Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Powietrze, a koniec lufy...


Recommended Posts

Nie znalazłem żadnego tematu, który specjalizowałby się w tym zagadnieniu.

 

Jak wiadomo, za wypchniętą kulką najczęściej mamy jeszcze pewien potencjał sprężonego powietrza. Ingeruje to w ruch kulki obrotowy i wektorowy. W warunkach idealnych (próżni) powietrze działałoby dokładnie tak samo na powierzchnię kuli, lecz na szczęście życie nie wyginie, istnieje przyciąganie. Powietrze ucieka bardziej ponad kulką i w zależności od jakości lufy i ostatniego odbicia w inną stronę.

 

Znalazłem ten film, który mimo iż dot. malarzy, to ukazuje identyczny efekt jak w AS. Zwróciło moją uwagę urządzenie wylotowe. Bezpośrednio nawiercone otwory, które umożliwiają rozprężenie się powietrza nim kulka dotrze do końca lufy, co jest dla mnie rozwiązaniem genialnym bo w mojej SRce, jak i innych karabinkach czasem przez nadmiar powietrza kulka wprost szalała. Spotykane jest to również w kiepskich tłumikach, gdzie powietrze powoduje turbulencje (wypadając z mniejszech przestrzeni do większej).

 

 

Czekam na opinie, bo sprawa mnie zainteresowała i pewnie zainteresuje również airsoftowych snajperów, którzy pracują nad celnością. Oczywiście dyskusję na temat "jak to zrobić żeby lufa pozostała gładka" odrzucam na drugi plan, bo można to zrobić.

Link to post
Share on other sites
W warunkach idealnych (próżni) powietrze działałoby dokładnie tak samo na powierzchnię kuli, lecz na szczęście życie nie wyginie, istnieje przyciąganie. Powietrze ucieka bardziej ponad kulką i w zależności od jakości lufy i ostatniego odbicia w inną stronę.

Co do sprężonego powietrza ma przyciąganie ziemskie?

Dlaczego więcej powietrza ma uciekać ponad kulką a nie pod nią?

Tego "ostatniego odbicia" to za bardzo nie rozumiem.

 

Bezpośrednio nawiercone otwory, które umożliwiają rozprężenie się powietrza nim kulka dotrze do końca lufy

Co prawda powietrze w naszych lufach (choćby nie wiem jak były precyzyjne) i tak przeciska się między kulką a powierzchnią lufy, ale zasadnicza część powietrza rozpręży się po przejściu kulki a nie przed nią.

Ponadto w markerach ta część lufy (z tego co pamiętam), w której są nawiercone otwory ma nieco większą średnicę niż reszta lufy. Czyli następuje tam rozprężenie gazów aby proces ten był bardziej rozciągnięty w czasie.

 

Jeszcze jeden drobiazg, w PB kulka leci lotem balistycznym a w AS niestety nie bo mamy układ HU.

Dzięki efektowi Corneliusa, powietrze pod kulką jest mocniej zagęszczane (właśnie przez obroty kulki, precyzyjniej mówiąc, przez to, że chropowatość powierzchni wirującej kulki "zabiera" ze sobą cząsteczki powietrza) niż to nad kulką.

W PB ważne jest aby nic nie zakłóciło lotu balistycznego (szczególny wpływ na zakłócenia ma wykonanie zakończenia lufy) jeśli znajdzie się tam jakaś nierówność od której może się odbić powietrze to to odbite powietrze może akurat trafić na kulkę i zakłócić jej tor lotu.

Nawiercenie końcówki lufy powoduje, że jesli nawet takie "lewe powietrze" się gdzieś znajdzie to będzie miało tak znikomą energię, że nie wpłynie na tor lotu kulki.

No i w końcu ostatnia sprawa - ciśnienie czynninka w przewodzie lufy.

Ciśnienia używane w PB są dużo wyższe niż te jakie mogą wygenerować AEGi, co za tym idzie oddziaływanie ciągle rozprężającego się czynnika w PB jest istotną siłą wpływającą na kulkę.

