiednią szynę. Pewnie zrobię możliwość blokady, aby nie rozregulowywało się samo, ale na razie trzyma się bardzo dobrze. Wszystko pójdzie do malowania. Na razie czekam, aż dojdzie kamera tylko i wtedy zamontuję ją na replice. Wizjer potrzebuje 5V do pracy i ma niewielki pobór. Powinny starczyć 4 paluszki AA, będą zamontowane na hełmie, albo wsadzę je do plecaka/ładownicy. Układ jest bardzo lekki.

 

Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy przy podłączeniu wizjera to mogę pomóc ;)

Edited by chrzanu
Link to post
Share on other sites

No o ile dasz radę podłączyć normalny obraz. Teraz w większości, w aparatach masz po prostu małe wyświetlacze lcd w roli takiego wizjera, a w starych kamerach były zwykłe lampy. To pierwsze jest podłączone zazwyczaj bezpośrednio do płyty głównej bez żadnych przetworników. W kamerach starego typu, mimo, że obraz był zazwyczaj czarno-biały, to można podłączyć najczęściej zwykły, analogowy sygnał.

Więc kup najlepiej jakąś kamerę analogową, w której nie działa nagrywanie obrazu i będzie najprościej.

Link to post
Share on other sites

Widzę że pomysł na jaki wpadłem jakiś czas temu ktoś doprowadził w miarę do końca :)

 

To i ja się podzielę moimi spostrzeżeniami:

 

I ciekawostka: w nagrywarkach dvd jest laser, który świeci w paśmie podczerwieni i jest niewidoczny dla oka

 

Sam chciałem wykorzystać podobny laser lecz po zagłębieniu się w temat całkowicie z tego zrezygnowałem dowiadując się że nawet chwilowy błysk takiego lasera w IR potrafi uszkodzić siatkówkę.

Co do uzupełnienia informacji to każdy napęd CD ma diodę nadającą w IR, a z laserów z nagrywarek DVD można zrobić mocny widzialny laser, lecz jest to bardzo niebezpieczne dla wzroku.

 

Chcąc osiągnąć lepszą wydajność na zwykłych diodach IR należy je zasilacz impulsowo dużo większym prądem niż znamionowy, może wtedy wystąpić efekt żarzenia na czerwono takich diod i aby nie było tego widać należało by zastosować najprostszy filtr światła widzialnego - naświetloną kliszę fotograficzną.

 

Z większością kamer bezprzewodowych trzeba uważać gdyż większość ma wbudowany filtr IR którego może nie dać się zdemontować (w mojej kamerce jest napylony bezpośrednio na przetworniku) i nie będzie możliwości zastosować takiej kamerki w nocy.

Najlepiej kupować kamerki z wbudowanym prymitywnym oświetlaczem IR gdyż są one już stworzone do pracy w ciemności (ta w linku wyżej była by oki).

 

Powodzenia w eksperymentach, bo mnie narazie nie stać na kolejną kamerkę bezprzewodową bez filtru IR.

Link to post
Share on other sites
Co do uzupełnienia informacji to każdy napęd CD ma diodę nadającą w IR, a z laserów z nagrywarek DVD można zrobić mocny widzialny laser, lecz jest to bardzo niebezpieczne dla wzroku.
Jest takie powiedzenie: laser z czytnika CD można zobaczyć tylko dwa razy - raz prawym okiem i raz lewym okiem.

 

Z większością kamer bezprzewodowych trzeba uważać gdyż większość ma wbudowany filtr IR którego może nie dać się zdemontować (w mojej kamerce jest napylony bezpośrednio na przetworniku) i nie będzie możliwości zastosować takiej kamerki w nocy.

Najlepiej kupować kamerki z wbudowanym prymitywnym oświetlaczem IR gdyż są one już stworzone do pracy w ciemności (ta w linku wyżej była by oki).

No właśnie... Patrzyłem po ofertach na allegro i w googlu. Generalnie są dwa rodzaje kamer - miniaturowe ale dzienne. Oraz dzienno-nocne ale w wielkich obudowach z diodami IR. Czy można gdzieś kupić miniaturową kamerę dzienno-nocną bez iluminatorów? Najlepie, żeby w dzień była kolorowa (są takie, ale właśnie duże).
Link to post
Share on other sites
Jest takie powiedzenie: laser z czytnika CD można zobaczyć tylko dwa razy - raz prawym okiem i raz lewym okiem.

Niestety z tym co tutaj napisałeś nie mogę się zgodzić, bo laser w CZYTNIKACH CD ma stanowczo za małą moc, aby coś zrobił. Ma moc zbliżoną, jeśli nawet nie mniejszą, niż lasery bazarowe, w które trzeba by patrzeć bezpośrednio przez kilka dłuuuuuuuugich minut, aby stanowiły zagrożenie. Zazwyczaj mają bardzo małą moc rzędu kilku mW, a lasery wypalające w dvd (emitują światło widzialne), po dostarczeniu odpowiedniego zasilania osiągają nawet 250 mW, co jest bardzo niebezpieczne.

Link to post
Share on other sites

Czy tak miniaturowa kamera wystarczy ?

 

http://www.ctr.pl/produkty/kamery-bezprzewodowe/811-a.htm

 

drogie ale jak to mówią coś za coś :)

 

Sama kamerka wygląda identycznie do tej mojej, więc konstrukcja na pewno jest ta sama.

Kamerka działa nawet fajnie ale filtr IR jest napylony/naklejony na samym przetworniku i raczej nie ma możliwości go usunąć.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...