Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[ARCH] Polska gapa na DPM-ie


Recommended Posts

A takie ostatnio znalazlem ciekawe zdjęcie:

polskiznakspadochronowy.jpg

 

Polska gapa na mundurze spadochroniarza JKM. Niby nic dziwnego ale on ma ja przypietą na mundurze polowym a znajduje sie w Kabulu :?

Ciekawe czy nikt w Krakowie mu nie powiedzial że mamy wersje materialowe w zgaszonych kolorach :wink:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aby zdobyć polską gapą wystarczy skoczyc u nas w naszym systemie.

Wielu cudzoziemców zdobyło polski znak spadochronowy odkąd jesteśmy w NATO. Sam fakt mnie nie dziwi. Jestem natomiast zainteresowany dlaczego ten paras przypiął ja do munduru polowego i to jeszcze podczas operacji w Afganistanie.

Nigdy się tego nie dowiemy :wink:

A tak rzeczywiście mozemy sobie pooglądac i cieszyc sie że zachodniacy są dumni z takieg np.gapy.

 

A propo skoków zachodnich para na polskiej ziemi:

kilka lat temu przyjechali do nas kanadyjczycy włąsnie na szkolenie spadochronowe-aby zapoznać się ze sprzetem i takie tam rózne. jednym z punktów był skok z AN-26 "szybkiego"-kolesie mieli nasze spadochrony.

Podchodzą do rampy..3..2..1..poszli...wszystkim zerwało chełmy :D

cholera nikt im nie powiedział że będą skakac przy prędkości 320 km/h :!:

U nich przy skoku herkules zwalnia do setki i kolesie wyskakuja sobie jak na pikniku. Po zdobyciu takiej gapy jest się dumnym..

Link to post
Share on other sites

słyszałem o podobnej akcji z Brytolami ;), ale z drugiej strony odkąd jesteśmy w NATO wielu naszych żołnierzy zdobywa "skrzydełka" innych krajów, kanadyjskie, amerykańskie, czy brytolskie-patrze gen. Bieniek i jego obwieszony mundur ;)

Link to post
Share on other sites

Oj zle mnie zrozumiałes Catch :D chodził mi o generała Bienka :wink:

a paras jak paras niech nosi sobie gapę-on na pewno nie kupil jej w sklepie więć zasługuje na nią .Dziwi mnie po prostu fakt noszenia jej na mundurze polowym.

A propo generała -wiesz widziałem wielu ludzi którzy zdobyli rózne zachodnie odznaczenia i sie tak nie obwieszali :wink:

Link to post
Share on other sites

bojowym? a kiedy my ostatnio bylismy zrzucani podczas działań wojennych? :D

nie no żartuje -nie potrafie powiedzieć nawet nie wiem czy bylo kiedys. Obecny znak jest z lat 50-tych po tym czasie uczestniczylismy tylko w inwazij na Czechosłowację w 1958 a tam nikt nie skakał. Chyba nikt nie skakał w czasie działań bojowych od czasu powstania tego znaku.

Link to post
Share on other sites
Chyba nikt nie skakał w czasie działań bojowych od czasu powstania tego znaku.

Oprocz tych ponad tysiaca spadochroniarzy ladujacych 21 wrzesnia 44 pod Driel :)

Wspolczesny znak spadochronowy w prostej linii wywodzi sie ze znaku 1 SBS. W oryginale zwyklym znakiem spadochronowym byl srebrny pikujacy orzel, w wersji bojowej trzymajacy w szponach zloty wieniec. Z tego co wiem i widze oryginalna wersja bojowa to (bardziej wiecej niz mniej) wspolczesna zwykla, dlatego tez z ciekawosci pytam jaka jest wersja bojowa (o ile oczywiscie jest).

Link to post
Share on other sites

no tak w '68 dzięki Szaszłyk :D

 

nie do końca rozumiem co z ta gapą Chochla:

pierwszy znak bojowy wygłądał tak; pikujący orzeł z złotymi szponami i dziobem. dopiero 20(lub 19 zależnie od opracowania) września 1944 wprowadzono wersję znaku bojowego z wiencem. i rodzi się pytanie czy tym wszystkim żołnierzom z operacji Market-Garden nadano stare znaki czy nowe z wiencami :?:

druga sprawa obecny znak różni sie od tego drugowojennego drobnymi szczegółami -rzeczywiście na pierwszy rzut oka ciężko go odróznić.