W AS ciśnienie powietrza za lufa jest w porównaniu do PB ekstremalnie niskie.

Link to post
Share on other sites
Co do sprężonego powietrza ma przyciąganie ziemskie?

Dlaczego więcej powietrza ma uciekać ponad kulką a nie pod nią?

Tego "ostatniego odbicia" to za bardzo nie rozumiem.

 

Otóż kulka jest masą, na które działa grawitacja i jest bardziej dociśnięte do dolnej powierzchni lufy, choć nie uwzględniłem właśnie efekty Corneliusa, mea culpa, kulka zależnie od działania sił będzie w lufie poruszać się inaczej, bardziej dociśnięta do dolnej (grawitacja) lub do górnej części (efekt Corneliusa). Dlaczego ma uciekać? Bo kulka nie jest umiejscowiona idealnie w osi lufy podczas ruchu.

 

Celność kulki jest uwarunkowana "ostatnim odbiciem kulki" kulka cały czas odbija się w przewodzie lufy i jej ostatnie odbicie ukierunkowuje jej tor lotu po opuszczeniu lufy. Tak dla ciekawości proponuję literaturę zachowania pocisku owalnego w broni skałkowej odprzodkowej gładkolufowej.

zasadnicza część powietrza rozpręży się po przejściu kulki a nie przed nią.

Powietrze rozpręża się zaraz za kulką, są to ułamki sekund, a rozprężające się powietrze ma większą prędkość cząsteczek niż opuszczająca lufę kulka. Co za tym idzie, ma na nią wpływ, nie uderzy jej idealnie w osi lotu kulki, ale spowoduje jej nieznaczne zboczenie.

Wielu użytkowników tłumików wyraźnie zauważyło ten efekt, tam się on kumulował.

 

Dalej mówisz prawidłowo, ale:

"lewe powietrze" się gdzieś znajdzie to będzie miało tak znikomą energię, że nie wpłynie na tor lotu kulki.

Muszę niestety zaprzeczyć, bo ma znikomą energię, ale kulka też ma znikomą masę, kulka PB jest stosunkowo ciężka. Obie masy podlegają takim samym zasadom fizyki.

 

P.S. Zauważ, że na tym filmiku mówią o "backspin" kulki.

Edited by penio151
Link to post
Share on other sites

Najpierw piszesz:

W warunkach idealnych (próżni) powietrze działałoby dokładnie tak samo na powierzchnię kuli, lecz na szczęście życie nie wyginie, istnieje przyciąganie.

Potem piszesz, że:

Otóż kulka jest masą, na które działa grawitacja.....

Zastanów się czy piszesz o powietrzu czy o samej kulce.

 

W broni skałkowej odprzodkowej gładkolufowej pociski owija się we flejtuchy aby właśnie wyeliminować przedmuchy gazów z przestrzeni zapociskowej, przy okazji eleminuje to wszelkie niepożądane ruchy pocisku w lufie.

Poza tym w broni czarnoprochowej sam proces spalania jest dosyć gwałtowny, ani w PB ani w AS raczej nie jest to do osiągnięcia.

Kulka w lufie raczej porusza się ruchem mocno chaotycznym, działa na nią tak wiele sił (często przeciwstawnych - jak choćby opór powietrza sprężanego przed kulką, tarcie pomiędzy kulką a lufą), że trudno tu mówić że leci przyciśnięta do górnej części lufy czy też do dolnej.

 

Powietrze rozpręża się zaraz za kulką, są to ułamki sekund, a rozprężające się powietrze ma większą prędkość cząsteczek niż opuszczająca lufę kulka. Co za tym idzie, ma na nią wpływ, nie uderzy jej idealnie w osi lotu kulki, ale spowoduje jej nieznaczne zboczenie.

Wszystko byłoby ok, przy założeniu że układ pocisk - lufa jest szczelny, w AS raczej nie jest to spełniony warunek.

