Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Farbownie odziezy?


Recommended Posts

A nie odłazi toto? i czy nie zejdzie z patterna.

Miałem kiedyś kontakt z akrylowymi (próby robienia naszywki), ale było to cholernie geste. Nadaje się do aerografu?

No i czy spotkaliście się z takowymi w sprayu? Bo nie kupie specjalnie areografu do malowania jednego mundurku.

 

A co do ilości zabawy. Zafarbowanie "normalnymi" metodami też nie jest pierdnęciem :D.

 

Aha. Ktoś napisał że można zapomnieć o farbowaniu na jaśniejszy kolor. Jest sposób, ale trzeba poeksperymentować. Mocno rozwodniony domestos czyni cuda. Pamięta ktoś jak się robiło jeansy-plamiaki? Tylko nie wiem czy nie osłabi to materiału.

 

Czas na google :D.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No wiem że jak walnę prosto z butelki to niemal dziury wypadną. Ale jak się mocno rozcieńczy z wodą (1/10 czy nawet 1/20) i da tylko na chwilkę żeby materiał nieco rozjaśniło to chyba nie będzie to aż taka różnica, nie?

Chyba że ktoś zna bezpieczniejszy sposób na rozjaśnianie materiału (nie licząc świecenia weń latarką :wink: ).

Link to post
Share on other sites

No wiadomo. Jak kupie, to typowy hamerykański mundurek (nie m65 - to cieńsze) w kolorku olive.

 

Ciekawe czy patterna też pomaluje akrylem. Może faktycznie to jesst niezły pomysł. Łatwiej wtedy kontrolować kształt plam.

 

A patternika już mam więc w przyszłym tygodniu zaczynam experymentować 8) .

Link to post
Share on other sites

Ok. Przewaliłem szuflady i znalazłem dwie farby akrylowe. Ciemną zieleń (sporo ciemniejszą niż barwa oliwkowego patterna) i biel. Oczywiście nie oparłem się pokusie i postanowiłem poplamić sobie wewnętrzną część klapy od kieszeni. Oto moje spostrzeżenia:

:arrow: Akryl kryje doskonale. Dobrze łapie materiał, nie pozostawia jakiejś zewnętrznej warstwy mogącej potem odłazić. Kolor ciemny idealnie barwi materiał, nie pozostawiając przebić. Po znacznym rozjaśnieniu zileni bielą, na wyschniętą nałożoną wcześniej ciemną plamę, nałożyłem z boku jasną plamę zachodzącą na niefarbowany materiał (zaznaczam że po rozjaśnieniu, farba była znacznie jaśniejsza od koloru kamizelki). Kolor jaśniejszy doskonale pokrył poprzednią warstwę ciemniejszej farby i samą kamizelkę. Znowu żadnych przebić.

Oto moje zastrzeżenia i pytania:

:arrow: Nie wiem jak z trwałością takiego pokrycia. Czy pomimo wszystko nie będzie jakoś odłazić (nie wygląda na to ale ja się nie znam) i czy nie będzie traciło kolorów. Kolejna sprawa która mnie martwi to napis na buteleczne farby: "Farba rozcienczalna z wodą". Czy po wyschnięciu również? Bo troszku do dupy by było gdyby przy pierwszym deszczu kamuflaż ze mnie spłynął, nie? Gdzieś przeczytałem że akryl można utrwalić żelazkiem lub suszarką. Czy taki zabieg (suszarka bo żelazka nie zaryzykuje) nie zaszkodzi patternowi?

To tyle. Sprawę "spływalności" farby sprawdzę dzisiaj, i na dniach dam znać co i jak :D.

Teraz muszę zastanowić się nad wzorem. Może jakieś propozycje?

 

Ciąg dalszy:

:arrow: Farba po wyschnięciu nie wymaga utrwalania. Przynajmniej na patternie.

:arrow: Zmywalna to ona nie jest. Nie tylko nie ruszyła jej woda, ale i rozcienczalnik do farb nie wywarł na farbie wrażenia. Najmniejszego.

:arrow: Po potraktowaniu nawet cieńką warstwą farby, materiał zauważalnie sztywnieje. Zachowuje jednak elastyczność. Farba nie kruszy się. Zdecydowanie nie odłazi.

