Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MARPAT vs SURPAT


Recommended Posts

Moim zdaniem SURPAT będzie ciekawszy, chociażby dlatego, że nie jest jeszcze tak rozpowszechniony jak MARPAT. W dodatku patrząc na zdjęcia to SURPAT jest taki jakby blady, i nie tworzy czarnej masy jak ten drugi. Od razu chciałbym powiedzieć, że moje opinie opieram na zdjęciach bo żadnego z tych wzorów nie użytkuje ani nie widzę "na co dzień".

Link to post
Share on other sites

Ja powiem tak. Patrząc na same zdjęcia ciężko stwierdzić. Na żywo Marpat wygląda zupełnie inaczej. Jednak jak dla mnie jest za jaskrawy i za dużo w nim coyota. A niestety o ile jest to całkiem fajny kolorek to jeszcze nie na nasze warunki. Nasze lasy są bardziej szare i brązowe. Więc patrząc na sama kolorystykę to SURPAT będzie się wspaniale spisywał. A dla czego Mamy tutaj szarości. To raz. Dwa jest podobny do panterki a ona jednak naprawdę fajnie kamufluje. Jednak za bardzo się to rozluźniało dlatego jestem za wprowadzeniem znów pixelowej pantery która likwidowała jej błędy. Ale to tak poza tematem.

Link to post
Share on other sites

Popatrz, a ja dotąd myślałem, że Coyote Brown jest kolorem tła (szumu)...

 

Pikselowa pantera niczego nie likwidowała. Był to jeszcze bardziej beznadziejny kamuflaż, niż tradycyjny wz. 93, bo jedyne, co w nim zrobiono, to "obłe" krawędzie plam kamuflażu zastąpiono "spikselowanymi".

Chwyt marketingowy dla naiwnych, powstały na fali fascynacji kamuflażami pikselowymi.

Nie mówiąc o tym, że nie można jej "ponownie wprowadzić", bo nikt jej nigdzie i nigdy nie wprowadził.

 

A dla czego Mamy tutaj szarości.

Czy mógłbyś posługiwać się poprawną polszczyzną?

To, co próbowałeś napisać powyżej powinno wyglądać tak:

 

A dlaczego? Mamy tutaj szarości.

 

lub:

 

A dlaczego - mamy tutaj szarości.

 

Pomijając, oczywiście, fakt, że w SURPAT żadnych szarości nie ma.

Link to post
Share on other sites

Faceci rozmawiający o kolorach co ? :happy:

 

W porównaniu do tego (woodland pattern):

MARPAT_woodland_pattern.jpg

 

to ten można uznać za "trochę szary" :wink:

takticka-vesta-specnaz-obj.c.su-41011%5B5%5D.jpg

 

I o ile na tym zdjęci powyżej wygląda tak sobie to w świetle dnia...dużo lepiej :) Chociaż wciąż nie wiem czy to będzie TO w naszych krajowych lasach

medved1.jpg

 

Nie znalazłem niestety palety dla SURPAT'a więc nie wiem dokładnie na ile szary jest ten "szary" :happy: wszelako na oko nieco

szary przypomina :icon_razz2: chociaż specjaliści orzekną pewnie iż to khaki :wink:

Link to post
Share on other sites

johny1mob - Wiem, że w Koninie dominują kamuflaże Woodland, Fleck, DPM, wz.93 ale są też i osoby z Marpat i Cadpat. Wpadnij na jakieś spotkanie i latając sam po obserwuj co i jak. Surpat może i tam nie uświadczysz ale przynajmniej ocenisz dwa inne kamuflaże z rodziny opartych na pikselach. Opinie opiniami, zdjęcia zdjęciami, ale najlepsza jest obserwacja na żywo w terenie, w którym planujesz to wykorzystać.

Link to post
Share on other sites

Nie znalazłem niestety palety dla SURPAT'a więc nie wiem dokładnie na ile szary jest ten "szary" :happy: wszelako na oko nieco

szary przypomina :icon_razz2: chociaż specjaliści orzekną pewnie iż to khaki :wink:

Raczej piaskowy (Tan).

