Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Przyrost szybkości wylotowej, a zwiększenie zasięgu.


Recommended Posts

Mam mały dylemat.

Zastanawiam się nad tuningiem M16 od G&G, tak do około 430-440FPS. I tu pojawia się moje pytanie, czy warto wydawać kasę na BU, sprężynę, jej prowadnicę, tłok z głowicą itd.? Czy wzrost zasięgu i polepszenie skupienia będzie zauważalne?

Czy może lepiej zainwestować w lufę Promyka, komorę KA i gumkę Systemy?

Link to post
Share on other sites

Na pewno najpierw, zamiast tunningu mocowego wymień gumkę HU, lufę i dystanser. Jeśli Ci mało- oddaj replikę na przegląd, smarowanie, czyszczenie, uszczelnianie czyli że tak powiem komplet usług ale bez wymieniania czegokolwiek, same prace konserwacyjne do jakiegoś znanego serwisanta od AEG. Tak na prawdę da to ten sam efekt co wymiana flaków. Dopiero jeśli nadal Ci mało- idź w tunning. A przede wszystkim- uzywaj dobrych kulek. Zaskakująco poprawiają zasięg kiedy np z P&J zmieni się kulki na G&G.

Link to post
Share on other sites

Na pewno najpierw, zamiast tunningu mocowego wymień gumkę HU, lufę i dystanser. Jeśli Ci mało- oddaj replikę na przegląd, smarowanie, czyszczenie, uszczelnianie czyli że tak powiem komplet usług ale bez wymieniania czegokolwiek, same prace konserwacyjne do jakiegoś znanego serwisanta od AEG. Tak na prawdę da to ten sam efekt co wymiana flaków. Dopiero jeśli nadal Ci mało- idź w tunning. A przede wszystkim- uzywaj dobrych kulek. Zaskakująco poprawiają zasięg kiedy np z P&J zmieni się kulki na G&G.

Kulki G&G to podstawa, tylko takich używam. :wink:

W sumie rozwiałeś moje wątpliwości. Myślę, że temat może pójść 'at kosz'.

 

Dzięki za rzeczową odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Święte słowa Dextera. Nic dodać, nic ująć.

Najpierw przegląd repliki, smarowanie podkładki doszczelnienie, wraz z tymi czynnościami wymiana lufy, gumy i komory (ta ostatnia o ile naprawdę zachodzi potrzeba), a później dopiero kombinacje mocowe.

Ludzie nie doceniają ile można zyskać na tak prostych rzeczach, tylko lecą byle większego springa założyć i ma się czarodziejsko zrobić 200m zasięgu zaraz ;-).

 

EDYTA: Się nałożyliśmy z pisaniem ;-).

Edited by Tuksiak
Link to post
Share on other sites

Co glownie trzeba zrobic:

1. Podstawa - teflon fix na komorze hop up- czesto gumka nie dosc dokladnie sie uszczelnia i ucieka tam duzo powietrza - potrafi zerzrec kilkanascie fpsow.

2. Uszczelnienie dyszy - najprosciej - kupic nowa uszczelniona - tutaj mozna stracic i 60 fps - jak dysza jest nie dosc ze za krotka to jeszcze nieszczelna na prowadnicy dyszy.

3. Rozciagniecie uszczelki glowicy tloka - czesto sa za waskie - nalozyc na cylinder i pod goraca i zimna wode, albo zwyczajnie rozciagnac paluchami- na troche pomoze.

4. Porzadne spodkladkowanie zebatek - zeby chodzily cihco i plynnie - doda kultury pracy.

5. Przesmarowanie tloka, zebatek, prowadnicy dyszy oraz popychacza - i ogolnie sprawdzenie czy wszystko ladnie sie ze soba uszczelnia (powinno byc tak ze jak przylozysz do rozlozonego gearboxa komore hopa z lufa i gumka, zatkasz koniec lufy - i nacisniesz na tlok - to masz efekt strzykawki (nigdzie nie ucieka ci powietrze)

6. Wymiana okablowania, instalacja mosfetu - niby taka pierdola a naprawde poprawia zywotnosc baterii. Rof sie zwieksza, bateria na dluzej starcza. Nie pala sie styki. Zwykly mosfet bez hamulca wystarcza. Pozatym, przy tuningu mocowym lepiej miec to juz na przyszlosc zrobione.

