Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

wykonanie gearboxa na CNC.


Recommended Posts

Sopel nie rozumiemy się, i na tym skończmy naszą dyskusję.

 

Ujmę to tak. GB odlany w formię bardziej zbliżonej do GB a później przefrezowany aby uzyskać lepszą dokładność będzie miał lepsze właściwości niż GB wyfrezowany z odlanego bloku. Frezowania z odkuwek nie biorę pod uwagę bo nie dla mnie takie koszta.

 

Tak czy siak czekam na taki szkielet SHSa i nie zamierzam się sam w to bawić.

 

btw. Indeks nie narzekał na naukę w nocy ;)

Link to post
Share on other sites

KicpA, tu nie chodzi o odlew taki kontra odlew taki (czemu właściwie miały by mieć inne własności?) Chodzi o odlew kontra blacha bądź też materiał w innej formie przerobiony plastycznie (np walcowany). Poza tym, odlewa to się zwykle siluminy ;p

 

 

Pidzej, mógłbyś mi napisać czemu te gb nie mogły być wpierw odlewane a potem tylko przefrezowane? Serio pytam, bo dla mnie każdy z tych chińskich wyrobów włącznie z tym shs'a wygląda jak przefrezowany odlew ;p (choć materiał się kompletnie nie zgadza, no ale co poradzę...)

 

 

Górna ich część w ogóle nie wygląda na poddaną obróbce skrawaniem, kąty zaokrągleń są zbyt dziwne itp... może to ich cnc tyczy się tylko tego że gb jest precyzyjny? tzn zawsze takiej samej grubości i ma ładne otwory pod łożyska ;)

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites

Może trochę sprecyzuję:

-kolega pracuje w firmie gdzie są takie maszyny (a nie jest właścicielem)

-są takie zmiany jak nocka i można wtedy poszaleć (to jego słowa więc skoro tak mówi to tak musi być)

-cena materiału - co do tego nie pytałem ale pewnie znajdzie się coś tam za darmo ;-)

Tak więc koszta wykonania mogą okazać się nawet zerowe !

 

KicpA

W poniedziałek dowiem się dokładnie w jakim to programie ma być ten projekt oraz co da się z tym wszystkim zrobić.

 

Na chwilę obecną więcej powiedzieć nie mogę.

Link to post
Share on other sites

Zambezi właśnie mi chodziło o te 2 formy ale zawsze jest coś nie tak.

 

Nie ma sensu porównywać szkieletów odlewanych czy też wstępnie odlewanych i frezowanych do frezowanych z bloku odkuwanego. Inny przedział cenowy i wytrzymałościowy.

 

Dostanę szkielet od SHSa to podzielę się fotkami dokładnymi.

Link to post
Share on other sites

@Zambezi nadal nei wiem o co chodzi z piecami do wyżarzania. Piec to piec nie ma w nim wyższej technologii grzałka sterownik i troche szamotu wielce mi wymślna technologia z NASA. Niewiele wiesz a rzucasz hasłami których nie znasz i się kompromitujesz. Kreujesz się na znawcę tematu chociaż nawet nie liznąłeś go w minimalnym stopniu.

Anodowali go sobie bo anodowali - jest kolorowy od tak, a anodowanie jest tanie i fajnie wygląda.

 

I zapewniam Cię ze góra GB jest obrobiona - widać tam idealnie że była poddana frezowaniu 3D kulą.

 

A o co chodzi z tymi siluminami, leje się też i znane na forum znale, staliwo, żeliwo, brązy i to w znacznie większych ilościach niż siluminy

 

@kicpa - fakt bez sensu jest rozmowa z kimś komu się za dużo wydaje. A z mojego oka osoby która robi w konstrukcji - twój GB nie przetrzyma 10 000 strzałów, zapytasz pewnie dlaczego? Może poza tym że nikt ci go tak nie wykona - no ale jeśli jednak znajdzie się taki śmiałek który wykona dla Ciebie ostre narożniki wewnętrzne to i tak przez te same narożniki stosując bardzo inżynierskie sformułowanie karb wszystko ci się posypie.

 

@levis - przedstawiłeś przepięknie istote problemu - jak ktoś gada o czymś o czym nie ma pojęcia. Wiekszość ludzi którzy nie wiedzą nic a tylko rzuca hasła pomija bardzo istotną czynność jak PROGRAMOWANIE CNC. Element taki jak GB, w którym są kontury 3d muszą być odpowiednio napisane w kodzie NC bo inaczej taki GB byś robił tydzień - bez przerwy a i tak byś go nie zrobił. O reszcie twoich przykładów nawet nie będę komentować... przecież jak kumpel mówi to napewno tak jest

Link to post
Share on other sites

Sopel nie wiem co mają tu ostre narożniki, w moim projekcie ich ilość można wyliczyć na palcach. A co to jest karb i jak działa nie musisz mi mówić ;)

 

Projekt który oglądasz jest tylko przykładem jaki mi został. po nauce pracowania w programie a nie produkt finalny.