W każdym razie - na pewno nie szary.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie dorwiemy specyfikacji producenta to dyskusja będzie czysto akademicka :) Tzn. takie tam gadanie o kolorach :happy:

 

To jest TAN wg. oficjalnej definicji (RGB: 210/180/140):

tan210180140.jpg

 

To jest jakiś powiedzmy bazowy Grey (RGB: 128/128/128):

grey128128128.jpg

 

A to jest "średnia" tego co udało mi się wyciągnąć z różnych fotek SURPAT'a (RGB: 141/138/131)

surpatbase141138131.jpg

 

Oczywiście wszystko zależy od oświetlenia, jakości zdjęcia itd. bo próbki wyciągałem pipetą w Photoshopie :happy:

Zatem może Surpat nie ma szarego ale myślę, że nie należy posyłać na stos tych, którzy twierdzą iż jest "nieco szary" :happy:

Link to post
Share on other sites

Johny1mob jeszcze takie pytanie, PS Tactical Gear jak sama nazwa wskazuje zajmuje się szyciem oporządzenia (ich strona też jednoznacznie to potwierdza). W takim razie już masz z nimi uzgodnione, że uszyją Ci mundur czy tylko gdybasz? I skąd masz informacje, że taki materiał rzeczywiście posiadają?

Kargan a do średniej brałeś fotki "w polu" czy też fragmenty materiału? Bo przy fragmentach ten kolor rzeczywiście coś w szarości w sobie posiada jednak w polu dla mnie wydaje on się po prostu rozjaśnioną zielenią.

Edited by Bojeq
Link to post
Share on other sites

Próbki w fotoszopie ze zdjęć zrobionych nie wiadomo jak, gdzie i jak obrabianych to sobie można wyciągać.

 

marpat%20marine%20tan.jpg

 

Jest tutaj jakiś szary (mniej lub bardziej)?

 

Bo według oficjalnego zestawienia raczej nie.

Highland 480 - 20090

Light Coyote 481 - 20220

Urban Tan 478 - 20270

Light Tan 479 - 23530

Link to post
Share on other sites

Oporządzenie faktycznie szyję w surpacie wiec z tym problemu nie ma, z mundurami nie wiem jak ani gdzie je zdobyć w Polsce, chodziło mi o porównanie samych barw tych kamuflaży. Jak miałem okazję rozejrzeć się po lesie grając w paintball to nie widziałem miejsca dla wz.93 ponieważ jest za ciemny, ma mały kontrast pomiędzy barwami-odpada na miejscu. Na razie obstawiam na MARPAT.

Edited by johny1mob
Link to post
Share on other sites

Ja przez pewien czas użytkowałem marpat woodland w wielkopolskich lasach. Rewelacyjnie się sprawdzał w terenie piaszczystym, pokrytym roślinnością i bardzo dobrze w ciemniejszych lasach - moim zdaniem się spisywał nie słabiej niż DPM o czym świadczyły miłe niespodzianki gdy udawało się podejść niezauważonym do przeciwnika:)

 

W moim przypadku MARPAT się doskonale sprawdzał (teraz ze względu na team mam DPM:)

Link to post
Share on other sites

Jest tutaj jakiś szary (mniej lub bardziej)?

 

Królik z całym szacunkiem, ale co Ty mi pokazałeś ? Materiał z nadrukiem USMC ? I co to ma być SURPAT ? Bo zdaje się o tym rozmawialiśmy ? :icon_eek2: Pogrzebałem trochę i na stronie "producenta" tej tkaniny piszą:

 

We selected colors with shades of grey for city, green and brown for forest, brown and grey for desert and grey and black for the mountains.

 

http://survivalcorps.com/pages/8365

 

Jeśli zgodzimy się, że green jest green to ten kolor w tle będzie chyba grey co ? :blink:

Wiem też, że Wikipedia zasadniczo jest kiepskim źródłem informacji, wszelako ktoś tam wpisał:

 

With new shades of colors (green, brown, gray, and black), it was developed by Russia's Survival Corps in co-operation with

units of Russian Special Forces. SURPAT can universally match to any urban, forest, desert, and mountain environments.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_camouflage_patterns

 

Nie chce mi się kruszyć kopii bo chyba nie ma sensu, ale kategoryczne zaprzeczanie pewnym szarościom surpata nie ma chyba uzasadnienia :zastanawia:

