Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kilka pytań od zupełnie nie kumatego


Recommended Posts

Przeczytałem 3 strony tematu "Formatowanie baterii" jednak dalej tego nie ogarniam więc mam kilka pytań na które są w nim odpowiedzi ale jak już powiedziałem, nie ogarniam tego :zastanawia:

 

1. O co chodzi (w skrócie) z formatowaniem baterii

2. Kupując nową baterię Action Sports Games 9,6V 3000mAh NiMH Panasonic co na początku powinienem z nią zrobić (kupuje ładowarkę Imax B6 więc odpowiedzi pod nią ) ???

3. Nie rozumiem w jakim sensie można rozładować pakiet do 0,8V jeżeli miał 1,2V i czy to nie rozwala aku ?

4. O co chodzi z tą pamięcią mAh i na jakim zasadzie to działa ?

5. Czyli taka bateria 9,6V, która jest a naładowana i jest nowa to bez tego procesu rozładuj/ładuj x3-4 może się zchrzanić do np. 6V i tak pozostanie już na zawsze ?

6. O co chodzi z tym prądem np. 0,6A ???

7. Czy gdybym naładowaną baterię zostawił na rok bez jakiego kol wiek użytkowania to czy mogłaby się zepsuć ?

8. Ogólnie, nie ogarniam :happy:

 

Z góry dzięki :wink:

Edited by Wolf800
Link to post
Share on other sites

ok. po kolei

 

1. chodzi oto, żeby uzyskać maksymalną dostępną pojemność amukulatora

2. a kupujesz odrazu batke i ładowarkę tą? jak tak to ona powinna mieć funkcję formatowania baterii więc się nie przejmuj. jak nie ma to najpierw ładowanie>rozładowanie i z 3 razy powtarzasz ten cykl

3. a jak się rozładowywuje pakiety w asg? przez strzelanie. Podczas strzelanie "spalasz" prąd zawarty w akumulatorze. Przy naładowanym aku na którym normalnie pisze 9,6v powinno być (mierzone woltomierzem) 10,8v lub coś koło tego. Jak zaczniesz strzelać, wystrzelasz w hi-capa to napięcie ci spadnie, czyli "spalisz" trochę prądu a napięcie (v) jest jakby wskaźnikiem tego ile prądu jeszcze zostało. przy tego typu akumulatora, co chcesz kupić nie zaleca się rozładowywania poniżej 1v na cele czyli załego panieku składającego się z 8 cel 8v (bo se zniszczysz)

4. w akumulatorach a bazie niklu (NiCd i NiMh, chociaż w tych 2 mniej) występuje efekt pamięci. Jeśli nie rozładujesz akumulatora do konca, to akumulator do "zapamięta" i naładuje się tylko tyle, ile go rozładowałeś a ta ilość prądu co została to przepada.

w mAh wyraża się pojemność akumulatora. im większa pojemność tym więcej możesz kompozytu z repliki wypluć :blush:

mA i A to jednostka, w jakiej podaje się natężenie prądu.

5. jeśli nie zrobisz formatowania barii ro nie osiągniesz jej optymalnych parametrów (napięcia i pojemności)

6. chodzi w prąd jakim się ładuje akumulator. jeśli masz ten aku 3000mAh pojemności to maksymalny prąd, jakim powinno się ładowac go, żeby go nie zniszczyć to 3000mA czyli 3A czyli taki jak na niej pisze, czyli 1C bo z tym też możesz się gdzieś spotkać. Minimalny to 750mA czyli 0,75A , czyli prąd stanowiący 1/4 pojemności (0,25C)

7. nie jest zalecane tak długie zostawianie akumulatora. Poza tym akupujatora nie można zastawiać naładowanego na taki czas tylko trzebaby go trochę rozładować i przechowywać raczej w lodówce niż w temp pokojowej

8. nie ogarniasz? to się ogarnij :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

A czy gdybym rozładował akumulator to czy mógłbym go zostawić na tak długi okres nie użytkowania ? I czy gdybym rozładował batkę do 1V to czy to będzie automatycznie spadać i jak osiągnie 0 to będzie koniec żywota aku ? A i czy stockowy CM.028A wytrzyma tą batkę, którą podałem :happy: ???