W lufach replik duża część powietrza przeciska się wokół kulki co za tym idzie nie następuje gwałtowne rozprężenie powietrza po opuszczeniu kulki przez lufę.

 

 

Co do "backspinu" - w PB sa stosowane lufy które taką rotację nadają kulce.

Co prawda nie da się tam zastosować systemu HU znanego z AS (ponieważ wnętrze kulki PB jest półpłynne, powierzchnia jest dosyć miękka, co za tym idzie nie będzie możlilwości podkręcenia kulki).

Link to post
Share on other sites

Widzę, że sobie jaja robicie i znowu wykazujecie poziom inteligencji kłaczka przemykającego po mojej podłodze.

 

Zastanów się czy piszesz o powietrzu czy o samej kulce.

Wyjaśniłem w drugim poście. Inaczej się nie da powiedzieć: naucz się czytać!

 

A skąd w warunkach idealnej próżni, weźmiesz powietrze ?

To nigdy nie słyszałeś o dekompresji statków kosmicznych? ;) Może lepiej powiem w warunkach, w których nie działa żadna inna siła poza tymi wymienionymi...jak to trudno niektórym osobom wyjaśnić :)

 

Kicpa ponownie wykazałeś się idiotyzmem, nie raz już widziałem twoje wyczyny w innych tematach :)

Link to post
Share on other sites

Pominę to że nie ma znaczenia czy próżnia czy nie, siła przyciągania ziemskiego działa dalej tak samo.

 

A co do twojego ostatniego postu, to nie my sobie jaja robimy tylko ty, znowu próbujesz udowadniać że masz rację, nie zważając na to że piszesz totalne bzdury, które przeczą jakimkolwiek prawom fizyki.

Link to post
Share on other sites

Hahaha dobra, jak chcecie być znowu uberpromasta to dyskusja kończy się nim zaczęła czekam na wasze opinie w sprawie tej końcówki

które przeczą jakimkolwiek prawom fizyki.

Pominę to że nie ma znaczenia czy próżnia czy nie, siła przyciągania ziemskiego działa dalej tak samo.

Zastanów się nad tym co powiedziałeś :) Bo mnie śmiech ogarnia ;)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli sugerujesz że jestem idiotą to jakie jest określenie do niższego poziomu na którym się znajdujesz mesjaszu polskiego AS? Umiesz poprawić ludziom na tym forum humor. Obrazek miał na celu zasugerowanie abyś zostawił ten temat osobą które mają o tym pojęcie.

Link to post
Share on other sites

Penio, zauważ, że portingu lufy nie stosuje się np. w broni palnej, strzelającej szybkimi pociskami.

Zastosowanie ma co najwyżej w myśliwskiej broni śrutowej a i to raczej do zmniejszenia wibracji lufy, zmniejszenia podrzutu.

A ciśnienia tam są nieporównanie większe, wibracje luf także.

 

Sami paintbalowcy twierdzą, że porting lufy poprawia co prawda celność strzału, ale wynika to z tego, o czym była mowa wcześniej (czyli łagodniejsze rozprężenie gazów z przestrzeni zapociskowej, chęć uniknięcia chaotycznej rotacji kulki.)

W AS jakikolwiek porting mijałby się z celem, ponieważ:

- sprężanie powietrza nie następuje gwałtownie (jak ma to miejsce np. w gaziakach),

- powietrze ma wiele potencjalnych dróg ucieczki z przestrzeni zapociskowej,

- ciśnienia osiągane w AS są tak małe że nie ma potrzeby ich jeszcze zmniejszać.

 

Co do tłumików, hmmm... raczej skłonny byłbym do twierdzenia że na tor lotu kulki ma wpływ osiowość (a raczej jej brak) wszystkich elementów wewnętrznych tłumika niż jakieś zabłąkane strumienie powietrza.

Jeden z producentów tłumików w naszym kraju stwierdził, że jego tłumiki, nie wykazują, żadnych magicznych zdolności w wyciszeniu gaziaków (bo zastosowane w elektrykach tłumią wprost znakomicie).

