Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rekonstukcja żołnierza Wermachtu/SS


Recommended Posts

Dzień dobry.

 

Mam takie pytanie dotyczące rekonstrukcji niemieckiego żołnierza z II Wojny Światowej.

Jaka replikę kupić na początek ? Tylko nie chodzi mi o repliki tak po 2000zł , bo na nie czas przyjdzie.

Chodzi mi bardziej coś w sam raz na początek, tak najlepiej w granicy 600zł.

 

 

Czekam na propozycje

Edited by sylwero
Link to post
Share on other sites

Ja bym szukał używki StG44. Ew., jeśli musi być już to bym zakupił to MP40 i miał spokój. No i przy MachinePistolu będziesz miał większy zakres rekonstrukcji. Bo jakby nie patrzeć z MP40 Niemcy prawie całą wojnę przechulali, z StG44 masz już końcówkę. I nie jestem pewny, ale chyba tylko SS używało StG. Ale niech ktoś mnie ew. poprawi, bo to takie zasłyszane i niepewne.

Link to post
Share on other sites

Najlepiej zajrzyj na fora grup rekonstrukcyjnych lub tutaj do działu "Rekonstrukcja i stylizacja", tam znajdziesz osoby w temacie obeznane dobrze i bardzo dobrze.

Tylko jedna rada: najpierw poczytaj i sprawdź, czy gdzieś nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie.

Link to post
Share on other sites

Takie zdanie ode mnie do kolegi Sylwero:

 

I Zdecyduj się, kogo chcesz rekonstruować lub na kogo chcesz się stylizować! Mimo, iż przepisowo formacje Wehrmachtu oraz Waffen SS korzystały z tego samego uzbrojenia, rzeczywistość wojenna i "specyficzne" niemieckie dowodzenie na najwyższym szczeblu doprowadziły do wyraźnych braków w nowocześniejszych egzemplarzach broni w armii w późniejszych latach wojny - większość produkcji trafiała do jednostek SS lub z nimi związanych (Volksgrenadierzy).

 

II Zdecyduj się, jaki okres chcesz rekonsturować (tak najprościej jak się da, żeby trafiło: K98k - cały okres wojny, MP40 - od kampanii we Francji w 1940 (nieliczne egzemplarze) do końca wojny, MP43 - zima 43/44 do końca wojny. Oprócz tego broń specyficzna jak np. niemieckie kopie Sten'a - używane jako broń zastępcza wobec braków MP40 dla "nielotów" z 3FJD w Ardenach w 44/45, być może też w ogólnym galimatiasie uzbrojenia w Berlinie).

 

III Skompletuj najbardziej podstawowe umundurowanie wybranej formacji, dopiero potem pomyśl o broni (może okazać się, że przy skromnym budżecie po zakupie repliki nie będzie Cię stać na najtańsze repliki umundurowania do jako-takiej stylizacji).

 

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy na swoją "impresją".

 

 

Majster - widziałem zdjęcia żołnierzy Wehrmachtu z STG44, czasem nawet mieli na nim lunetę, więc obie formacje używały tej broni. Chociaż oczywiście większość nowego i dobrego sprzętu szła do Waffen SS.

 

Jeśli kolega może, to proszę o link do tych zaiste ciekawych fotek. Na wczesnych wersjach serii Sturmgewehr (MP43/1 i wczesne MP43) testowano celownik optyczny ZF41, który był konstrukcją średnio udaną, czy to używano go na karabinie piechoty K98k czy na eksperymetnalnych egzemplarzach G41 i Mkb42(H). Montowany na montażu "sankowym" na szynach pod szczerbinką (które AGM nagminnie umieszcza na swojej replice StG, robiąc z niej automatycznie wczesne MP43). Model testowany na MP43/1 z tego co mi wiadomo nigdy nie wyszedł poza fazę testów i nie był używany bojowo. Na MP43 i MP44 testowano później zmodyfikowany celownik ZF4 (z innym krzyżem celowniczym dostosowanym do naboju "kurz") na bocznym montażu (takim jak w G43), jednak to rozwiązanie, podobnie jak ZF41 na MP43/1, także nie wyszło poza fazę eksperymentów (sławne zdjęcie niemieckiego piechura celującego z MP43 z lunetą pochodzi z testów tej broni, nie jest to zdjęcie "frontowe", a wszelkie "cuda" typu figurki do sklejania "jager 46" Dragona pomijam...).

 

WH mialo w swoim arsenale naprawde pokazny zbior broni, poczawsze od wlasnych, poprzez zdobyczne a konczac na kopiach takich jak sten.

 

A i owszem, ale jest taka stara rekonstruktorska zasada - rekonstruuj regułę, nie wyjątek. Broń zdobyczna była zazwyczaj używana w jednostkach okupacyjnych i policyjnych, ewentualnie w nielicznych jednostkach złożonych z wrogich jeńców (znali swoją broń najlepiej). Frontowi dostawali broń przepisową, produkcji niemieckiej. Oczywiście przez całą wojnę przewijały się przypadki Niemców latających z pepeszką na Ostfroncie czy karabinkiem M1 w Ardenach, ale była to broń zdobyczna, którą wg. regulaminu żołnierz musiał zwrócić dowódcy po zakończeniu akcji (nie mógł, tak jak Amerykanin, zabrać jej sobie jako pamiątki wojennej).

Edited by SturmFJ
Link to post
Share on other sites

Dzięki naprawdę za masę informacji i jeżeli was to interesuje to chciałbym rekonstruować albo żołnierza Hitlerjugend albo Waffen SS i najprawdopodobniej byłby on z 9 Dywizji Pancernej SS Hohenstaufen.

 

Teraz kolega musi określić jaki okres działań wybranej jednostki go interesuje, a potem wybrać funkcję jaką chce pełnić (chociaż to i tak bardziej do warunków airsoftu historycznego - w większości grup rekonstrukcyjnych zaczynamy od zabawy w szeregowego piechura, dopiero z czasem przychodzi większe pole do manweru). Polecam odwiedzić w tym celu fora polskich (i za granicznych, jeżeli kolega ferstehen pa english :) grup rekonstrukcyjnych - można tam znaleźć tony informacji na poszukiwany temat i przy okazji, jeżeli ma się wątpliwości, zapytać ludzi siedzących w tym dłużej.

 

To jest to zdjęcie.

 

To fotka o której właśnie mówiłem - testy poligonowe wczesnego MP43 z zamontowanym ZF4 (w którejś z książek, nie wiem czy przypadkiem nie w "Broni piechoty Wehrmachtu" Wolframa i Zasiecznego, było napisane nawet, na jakim poligonie je wykonano - z tych testów pochodzi też dosyć popularna fotka strzelca celującego z G43 ZF4).

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...