Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie sog z Wietnamu


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

SOG to śliski temat to co jest gdzies napisane mozna traktowac jak pewnik przynajmniej jeśli chodzi np o rzeczy spisane przez J.L Plastra

(świetna książka dająca sporą wiedzę i nieźle działająca na wyobraźnie, czytałem ja zaraz po wydaniu w 98 ale do dzisiaj mam w pamięci opis jak przesłuchiwano amerykanów przy pomocy miotacza płomieni ... bryyy) - waro ją przeczytac nawet jeśli interesujemy sie tylko innymi jednostkami.

 

SOG jest o tyle dziwnym tematem ze to nie były regularne jednostki, mogli być tam wszyscy a zarazem nie do konca wiadomo kogo tam jednak nie było. Używali wielu ciekawych rzeczy, wystarczy przytoczyć pistolet na pociski odrzutowe (dzyro jet - nie pamiętam jak sie pisze po angielsku).

 

 

Autorowi wątku nie bardzo da się odpowiedzieć jednoznacznie, to jedna z tych rodzajów wiedzy która trzeba wyczytać i nie wystarczy szperać w jednej książce.

A temat jest tak rozległy ze można by wymieniać bardzo długo a i tak byśmy o wielu zapomnieli.

 

nie wniosę nic nowego zapewne ale J.L. Plaster to będzie dobry początek :) - warto poszukać książki i ja porządnie przewertować

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Witam :icon_wink:

 

W pierwszej kolejności chce pogratulować użytkownikowi Padaka za jego post :icon_smile:

 

W drugiej kolejności zaś chciał bym odświeżyć temat i zapytać o kilka rzeczy :icon_smile:

 

1) Mundur TCU: I tu wstawiam wam zdjęcie takiego pana

26MAY08005.jpg

i pytam, czy o takie coś się rozchodzi mówiąc o mundurze malowanym sprejem?

 

2)Broń : Na pewno zaliczyć tu można AR-15 (jeżeli się mylę proszę poprawić), i co jeszcze, czy tak jak ten pan (patrz powyżej) używali AK? Może M14? Albo jakiś karabin snajperski?

 

Edit: co do AK to wiem (choć może i to plotka) że żołnierze zawsze zmieniali broń własną na zdobyczne AK, czy to prawda?

 

3) Paso-szelki: dam sobie rękę uciąć (lewą) ale na pewno używano M56. Może były jakieś inne ciekawe innowacje ?

 

4) Nóż : (Przyznam ciekawi mnie to najbardziej ^^) jakie były używane przez tych ludzi ? Zgaduję że stwierdzenie, że używali tych samych, jako przyjęte na stan jednostki SOG będzie błędne?

 

5)Prosił bym o jakieś ciekawe zdjęcia, polskie fora, czy też artykuły :icon_smile: bo większość z podanych w temacie mi nie działa, (Delikatna prośba co do tego, w miarę możliwości byle by były one po polsku :icon_razz: )

 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :icon_smile:

Edited by WojtuS1410
Link to post
Share on other sites

Mam ochotę napisać google.com, ale w tym temacie to nie rozwiązuje sprawy, 99% źródeł jest po angielsku, z czego z 80% to wiedza książkowa nie udostępniona nigdzie w internecie. Będę więc dzisiaj dobrym wujkiem.

 

i pytam, czy o takie coś się rozchodzi mówiąc o mundurze malowanym sprejem?

 

Powiedzmy. To żadna filozofia, brali mundur i pryskali się czarną farbą w pasy.

 

Na pewno zaliczyć tu można AR-15 (jeżeli się mylę proszę poprawić), i co jeszcze, czy tak jak ten pan (patrz powyżej) używali AK? Może M14? Albo jakiś karabin snajperski?

