Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowa jednostka specjalna "AGAT"


Recommended Posts

Guest Mati13k

Co ma piernik do wiatraka? Reszta DWS też pieniędzy potrzebuje, a wyszkolić 300 chłopa na siły specjalne SFSG, zakupić im potrzebne wyposażenie i uzbrojenie (wliczając "broń ciężką"), na pewno parę groszy to to nie jest.

 

 

Wracając do PKW - tam niby mamy w bród kasy i nikt nam nic nie musi dawać ani pożyczać? :)

 

 

Tak czy owak - oby coś z tego było, ważny jest pomysł.

Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie!

 

Kolego Mati13k

 

Po pierwsze, reszta DWS jakoś dobrze sobie radzi i na chwilę obecną pieniądze na potrzebny sprzęt mają. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że nie mają najnowszego noktowizora czy granatnika, ale popytaj ludzi z zachodnich SF czy też dostają wszystko najnowsze, co tylko im się zamarzy?

 

Po drugie, Ci chłopcy z AGATu nie wzięli się znikąd, to są żołnierze w większości z wieloletnim stażem i kilkoma misjami za sobą.

Wyposażenie kupią im na dwa-trzy lata, to nie będą panowie z firmy G, gdzie co roku trzeba wydawać pieniądze na nowy wzór mundurka i kamizelki.

O broni nawet nie wspominam, to że w G dużo się strzela i broń się szybko zużywa nie świadczy o tym, że w AGAT też tak będzie.

 

Po trzecie, wylicz sobie kolego same pobory jakie idą dla żołnierzy z tytułu pobytu w A-stanie. Żołnierzy jest tam 2500 (słownie: dwa i pół tysiąca), lekko licząc z pensją krajową i zagraniczną trzeba dać każdemu 10000zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych). Oczywiście mocno to uśredniam, bo wiadomo ile dostają oficerowie (a jak nie wiadomo to odsyłam tu: http://iskb.infor.pl/sluzby-mundurowe/prawo-pracy-i-ubezpieczenia/wiadomosci/99163,Stawki-uposazenia-zasadniczego-zolnierzy-zawodowych.html)

Jak pomnożysz jedno przez drugie, to wyjdzie Ci 25000000zł (słownie: dwadzieścia pięć milionów) i to miesięcznie. A innych rzeczy już nie liczę.

Może ktoś zna przybliżoną kwotę, jaką MON przeznacza na PKW Afganistan? ja znalazłem tylko coś takiego: http://terroryzm.wsiz.pl/artykuly,Koszty-polskiej-misji-w-Afganistanie.html

 

Więc myślę, że jeśli MON stać na wydawanie tych pieniędzy tam, to po ograniczeniu/wycofaniu kontyngentu, co wkrótce pewnie nastąpi, będzie miał te parę groszy na wyposażenie, uzbrojenie i wyszkolenie 300 ludzi.

 

Pozdrawiam ciepło.

Link to post
Share on other sites

Zacznijmy też od tego, że Agat powstał na bazie OSŻW w Gliwicach, którego żołnierze ,jeśli byli na misji, to mieli całkowicie inną charakterystykę działań. Dlatego ich szkolenie będzie prowadzone od zera. Co do sprzętu i G-Unit - sprawdź ile już używają HK416 oraz mundurków w MC. Jakoś co roku im ich nie zmieniają. Śmiem twierdzić, że Agat początkowo wygeneruje o wiele większe koszty niż inne jednostki podległe DWS. Mam na myśli wyposażenie osobiste każdego żołnierza, ale też i broń ciężką, którą pozostałem jednostki nie dysponują lub mają w niewielkiej ilości.

co do strzelania, niech Agat ma strzelania tak jak reszta "szarej" masy w WP. Raz czy dwa razy do roku wyjazd na strzelnicę, wywalenie 2 magazynków z długiej i 3 z krótkiej do celu statycznego i tyle. Wtedy Agat na prawdę będzie świetnie wyszkolony z posługiwania się bronią. W szkoleniu takich jednostek istnieje pewna, można rzec żelazna, zasada - ćwiczenie czyni mistrza.

 

Co do wynagrodzeń misyjnych - polecam zapoznać się z odpowiednimi ustawami :) Od państwa "misjonarz" dostaje normalną pensję + dodatki wynikające z przebywania w strefie działań zbrojnych itp. Tego wszystkiego jak jest 10 tys. to jest dobrze (piszę stan dla oficera). Jeśli żołnierz chce sobie zarobić więcej pieniędzy to musi wyjechać na patrol, innej możliwości nie ma.

 

Fajną tabelkę uposażenia w kraju podałeś. To teraz jeszcze wypadałoby podać wyjaśnienie tajemniczych cyfr i liter, bo nie każdy wie jak wygląda hierarchia w WP.

