Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

ASPEGI Generator


Recommended Posts

Zacznę od tego, że nie do końca wiedziałem gdzie powinienem umieścić tego posta, dlatego jeśli wylądował w złej kategorii to przepraszam i proszę o przesunięcie w odpowiednie miejsce.

 

Do rzeczy.

 

Każdy z nas zna znaczki PEGI na grach komputerowych. W jasny sposób określają one jakie treści możemy w niej napotkać, czy nadaje się dla graczy niepełnoletnich, czy zawierają przemoc, dyskryminację, hazard itd.

Dzięki nim wystarczy spojrzenie na znaczki bez zagłębiania się w recenzje czy inne opisy, by wiedzieć z czym możemy mieć do czynienia.

 

Pomyślałem, że można to zastosować także przy organizowaniu strzelanek i stworzyłem system AsPEGI (czyli Airsoft PEGI). :) Jest to zestaw logotypów, określających podstawowe zasady obowiązujące na strzelankach. Dzięki temu jednym rzutem oka ewentualny uczestnik będzie mógł sprawdzić, czy interesuje go typ rozgrywki, teren, ustalone zasady. Nie zastąpi to oczywiście standardowej treści zasad i scenariusza, ale małym wysiłkiem możemy mieć pewność, że nie zapomnieliśmy o żadnej z podstawowych kwestii unikając w ten sposób niepotrzebnych spięć na samej strzelance spowodowanych niezrozumieniem, niedoczytaniem lub nie uwzględnieniem czegoś wśród zasad.

 

Każda osoba odwiedzająca naszą stronę ze scenariuszem będzie mogła kliknąć na nieznany jej logotyp - zostanie wówczas przeniesiona na witrynę z objaśnieniem każdego z symboli.

 

Skrypt generuje gotowy BBcode który możemy wkleić na każde forum obsługujące ten format znaczników.

 

Zresztą chyba nie ma się co rozpisywać, zapraszam do testowania:

 

http://www.hindus.pl/pegi/

 

Ciągle pracuję nad doskonaleniem skryptu i nie gwarantuję, że całość działa bezbłędnie. W przypadku zauważenia jakichś problemów, proszę o kontakt.

Podobnie, jeśli chodzi o dodawanie funkcji - chętnie dowiem się czego jeszcze moglibyście oczekiwać.

 

W planach na przyszłość na pewno tworzenie kodu HTML (może komuś na strony www się przyda).

Link to post
Share on other sites

OK, dzięki za odzew :) Udało się wyeliminować kolejne 2 drobne błędy, teraz podobne zapytanie generuje następujący kod:

 

 

wiek_16.jpg limit_fps_420.jpg las.jpg resp_czasowy_przyjscie_5.jpg limit_ammo_500.jpg limit_hicap.jpg

 

piromax_k206.jpg ff.jpg

 

W zależności od szerokości forum może być konieczne ręczne wstawienie dwóch znaków nowej linii po ostatnim wyświetlanym w szeregu logotypie, dzięki czemu ikony będą oddzielone dodatkową pustą przestrzenią.

Edited by hindus
Link to post
Share on other sites

Przydała by się możliwość odhaczenia braku limitów FPS i braku respawnów, dodatkowo oznaczenia milsim, z wyróżnieniem jaki system jest stosowany itp.

 

Ogólnie to sporo można dorobić, jak udostępnił byś szablon PSD to może i znalazła by się pomoc.

 

Fajniej rozejrzeć się po obrazkach niż przeszukiwać akapity tekstu aby znaleźć podstawowe informacje.

Link to post
Share on other sites

Widzę, że faktycznie dużo osób zaczyna proponować znaczek z podziałem na jebankę / scenariusz / milsim lub LARP, dlatego pewnie się pojawi, jeśli znajdzie się odpowiedni znaczek. Jak ktoś chce się pobawić, niech śledzi wątek, pod wieczór spróbuję wrzucić link do pustego tła w PSD - chętni do wdrożenia swoich prac mogą mi je wysyłać na @ (adres macie na stronie). Jeśli efekt będzie dobry, to pewnie dorzucę.

Z tego co jeszcze zauważyłem, zapomniałem dodać wyłączenia limitu ilości kulek - w ciągu kilku godzin spróbuję jeszcze nad tym popracować.

Wyłączenie limitu FPS - hmm, zawsze można wpisać 999 i po kłopocie ;) Ale ok, spróbuję coś zrobić w tej materii.

Dodam jeszcze znaczek obowiązkowej stylizacji, więc stay sharp ;)

 

A przyjęcie się pomysłu będzie zależało tylko i wyłącznie od tego, czy organizatorzy będą korzystać z tego narzędzia - możecie więc zareklamować to wewnątrz swoich drużyn lub na waszych forach.

