Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kolimator dla M16A4 M5 RAS FN Manufacturing


Recommended Posts

Witam,

 

Mam: M16A4 M5 RAS FN Manufacturing, LLC

G&P

gp628_d.jpg

i zastanawiam się nad doborem kolimatora dla tej repliki i nie mam pojęcia :/ czy sensowniej kupić:

553 Holo Sight G&P

gp686b_d.jpg

 

czy z uwagi na długość lufy jakiś zamknięty, chyba, że to nie ma znaczenia :)

np taki:

Walther - Kolimator ACOG Type - PS44

kolimator-wlthr-ps44.jpg

Cena jaką mogę przeznaczyć na kolimator to do 500 zł.

Będę wdzięczny za uwagi, opinie i rady.

No i gdzie najlepiej i jak, jeśli na rączce, montować kolimator ?

Edited by Xeratus
Link to post
Share on other sites

No właśnie jak już jesteśmy przy tym temacie - mógłby ktoś znający się na rzeczy opisać pokrótce

czym się różni kolimator od ACOG'a. Kiedy stosuje się jedno a kiedy drugie i czy do ASG bardziej przydaje się kolimator czy ACOG.

Przewertowałem dział Akcesoria, ale informacje tam są tak porozrzucane i szczątkowe, że ciężko coś wyłuskać :zastanawia:

 

Z tego co znalazłem na sieci (na ile można ufać Wikipedii czy innym "poradnikom") to ACOG to po prostu luneta z określonym

powiększeniem (najczęściej x4) i podświetlanym krzyżem ? (przy pomocy trytu lub innego źródła światła wymagającego już baterii) - correct ?

Zaś kolimator przeźroczysty - otwarty - nie ma żadnego powiększenia. To teraz mam pytanie - czy ACOG to po prostu przeźroczysty kolimator zamknięty (gdzie dodano układ soczewek powiększających) czy tylko układ soczewek powiększających

z podświetlonym krzyżem celownika ?

 

Swoją drogą mogłoby się komuś znającemu się na rzeczy zachcieć i zrobić taki przypięty temat o celownikach, kolimatorach, lunetach itp. tak jak zrobiono to np. o działaniu AEG -> http://forum.wmasg.pl/index.php?/topic/19073-aeg-jak-to-dziala/ Nowicjuszom taki temat sporo by wyjaśnił :bialaflaga:

Link to post
Share on other sites

No właśnie jak już jesteśmy przy tym temacie - mógłby ktoś znający się na rzeczy opisać pokrótce

czym się różni kolimator od ACOG'a. Kiedy stosuje się jedno a kiedy drugie i czy do ASG bardziej przydaje się kolimator czy ACOG.

Przewertowałem dział Akcesoria, ale informacje tam są tak porozrzucane i szczątkowe, że ciężko coś wyłuskać :zastanawia:

 

Z tego co znalazłem na sieci (na ile można ufać Wikipedii czy innym "poradnikom") to ACOG to po prostu luneta z określonym

powiększeniem (najczęściej x4) i podświetlanym krzyżem ? (przy pomocy trytu lub innego źródła światła wymagającego już baterii) - correct ?

Zaś kolimator przeźroczysty - otwarty - nie ma żadnego powiększenia. To teraz mam pytanie - czy ACOG to po prostu przeźroczysty kolimator zamknięty (gdzie dodano układ soczewek powiększających) czy tylko układ soczewek powiększających

z podświetlonym krzyżem celownika ?

 

Swoją drogą mogłoby się komuś znającemu się na rzeczy zachcieć i zrobić taki przypięty temat o celownikach, kolimatorach, lunetach itp. tak jak zrobiono to np. o działaniu AEG -> http://forum.wmasg.pl/index.php?/topic/19073-aeg-jak-to-dziala/ Nowicjuszom taki temat sporo by wyjaśnił :bialaflaga:

 

 

Celowniki kolimatorowe - niezależnie: otwarte czy zamknięte - nie maja powiększenia. Mogą mieć dedykowane nakładki powiększające, nakręcane z przodu lub być stosowane z magnifierami, czyli lunetkami o stałym powiększeniu - najczęściej 3x. Wówczas taka lunetka najczęściej jest na uchylnym lub łatwo demontowalnym montażu QD, żeby można ją było szybko zdemontować lub odsunąć na bok i używać samego kolimatora.

 

Jeżeli ktoś szuka realistycznego zestawienia do replik z rodziny M4/M16 - może sobie sprawić EoTecha, a do tego dodatkowo magnifier i będzie miał alternatywnie także powiększenie.