 

Pozdrawiam :wink:

 

PS. Mogłem nawsadzać jakichś baboli, ale to w wyniku niewyspania.

Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie!

 

Kolego HellMaker666

 

...Agat powstał na bazie OSŻW w Gliwicach, którego żołnierze ,jeśli byli na misji...

Żołnierze z OSŻW Gliwice byli na wielu misjach. Przykłady? Chronologicznie: Liban, Kosowo, Czad, Afganistan.

 

"mieli całkowicie inną charakterystykę działań"

Więc nie zdobyli żadnego doświadczenia i żadnych umiejętności ani tam, ani na wielu poligonach i zgrupowaniach u nas w kraju?

 

Dlatego ich szkolenie będzie prowadzone od zera.

Szkolenie od zera? Znaczy co? Będą musztrę ćwiczyć czy postawy? Patrolowanie może w szyku ubezpieczonym?

 

Proszę nie staraj się udowadniać, że Ci chłopcy nic nie umieją i nic nie robili. Oczywiście, że ich szkolenie nie odzwierciedlało wszystkich, ba powiem ,że nawet większości zadań jakie będą wykonywać teraz, ale nie jest tak, że to co będą robić teraz jest dla nich całkowitą nowością i czarną magią.

Ponieważ nikt nie miał na nich pomysłu wcześniej ćwiczyli różne rzeczy, niekoniecznie sztywno zamykające się w ramach ŻW.

 

Co do sprzętu i G-Unit - sprawdź ile już używają HK416 oraz mundurków w MC. Jakoś co roku im ich nie zmieniają.

Proszę Cię. Nic nie mam do wiedzy i umiejętności G, ale każdy kto miał choć trochę styczności z G, wie że lans i bans tam występuje.

Poza tym po co te ciągłe przetargi na broń i wyposażenie? Bo się zużywa, co jest normalne przy takiej, a nie innej eksploatacji.

 

Śmiem twierdzić, że Agat początkowo wygeneruje o wiele większe koszty niż inne jednostki podległe DWS. Mam na myśli wyposażenie osobiste każdego żołnierza, ale też i broń ciężką, którą pozostałem jednostki nie dysponują lub mają w niewielkiej ilości.

Masz całkowitą rację, a czy ja pisałem, że będą tańsi od innych w DWS? Nie. Napisałem w odpowiedzi na pytanie Kolegi Mati13k, że kasa na to się znajdzie.

 

co do strzelania, niech Agat ma strzelania tak jak reszta "szarej" masy w WP. Raz czy dwa razy do roku wyjazd na strzelnicę, wywalenie 2 magazynków z długiej i 3 z krótkiej do celu statycznego i tyle. Wtedy Agat na prawdę będzie świetnie wyszkolony z posługiwania się bronią. W szkoleniu takich jednostek istnieje pewna, można rzec żelazna, zasada - ćwiczenie czyni mistrza.

Generalizujesz. Prosta zasada. G strzela więcej od 1PSK? Chyba więcej bo to wynika z charakterystyki jednostki. Czy AGAT będzie strzelał tyle co G? Pewnie nie, pewnie będzie strzelał tyle co 1PSK. Więc i zużycie broni będzie mniejsze.

 

Co do wynagrodzeń misyjnych - polecam zapoznać się z odpowiednimi ustawami :) Od państwa "misjonarz" dostaje normalną pensję + dodatki wynikające z przebywania w strefie działań zbrojnych itp. Tego wszystkiego jak jest 10 tys. to jest dobrze (piszę stan dla oficera). Jeśli żołnierz chce sobie zarobić więcej pieniędzy to musi wyjechać na patrol, innej możliwości nie ma.

Pitu pitu. Liban 11tyś na rękę, Czad 13tyś na rękę, kolega za coś się ożenił, dom wyremontował i wyposażył. Zresztą kolega Krzysiek wkleił Ci tabele, ja tylko uśredniłem.

 

Do drugiego linka, gdzie jest informacja o 2000000000zł (słownie: dwa miliardy) już nie zgłaszasz uwag? To jest 7,2 % budżetu MON.

Więc chyba mam podstawy by twierdzić, że po wycofaniu części lub całości naszych żołnierzy z A-stanu, MON będzie miał wystarczająco pieniędzy na nową, tylko że tak naprawdę istniejącą jednostkę (nota bene z wyremontowanymi koszarami, nową strzelnicą itp.)

 

Pozdrawiam ciepło!