Link to post
Share on other sites

OK, parę zmian wprowadzonych. Jest już możliwość wyłączenia limitu FPS, doszedł także znaczek z obowiązującą stylizacją. Wszystko wydaje się działać jak należy, ale w razie znalezienia błędów będę wdzięczny za info.

Cieszę się, że jest zainteresowanie, najbardziej obawiałem się, że całość przejdzie bez echa, a to naprawdę może sporo ułatwić. :)

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie jest to ukłon w stronę ludzi, którzy są albo zbyt głupi albo zbyt leniwi, żeby zwyczajnie, po ludzku przeczytać posta opisującego zasady obowiązujące na danej akcji. Na prawdę chcecie takich ludzi na swoich imprezach? :)

Edited by javelin
Link to post
Share on other sites

Javelin, to nie lenistwo, ani nie głupota. np. Chcę znaleźć jakiś zlot a mam 17 lat. Normalnie musiałbym wejść w każdy temat, przeszukać go na wiek, bądź pobiegać po odnośnikach, a tak wchodzę (badź patrzę na pikto po tematem), przeglądam piktogramy i od razu wiem, czy dane reguły, typ, limit wieku, kulek, teren itd... mi odpowiadają. Po prostu przyśpieszy to wyszukiwanie. chociaż, może i jestem ciutkę leniwy... :blush:

 

@hindus

Jaką czcionką i jakimi rozmiarami to robiłeś? Z chęcią pobawię się w grafika :wink:

Edited by Sting
Link to post
Share on other sites

Faktycznie można na sprawę spojrzeć w szerszym zakresie, że ogólnie postępuje zubożenie intelektualne społeczeństwa, coraz mniej osób w ogóle nie rozumie słowa pisanego, itp... Ale z drugiej strony, dla organizatora nie ma nic bardziej wkur..jącego aniżeli miny uczestników wyrażające tęsknotę za rozumem w przypadku pytania "Kto czytał zasady?"

Link to post
Share on other sites

Nic i nigdy nie zastąpi czytania ze zrozumieniem regulaminu (chyba, że ktoś wymyśli transfer bezpośrednio do mózgu topornego osobnika). Te znaczki to również nie jest alternatywa. To po prostu skrót najważniejszych zasad, zresztą wiele osób jest wzrokowcami a obrazki zapamiętuje się dużo łatwiej niż konkretne słowa.

 

@javelin - ci ludzie i tak by przyszli, tylko że totalnie nie będą ogarniać o co chodzi - ze znaczkami jest jeszcze jakaś nadzieja ;)

 

@Sting i pozostali którzy chcą zaproponować swoje wersje na "jebanka/scenariusz/milsim-larp" albo zrobić swoje customowe znaczki do teamu i doklejać je ze swojego serwera - http://www.hindus.pl/pegi/aspegi_blank.rar - edytować najlepiej w dużej rozdzielczości, a potem zmniejszać do 100x100.

Edited by hindus
Link to post
Share on other sites

Czy można wprowadzić klasy replik - pistolety, szturmowa, karabiny maszynowe, wyborowe itp... oraz po ich wybraniu limity amunicji.

Możliwość doładowania amunicji w polu - tak / nie

To już chyba zbyt precyzyjne, można to napisać albo w polu pod "dodatkowymi ograniczeniami", albo w zwykłych zasadach poniżej znaczków, a przez symbol:

uzbrojenie_ograniczenia.jpg

Jedynie zaakcentować, że są dodatkowe obostrzenia.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem sama liczba jest dość jednoznaczna, z tej racji, że dopuszczalny wiek nigdy nie będzie trzycyfrowy, a limit fps dwucyfrowy - dlatego będą łatwe do odróżnienia :)

 

Brak respawnów - hmm, do rozważenia.

 

Co do realcapów - jeśli już, to w opcji "wszystkie magazynki dozwolone" / "zakaz hicapów" / "tylko realcapy", chyba nikt nie wymyśli, żeby banować tylko midcapy :P

Link to post
Share on other sites

Żeby opisać w ten sposób manewry potrzeba 25+ ikonek, dodatkowo każda z nich powinna mieć od 2 do 10 wariacji, co tworzy nam już alfabet, którego trzeba się nauczyć, żeby rozumieć. Teraz zasady czyta 50% uczestników, rozumie 30%, jak wprowadzimy ikonki, które nie są w stanie opisać w 100% zasad, to zasady przeczyta 15%, z czego 5% zrozumie. Samo PEGI (oryginał) ma w tej chwili w sumie z 10-12 (razem z wariacjami) ikonek, a i tak na to nikt nie patrzy kupując grę. Nie jestem przekonany, choć to na pewno ułatwienie (głownie dla leni), ale mające za sobą bardzo ciemną stronę mocy.