:arrow: Ciężko jest uzyskać jakiś wzór, ale wynika to raczej z faktu że do gotowej kamizelki ciężko jest przyłożyć jakiś szablon, a farbę trzeba jakoś rozprowadzić nie przesuwajac szablonu, nie? Na płachcie surowego materiału rozciągniętej np na stole, byłoby łatwiej. Niestety nie mam materiału więc nie sprawdzę.

 

Na razie tyle. Jak coś jeszcze się dowiem, lub wyeksperymentuje to dam znać.

 

Siatki raczej nie zafarbujesz. Ale materiał... Przecież napisałem że pattern przyjął kolor bezbłędnie. Wystarczy tylko farbka akrylowa. Poczytaj uwazniej moje dwa poprzednie posty.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

No i... reanimacja ;)

 

Kombinując dziś nad kurtką / smockiem na zimę doszedłem do wniosku, ze najbardziej rozsądną i opłacalną opcją będzie kupić możliwie tani (w domysle - pewnie nieco wybrakowany) egzemplarz smocka S 2000 i go przerobić na włąsna modłę - zafarbować i zaimpregnować (no i kupa z tym zabawy :) ).

 

Teraz tak - używam oporządzenia w kamo wz.93 Pantera. DPM sie z tym gryzie, IMHO za jasny jest, a ma mnie maskować w warunkach jesienno-zimowych w Szczecinie (czyt. bezśnieżnych - szaro buro i ponuro).

Jakie proponujecie kolory? Czy po takim farbowaniu będę mieć jednolity kolor, czy też będą widoczne "DPM'owe" łaty, tylko w ciemniejszych odcieniach (to by mi pasowało)?

Link to post
Share on other sites

Do wzorw z wykorzystaniem farb akrylowych bardzo dobra jest folia samoprzylepna . Duze arkusze mozna kupic w sklepach papierniczych . Ja swego czasu robilem napisy na koszulkach w ten sposob ze na odwrotnej stronie foli robilem napis w odbiciu lustrzanym , wycinalem szablon skalpelem lub (i) zyletka , przylepialem do koszulki (bylo z tym troche zabawy i malowalem farba. Czekalem okolo 45 minut az farba wyschnie odklejalem szablon i zostawal (przewaznie) zajebisty wzor z ostrymi krawedziami (np napis gotykiem Closterkeller itp. ) pozniej tylko przez szmatke (!) prasowalem zelazkiem i taki wzor zostawal na lata.

T-shirt sie rozpadal a napis byl. Mysle ze przy odrobinie cierpliwosci moglbys rzucic np na ta oliwke cos w rodzaju "tiger stripes" czarnym akrylem (ale jak w oryginale , grube szerokie pasy nie jak dzisiejsze kopie)

Link to post
Share on other sites

Pomyślę o tym :) może być fajny efekt.

 

Ale najpierw musi do mnie dotrzeć sam smock, a potem musze go ufarbować i zobaczyć, jaki jest efekt.

 

Choć po przemyśleniu sprawy kolorystyki myślę, że bedę szedł raczej w farbowanie na brąz niż na olive - w sumie na tym "tiger stripe" też się da zrobić.

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

Przejrzalem moje archiwum kamuflazy i folia samoprzylepna bedzie sie nadawala do czegos z duzymi "plamami" , moze jak nie tiger stripes to cos niby Duck Hunter ? Generalnie zacznij od przejrzenia stron z roznymi kamo.

Myslalem troche i ze swojej strony podrzucam jeden pomysl. Potrzebujesz:

A) Dobrej krawcowej (to najtrudniejsza czesc :-P )

B) Materialu w jasnoszarym kolorze , taki ktory by sie nadawal na bluze typu BDU nie wiem ile , spytaj wczesniej krawcowej.

C) Farb akrylowych : biala i czarna (no i ewentualnie ciemno szara jesli nie chcesz mieszac dwoch poprzednich kolorow , choc mozna)

D) Z netu sciagnij zdjecia rzeczy w amerykanskim camo URBAN T-PATERN . Kojarzysz ten wzor ? Dosc latwy do odtworzenia i oryginalny , na jasnoszarym (?) tle duze ciemno szare plamy i na nich czarne kanciaste krechy. Mozesz tez pocwiczyc w ten sposob ze odtworzysz go na jasnoszarej koszulce

Dobre na poczatek jesli ktos wczesniej nie malowal.

Powodzenia.