 

A ile mi się wydaje to akurat wiesz najmniej ;)

Link to post
Share on other sites

Coś Ty się tak czepił tych piecy? Jak już napisałem, to tylko przykład, piec jak piec jest przydatny przy takich konstrukcjach (jak i wiele innych rzeczy, po co mam je wymieniać? nie to forum)

 

Czytać ze zrozumieniem się naucz, czy my tu piszemy o staliwach, żeliwach, brązach itp?

 

 

A, nie odpowiedziałeś na pytanie, czemu mam nie budować? Ciągnę bezsensownie temat bo nie trawię takich ludzi... przylezie, pomarudzi, nic nie pomoże i wielce zadowolony bo mógł komuś wytknąć niewiedzę. Gadaj kolego zdrów, ale takim podejściem nikomu w niczym nie pomagasz.

Link to post
Share on other sites

męczycie o te piece to powiem. Wyżarzanie stosuje się po to, aby usunąć wewnętrzne naprężenia i ujednolicić strukturę STALI. Po spawaniu robią to, bo podczas spawania powstają zawsze jakieś naprężenia i dla tego, że w okolice spawu przez temperaturę znaczną "przyciągane są" atomy węgla z okolicy co dodatkowo utwardza okolice owej spoiny.

 

@zambezi

A proszę ciebie bardzo. Sam zbuduj se frezarkę lub idź do swojego kolegi. Pokaż efekt finalny, bo pisać aby posty nabijać to i ja se każdy może. Jak dojdziesz do procesu projektowania to ci tak doradzę. Przypatrz się uważnie okolicom cylindra (dokładniej pod i nad nim) w gb v2 i v3 i skopiuj te takie szersze elementy częściowo okalające cylinder z v3 do v2 zwiększy ci to wytrzymałość gb.

Szczerze watpię, że zrobisz se frezarke, takiej, szybciej i bez nerwów kupisz se na allegro pewnie

Link to post
Share on other sites

@zaki123 a ja myślałem, że naprężenia podczas spawania powodowane są przez utwardzenie materiałów przez niezamierzone hartowanie a nie jakieś przyciąganie węgla...

Ale nie w tym sens. Chodziło o to że kolega Zambezi rzucał jakimiś hasłami które gdzieś zasłyszał i myślał że błyszczy. To tak jakbyś opowiadał na rozmowie o prace w banku że wcześniejsza twoja praca to zbieranie truskawek.

Edited by SoP-PeL
Link to post
Share on other sites

Się czepili jak zawsze. Niech zrobi, niech myśli, niech teoretyzuje, uda się, to fajnie, a jak nie, to fajnie że próbował.

 

Forum jest pełne wizjonerów i majsterkowiczów, ale poziom realizacji prac mamy żenująco niski w porównaniu z zagranicznymi forami. Pojawi się ktoś, co wymyśli, to się zaraz zbierze zgraja, żeby go zgnoić i za wszelką cenę udowodnić, że mu się nie uda i że to bez sensu. Jakby chłopak wyskoczył z takim pomysłem gdzie indziej, to by usłyszał słowa zachęty, ofertę pomocy, a forumowi znawcy pokazaliby mu co konkretnie ma zmienić lub usprawnić, żeby się udało. U nas chodzi o to, żeby się nie udało, a jak ktoś coś wie lepiej, to zamiast pomóc będzie się brandzlował swoją wiedzą tajemną i powtarzał, żeby wrócić do podstawówki.

Link to post
Share on other sites

@zaki123 to jest forum ogólne techniczne, więc pozwolę sobie coś wyjaśnić bo widzę że nie do końca rozumiesz o czym piszesz. Metal nagrzewa się nie do temp. 700-800 stopni tylko do temperatury powyżej temp. austenityzowania. Są różne typy hartowania stali - to które podałeś to metoda ciągła z ośrodkiem chłodzenie a są jeszcze 2: stopniowe i bainityczne.

 

ALE co ja Ci będę pisał przeczytaj to co poniżej:

 

naprężenia spawalnicze

 

naprężenia spawalnicze, naprężenia pozostające, naprężenia powstające w wyniku nierównomiernego rozkładu temperatury i utwierdzenia spawanych elementów oraz następującego później chłodzenia bądź w wyniku zmiany struktury materiału (wywołanej działaniem ciepła podczas spawania) związanej ze zmianą objętości.

 

encyklopedia PWN.

 

Dziękuję.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...