Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wybór butów


Recommended Posts

Witam.

Przymierzam się do kupna nowych bucików.

Raczej będą to bellki, chyba, że ktoś mnie przekona do czegoś innego.

 

Na początku miały to być 790, ale jednak patrząc na termometr dziękuję bardzo.

 

Czemu 790? Bo teren działań jest bagnisty/poprzecinany rzeczką, w której się często brodzi, więc zachęciło mnie gore.

Jednak z doświadczenia znajomych wiem, że but z gtx podczas brodzenia robi się nieprzyjemnym kaloszkiem. Jeśli ktoś coś na ten temat wie, niech się podzieli ;)

No i dochodzi problem z wysokimi temperaturami, a 790 nie są w końcu stworzone do takich warunków, czyż nie?

 

A więc moje oczekiwania wobec bucika:

-Teren podmokły, bagnisty, częste brodzenie (czyli szybko schną, mają otworki drenażowe, czy cokolwiek innego co może mi pomóc)

-Buty Hot Weather, późna wiosna, lato, wczesna jesień

-Nie może but być zbyt luźny, musi trzymać kostkę (zdarza się wyjechać w góry, działać w MOUT)

-Wygodny, maszerować też się zdarza

-Wyższa cholewka, wojskowy wygląd*

 

Cena? około 400zł, powiedzmy.

 

Cóż... z góry dzięki za pomoc.

 

*Trekkingowe odpadają, kilka par już zjechałem, poza tym, muszą do munduru też pasować, bo czasem się trzeba reprezentacyjnie pokazać ;)

Edited by B4rt
Link to post
Share on other sites

Oki a brodzisz do jakiej wysokości i jak długo zdarza ci się chodzić w wodzie? to ważne sprawy choć na sam początek już widzę ze chyba przydadzą ci się jakieś jungle ale ich użytek jest tylko na późna wiosnę lato i wczesna jesień. Fakt zaraz się zleci grono wielbicieli tanich jungli którzy biegają w tym bucie zimą jednak nie radze ci popełnić tego głupstwa. Długofalowo możesz nabyć się wtedy poważnych problemów.

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

B4rt - spełnienie wszystkich postulatów postawionych przez Ciebie jest niemożliwe. Tzn. nie jest możliwe kupując jeden but. Jeżeli chodzisz po bagnach to polecam Jungle tak jak kelo, z tym że one raczej słabo usztywniają kostkę. A może wybierzesz tą nową wersję Jungle? W SO o nich pisali, później poszukam.

 

Do CQB znowuż się nie nadadzą więc trzeba szukać czegoś innego. W góry tak samo. Gdybyś wybierał pomiędzy lasem, a miastem byłoby łatwiej. Jednak bagno/góry/budynki to dosyć trudna mieszanka, najlepiej na 3 pary butów...

Link to post
Share on other sites

Spodziewałem się tego.

No cóż... brodzenie... sam się zastanawiam, czy skoro dają radę chwilowo obecne buty to czy nie darować sobie przystosowania nowych do tego.

Zapytałeś do jakiej głębokości. A więc praktycznie zdarza się całemu zanurzyć (wypadek), więc w takim wypadki chyba nic nie pomoże i zdaje mi się, że gtx jest nie potrzebny w momencie gdy i tak "wszystko moknie".

 

Więc ma to być but dla... (jak by to porównać?) rozpoznania, czyli głównie bytowanie w lesie, wygoda w marszu

 

Nie napisałem, że ma to być but do cqb, raczej po prostu muszą poradzić sobie od czasu do czasu z ogólnowojskowym MOUT'em. Wyborem głównym jest oczywiście las.

 

Te nowe jungle, faktycznie, mam ten artykuł z specialopsa, szukałem ich kiedyś, ale chyba w Polsze nie do dostania? Z ibeja mógłbym ściągnąć, w sumie.

Jeśli ktoś ma wspomniane junglelites'y to było by fajnie, jakby się podzielił info.

