Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

GPS w 'komórce'


Recommended Posts

Woytaz2 w temacie 'GPS w lesie, Iść w nowość czy dalej kompas i mapa?' napisał, że korzysta z telefonu komórkowego sprzężonego z GPSem i zdaje się być z tego zestawu zadowolony. (http://wmasg.pl/forum/index.php?s=&showtopic=31171&view=findpost&p=960800)

 

Czy ktoś z was testował jakieś inne wariacje na temat GPS w telefonie komórkowym poza miastem? Jakieś spostrzeżenia? Uwagi? Rekomendacje?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja używam programu TrekBuddy w telefonie SE c702 korzystając z wbudowanego odbiornika GPS, bez usługi aGPS. Głównie podczas wędrówek rowerowych, czasem pieszych.

 

Jeśli wyświetlacz jest cały czas włączony, aku faktycznie trzyma krótko, około 2 godzin. Ale jeśli go włączam tylko sporadycznie, gdy chcę zorientować swoją pozycję, trzyma przeszło 6h ( razem z odtwarzaczem mp3 w tle ).

 

Wszystko fajnie działa na drogach i otwartych przestrzeniach, w lesie jest już gorzej. Profesjonalny sprzęt gubi sygnał, a co dopiero taka komórka z malutką anteną. Niedokładności też są sporę. Przydaje się jedynie do określenia pozycji „mniej więcej”.

Link to post
Share on other sites
Ale jeśli go włączam tylko sporadycznie, gdy chcę zorientować swoją pozycję, trzyma przeszło 6h
Z kontekstu odczytuję "aż 6h"? Zwykły ręczniak GPS trzyma 24h, więc to "aż 6" może brzmieć fajnie w porównaniu do innych komórek, ale nie do GPSów turystycznych. I jak w turystycznym GPSie padnie bateria to wymieniam w 30 sek na nową, a w komórce musisz mieć ładowarkę słoneczną (nietanią) albo pozostaje mapa+kompas.
Link to post
Share on other sites

No i dodajmy że nowe GPS turystyczne mają na tyle czuły układ GPS że się nie gubią w lesie (legend, vista, colorado).

 

Starsze modele z wyższej półki typu Garmin 60csx nie mają żadnych problemów z znajdowaniem satelit w dowolnie trudnym terenie.

Edited by HoHoL
Link to post
Share on other sites

W I'phonie jeśli chodzi o GPS to mapki satelitarne z miejscem położenia jeśli łapię 3G mam w 5 sekund w niektórych miejscach nawet widać kto co ma na podwórku ;) DO tej opcji warto mieć abonament z wliczonym transferem 1 GB albo wgrać cydię i szperać szukać map, wtedy mamy za darmo.

Nie raz mi się przydało to a najgorsze było jak go wyprałem razem z mundurem, ale działa :)

Link to post
Share on other sites

Śledzę ten wątek od początku i ponieważ o mnie wspomniano, postanowiłem dodać parę słów od siebie.

Może was zaskoczę, ale zewnętrzny odbiornik GPS PENTAGRAM 3101 z przesyłem bluetooth http://www.pentagram.pl/produkty/nawigacja...thfinder_p_3101 radzi sobie tak dobrze jak GARMIN e-TREX ( kolega ma i testowaliśmy w róznych warunkach). W lesie pięknie pozycjonuje z dokładnością do 5m i działa non stop 24-26godz. A dzięki funkcji oszczędzania energii podczas czuwania nawet do 36 godz. ( nie pytajcie nie wiem jak to się dzieje). Odbiornik współdziała z telefonem Sony Ericsson K 800i i przy dobrej konfiguracji telefonu, bateria tego ostatniego wystarcza na 18-20 godz. na 900mAh. Odbiornik jest niewiele większy od pudelka zapałek. Do tego polecam darmowy program TRACK MY JOURNEY http://www.trackmyjourney.co.uk/tmjmobile.php . Spokojnie można wyłączyć transfer internetowy( do niczego wam się nie przyda) i wgrać sobie skalibrowane mapy ( np. skany map topo). Ja mam zeskanowane wojskowe mapy topograficzne 1:50000 ( teren pokrywa się w 90% z mapami z lat 80 tych). Jedyna wada to delikatna komórka. Telefony z wbudowanym GPS to w większości zabawki i co najwyżej GPS służy jako fajny gadżet. Mój zestaw na milsimach wymiata i jest bezcennym narzędziem w cenie 130-150zl ( o 3 wiście nie zrezygnuje nigdy z mapy i kompasu). Na pewno wytrzymałością i dostępem do energii nie przebija profesjonalnych odbiorników GPS, ale pod względem możliwości w stosunku do ceny bije te tańsze o głowę.

Link to post
Share on other sites

Używam od kilku lat podobnego zestawu, tzn PDA + zewnetrzny odbiornik na "blue" i nigdy wiecej nie kupię takiego "wynalazku". Jak dziala jest OK ale najczęściej nie mogą sie miedzy sobą urządzenia połączyć, gubią sie itp./ Wnerw na maxa 80% czasu.

Link to post
Share on other sites

A w mojej nokii n95 8GB, gps nie chce znaleźć sygnalu w ogóle. Być może nie umiem go ustawić, ale wychodzę z zalożenia, że powinno to być proste i szybkie do zrobienia, a nie jest. Zatem uważam to za niepotrzebny gadżet.