 

Druga sprawa: w tym z drugiej wojny wieniec oznaczał skok bojowy a obecnie wieniec ma każdy znak spadochronowy -tak że rozumiesz Chochla moją wcześniejsza wypowiedz ? Nie uwzgłędniałem II wojny Światowej :D

 

Koziołek Matolek może nie ma nic wspólnego ze znakiem spadochronowym ale jego twórca (rysownik jak najbardziej) to on go zaprojektował :D

 

 

no i dalej nie wiemy czy istnieje wersja bojowa :?

Link to post
Share on other sites
nie do końca rozumiem co z ta gapą Chochla

Jak nie rozumiesz o co chodzi, to chodzi o pieniadze :D

pierwszy znak bojowy wygłądał tak; pikujący orzeł z złotymi szponami i dziobem.

Dokladnie tak. Przypomne takze, ze znak bojowy ustalono 20 czerwca 1941r. w tym samym rozkazie co znak zwykly.

dopiero 20(lub 19 zależnie od opracowania) września 1944 wprowadzono wersję znaku bojowego z wiencem.

19 ale pazdziernika 44r.

i rodzi się pytanie czy tym wszystkim żołnierzom z operacji Market-Garden nadano stare znaki czy nowe z wiencami :?

Samo nadanie nie ma nic wspolnego z wygladem znaku. Znak bojowy nadano tym spadochroniarzom, ktorzy brali udzial w bitwie (takze tym, ktorzy ze wzgledu na brak srodkow transportowych ladowali w szybowcach). Po nadaniu znaku bojowego, zolnierz samodzielnie przesylal swoj zwykly znak w celu dolutowania wienca.

-tak że rozumiesz Chochla moją wcześniejsza wypowiedz ? Nie uwzgłędniałem II wojny Światowej :D

Doskonale rozumiem. To byl zarcik z mojej strony :)

Koziołek Matolek może nie ma nic wspólnego ze znakiem spadochronowym ale jego twórca (rysownik jak najbardziej) to on go zaprojektował :D

Ciekawe, nie? Nigdy tego nie skojarzylem :)

no i dalej nie wiemy czy istnieje wersja bojowa :?

No wlasnie. Anybody?

Link to post
Share on other sites

wydaje mi się, że wersji bojowej nie mamy - przecież przez 50 lat nikt "bojowo" nie skakał.

Może wymyślą coś jeśli uda nam się jakiś desant na iracką wioskę :lol:

poza tym to tylko amerykanie mają takie rozróżnienie (ewentualnie kraje mocno z nimi "zaprzyjaźnione") nic takiego nie ma u brytoli, żydów, czy rosjan(chyba-jeśli jest to mnie poprawcie)

Link to post
Share on other sites

Super-odpowiadam na pytanie dlaczego paras ma gapę na mundurze polowym.

W krajach zachodnich (UK,USA itp)odznaki spadochronowe takich wciąż "egzotycznych"dla nich krajów-jak Polska, są bardzo cenionym "trofeum"i z dumą noszone tak często, jak się da.Tym bardziej że w odróżnieniu od systemu zachodniego u nas skoki są twardsze.(np w USA na podstawowym szkoleniu skoczek nie uczy się składania spadochronu i całej reszty a skupia się na samym skoku-od składania są specjalnie przeszkoleni goście.)

Tak więc nic dziwnego ze teraz chce się pochwalić ile sie napocił zeby zdobyć ten mały kawałek metalu. :wink:

Link to post
Share on other sites
Super-odpowiadam na pytanie dlaczego paras ma gapę na mundurze polowym.

A jednak czytanie ze zrozumieniem staje sie tak samo wymierajaca umiejetnoscia jak pisanie zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii.

Przeczytaj dokladnie pierwszy post i zastanow sie co autor mial na mysli zakladajac ten watek.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...