 

Ehhh.... Podstawową bronią Recon Teams był XM-177 (obie wersje, E1 i E2), potocznie przez większość weteranów nazywany CAR-15. Przed 1969 rokiem czasami spotykano RT uzbrojone częściowo w M16 z powodu braków zaopatrzeniowych. We wcześniejszych latach z powodu obostrzeń w wykonywaniu zwiadu poza teren Wietnamu narzuconych przez polityków używano szwedzkiego Karla Gustava. M14 widziałem tylko na jednym zdjęciu, używane z lunetą podczas operacji Hatchet Force. Oprócz tego RPD z obciętą lufą, czasami RPG, tłumione Steny oraz Uzi dla zespołów HALO.

 

co do AK to wiem (choć może i to plotka) że żołnierze zawsze zmieniali broń własną na zdobyczne AK, czy to prawda?

 

Bzdura. I co, swoją wywalali w krzaki? AK w SOGu wcale nie było tak powszechnie używane. Bylo kilka RT umundurowanych w kopie mundurów NVA z CISO i uzbrojonych w zdobyczną broń komunistyczną (łącznie z RPD i RPG). Niektórzy przebierali point mana w sprzęt NVA dla zmylenia przeciwnika aby zyskać cenne sekundy na otworzenie ognia jako pierwsi w razie przypadkowego spotkania twarzą w twarz. I to by było na tyle.

 

Paso-szelki: dam sobie rękę uciąć (lewą) ale na pewno używano M56. Może były jakieś inne ciekawe innowacje ?

 

Tak, czasami zamiast nich używano szelek M67 albo uprzęży STABO.

 

Nóż : (Przyznam ciekawi mnie to najbardziej ^^) jakie były używane przez tych ludzi ? Zgaduję że stwierdzenie, że używali tych samych, jako przyjęte na stan jednostki SOG będzie błędne?

 

Air Force Survival Knife, Ka Bar, noże SOG, Randalle, sztylety Fairbarn Sykes itp itd, co kto sobie upodobał.

 

)Prosił bym o jakieś ciekawe zdjęcia, polskie fora, czy też artykuły :icon_smile: bo większość z podanych w temacie mi nie działa, (Delikatna prośba co do tego, w miarę możliwości byle by były one po polsku :icon_razz: )

 

Bez angielskiego nie pojedziesz. Mogę polecić stronę znajomych rekonstruktorów z Anglii - modernforces.com .Jest wątek o stylizacji SOG (bo rekonstrukcją to trudno nazwać w większości) na forum vietnam-airsoft.com .

 

Przy okazji chciałbym obalić tezę, że o SOGu nic nie wiadomo i to wszystko w ogóle tajne i sekretne jest. SOG to w tej chwili jedna z lepiej udokumentowanych jednostek specjalnych USA w historii.

 

Literatura jest bardzo obszerna, zaczynając od powszechnie dostępnych pozycji Plastera i Greco, przez wspomnienia weteranów, których również jest multum (Miller, Parnar, Perry, Black, Meyer, również Plaster), do opracowań Jasona Hardy'ego, w których opisuje historię poszczególnych RT wraz z opisem (w większości) pełnego składu osobowego i jego zmian i setkami zdjęć (niestety, 150$ za tom).

Link to post
Share on other sites

GrecoRange.jpg

 

Frank Greco, RT Colorado

 

EDIT:

A co takiego w nim było? Mały odrzut, dużo lżejszy od M60 i bardzo dobra kontrola ognia - podobno można było strzelając napisać swoje imię. SOGi modyfikowały jeszcze bęben wykładając go wykładziną podłogową żeby taśma z amunicją nie chrześćiła i ładowali w niego 150 naboi zamiast 100. Dwa takie przecinaki w zespole zapewniały solidną przewagę ogniową w razie kontaktu, wystarczającą żeby oderwać się od przeciwnika.