 

Opis powinien zawierać się w 4-5 PODSTAWOWYCH parametrach wiek / typ / fps / coś / coś - a to znów powoduje lekki bezsens systemu, bo to wszystko można zawrzeć w 4 słowach.

 

Teraz już ten system wygląda tak, jak by w PEGI wymieniali przemoc: strzelasz do obcych, ludzi, skośnookich, murzynów, żydów, masonów, białych, innych, seks: hetero, homo, zoofilski i dla każdej opcji jest osobna ikonka.

Link to post
Share on other sites

@sirwiz - masz sporo racji. Dlatego właśnie nie ma obowiązku używania wszystkich ikonek. Są jednak pewne podstawowe informacje które warto zawrzeć.

Na pewno wiek - jest to zrozumiała i prosta w przekazie ikonka.

Myślę, że słuszny jest też limit FPS - ta ikonka wymaga już więcej zrozumienia, ale nie można o niej powiedzieć, że jest skomplikowana. :)

Respawn? Tutaj faktycznie jest dużo opcji, ale relatywnie ikony są trzy - liczbowy, czasowy "od przyjścia" i czasowy "od pełnej".

Teren rozgrywki - stricte informacyjna, przydatna zwłaszcza dla osób które jadą gdzieś po raz pierwszy i nie zawsze wiedzą z czym można się tam spotkać.

Ostrzeżenia o niebezpiecznym terenie i cywilach? Można ich nie używać powołując się na zdrowy rozsądek graczy którzy patrzą do czego strzelają i dokąd biegną. Jednak z doświadczenia wiem, że są tereny częściej i rzadziej nawiedzane przez cywilów - i tylko na to ta ikona ma zwracać uwagę. Niebezpieczeństwa też są, chyba wszystkie budynki są niebezpieczne bo wszędzie albo jest szkło, albo nie ma barierek i można spaść ze schodów, z dachu itd.

Hi-capy ? W ilu strzelankach będzie ten limit? 10% ? A treść jest zrozumiała.

Broń biała? 5%? Większość nie musi wiedzieć co oznacza bo nigdy się z tym nie spotkają, a jeśli się spotkają, klikną w znaczek i przeniosą się do wyjaśnienia jego znaczenia.

Dodatkowe ograniczenia - właśnie dlatego jest tam tylko pojedynczy znaczek, bo jest multum opcji które musiałbym uwzględnić (zresztą jak już niektórzy sugerowali - podział na typ broni itd). Jest pole, można wpisać dowolną treść.

Piro - tutaj prawdopodobnie też pojawi się nowe pole, gdzie będzie można się rozpisać (bo patrząc na to co niektórzy generują, to widzę, że jest taka potrzeba). Znaczek będzie jeden, PIRO LIMITED i opis poniżej.

Medycy? Można nie używać, jeden znaczek mniej.

FF, rykoszety? Też nie trzeba stosować, ale wiadomo że niektórzy różnie grają. Prawdopodobnie dojdzie tam jeszcze jeden - "trafienie w broń liczone" bo o nim zapomniałem.

I obowiązkowa stylizacja - w większości strzelanek również nie będzie używana.

 

Podsumujmy - generujemy taki minimalistyczny zestawik i co otrzymujemy?

 

wiek_16.jpg las.jpg resp_liczbowy_5.jpg piroban.jpg

 

25+ ikonek? ;)

 

Doskonale rozumiem o co chodzi, bo sam poświęciłem sporo czasu rozmawiając z wieloma osobami i samemu myśląc w jaki sposób zebrać najważniejsze zasady i przedstawić je w formie prostych i czytelnych obrazków. Warto zauważyć jednak pewien szczegół.

 

Załóżmy że nie korzystamy z ASPEGI. Opis scenariusza zawrze się w 10 - 15 linijkach tekstu, będzie dość nieczytelny (bo zbity), ciężko go będzie zapamiętać.

I przypadek B, mamy linijkę (lub dwie) znaczków + opis scenariusza w... 2 linijkach! Bo odpadło powtarzanie tego samego "limit fps taki, limit piro taki, respy takie i takie". I nagle się okaże, że treść czyta więcej osób, bo tekstu zrobiło się diametralnie mniej - a przynajmniej - została cała "śmietanka" scenariusza, z którą warto się zaznajomić, żeby złapać klimat i dowiedzieć się o szczegółach.