7. Czasem dysza jest uszczelniona ale prowadnica dyszy jest za waska - mialem tak ostatnio przy m14 - po wymianie dyszy skoczylo z 350 na 410 fps.

8. Odpowiednia gumka hop up. Zawsze polecam guardera przezroczyste ale to musi ci zalozyc ktos kto potrafi bo latwo je popsuc. Ostatnio testuje zielone GG bo podobno tez sa swietne. Twarde gumki wymagaja zawsze teflon fixa (czarny guarder i systema) bo z uwagi na twardosc lubia popuszczac na komorze hopa.

9. Lufa - doda skupienia i pare fpsow. Im drozsza tym lepsza wiadomo. Ostatnio przez przypadek zamiast systemy precki wlozylem stocka. Po 20 kulkach wiedzialem ze cos jest nie tak i zamienilem nie ta lufe co trzeba. To sie naprawde czuje. A to tylko 2 letnia orana co tydzien systema.

10. Kulki i jeszcze raz kulki ! Odpowiedniej wagi. najlepiej G&G bo sa zawsze swietne.

 

Co do komory KA to uwazaj. Ona nie na kazdej replice dobrze sie uszczelnia. Kwestia dlugosci dyszy.

Komory hop up poprawiaja osiagi tylko w 2 przypadkach:

1. Kiedy stockowa jest baaardzo szeroka i nieszczelna (ale to mozna poprawic teflon fixem na gumce)

2. Kiedy stockowa jest za dluga (albo inaczej dysza za krotka) i dysza w momencie strzalu nie uszczelnia sie na kolnierzu gumki hop up. (ale tu wystarcza kupic dluzsza uszczelniona dysze i bedzie ok)

Czesto jest tak ze kupisz nowa komore - i dysza wtedy bedzie za krotka i zamiast poprawy osiagow - masz pogorszenie.

 

Dopiero jak to wszystko zrobisz - mozesz bawic sie w wymiane sprezyny na mocniejsza (i wszystkiego co z tym sie wiaze).

Skoro teraz masz 440 fps... to po tuningu bedziesz mial ponad 500 a to juz raczej zasieg snajperek. Inna kultura strzelania i zwiazane z tym ograniczenia. Przynajmniej wiekszosc tak ma. Bore up przy tym zakresie fpsow daje jakies 20 fps wiecej. Z precka - 30-40.

Link to post
Share on other sites

W takim razie zostaje mi wymiana lufy i gumki oraz zrobienie teflon fixa. Reszta rzeczy, które wymieniłeś już dawno w emce siedzi, a i owe zabiegi były stosowane.

Co do komory KA to mnie zaskoczyłeś. Sądziłem, że wszystkie komory robione są w określonym standardzie, tylko jakość wykonania będzie różna. Dobrze wiedzieć na przyszłość.

 

 

PS. Z tymi FPS'ami to nie zrozumiałeś. Do 440 to ja chciałem emkę podkręcić. Teraz to prawie stock, oprócz elektroniki i kilku mniejszych poprawek.

Link to post
Share on other sites

Dex, nie przesadzaj z tą komorą. Przecież to nie komora podkręca kulkę. Więcej nawet, kulka dotyka komory tylko jak z magazynka idzie.

A co do pytania początkowego to powiem tak:

Spychacie chłopaka w miejsce, w którym większość z nas już dawno nie siedzi. W niskie efpeesy. M120 i 400-420 czy coś koło tego fpsów nikomu nie zaszkodzą.Stockowe repliki G&G są fajnie poskładane i wiele cudować przy nich nie trzeba. M120 można śmiało wpechać od ręki i to będzie naprawdę fajniutko strzelać.

Link to post
Share on other sites

No tak ale tunning z założenia ma prowadzić do poprawy osiągów. Zamiast wymieniać np sprężynę od razu- można uszczelnić i uzyskać ten sam efekt bez ładowania mocniejszej. Nikt nie mówi żeby na tym poprzestać.