Edited by Wolf800
Link to post
Share on other sites

Oho, znowu pan "szpec" swoje mądrości wygłasza :icon_rolleyes:

 

6. chodzi w prąd jakim się ładuje akumulator. jeśli masz ten aku 3000mAh pojemności to maksymalny prąd, jakim powinno się ładowac go, żeby go nie zniszczyć to 3000mA czyli 3A czyli taki jak na niej pisze, czyli 1C bo z tym też możesz się gdzieś spotkać. Minimalny to 750mA czyli 0,75A , czyli prąd stanowiący 1/4 pojemności (0,25C)

Bzdura totalna. Bezpieczny prąd ładowania aku NiXX to 0,1C czyli dla 3000mAh będzie to 300mA. Ogólnie mógłbym rozłożyć ten cytat na części bo bzdur w nim zatrzęsienie ale mi się nie chce.

 

7. nie jest zalecane tak długie zostawianie akumulatora. Poza tym akupujatora nie można zastawiać naładowanego na taki czas tylko trzebaby go trochę rozładować i przechowywać raczej w lodówce niż w temp pokojowej

Kolejna bzdura. Aku powinno się zostawiać naładowane jeśli mają długo leżeć. Aku NiXX tracą ładunek nawet jeśli są nieużywane, w im większym stopniu pakiet będzie naładowany tym dłużej czasu upłynie zanim napięcie na aku spadnie poniżej bezpiecznego poziomu.

 

A czy gdybym rozładował akumulator to czy mógłbym go zostawić na tak długi okres nie użytkowania ?

Naładuj do pełna i może leżec, trzeba tylko co pewien czas kontrolować napięcie i jeśli spadnie do/poniżej bezpiecznego poziomu to naładować od nowa.

 

I czy gdybym rozładował batkę do 1V to czy to będzie automatycznie spadać i jak osiągnie 0 to będzie koniec żywota aku ?

Tak, dlatego trzyma się aku naładowane a tych mądrości które pisze Zaki123 nie słuchaj bo ma zwyczaj pieprzyć bzdury mimo że nie ma pojęcia, taki to już osobnik.

Jeśli napięcie na aku spadnie poniżej wartości bezpiecznej/do zera to nie zawsze oznacza to koniec pakietu, mi się zdarzyło parę razy na paru pakietach, niektórym nawet kilkukrotnie i żyją i działają do tej pory jednak nie powinno się dopuszczać do takiej sytuacji bo szkodzi to dość mocno pakietowi.

 

A i czy stockowy CM.028A wytrzyma tą batkę, którą podałem :happy: ???

Wytrzyma.

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...

Tytuł tematu pasuje idealnie do mojej wiedzy o Li-po, dla tego ekshumuję temat i podpinam się z moimi wątpliwościami.

Po ostatnich przykrych "doświadczeniach" po zimnej nocy i przemarznięciu moich ukochanych NiMh, zaczynam przekonywać się do konieczności "przesiadki" na Li-po, a że jestem w tym temacie kompletnym ignorantem, mam pytania:

1. Czy do replik MP40[AGM], i MP5[JG], wystarczającym będzie zestaw:

- http://gunfire.pl/pr...Ah-7-4-20C.html

- http://gunfire.pl/pr...miya-DEANS.html

- http://gunfire.pl/pr...zasilaczem.html :icon_question:

2. Jakie baterie do STG44[AGM] i MP5K[Galaxy] :icon_question:

 

Ps

... a Może jakieś inne propozycje :icon_question:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Jeśli nie potrzebujesz sticka, to szukaj pakietów modelarskich, np na allegro (Zippy, Tunigy). Dużo, dużo tańsze od Redoxów. Tylko trzeba często przerobić wtyczki na nasze, lub wlutować w replikę wtyk XT60. Sklepy często świadczą taką usługę za grosze (koszt wtyku). Pamiętaj, im więcej C tym lepiej, minimum to około 20C, max nieokreślony ;)

Do galaxsiaka potrzebny będzie stick. Wiedząc, że lipo mają przekrój prostokąta, spradź jaki najszerszy wejdzie w mp5k. Obstawiam, że zmieści się coś ~1,0/1,2Ah.

Ładowarka ok.

Link to post
Share on other sites

Albo zamiast izolką to przyczepić kieszeń na kolbe i tam wkładać batkę ...a kable zewnetrznie "otulić" jakąś sprężyną kablową ( jak w słuchawkach stacjonarnych, kablowych, telefonów czy innych ładowarkach-u każdego wala sie tego masa...) a'la peszel... U kolegi tak w M4 pociągnąłem i efekt wizualny oraz uzytkowy (mosfet może być z radiatorami od wzmacniacza, bo i tak w keszenie razem z batką sie pomieści :-) ) dużo bardziejszy od izolki... Wtedy niezłe pojemności można trzymać i ładować raz na kwartał ... Kieszeń nie jestem pewien czy od radia czy innego akcesorium... jak będzie w kolorze munduru to jeszcze doda gracji ;-)

Edited by karol_alasz
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...