Edited by Kargan
Link to post
Share on other sites

Powiem tak, jest to odejście od tematu. Jeśli chodzi o tą głupią kutnie. Zawsze jest tak ze jak nie ma się co wnieść to się czepia głupot. Niestety. Dalsza sprawa. Tutaj trzeba by było się powołać na źródła. Gdyż patrzenie na monitor jest nie miarodajne. Było to poruszane już wielokrotnie zależy dużo od monitora. Dalej co do pixelowej Pantery hmmm moim zdaniem był to fakt chwyt marketingowy jednak okazał sie świetnym uzupełnieniem kamuflażu. Lepiej rozmywał sylwetkę mimo wszystko. Czemu czepiam się tej pantery? Odpowiedz jest prosta dużo osób przyrównuje ze SURPAT ma dużo z niej. A czemu by nie miał mieć skoro na tereny dość podobne do polskich świetnie on kamufluje. I nie można tutaj patrzeć na bawełniaki czy idealne wersje z ostatnich lat gdzie natężenie kolorów jest zbyt duże :) Co do SURPAT'a cóż czas pokaże jak kamufluje. Moim zdaniem ma on ogromny potencjał z właśnie tego (hmmm nieokreślonego kolorystycznie tła) A nie jak w MARPACIE coyote który jest nieco za jaskrawy. Oporządzenie to udowadnia gdzie trzeba szukać dobrego odcienia:)

Link to post
Share on other sites

Królik z całym szacunkiem, ale co Ty mi pokazałeś ? Materiał z nadrukiem USMC ? I co to ma być SURPAT ? Bo zdaje się o tym rozmawialiśmy ? :icon_eek2:

Pokazałem Ci, że coś, co na zdjęciu wygląda na szare, szarym w rzeczywistości nie jest.

Przykro mi, że potraktowałeś ten kawałek materiału zbyt dosłownie, ale to naprawdę nie moja wina.

Nie chce mi się kruszyć kopii bo chyba nie ma sensu, ale kategoryczne zaprzeczanie pewnym szarościom surpata nie ma chyba uzasadnienia :zastanawia:

Spytam żonę.

 

Powiem tak, jest to odejście od tematu. Jeśli chodzi o tą głupią kutnie. Zawsze jest tak ze jak nie ma się co wnieść to się czepia głupot. Niestety.

Niestety, nadal nie piszesz poprawnie po polsku.

Tego czepiam się zawsze i wszędzie.

Dalej co do pixelowej Pantery hmmm moim zdaniem był to fakt chwyt marketingowy jednak okazał sie świetnym uzupełnieniem kamuflażu. Lepiej rozmywał sylwetkę mimo wszystko.

To ciekawe, co piszesz - przy takim samym układzie plam oraz wybarwieniu, a jedynie przy zastosowaniu pikslei na krawędziach plam, miałby lepiej rozmywać sylwetkę?

Możesz uzasadnić to w jakiś sposób?

A nie jak w MARPACIE coyote który jest nieco za jaskrawy. Oporządzenie to udowadnia gdzie trzeba szukać dobrego odcienia:)

Spyta - czy widziałeś kiedyś na żywo oryginalnego marpata i oryginalne oporządzenie w CB?

Link to post
Share on other sites

Ja widziałem (Marpat woodland i IBA SDS CB, zdaje się, w każdym razie kontrakt) i wciąż uważam, że gość był bardziej widoczny niż stojący obok niego marpat+oporządzenie w OD. To było w lesie pół na pół iglastym/liściastym.

Edited by czlowiek6
Link to post
Share on other sites

W sumie widziałem kontrakt. Poszukaj sobie ludzi siedzących w tym ale coś mi się zdaje ze oni nawet szukają sprzętu odpowiednich firm jak i odpowiednich serii bo coyot nie jest zbyt dobrze masującym kolorem. Tutaj zaczynamy mówić o mitach uniwersalnych kolorków. Jednak podtrzymuje swe zdanie ze ma za dużo kontrastu. Dalej cóż określenie spytam żony nie jest miarodajne jeśli pokażesz jej na monitorze co już wspominałem. Chyba by rozwiać poproszę o próbki.

Link to post
Share on other sites

Jasne, jasne.

Coyote zbyt dobrze nie maskuje, ale jednak dominuje w wielu kamuflażach i oporządzeniu.

Przyjąłem do wiadomości.

A teraz może napiszesz coś o "spikselizowanej panterze"?

 

Nie zaczynamy nic o żadnych mitach, poza tą nieszczęsną panterą, mówimy o kolorze tła (znaczy ja mówię).

 

W sumie widziałem kontrakt.

"W sumie". Czyli NIE WIDZIAŁEŚ, i sprawa jasna.

Poszukaj sobie ludzi siedzących w tym ale coś mi się zdaje ze oni nawet szukają sprzętu odpowiednich firm jak i odpowiednich serii bo coyot nie jest zbyt dobrze masującym kolorem.

Może mi jakaś dobra dusza wskazać tych "ludzi siedzących w tym", to może dowiem się od nich jaki sprzęt i jakich firm jest uberpro, bo Coyote jest do bani?

Proooszę!

 

A do masowania są lepsze rzeczy niż kolor Coyote Brown 498.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...