Link to post
Share on other sites

Pitu pitu - Liban i Czad to są wakacje jakby nie patrzeć. Ja pisałem z pierwszej ręki a nie z drugiej czy jeszcze kolejnej. W A-stanie chcąc zarobić coś ponad 10 tys. jednocześnie nie będąc oficerem trzeba jeździć w bojówce nieraz po dwa patrole dziennie.

 

Co do szkolenia - pisząc, że od zera miałem na myśli, że szkolić się będą w działaniach dla takich jednostek charakterystycznych. OSŻW miało inne zadania więc i inne szkolenie.

 

Co do corocznych zmian w G-Unit. To ty napisałeś zdanie sugerujące, że co roku mają inne karabinki i mundury i do tego się odniosłem. Pisanie o zmianie sprzętu wynikającej z jego eksploatacji jest akurat bezcelowe, gdyż w każdym filarze SZ sprzęt jest kupowany, aby zastąpić egzemplarze "zużyte".

 

Krysiek tabelę wkleił i na podstawie tej tabeli oraz doświadczenia się odnosiłem - kpt. ma niecałe 10 tyś. Powyżej tego stopnia nikt nie jeździ na "pełne" patrole, nawet kapitanowie nie chcą się narażać. W bojówce większość stanu to podoficerowie i szeregowi. Dla nich 10 tyś. jest ciężkim progiem do osiągnięcia.

Link to post
Share on other sites

No i zaczyna się flame :)

 

Nie oceniam misji pod kątem trudności tylko dochodowości.

 

Też piszę z pierwszej ręki, no przecież kolega był i jest, równie dobrze mógłby to być mój brat, tata, albo sąsiad z góry.

Teraz najważniejsze uśredniam, średnia arytmetyczna, oficerowie zarabiają więcej, podoficerowie mniej. Uśredniam na 10tyś, nie podoba Ci się to niech będzie 8tyś.

W przypadku 2500 żołnierzy i tak daje to jedyne 20mln miesięcznie na same pobory. Teraz lepiej?

 

Co do szkoleń to też piszę z pierwszej ręki, uprzedzając Twoje zapytanie. Nie tylko stali na skrzyżowaniu i kierowali ruchem, nie tylko wlepiali mandaty, nie tylko łapali pijanych żołnierzy, robili też inne rzeczy. Tam też jest wielu zapaleńców i robili też inne rzeczy niż ww. To że będą musieli wyrównać poziom i nabyć nowe umiejętności to chyba normalne. Każdy się w pracy rozwija.

 

Przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź co do zmiany wyposażenia w G. I tak masz całkowitą rację, że w całym WP powinno wymieniać się zużyty sprzęt. Tylko, że w G z racji odbywanych szkoleń pewien sprzęt wymienia się częściej. Bo wcale nie musi być już zużyty, ale np nie spełnia już wymaganych norm.

Tłumaczę więc po raz kolejny, że w AGAT wymiana sprzętu będzie się odbywać rzadziej niż w G.

 

Zakończmy temat mamony, bo robi się nudny.

Pieniądze były i będą, kwestia tego kto decyduje na co ma być wydany.

Raz są to Rośki, raz Remonty czołgów, a raz AGAT. Finito.

Link to post
Share on other sites

Nic nie musiałem liczyć, bo "zadałem pytanie i wysnułem przypuszczenie". :wink:

Na podstawie ogólnodostępnych informacji o przetargach.

Jeśli masz inne informacje to ja chętnie je poznam i wcale nie będę się upierać, że G strzela więcej. Ba, nawet mogę Ci na słowo uwieżyć. :cool:

Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie!

Liczyć strzały, liczyć się z błędem, trochę za dużo tych obliczeń mam robić.

Jeśli masz jakieś informacje to podziel się proszę, bo jak narazie to takie przekomarzanie się dla samego przekomarzania.

Jak napisałem wcześniej, biorąc pod uwagę charakterystykę jednostki, poziom wyszkolenia żołnierzy, ilość przetargów na zakupy i naprawy broni strzeleckiej, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że żołnierze Gromu strzelają więcej niż żołnierze JW Komandosów.

Tyle odemnie.

Pozdrawiam ciepło!

Link to post
Share on other sites

Całkowicie nie rozumiem po co dywagacje na temat tego ile przeznaczy się na szkolenie jednej czy nawet wszystkich jednostek podlegających DWS. W tym przypadku odpowiedź powinna być banalnie prosta kasy ma być tyle ile potrzeba na ich profesjonalne wyszkolenie i dalsze podtrzymywanie zdolności bojowej. Im więcej wystrzelonej amunicji, przejechanych kilometrów czy wpisów w metryczce spadochronu tym większa pewność, że jak wejdą do akcji to zrobią swoje.

 

Ps. Uważałem i nadal uważam, że AGAT powstał na bazie nie tej jednostki co trzeba.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...