Link to post
Share on other sites

Człowieku jakie ty szkoły kończyłeś ? Twierdzisz że na przedmiot umieszczony w próżni, nie oddziałuje przyciąganie ziemskie (albo jakiekolwiek inne ?)

 

Nigdy nie robiłeś doświadczenia gdzie w pojemniku (tzw. rura Newtona), w którym mamy warunki próżni zamykamy np. piórko i spinacz ? A nast. odwracając je obserwujemy że obydwa przedmioty spadają na dno w takim samym czasie ?

OPIS DOŚWIADCZENIA na stronie UMK, oni pewnie też nie wiedzą że na przedmiot w próżni nie działa siła przyciągania ziemskiego. :wink:

 

No i co to jest próżnia:

 

Próżnia - w sensie technicznym - stan wysokiego rozrzedzenia gazu. Granica między rozrzedzonym gazem a tak rozumianą próżnią jest arbitralna. Często układ traktuje się jako próżnię jeśli średnia droga swobodna molekuł gazu porównywalna jest z rozmiarami naczynia, w którym gaz ten jest umieszczony.

 

W fizyce doświadczalnej jest to stan, w którym w danym miejscu występuje bardzo niskie ciśnienie gazu.

Link to post
Share on other sites
- sprężanie powietrza nie następuje gwałtownie (jak ma to miejsce np. w gaziakach),

Masz rację, otóż w AS oczywista oczywistość jest taka, że nie chcemy nikomu zrobić krzywdy, sprężanie nie jest potężne, ale zawsze jest. Jeśli je usuniemy nim kulka opuści lufę to będzie nasz sukces, a nie porażka, gdyż jak to się mawia: "nawet najmniejsza siła, tworzy opór".

 

- powietrze ma wiele potencjalnych dróg ucieczki z przestrzeni zapociskowej,

Każdy Airsoftowiec walczy o te drobne FPSy uszczelniając układ, tak samo nie mamy 100% szczelności w PB i broni ostrej.

- ciśnienia osiągane w AS są tak małe że nie ma potrzeby ich jeszcze zmniejszać.

Nie chodzi o całkowitą eliminację ciśnienia, kulka na końcu lufy już jest wystarczająca rozpędzona. Ten sam efekt możemy osiągnąć przez wydłużenie lufy, dlatego mamy rózne rodzaje cylindrów. Najlepiej jeśli kulka będzie rozpędzana do końca dlatego musimy mieć ten zapas powietrza, zbyt długa lufa, a mamy po d*pie.

 

Z tłumikami to kwestia sporna, bo nigdy nie tłumiły, lecz zmieniały ton repliki. Nie warto nad tym teraz dyskutować.

Wally czy według ciebie takie urządzenie przyniesie odwrotny skutek?

 

Ruffin, chętnie dam Ci korepetycje z czytania, widzę że w tej kwestii się nie dogadamy ale wcześniej pisałem, przed tym jak wpadłeś w szał, że mówię o próżni, w której nie działa żadna siła, dobrze to opisałem wystarczy poczytać.

Edited by penio151
Link to post
Share on other sites

Ja się tylko wtrącę tak proforma, bo już na tym forum były przypadki pomysłów ulepszania broni palnej, itp.

 

Jestem święcie przekonany, że gdyby omawiane tu zagadnienie było istotne, to japońscy konstruktorzy i inżynierowie pracujący dla firm KM head, prometheus oraz systema już dawno by je dostrzegli i wykorzystali, choćby tylko po to, żeby zyskać przewagę nad konkurencją. Skoro do tego nie doszło, to szczerze wątpię, że jakiś polski (nawet) inżynier jest w stanie wyprowadzić ich z błędu.

 

Pozdrawiam i bez napinek panowie, bo nie warto :).

 

 

 

 

Zamykam, A Foka lub inny Admin, mam nadzieje zainteresuje się Panami.

Jabol

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...