 

Uważam (jak wielu), że w tym zagadnieniu sens mają tylko dedykowane urządzenia. Oszczędzam energię komórki na ewentualną lączność awaryjną.

 

(Wysiadlo mi w systemie polskie "l" - przepraszam).

Link to post
Share on other sites
w mojej nokii n95 8GB, gps nie chce znaleźć sygnalu w ogóle. Być może nie umiem go ustawić, ale wychodzę z zalożenia, że powinno to być proste i szybkie do zrobienia, a nie jest

 

Znaczy nie umiesz ;) jest to ławe i proste ;) Ale nie koniecznie przyjmne i do tego trzeba bulić kasę za nawigację od punktu "A" do "B". ;)

Link to post
Share on other sites
Komórki mają też to do siebie, że by znaleźć satelity, potrzebują naprawdę otwartego horyzontu i trochę czasu na inicjalizację.

Co do łapania fixa, na nokii 6220 zajmuję to góra minutę-półtora. Piszę o wbudowanym odbiorniku. Z włączona obsługą aGPS zajmuję to odpowiednio krócej, dosłownie kilka sekund. Jeśli chodzi o teren, nie musi być to szczere pole. Sam nie mam żadnego problemu z wyszukiwaniem satelitów, a mieszkam w blokowisku.

 

A w mojej nokii n95 8GB, gps nie chce znaleźć sygnału w ogóle. Być może nie umiem go ustawić, ale wychodzę z założenia, że powinno to być proste i szybkie do zrobienia, a nie jest.

Z jakiego programu do nawigacji korzystasz ? Gdy pierwszy raz próbujesz połączyć się z satelitami zwykle zajmuje to trochę dłużej, czasem do 10-15min, przy kolejnych jak powyżej. Masz n95, podczas korzystania z gps odsunąłeś klapkę w dół ?

Edited by tomekpl
Link to post
Share on other sites

Z jakiego programu do nawigacji korzystasz ? Gdy pierwszy raz próbujesz połączyć się z satelitami zwykle zajmuje to trochę dłużej, czasem do 10-15min, przy kolejnych jak powyżej. Masz n95, podczas korzystania z gps odsunąłeś klapkę w dół ?

 

Nokia Maps.

10-15min... no dobra, spróbuję.

Klapka była odsunięta.

Edited by Churchill_MD
Link to post
Share on other sites
Nokia Maps.

10-15min... no dobra, spróbuję.

Klapka była odsunięta.

Program Nokia Maps masz standardowo wgrany do każdej lepisiejszej Nokii, inna kwestią jest to czy masz wykupioną licencję. Jeśli nie to nie masz co się dziwić, że nawet po dłuższej chwili nie łapie fixa. W wersji bez licencji możesz tylko przeglądać mapy, nie wyznaczysz trasy. Możesz jednak skorzystać z darmowej 7 dniowej wersji testowej KLIK! Spróbuj też wgrać tak jak napisał Rzuf_ Garmina, ale z tych dwóch programów zdecydowanie polecam Nokia Maps.

Link to post
Share on other sites
W wersji bez licencji możesz tylko przeglądać mapy, nie wyznaczysz trasy

 

Bez oplat GPS działa w 100% sprawnie. Tyle że ma wyłączoną obsługę tras. Do "nawigowania w lesie" nadaje sie w zupełności tylko niestety mapy są dupne. Bez problemów za to w mieście można z niego korzystać i się nim wspomagać.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

panie i panowie wszystko zalezy od tego jaki program sobie wgracie obecnie na rynku jest ich kilkanascie platne oraz te nie platne..

w platnych placi sie za sciaganie map terenu a tych bezplatnych

nie placi sie zupelnie za nic bo mapy sciaga sie samemu z neta:)

sam uzywam programu trekbuddy i nie mam z nim problemow

mapy mam takie jakie zechce dowolny obszar i powiekszenie jakie mi

sie podoba za free dodatkowo w domku przed misja moge sobie

spokojnie zrobic oznaczenia celow stref jakis punktow itp na mapie.

to nie jest trudne.. a jak komus sie nie chce to juz jego problem...

Armie calego swiat to nie tylko osilki co umiEJĄ zabijac no wspolczesnym polu walki

liczy sie nie tylko czlowiek i bron ale tez i nowe technologie ktore daja nam wieksze szanse na wygrana..

 

Prawdziwy zawodowy zolnierz powinien umiec wykorzystac kawalek kija i kamienia

jak i rozniez nowoczesna technologie.

 

co do bateri jak idziemy na MS powiedzmy 24-48h

to nawigacja nie jest nam potrzebna caly czas po pierwsze a po drugie

zawsze mozna sobie nosic zapasowa batke tak jak i magi:)

 

podsumowujac GPS to dobre rozwiazanie nie niezawodne ale trzeba sie z tym liczyc tak samo jak z awaria broni i umiec sie obejsc bez tego tradycyjnymi metodami.

Technologie maja nas wspomagac dawac przewage i wieksze szanse i jak najbardziej popieram a jak ktos nie lubi czy nie umie niech szuka w ciemnosciach z kompasem na mapie w środku lasu gdzie to on jest "czasem i tak trzeba".

 

[używaj polskich liter!]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...