 

Pewnie, kulka praktycznie nie ma kontaktu z komorą. Ja się nie znam, nie wiem dlaczego tak jest ale mój SIG z 280fps wali sporo dalej niż niektóre repliki z 300fps pod maską. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Link to post
Share on other sites

Uszczelnienie nie ma dac jak najwiekszej ilosc fps , ale ma zachowac stala wartosc fps (przez co zwieksza sie sprawnosc calego ukladu oraz wydajnosc ) , gdzie przyrost predkosc jest wg mnie drugoplanowy.

Widzialem juz chinska "snajperke" , ktorej przedzial fps wahal sie miedzy 340-440 fps. Ja dziekuje za taki rozrzut - raz kulka leci na 40 metrow, raz na 60 i badz tu teraz madry ile ,co i jak ......

Osobiscie wole miec cos co ma 380fps i rozrzut rzedu +/- 3pfs. To mi daje pewnosc , ze kazdy strzal jest oddany praktyczynie na ta sama odleglosc ( bo wahanie fps rzedu 3 nie daje az takiego wyniku zmiany zasiegu jak +/- 100fps ) , prawie z taka sama szybkoscia.

Link to post
Share on other sites

Powiem krótko co mi się w Waszym Panowie podejściu nie podoba w odniesieniu do tego tematu:

-piszecie takie rzeczy, jakby kolega miał co najmniej cm028 z pierwszego wypustu. Przecież on ma nowiutkie G&G. Te repliki mają z fabryki doskonałe osiągi i bardzo małe rozrzuty fps.

-wyłazi stara ideologia, mówiąca, że zaczynać należy ze stockową repliką i w ogóle. Przekonujecie Chłopaka, że jeg replika strzela w tej chwili źle i najpierw to trzeba poprawić. A jemu zwyczajnie zachciało się paru metrów więcej. Nie sądzę by ktoś zmieniając sprężynę na m120 nagle zaczął stanowić uosobienie zagłady wszelkiego życia. Ponadto jeśli ktoś już będzie zakładał m120 to chyba logiczne, zę w giwerze zostanie zrobione wszystko jak należy.

 

Kocur: chyba coś pomerdałeś bo kolega napisał, zę planuje tuning do 440 fps. W twojej wypowiedzi jest ciekawe zdanie, z którego wynika, że już ma 440 a docelowo ma mieć 500+. :wink:

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Poldecki, jak Ty zrobisz, to może i zostanie zrobione ;-). A tak to bym nie generalizował - to raz.

Nikt mu nie mówi, że ma sobie zrobić 100 fpsów nagle, nie przesadzaj, to, że mamy słabe repliki, a niezłe zasięgowo, to nasz wybór i widocznie Nas to bawi. Mam też GB do swego FALA gdzie jest m130 i ponad 470 fpsów, wymiana koło 2 minut, użyłem raz na zlocie w Tomaszowie, jakoś nie podnieciłem się za bardzo i żyje też pomimo tego, że leży sobie spokojnie i czeka na moje większe chęci ;-). Mnie po prostu bawi, jak ludziom z nie wiadomo jak wykręconymi replikami udowadniam, że jestem w stanie się z nimi szarpać mając takie byle co. Chce mieć chłopak 120, a niech sobie zakłada na zdrowie, tylko jak zaniedba resztę przy tym, to ten spring psu na budę się zda, a replika nagle zamiast mieć "milionpińcetmetróF zasięgu" będzie strzelała gorzej niż przed wymianami ;-). Dlatego napisałem, najpierw niech sobie zrobi magikowanie przy doszczelnieniach i innych pierdołach (G&G też można poprawić, jak każdą w sumie replikę), a jak będzie mu mało to niech sobie i m210 założy jeżeli czuje taką potrzebę.

Link to post
Share on other sites

Co do zwiekszenia zasiegu przy mocniejszej batce - tez cos takiego zaobserwowalem. Na 2 roznych replikach ... Nie potrafie tego wytlumaczyc uwzgledniajac fizyke ... ale tak sie dzieje. Nie jest to super duza poprawa ale jest odczuwalna. Moze gumki sie lepiej nagrzewa przy serii i doszczelniaja lepiej?

