Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[AEG] Zwiększanie napięcia baterii - dodawanie ogniw


Recommended Posts

Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad zwiększeniem szybkostrzelności mojego XM. Ze względu na koszta nie chce zmieniać baterii na 9,6V (musiał bym również zmienić ładowarkę).

 

Wpadłem na następujący pomysł:

w foregripie XM jest sporo miejsca więc postanowiłem podłączyć szeregowo do standardowej baterii 8,4V jeden akumulatorek 1,2V AA(R6) lub AAA by w ten sposób uzyskać 9,6V. Akumulatorek ładował bym osobno w ładowarce od walkmana. Wykonanie odpowiedniego „koszyczka” na dodatkową baterię oraz poprowadzenie przewodów to nie problem.

 

Martwi mnie inna rzecz:

Akumulatorek 1,2 V o najmniejszej pojemności jaką udało mi się znaleźć to 700mAh dla AAA i 1100 dla R6. I tu 2 pytania:

 

- pierwsze mniej istotne bo problem można obejść(baterie NiCD można jeszcze dostać):

czy to że bateria 8,4V jest NiCD a dodatkowy akumulatorek będzie NiMH nie spowoduje uszkodzenia bądź zakłócenia pracy baterii?

 

- drugie najważniejsze:

Jak różnica pojemności(zwłaszcza w przypadku R6 o pojemności powyżej 1100) dodatkowego ogniwa i stockowej baterii wpłynie na rozładowywanie „pakietu” powstałego w wyniku połączenia stockowej bateri 600mAh z dodatkowym akumulatorkiem np. 1100mAh?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź!

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

to chory pomysł, prąd zwarcia w akumulatorach do aegów wynosi około 100 amperów, żaden zwykły aku nie podejdzie.

Jedyne rozwiązanie które ma sens to sprawdzić z jakich ogniw złożona jest Twoja bateria i kupić dokładnie takie samo ogiwo - pod względem pojemności ( bo zakładam że będzie miało napięcie 1,2V) najlepiej Sanyo Cadnica, oczywiście niklowo kadmowe www.batimex.pl i podpiąć je szeregowo. Co do ładowania to możesz taki większy pakiet ładowac po prostu dłużej :idea:

Link to post
Share on other sites
Co do ładowania to możesz taki większy pakiet ładowac po prostu dłużej

 

Obawiam się ze nie masz racji. Baterie o większym napięciu trzeba ładować większym prądem. Mówiąc prościej: prąd ładowania baterii 9,6V jest większy od prądu ładowania baterii 8,4V. Tobie pewnie chodziło o zwiększenie pojemności nie napięcia – wtedy masz racje, wystarczy ładować dłużej.

 

 

kupić dokładnie takie samo ogiwo - pod względem pojemności ( bo zakładam że będzie miało napięcie 1,2V) najlepiej Sanyo Cadnica

 

Wszystko pięknie tylko nie bardzo wiem jak takie ogniwo ładować. Chyba że zrobił bym na nie 2 „koszyczki”: jeden do AEG a drugi do podłączenia do ładowarki od walkmana.

 

prąd zwarcia w akumulatorach do aegów wynosi około 100 amperów, żaden zwykły aku nie podejdzie

 

Mógłbyś to rozwinąć bo pierwsze słyszę żeby akumulatorki i baterie do AEG aż tak bardzo się różniły. Z tego co wiem to sporo ludzi samemu lutuje pakiety z akumulatorków „paluszków”(takie rozwiązanie było popularne wtedy gdy takie sklepy jak betimex były jeszcze nieznane) i mają się one dobrze.

 

Dzięki za sugestie ale sam przyznasz że Twoje rozwiązanie jest dużo bardziej skomplikowane. Możliwe że właśnie takie zastosuje ale wolał bym pozostać przy własnym projekcie.

 

to chory pomysł

bo ja jestem chory :twisted: :twisted: :twisted:

 

Jak przemyślałem sprawę to właściwie sam sobie odpowiedziałem(z pomocom al_fika :P ): dodatkowe ogniwo Sanyo np. takie: http:// ]http://sklep.batimex.pl/towar.asp?idtowaru=377 będę ładował ładowarką do akumulatorków 1,2 V R6 za pośrednictwem podłączonego przewodami „koszyczka”. Troszkę utrudnia mi to pracę(będę musiał zamawiać z netu ogniwo, płacić za przesyłkę jak i samo ogniwo itp.) ale chyba to jedyne wyjście.

 

Mimo wszystko czekam na dalsze odpowiedzi!