Link to post
Share on other sites

Trochę mnie zamieszałeś :)

 

Podejdę do tego krok po kroku. Najpierw niech dotrze do mnie smock, potem go zaimpregnuję, a potem popatrzę za odpowiednimi farbami :) zwłaszcza, że najpierw muszę uzyskać kolor "bazowy", a który potem bedę dobierał i naładał wzór maskujacy.

Link to post
Share on other sites

Kurczę, fakt...

 

Jak zaimpregnuję przed farbowaniem, to impregnat będzie chronił włókna przed przyjęciem farby.

 

Masz świętą rację - to tylko ja coś ostatnio ciężko myślę (i do tego walę na klawiaturze takie błędy, jakbym był ostro na bani... przysięgam, jestem trzeźwy jak niemowlę :()

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

BlueGun, nie podważam Twoich słów (rozumiem, że płyną z własnego doświadczenia) - może Cię źle zrozumiałem - jednak nie mogąc skontaktować się z Hergon'em, znalazłem inny sklep (http://www.paleta-art.com.pl - też mają farby Pigmal w ofercie), gdzie poinformowano mnie, że:

 

Przede wszystkim do zafarbowania kurtki bawełnianej powinien Pan użyć

barwnika do zabarwienia a nie farby do "namalowania".

Na naszej stronie może Pan znaleźć informacje na temat barwników jakie mamy

w ofercie.

http://www.paleta-art.com.pl/d_farby_inne.html

 

Dopiero potem można użyć farb do namalowania wzorów farby do tkanin. Mogą to

być np "Pigmale",

informacje o farbach do tkanin jakie mamy w ofercie mozna znaleźć na:

http://www.paleta-art.com.pl/d_farby_specjalist.html

sa to farby: textil, pigmal, fevicryl.

 

Podoba mi się ich oferta - do moich celów najpierw barwnik, a potem farba (plamy!). Zobaczymy, co z tego wyjdzie :)

Link to post
Share on other sites

Ych... no to wyjasnie. Wypowiadalem sie zawsze na temat MALOWANIA WZOROW a nie FARBOWANIA TKANIN. Farbowania calych tkanin nigdy nie probowalem.

A tak przy okazji tematu farbowania to widzialem w Rangershopie spodnie niemieckie biale , podobno kontraktowe, oryginalne itp (nie Mil-Tec) 100% bawelna , do farbowania chyba idealne?

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

Kolejna reanimacja tematu!:)

Zacznę od wyłożenia swojego dylematu: jestem szczęśliwym posiadaczem kamizelki:

http://www.asg.com.pl/product_info.php?products_id=641

a chciałbym, żeby jej taśmy (palsy) miały kolor jak na tej:

http://asgshop.pl/sklep/produkt.php?id=1132

I tu pojawia się moje pytanie do, jako osób doświadczonych na tym polu(a do tego moderatorów! icon_wink3.gif ): jakich farb warto użyć- z tematu który czytałem wnoszę, że akrylowych? Jak po upływie kilku latek zachowuje się? Czy Waszym zdaniem farba nie będzie odłazić, ścierać się itp? Czy macie jakieś uwagi mogące pomóc mi w niszczeniu nowego oporządzenia?icon_smile.gif

W necie znalazłem coś takiego:

http://www.szal-art.pl/farby-do-tkanin/far...c4a2a6884cebe86

i wiele podobnych służących właśnie do malowania tkanin- uważacie, że lepiej zdadzą egzamin?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź!

(i trzeba było od razu Guardera kupić ;) )

Pewnie, że trzeba było.... ale po co pomyśleć( :???: ).... może jednak zdjęcie capriego nie oddaje kolorów itd.... no cóż przeliczyłem się.

Co masz na myśli pisząc "Poza tym różnica kolorystyczna może wynikać z różnego oświetlenia na zdjęciu"? Mam kamizelkę capriego, a chcę z niej zrobić guardera ;-) (w każdym bądź razie taki kolor palsów), nawet, jeśli zdjęcie z asgshopu nie przedstawia prawdziwego koloru

"Farba będzie złazić, zawsze"- mówisz to z doświadczenia? Jakiej farby używałeś? Co możesz powiedzieć o farbach "do tkanin", które podałem w poprzednim poście- lepiej te, czy akryle?

Edit, by nie nabijać postów:

Z jakiego materiału wykonane są palsy? Czy to nie nylon?

Edited by artur7pl
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...