Link to post
Share on other sites

Nowego rodzaju Jungli mamy kilka rodzajów. Mamy miedzy innymi meindla jednak cenna cóż jest zaporowa. Jeśli mówisz o tym ze przede wszystkim las hmm. To trzeba będzie czegoś szukać cięższego i górskiego. Dalej cóż nie GTX bo to już zupełnie inna konstrukcja, trend w obuwiu, rozwiązania konstrukcyjne zależy o czym mówimy a domyślam się ze mówiłeś o Gore.

 

 

Bardzo ważne pytanie w jaki sposób zniszczyłeś obuwie trekingowe jakich było ono firm, pękało czy co się z nimi działo, jak często je czyściłeś i jakimi środkami. Są to bardzo ważne pytania. Gdyż ja dość mocno zużywam swoje buty. Osobiście uważam ze można mieć jeden but do tych 3 wymienionych rzeczy w miarę sprawdzający się w nich a szczególnie dobrze w lesie. Mówię o obuwiu trekingowym lub firm cywilnych z kontraktem dla wojska. Mówię tutaj o Meindlu czy Haix'e ale tutaj to inna rozmowa o kosztach.

 

Jak odpowiesz na te pytania to będę w stanie ci sypać jak z rękawa propozycjami. Gdyż jestem obecnie obeznany z tematem z racji czajenia się na buty od około roku skończyło się na haixach KSK 3000

Link to post
Share on other sites

B4rt ja mam Bates c3 dobre buty myśle ze spełnia twoje kryteria ale do bagna to musiałbys zaimpregnowac jezyk buta... schniecie dobre bo maja boczny zamek, a w gorące dni pomaga ten system cyrkulacji podczas chodzenia te otworki na spodzie wydalaja ciepłe powietrze i zasysawa chłodne. nie przemokna bo jest tam cos w stylu gore-tex. Kostke trzymaja a wyglad tez spoko cena około 450 zł. jesli chcesz wiecej wiedziec pisz na pw

Edited by Widmo34
Link to post
Share on other sites

mam 790-tki z gore od stycznia więc miałem okazję do potestowania i w wiosennych kałużach (na testowanie w słonym błocie szkoda mi było butów, więc do do zimy się nie wypowiem) i w upałach z przed kilku dni. Po prostu szukałem butów nie stricte w teren, ale i do użytku na co dzień na polibudę.Sandały toto w +32stC nie były, czuć było w nich ciepełko ale zjawiska kalosza nie zaobserwowałem. Stopa mi się jakoś nie ugotowała jak w desantach, pęcherzy i odparzeń absolutne zero.

 

Pewnikiem jest na pewno, że jak będę mieć większą ilość gotówki to poszukam belek tylko i wyłącznie na upały.

Link to post
Share on other sites

Nawet 790tki można używać w cieplejsze dni, lecz nie mamy 100% komfortu chodzenia. Odparzenia zdarzały mi się jedynie przy Batesach 85501 (USMC Issue, z gore), lecz po zmianie na Belleville nie miałem jeszcze takich przykrych sytuacji, a mam je już niecałe półtora roku. Dobierasz po prostu odpowiednie skarpetki i jazda.

Link to post
Share on other sites

a domyślam się ze mówiłeś o Gore.

 

Owszem

 

Bardzo ważne pytanie w jaki sposób zniszczyłeś obuwie trekingowe jakich było ono firm, pękało czy co się z nimi działo, jak często je czyściłeś i jakimi środkami. Są to bardzo ważne pytania. Gdyż ja dość mocno zużywam swoje buty. Osobiście uważam ze można mieć jeden but do tych 3 wymienionych rzeczy w miarę sprawdzający się w nich a szczególnie dobrze w lesie. Mówię o obuwiu trekingowym lub firm cywilnych z kontraktem dla wojska. Mówię tutaj o Meindlu czy Haix'e ale tutaj to inna rozmowa o kosztach.