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
to chory pomysł
owszem ... cholernie chory

 

jak już chcesz wszystko robić "prowizorką" to poprostu złóż pakiet z akumulatrów do wolkmana itp. mających jednakoą pojemnośc i zblizone parametry generowania prądu

 

PS

imo wszystkie ogniwa powinny miec tą samą pojemność i tą samą wydajnosć prądową NIMC i NIMH to dwa zupełnie różne "światy"

 

twój pomysł wcale nie jest taki prosty? pytanie:

jak zamierzasz to ładowac, aku (orginalny do AGa) oddzielnie a akumulatorek (AA/AAA) oddzielnie?

czy moze razem?

i chcesz rozwalic sobie baterie?

Link to post
Share on other sites

jeszcze jedna sprawa, na batimexie są ogniwa NiCd produkcji Forevera. Jeśli chcesz w przyszłości podciągnąć spreżynę to ich nie kupuj, mają za małą wydajność prądową. Wogóle jeślli chcesz dokonać właściwego wyboru ogniw do aega zerknij na specyfikacje ogniw na batimexie, zwróć uwagę na rezystancje wewnętrzną ogniwa, porównaj cadnice i forevera. Im mniejsza rezystancja wew. tym wyższa wydajność prądowa

Link to post
Share on other sites
Co do ładowania to możesz taki większy pakiet ładowac po prostu dłużej

 

Obawiam się ze nie masz racji. Baterie o większym napięciu trzeba ładować większym prądem. Mówiąc prościej: prąd ładowania baterii 9,6V jest większy od prądu ładowania baterii 8,4V. Tobie pewnie chodziło o zwiększenie pojemności nie napięcia – wtedy masz racje, wystarczy ładować dłużej.

 

Obawiam się że nie masz racji. Zwiększenie prądu ładowania spowoduje jedynie skrócenie czasu ładowania.

To napięcie ładowania dla pakietu 9.6V musi być większe niż dla 8.4V

Ogniwa NiCd mające napięcie robocze 1.2V ładuje się napięciem od 1.4V do 1.65V

 

to chory pomysł

bo ja jestem chory :twisted: :twisted: :twisted:

 

Jak przemyślałem sprawę to właściwie sam sobie odpowiedziałem(z pomocom al_fika :P ): dodatkowe ogniwo Sanyo np. takie: http:// ]http://sklep.batimex.pl/towar.asp?idtowaru=377 będę ładował ładowarką do akumulatorków 1,2 V R6 za pośrednictwem podłączonego przewodami „koszyczka”. Troszkę utrudnia mi to pracę(będę musiał zamawiać z netu ogniwo, płacić za przesyłkę jak i samo ogniwo itp.) ale chyba to jedyne wyjście.

 

Cały ten twój pomysł można o kant dupy potłuc. W krótkim czasie spowoduje on uszkodzenie ogniw.

Osobno ładowane ogniwo będzie miało inne parametry co spowoduje albo jego szybsze rozładowanie i ładowanie go przez pozostałe ogniwa w pakiecie, albo wolniejsze rozładowanie co z kolei spowoduje ładowanie przez to ogniwo pozostałych ogniw. Wszystko to oczywiście ogólnie spowoduje stratę efektywności całego zestawu.

Nic nie wykombinujesz, musisz kupić ładowarkę do całego pakietu 9.6V

Link to post
Share on other sites
jeszcze jedna sprawa, na batimexie są ogniwa NiCd produkcji Forevera. Jeśli chcesz w przyszłości podciągnąć spreżynę to ich nie kupuj, mają za małą wydajność prądową.

O tym akurat wiem i nie zamierzam się pakować w ogniwa Forevera. Mimo to dzięki za informacje :D . Odnośnie specyfikacji: na betimexie znalazłem tylko 1 tym ogniw 1,2 V 600mAh Sanyo i jest to właśnie Czadnica wiec powinno być ok.

 

jak już chcesz wszystko robić "prowizorką" to poprostu złóż pakiet z akumulatrów do wolkmana itp. mających jednakoą pojemnośc i zblizone parametry generowania prądu  

Jak chciałbym kupować 7 akumulatorków do walkmana to kupił bym gotowy pakiet 9,6V do AEG. Poza tym pakiet z akumulatorków od walkmana nie zmieścił by się do foregripa w XM – ale nie róbmy off-topica.

 

 

jak zamierzasz to ładowac, aku (orginalny do AGa) oddzielnie a akumulatorek (AA/AAA) oddzielnie?  

 

Akumulatorek ładował bym osobno w ładowarce od walkmana.

 

i chcesz rozwalic sobie baterie?
jak już chcesz wszystko robić "prowizorką"

 

Po pierwsze: dlaczego rozwalić? Po to założyłem ten temat aby ktoś wytłumaczył mi dlaczego bateria może się rozwalić a nie tylko napisał że może to nastąpić. W kwestii łączenia NiCD z NiMH to potwierdziłeś moje przypuszczenia za co dziękuje i na pewno nie będę łączył tych 2 rodzajów akumulatorków.