Edited by speedor
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Pytanie związane z pewnym pistoletem a w zasadzie z jego przenoszeniem:

Jak wszyscy wiemy, patrole SOG miały do wyboru wiele rodzajów broni palnej. Jeżeli chodzi o pistolety to oprócz:

coltów 1911, browningów HP, pistoletów High Standard H-D 5,58 używali też pistoletów Walther PPK z tłumikiem.

I tutaj rodzi się pytanie - w jaki sposób przenosili ten ulubiony pistolet Bond'a?

Niemieckie kabury? Zwykłe amerykańskie kabury? Kabury z krajów układu warszawskiego na pistolety podobnych rozmiarów (Makarov, P64 Czak)?

Będę wdzięczny za jakąś pomocną odpowiedź w tej sprawie...

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Nie używali żadnych kabur. Tłumione pistolety miały głównie służyć do brania jeńców, więc razem z taką bronią jak steny lądowały zwykle w plecaku.

W przypadku używania jako broń osobista noszona na co dzień - albo kabura pod pachę albo za paskiem od spodni.

Link to post
Share on other sites

"Obrzyn" z pierwszej fotografii to obcięty M1 (ale to pewnie wiesz):

 

22737d1292350529-m1-carbine-d.jpg

 

Inną ciekawą (ale niezbyt udaną) konstrukcją tamtych czasów było to - China Lake Model (China Lake Pump-Action Grenade Launcher) jedna sztuka na pewno była na wyposażeniu MAC-V SOG:

800px-China_Lake_4x40_REMOV.48135729_std.jpg

 

Co do umundurowania i wyposażenia to masę zdjęć można podejrzeć tu. Ale tam jest ponad 50 stron i na dodatek wymieszane wszystkie jednostki.

 

W sieci można się też natknąć na album Osprey'a: ELI - 004 - US Army Special Forces 1952-84.pdf

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Nie używali żadnych kabur. Tłumione pistolety miały głównie służyć do brania jeńców, więc razem z taką bronią jak steny lądowały zwykle w plecaku.

W przypadku używania jako broń osobista noszona na co dzień - albo kabura pod pachę albo za paskiem od spodni.

To nie dobrze ;(

Rozumiem że mowa o zwykłych czarnych kaburach do 1911? Te drugie (stworzone pierwotnie dla pilotów) również do colt'a?

Korzystając z wszystkim znanej encyklopedii o SOG, znalazłem ciekawy fragment dotyczący omawianego tematu

"Jeden z patroli dowodzonych przez Richarda Grossa kilka dni wymykał się pościgowi w dolinie A Shau, w której znajdowały się duże siły przeciwnika. Jednego ranka Gross zauważył tropiciela idącego ich śladem. Znajdował się on w korycie potoku, dosłownie kilka metrów za nim. Był bardzo zajęty szukaniem śladów, jego karabin M-1 był przewieszony przez ramię. Rozglądał się na to na lewo, to na prawo - opowiadał później Gross. Gross zaczął wyjmować z kabury swój pistolet z tłumikiem kalibru 5,58 milimetra i wtedy ich oczy spotkały się....."

Chyba chodzi o pistolet High Standard H-D 0,22 cala z tłumikiem, który raczej w budowie przypomina Ruger'a MK1 niż Colt'a - więc do kabury chyba nie pasuje. Tak więc o jakiej kaburze mowa?!

 

A tak poza tym, speedor - ta wasza grupa rekonstruuje SOG czy też nie?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem. W materiale zdjęciowym kabur jest dość mało. Joe Parnar z RT Ohio wspomina, że nosił swoją 1911 w lokalnie wykonanej kaburze pod pachę, jednak pistolet przydawał mu się tylko po to żeby rzucać nabojami gdy ktoś chrapał w nocy w NDP. Lynne Black swojego HP nosił w wewnętrznej kieszeni kamizelki ze smyczą na szyi. Pojawiają się też klasyczne kabury z szelkami. Reguły nie ma.

Możliwe, że miał coś wykonane na zamówienie.

 

A co rekonstruujemy? Wejdź na stronę i zobacz.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...