Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kolor szybek w okularach


Recommended Posts

I w skyperach i w peltorach przeważnie używam takich szybek. Jak dla mnie sprawdzają się świetnie, ma się wrażenie że wszystko jest rozjaśnione ale mimo to nawet na pełnym słońcu człowiek nie czuje się oślepiony. Rzadko kiedy zakładam szkła przyciemniane czy białe, są dla mnie mało uniwersalne.

Link to post
Share on other sites

W moim przypadku wygląda to tak:

Noszę uvexy ivo praktycznie na codzień (uzywam ich równiez w pracy) i przeważnie korzystam z trzech kolorów szybek. Czarne noszę w dni słoneczne(czasami lansersko wkładam niebieskie lub brązowe, ale głównie na rower). Żółte noszę też głównie na rowerku głównie po zmroku. Bezbarwne wkładam w budynkach i wieczorem lub w nocy w pracy i na strzelankach.

Na dobrą sprawę w zestawie I-VO wystarczają szybki czarna i bezbarwna z możliwością rozszeżenia o żółta. Niebieska i brązowa to juz lans i raczej szerszego zastosowania miec nie będą.

Link to post
Share on other sites

U mnie to tak:

 

Żółtych używam, do jazdy autem jak się ściemnia oraz jak mamy strzelania porą wieczorową. Przyciemniane no to wiadomo, że do lansu i foteczek ( :icon_biggrin:) aczkolwiek jak jest mocne słońce to także w nich biegam. Przeźroczystych używam do budynków oraz jak nie ma słońca. Co do żółtych jeszcze, to dobrze się w nich biega gdy jest śnieg (nie razi tak w oczy)

Link to post
Share on other sites

Żółte na sniegu to samobójstwo jak dla mnie- idealnie "wygładza" powierzchnię to znaczy nie widać w nich muld i zwykłych nierówności. Natomiast używam żółtych praktycznie najczęściej- troszkę poprawiają widzenie a już po kilku minutach z nimi na oczach nie widzimy wszystkiego na żółto.

 

 

A do czego służą niebieskie i gdzie można kupić szybkę do i-vo niebieską?

Link to post
Share on other sites

A sprawdzaliscie bursztynowe ?

Jak dla mnie najlepiej poprawiaja kontrast. Mniej mecza oczy niz zolte.

Ale maja jedna wade - widac je z daleka duzo lepiej niz przezroczyste.

Dlatego z nich zrezygnowalem - czesto ktos zauwazyl mnie tylko przez okulary.

I zaden kamuflarz tego nie ukryje.

 

Przyciemniane tez nie dla mnie.

Dla ochrony przed sloncem wystarczy rondo kapelusza.

A dodatkowa jasnosc przydaje sie przy wypatrywaniu przeciwnika w ciemnym lesie.

 

EDIT - bursztynki widac na avatarze.

Ale widzialem tylko kilka modeli bursztynowych szyb w goglach.

Edited by Kocur666
Link to post
Share on other sites

A ja widziałem coś co się nazywa filtrem zaciemnienie 5 czy jakoś tak, używane bodajże to spawania oraz okulary lustrzane. Coś jakby delikatny bursztynowy kolor, niestety nie są najlepsze przy za dużym świetle, jak nazwa wskazuje działają jak lustro, dużo refleksów, nawet własne oczy w nich widać ale może w jakichś odpowiednich warunkach dobrze działają.

Link to post
Share on other sites

Miałem I-VO z niebieską szybką i odcień jest prawie, że niewidoczny. Sprzedałem szybko, bo mi profilem nie pasowały, ale to już inna bajka.

Zeszłego roku latem był mega skwar i słońce. Założyłem przyciemniane szybki i po jakimś czasie tak się przyzwyczaiłem, że nie odczuwałem różnicy.

Dopóki nie wlazłem do podziemnego bunkru i nic nie było widać, a ja zdziwiony, że jak świecę latarką na ścianę to nadal jest czarna. :D

Czyli nie ma nic uniwersalnego, ale różne odcienie nadal są przydatne. Na specshopie na przykład sprzedają zestawy ESS z dwoma parami oprawek i wtedy już można szybko zmieniać okulary całe, zamiast same szkła w razie potrzeby.

Link to post
Share on other sites
Dopóki nie wlazłem do podziemnego bunkru i nic nie było widać, a ja zdziwiony, że jak świecę latarką na ścianę to nadal jest czarna. :D

 

Niestety, na taką sytuację nie pomoże NIC- ani bezbarwne, ani żółte ani niebieskie czy różowe :D. Fizjologii i fizyki nie przeskoczysz, oko ma swoje ograniczenia. Coraz bardziej interesują mnie niebieskie...

Link to post
Share on other sites

Niestety, na taką sytuację nie pomoże NIC- ani bezbarwne, ani żółte ani niebieskie czy różowe :D. Fizjologii i fizyki nie przeskoczysz, oko ma swoje ograniczenia.

Wiem o tym. :D Śmiechu miałem co nie miara jak kumpel zwrócił mi uwagę, żebym zdjął te okulary to może uda mi się coś dostrzec. ;)

Jest technologia zmiany barwy szkieł pod wpływem światła używana w okularach korekcyjnych, wiem że można ją też stosować w materiałach sztucznych(droższe), ale nie słyszałem aby ktoś zaadaptował to rozwiązanie w okularach balistycznych.

Teoretycznie(biorąc pod uwagę moją nieznajomość materiałoznawstwa) ktoś gdzieś mógłby zrobić takie okulary co pomogłoby w sytuacjach przejścia ze strefy dużego oświetlenia do pomieszczeń. No ale to już jest gdybanie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Wyższe rozwiązanie jest jak najbardziej poprawne, a wszystko zależy jakie polimery dobierzemy do uzyskania odpowiedniej wytrzymałości i efektu przyciemnienia i jak te warstwy na siebie poukładamy.

 

Na chwilę obecną najlepiej jest stosować połączenie okularów o jasnych szkłach, a na hełmie gogle z ciemną szybą. Oczywiście, jedne gogle pasują na okulary inne nie i to już trzeba odpowiednio dopasować do użytkownika. Niemniej jednak jest to jeden z najszybszych sposobów przejścia z dwóch różnych warunków oświetleniowych.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...