Po drugie: dlaczego od razu prowizorka? Jak nie kupie gotowej baterii w sklepie i nie będzie na niej pisało „do AEG” to jest już prowizorka? Nie chce rzucać słów na wiatr bo jeszcze nie wiem czy coś z tego wyjdzie ale zamierzam zrobić to dosyć fachowo: elegancki „koszyczek” na baterie zamontowany w górnej lub dolnej połowie foregripa, łączenie baterii za pomocą złączki a nie „na dziada” izolacja i gołymi przewodami, zabezpieczenie przed wilgocią itp.

 

Jak bym chciał zepsuć baterię to bym się nie pytał tylko od razu wprowadził mój projekt w rzycie. To nie jest bicie piany! Potrzebuje informacji bo NIE chce uszkodzić mojej baterii!

 

Nie upieram się przy swoim. Nie lubię tylko jak ktoś krytykuje pomysły innych bo trzeba przy nich pokombinować. W gruncie rzeczy też jestem zdania że lepiej zainwestować w gotową baterię ale:

- będę musiało do niej kupić nową ładowarkę

- zastanawiam się też nad zakupem baterii 8,4V ale o zwiększonej pojemności więc najpierw chce się przekonać czy te dodatkowe 1,2V faktycznie w zadowalający mnie sposób zwiększy ROF czy może lepiej mieć większą pojemność i pozostać przy 8,4V

Link to post
Share on other sites
[

Obawiam się że nie masz racji. Zwiększenie prądu ładowania spowoduje jedynie skrócenie czasu ładowania.

To napięcie ładowania dla pakietu 9.6V musi być większe niż dla 8.4V

Ogniwa NiCd mające napięcie robocze 1.2V ładuje się napięciem od 1.4V do 1.65V

 

 

sorry za skrót myślowy ja właśnie tak mam, zasilacz który podpiąłem do ładowarki ma rególowane płynnie napięcie do 27 V, dla mnie oczywistą rzeczą jest zwiększenie napięcia przy ładowaniu wyższego voltarzem pakietu

Link to post
Share on other sites

STOLAR koszyczek mozę być i najwspanialszy na świecie a PAK i tak bedzie prowizoryczny (wniskowac to można z opisu, jakies dostawki kable itp; no ale nie ma co dyskutować)

 

jesli o mnie chodzi to nawet PAKi z BATIMEXU uznaje za syf. no ale to już kwestia prywatnych złych doswiadczeń z ich wyrobami. ("huta" na stykach, ogniwa rozpuchnięte tak ze az koszulki popękały, no i "przemiły" serwis :lol: itp)

Link to post
Share on other sites

Jak różnica pojemności(zwłaszcza w przypadku R6 o pojemności powyżej 1100) dodatkowego ogniwa i stockowej baterii wpłynie na rozładowywanie „pakietu” powstałego w wyniku połączenia stockowej bateri 600mAh z dodatkowym akumulatorkiem np. 1100mAh?

!

 

Z tego co wiem to przy połączeniu takim jak w akumulatorach, pojemność bateri jest równa pojemności najsłabszego ogniwa...

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Pamiętaj także że łączenie ze sobą ogniw o różnych parametrach (rozumiem że istniejący pakiet jest używany a dodatkowe ogniwo nowe), może skończyć się niekorzystnie dla tego odosobnionego ogniwa.

Nie będzie ono osiągało stanu pełnego naładowania równocześnie z pozostałymi ogniwami. Będzie zatem albo przeładowane, albo niedoładowane.

Link to post
Share on other sites

A zapewnisz DOKŁADNIE taką samą ekspoatację? Tzn. ilość ładowań, rozladowań, prąd ładowania, rozładowania, temperaturę i parę innych czynników?

 

Zrób to co ja : podrasowałem AUG'a, niewiele (120% sprężyna) i zamiast kombinować z ogniwami, uskładałem i kupiłem nowy akumulator z większą ilością ogniw. Wiem, że kosztuje ale warto było, mam nowy pakiet, to raz, a dwa jak mi lub komuś zabraknie prądu ta zapasówka jest jak znalazł.

 

Jak pisał Piasecznik nie należy łączyć różnie ekspoatowanych ogniw.

Link to post
Share on other sites
pamietaj tylko zę lutowanie ogniw (nadmierne rozgrzanie) prowadzi do ich uszkodzenia

 

owszem, dlatego takie rzeczy powinno sie lutować ściskająć (conajmniej jednymi)plaskoszczypami blaszkę między ogniwem a miejscem lutowania, a nic sie nie stanie :wink:

Link to post
Share on other sites

120-140 w batimexie z ogniw KR1700

najcieńsze, najmniejsze (mniej wiecej rozmiarami odpowiadają AA), ogniwa mają największą pojemnosc włąsnie 1700

 

większe pojemności tylko na grubych ogniwach (wymiary jak r14 i r20 takie duze też są i mają fajne pojemnosci i fajnie kosztują)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...