 

 

W jaki sposób? Po prostu nie umiałem jeszcze dbać o buty (nie zdawałem sobie sprawy z potrzeby dbania). Potem popełniłem największy błąd w historii mojego sprzętu-Magnumy ;)

 

Cóż... pękły przy podeszwie, mimo, że były niby za kostkę to ani kostka nie była dobrze usztywniona, no i do tego czasami w marszu się odsłaniała, co skutkowało bólem w przypadku różnych "kolczastych roślinek"

 

Teraz jako, że będę działać w RSC potrzebuję butów jednak o konstrukcji wojskowej.

Jeśli już bym się zdecydował na te belleville 790 to jednak wydaje mi się, że dbanie o buty pustynne i z takiej skóry będzie dość problematyczne.

Widzisz, jednak jestem w stanie kilka rzeczy przeboleć, aż taki delikatny i wybredny nie jestem, po prostu muszą się nadawać.

Link to post
Share on other sites

teren - las, piach czasami, jakieś kamieniołomy, budynki. Nie potrzebuje butów nieprzepuszczalnych wody, z mikrofalówka i łacznością :)

 

no i w polsce maja być dostepne :)

 

magnumy te nówki za 340zł mam na miejscu w lublinie. pytanie czy warte zakupu.

Link to post
Share on other sites

Segi- pytasz wszystkich a o mnie zapomniałeś...

 

 

340zł... altamy- niet. Magnumy- niet. Batesy- może, nie "armijne" a taktyczne. Belleville- za drogie. No to może treki średnie ( Merrel Sawtooth ).

 

No jeśli niet, a zbierzesz siły, to belleville- 390, 790 ( pustynne ) lub z czarne licówki- ICWB, 790.

Edited by MatriX482
Link to post
Share on other sites

Ja osobiscie posiadam te butki (mam dwie pary na co dzień i na spotkania) http://armyworld.pl/product-pol-118-HAIX-AIRPOWER-%C2%AE-P9-Desert-Profesjonalne-buty-pustynne-.html w pełni polecam!!! praktycznie niezniszczalny but i strasznie ale to strasznie wygodny ale troche cena za duża pewnie ale do klep pare miedziakow bo warto zainwestowac, jak dla mnie to buty calo roczne ponieważ odpowiednia skarpeta na lato troche grubsza na zime i latasz zadowolony . Natomiast w cenie ktora Cie interesuje to te butki http://armyworld.pl/product-pol-406-Buty-HAIX-Model-2005-Kontrakt-dla-wojska-taktyczne-BW-NOWE.html dwoch moich znajomych je posiada i sa w pelni zadowoleni

Link to post
Share on other sites

Merrele w "stocku" mają bardzo niewygodną wkładkę. Jungle są dobre na odpowiednie warunki jak ktoś wyżej mówił, mam Wellco gore deserty i nie przeszkadza mi czy jest lato/zima/jesień/wiosna, temperatura jest komfortowa. Zamsz jest gruby i są idealne do MOUTu. Co do wody, to fakt, jeśli trzymasz nogę w wodzie tak że woda wlewa się do buta od góry to waga buta robi się 2-3 krotnie większa, jednak jak chodzisz po jakiś małych strumykach czy rzeczkach nic się nie dzieje, lecz miej na zapas buty w razie gore, bo te lubią schnąć parenaście godzin ;)

 

Także :

 

suchy las z odrobiną wody - jungle

teren górzysty - merrele z osobną wkładką lub Meindle island pro

mout - solidne belki z mocnym czubkiem lub odpowiedniki

Link to post
Share on other sites

seger bierz Haixy P-9. Co prawda podeszwa jest dość gruba, ale jeśli już je rozchodzisz to są naprawdę wygodne i co najważniejsze lekkie.

Swoje noszę już od pół roku i nie ważne czy 7-8 godzin na uczelni czy 10 godzin biegania po lesie nigdy nie miałem problemów z odciskami i pęcherzami.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe, bo z tego co mi wiadomo to ostanie są z bodajże 2007 roku i te co dostępne to tylko zalegające w magazynach (stad np. wypadanie kolejnych ich rozmiarów ze sklepów w US/CA). Sam bym sobie kupił, tylko nie ma jak rozmiaru dobrać, bo w Polsce nikt tego modelu ani podobnych w sprzedaży nie ma.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...