Edited by hindus
Link to post
Share on other sites

PEGI powstało do tego, aby matka z 7 letnim synem, mogła w 3s stwierdzić, czy produkt nadaje się do zakupu dla jej pociechy, czy nie, a nie po to, żeby zapamiętała na jakikolwiek okres czasu, cokolwiek z nim związanego. Więc nie można przekładać tego na wizualizację jakichkolwiek zasad, to nie ten cel przyświecał twórcom tego systemu. Dlaczego? Otóż pamięć krótkotrwałą ludzi umożliwia średnio na analizę i zapamiętanie 7 elementów, wszystko ponad to śmieci, które nie zostaną przetworzone. Więc natłok ikonek informacyjnych, wprowadza tylko szum komunikacyjny. Boje się reakcji ludzi, są ikonki, popatrzę na nie 20s i znam zasady! Najlepszym sposobem zapamiętywania czegokolwiek w naszych warunkach to korelacja obraz - tekst, tak jak w ilustracjach w podręcznikach, gdzie opis poniżej zmusza czytelnika do korelacji tekstu pisanego z ilustracją powyżej. Ikonki mogą mieć jedynie charakter szybkiego dostępu do informacji w celu weryfikacji, czy nam się coś podoba czy nie. Każde uszczegółowienie, będzie powodować tylko jeszcze mniejsze zrozumienie zasad panujących na manewrach, bo nie wierze w to, że ludzie będą patrzeć na ikonki i potem dodatkowo czytać zasady, bo już teraz nie chcą, a ikonki tego nie ułatwią, bo % czytelników jeszcze spadnie.

 

Reasumując, fajny pomysł, jeśli przyjmiemy identyczne założenia z jakich wyszło PEGI, czyli szybka informacja, a nie poznanie szczegółowych zasad, jak to jest proponowane i system aby być czytelny nie może dawać nawet opcji wprowadzenia tego.

 

Powinny zostać ikonki stricte informacyjne i nie wykluczające się nawzajem TYP GRY (jebanka / milsim / larp) / LIMIT WIEKU / LIMIT FPS / PIRO / ZASADY (MCS/CSS, dowolne inne jakie nie przychodzą mi na myśl), dzięki temu mamy 5 ikonek charakteryzujące imprezę, tak jak PEGI gry.

Edited by sirwiz
Link to post
Share on other sites

PEGI powstało do tego, aby matka z 7 letnim synem, mogła w 3s stwierdzić, czy produkt nadaje się do zakupu dla jej pociechy, czy nie

I do tego też sprowadza się ASPEGI - masz sprawdzić czy dane zasady ci odpowiadają. Czyli dokładnie to, co napisałeś:

Ikonki mogą mieć jedynie charakter szybkiego dostępu do informacji w celu weryfikacji, czy nam się coś podoba czy nie.

 

Zresztą nie musisz zapamiętywać ich wszystkich, po to możesz kliknąć i przeczytać co to znaczy. Nie mam już wpływu na to, że ludzie nie rozumieją pewnych rzeczy ale nie sprawdzą bo "im się wydaje". Tego nigdy nie da się uniknąć.

 

Każde uszczegółowienie, będzie powodować tylko jeszcze mniejsze zrozumienie zasad panujących na manewrach, bo nie wierze w to, że ludzie będą patrzeć na ikonki i potem dodatkowo czytać zasady, bo już teraz nie chcą, a ikonki tego nie ułatwią, bo % czytelników jeszcze spadnie.

Nie zgodzę się i ponownie przytoczę argument, że jak jest mało tekstu, to część leni może jednak zacząć czytać.

 

Reasumując, fajny pomysł, jeśli przyjmiemy identyczne założenia z jakich wyszło PEGI, czyli szybka informacja, a nie poznanie szczegółowych zasad, jak to jest proponowane i system aby być czytelny nie może dawać nawet opcji wprowadzenia tego.

Moim zdaniem to jest wciąż bardzo szybka informacja.

 

Powinny zostać ikonki stricte informacyjne i nie wykluczające się nawzajem TYP GRY (jebanka / milsim / larp) / LIMIT WIEKU / LIMIT FPS / PIRO / ZASADY (MCS/CSS, dowolne inne jakie nie przychodzą mi na myśl), dzięki temu mamy 5 ikonek charakteryzujące imprezę, tak jak PEGI gry.

 

A co jeśli część osób stwierdzi, że to jedyne wymogi na strzelankę i dalej oleją czytanie dalszych zasad? To już lepiej całą podstawę trzymać w obrazkach...

Link to post
Share on other sites

W pięknym stylu ominąłeś najważniejszy fragment mojej wypowiedzi dotyczący zdolności interpretowania i postrzegania symboli o którym napisałem i pierwsze 4 cytaty na które odpowiedziałeś, nijak się mają bez tego najwązniejszego fragmentu, tak samo jak polemika z nimi.

 

A co jeśli część osób stwierdzi, że to jedyne wymogi na strzelankę i dalej oleją czytanie dalszych zasad? To już lepiej całą podstawę trzymać w obrazkach...

Raz nie lepiej, ze względu na to co sprytnie ominąłeś w tej dyskusji, dwa to oznaczało by, że ejst debilem i nie warto się z nim bawić w nic więcej niż lepienie babek z piasku.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...