Link to post
Share on other sites

Przy większym rofie faktycznie ma to miejsce. Wszystkie uszczelki się nagrzewają, najbardziej ta na głowicy tłoka. No i ta uszczelka ciut miększa się robi i lepiej uszczelnia.

 

@Tuksiak:

Ja mam 410 i w sumie nigdy nie miałem wiecej niż 421 fps. Poza m14, której nigdy nie użyłem "bojowo" i SR35 mającą aktualnie 678 fps, którą ciągle tuninguję, dla zasady i dla nowego właściciela. Nie twierdzę, że kolega potrzebuje miliona fypsów. Twierdzę jedynie, ze wsadzenie m120 spełni jego oczekiwania. Kwestię jakości serwisu i tego co serwisant zrobi poza przełożeniem sprężyny pomijam. Zakładam, że pan Mietek spod budki z piwem tego nie będzie robił.

Edited by poldeck
Link to post
Share on other sites

Ja w swoim M14 Cymy zacząłem tak jak piszą chłopaki - porządna gumka , miałem Guardera przeźroczystego ale właśnie go zajechałem , właśnie zamówiłem G&G zieloną. Wymieniłem dyszę na doszczelnioną Deep fire - to znacznie poprawiło osiągi.Przy wymianie gumki oczywiście teflon fix.

Kupiłem sprężynę M130 Deep fire , teraz jeszcze kupię prowadnicę wzmocnioną , i będę przymierzał się do montażu tego w emce.

Też uważam że sprężyna dopiero na końcu.

Co do poprawy zasięgu na mocniejszej baterii - też coś takiego zauważyłem na dwóch różnych replikach.

Link to post
Share on other sites

Tak mówicie o kulkach G&G że są super fajne i w ogóle... Miałem je i jakoś szczególnie zadowolony nie byłem. Kijowo latały na nast. opcjach:

 

- Lufa Mad-bull + gumka mad bull shark (czerwona)

- Lufa mad bull + gumka Guarder biała

- Lufa systema + gumka mad- bull (czerwona)

- Lufa systema + gumka guarder biała

 

Na tych 4 opcjach strzelałem na najtańszych chińskich P&J- ach i co dziwne latało o niebo lepiej. Obecnie używam opcji lufa i gumka mad-bul, oraz kulek P&J i jestem naprawdę zadowolony. Jedyna zaletą jaką odczułem podczas użytkowania kulek G&G to było to że nie zacinały się w mid-ach.

 

I jak ktoś bawi się w uszczelnianie repliki. To efekt 100% szczelności można uzyskać jedynie gdy zrobimy tak, jak napisał kolega na początku. Jak czegoś nie zrobimy, to ucieknie więcej powietrza tam gdzie tego nie zrobiliśmy... Jest dużo babrania się, ale zrobienie np. 470 FPS na M120 daje sporo satysfakcji (Choć są na pewno lepsi ode mnie :) )

Miałem też AKSU które na M90 na chrono pokazywało 340 FPS, strzelało o niebo lepiej niż inne repliki które miały np 400.

Tak więc moim zdaniem najpierw dobra precka i guma, a później to decyduj, czy chcesz wstawić silniejsza sprężynę, tym samym szybciej zużywając części wewnętrzne, czy może lepiej bawić się w doszczelnianie, bore- apy itd, co jest bardziej czasochłonne i czasami dość kosztowne.

 

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Co do GG i Pjotow to na ostatniej strzelance zauwazylem tak samo.

Uzywam GG od roku czy nawet dluzej, wczesniej TMy (ale gdzie je teraz dostac ...).

Przez nieuwage kupilem Pjota -.25 kulki - jeden mid z nimi, drugi z GG.

Okazalo sie ze Pjoty maja mniejszy rozrzut, odrobine mniejszy zasieg, i bardziej tna sie w midcapach, ale jezeli chodzi o celnosc to wygrywaja.

Pewnie to kwestia chropowatosci przy uzywaniu gumki guardera.

Co ciekawe u kumpla w G3 - Pjoty byly wypluwane z lufy (tez guardera gumka). W porownaniu do GG byly wrecz tragiczne.

Wiec ... warto sprawdzic kulki bo moga w danej replice dobrze latac - ale nie jest to regula.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...