 

ACOG w realu jest luneta o stałym powiększeniu 4x. Do airsoftu najpierw produkowano kopie ACOGa, które nie były lunetami - z zewnątrz przypominały tę optykę, ale działały na zasadzie kolimatora. Później pojawiły się także kopie ACOGa w formie lunety - tak więc jeśli ktoś chce mieć lunetę - też kupi, a jesli chce mieć kolimator o wyglądzie optyki ACOG, ma dość spory wybór.

 

Co do zastosowania w ASG - wolna wola. Na dystansach airsoftowych optyka nie jest niezbędna; chyba, ze ktoś lubi przyjrzeć się przeciwnikowi dokładniej albo zajmuje się airsoftowym snajperstwem.

Kolimator służy do szybkiego celowania, zastępuje przyrządy mechaniczne - ułatwia i przyspiesza celowanie. Celuje się patrząc obuocznie - jednym okiem widzisz całość obrazu drugim patrzysz przez kolimator i widzisz to samo, ale na celu masz już kropkę.

W grach dynamicznych kolimator przyda się bardziej, choć tak naprawdę - wystarczą w ASG przyrządy mechaniczne. Natomiast jeśli ktoś szuka "złotego środka" i chce pogodzić kolimator z lunetą - to powinien zastosować zestaw kolimator + magnifier, jak napisałem wyżej..

Link to post
Share on other sites

Do powyższych wypowiedzi dodam, że warto sprawić sobie osłonkę na kolimator, aby nie padł on ofiarą zabłąkanej kulki. Są 2 opcje:

 

- tzw. flashkiller/flashkill/killflash (występuje pod tymi nazwami w rozmaitych sklepach) czyli nakładka, zazwyczaj lub zawsze na kolimator zamknięty wykonana z metalowej siatki chroniąca całkowicie przed kulkami i częściowo przed wykryciem z powodu słońca odbijającego się w obiektywie

 

- poliwęglanowe osłonki montowane zazwyczaj na szynie RIS tuż przed kolimatorem

 

Z wielu niezależnych opinii wynika, że obiektywom lunet niestraszne jest trafienie kulką, gdyż soczewki są bardzo wytrzymałe, jednak tego nie sprawdzałem. Widziałem natomiast kolimatory z rozwaloną szybką.

 

Co do Walteroskiej kopi ACOGa - większość egzemplarzy daje nieostry obraz kropki. W jedynym, z jakim miałem bliżej do czynienia pomogło trafienie kulką powodujące pozbycie się przedniej szybki. Kropka nagle stała się ostra i wyraźna.

 

 

Pozdrawiam,

Laokoon

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za uwagi i opinie.

 

Jaki w takim razie ACOG polecacie ? Zależy mi na dobrej jakości obrazu, perfekcyjnej plamce i na możliwie prostym zasilaniu np. baterie AA lub AAA. Cena jak pisałem do 500 zł

Edited by Xeratus
Link to post
Share on other sites

Są ACOGi co mają zarówno 1,5x jak i 6x, z dosyć duża liczbą modeli pomiędzy tymi powiększeniami - więc nie do końca :wink:.

- http://www.trijicon.com/user/parts/parts_new.cfm?categoryID=3

Pozdrawiam.

 

 

Serio geniuszu? I na pewno myślisz, ze odkryłeś Amerykę?

Więc zwróć uwagę, że wypowiedź odnosi się do wersji 4x, którą skopiowano pierwotnie w formie kolimatora (patrz zdjęcie) i KTÓREJ DOTYCZYŁO PYTANIE.

A nie 1,5x, 3,5x czy 6x, które mają inny wygląd zewnętrzny, niektóre wręcz drastycznie odmienny. I kopii tej wersji było najwięcej. Ostatnio pojawiło się dopiero kilka propozycji innych wersji.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

No i zdecydowaliśmy się z Xeratusem na te Hurricane. Nie powiem. Ładna plamka, regulacja jasności itp. itd.

Niestety te uchwyty są z jakiejś gównianej plasteliny :mad: Moja szyna jest pewnie ciut grubsza

w jednym miejscu bo chociaż tylny zatrzask ładnie się "zamknął" to przedni stawił opór.

Docisnąłem kciukiem (żaden ze mnie Pudzian) i dźwigienka została mi w ręku...teraz będę musiał

znaleźć jakiś mikro-klucz czy inne szczypce by to zamontować. Zatem uważać z montażem i nic na siłę

bo to plastelinowy metal jest :icon_evil:

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...