Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wybór kamizelki taktycznej


Recommended Posts

Witam. Mam zamiar zakupić kamizelkę taktyczną(woodland) powiedzmy do 300zł. Nie zależy mi na tym aby była oryginalna (chyba nawet za taką cenę żadnej nie dostanę). Chodzi przede wszystkim o to żeby kolor mniej więcej się zgadzał i posiadała trochę ładownic i kieszeni. Zastanawiałem się nad kopią guardera kamizelki IBA. Ma ktoś? Może się wypowiedzieć lub coś doradzić?

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Jak chcesz IBA w Woodlandzie, to żaden Guarder tylko oryginał. Na allegro szukaj, można zakupić taniej niż 300 zł. Tylko podstawowym pytaniem jest: po co Ci pusta szmata, skoro nie używasz balistyki? Kup sobie jakąś kamizelkę taktyczną od Miwo, PSTG, itd. W 300 zł zmieścisz się spokojnie, na ładownice nawet zostanie. Może za chestem się rozglądniesz?

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Powiedział co wiedział... Skoro chcesz kupić coś co do samodzielnego noszenia nie zostało stworzone, za 300 zł, zamiast zakupić porządną kamizelkę taktyczną/ chesta riga w Polsce to kupuj, ale nie polecaj tego innym.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Powiedział co wiedział...

 

Zachowujesz się trochę ,jak dziecko.

 

Według mnie FLC jest dobrą propozycją . Dodatkowo ,została ona zaprojektowana jako kamizelka noszona na IBA ,więc jeżeli takowa by się znudziła ,to zawsze możesz poświęcić te 300zł i nosić obydwie. Tylko jest jedno "ale"... pierwotnie nosiło się ją na innych kamizelkach ,tak więc jest ona strasznie luźna.

 

 

PS. Jak byś się zdecydował jednak na IBA w woodlandzie ,to pisz do mnie ;)

Edited by Slingy
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem LBV zupełnie wystarcza do asg - lekkie i praktyczne. Jest jedno ale - to bardzo mało lanserski sprzęt, dlatego wielu się nie podoba.

Bardzo tanie i spełnia swoją funkcję, ale są dużo ciekawsze propozycje w zasięgu podanej kwoty.

Najlepiej coś od rodzimych krawców - prywatnie po ludziach z forum, lub w firmach typu miwo, pstg, itp.

Modułowe, bo daje możliwości dostosowania sprzętu - to ważne, bo z tego co widzę na razie nie masz jeszcze absolutnie żadnych osobistych preferencji - z czasem ich nabierzesz, z doświadczeniem będziesz wiedział czego potrzebujesz a czego nie.

Ja po osobistych przemyśleniach zdecydowałem się na małego chest-riga, pas i szelki niskoprofilowe. (koszt takiego zestawu to mniej niż 200 zł)

Ceniłem sobie także trochę większe chest-rigi, bo były dość wygodnie, miejsce umieszczenia ładownic mi pasowały i nie kolidowały z resztą oporządzenia.

Z kamizelek zaś swego czasu bardzo polubiłem konstrukcje zbudowane na siatce - w połączeniu z combat shirtem ma się naprawdę wygodny i przewiewny zestaw.

Z potrzebnych ładownic najlepiej zainwestować w bandolier lub dwa na magazynki (czyli zszyte 3 ładownice na 2 magi każda), może także dodatkowo ze dwie podwójne ładownice. Dla mnie najwygodniejsze są typu CQB - ściągane gumką, z odczepianymi klapami. Do tego cargo, najwygodniejsze są te zapinane na zamek bez komina (jeśli nie masz drobnych przedmiotów które boisz się zgubić, to chyba najlepsza konstrukcja). Osobiście preferuję średnie lub małe - duże są dla mnie zbyt obszerne - wolę więcej mniejszych, niż jedno wielgachne. (choć takie jedno także się przydaje - pewnych rzeczy przecież nie zmieścisz do małego). Pokrowiec na radio (jak masz), ostatnio popularne są także apteczki (ja mam akurat udową), worek zrzutowy, pokrowiec na manierkę (jak nie masz camelbaka) i na początek starczy.

Właściwie to nie tylko na początek - w takim zestawie ładownic (bandolier, 1/2 ładownice podwójne, ze dwa carga, zasobnik patrolowy lub duże cargo, apteczka, torba zrzutowa i pokrowiec na manierkę i na radio) zmieścisz większość potrzebnych na strzelankach rzeczy - teraz i w przyszłości.

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Zachowujesz się trochę ,jak dziecko.

 

Według mnie FLC jest dobrą propozycją . Dodatkowo ,została ona zaprojektowana jako kamizelka noszona na IBA ,więc jeżeli takowa by się znudziła ,to zawsze możesz poświęcić te 300zł i nosić obydwie. Tylko jest jedno "ale"... pierwotnie nosiło się ją na innych kamizelkach ,tak więc jest ona strasznie luźna.

 

 

PS. Jak byś się zdecydował jednak na IBA w woodlandzie ,to pisz do mnie ;)

 

Nikt nie napisał, że jest bardzo złą propozycją. Po prostu kolega nie opiera się na amerykańskim sprzęcie (jak widać sam nie wiedział z początku co zakupić), więc po co kupować do samodzielnego noszenia kamizelkę taktyczną, która do takiego czegoś nie została zaprojektowana (nie mówię że od tego się umrze, ale można wygodniej i niekoniecznie drożej). Jak widać brak czytania ze zrozumieniem to też dziecinny błąd (a może nie tylko dziecinny)?

Link to post
Share on other sites

Tradycyjne pierdoły.

 

Standardowym systemem WL i DWS jest system MOLLE oparty na taśmach 25mm, ile to razy będę jeszcze musiał powtarzać? 20mm systemu używali w pewnym (niedługim) momencie Niemcy, Brytyjczycy, Japończycy... więc nie wiem na ile możemy go usilnie nazywać "polskim", nigdy nie był u nas standaryzowany.

 

Co do taśm - "szorstkie" to polipropylenowe najtańsze G. "Śliskość" taśm poliamidowych to kwestia użycia taśm poliamidowych określonego typu - w tym przypadku TS548 które są zasadniczo taśmami regulacyjnymi. Są też odmiany taśm poliamidowych wcale nie tak "śliskie" - stosuje je chociażby Miwo Praszka z tego co widziałem. ale też PSTG, MTG i inni.

Link to post
Share on other sites

Skoro standardowym systemem WL i DWS jest sytem MOLLE to jak nazwać zamówienia wyposażenia w systemie 2 cm, które obie firmy MIWO MILITARY realizowały dla kilku jednostek wojskowych np. w Międzyrzeczu, Węgorzewie itp ? Pomylili się? Pewnie nikt ich o "standardyzacji taśm" nie poinformował?

 

Oczywiście, że możemy system taśm szer. 2 cm nazywać POLSKIM, zakazu nie ma i jest to całkowicie zgodne z obowiązującym prawem.

 

Najbardziej "nieśliskie" taśmy poliamidowe produkują w USA. Polski Pasamon wszystko robi na ślisko. Wszystkie firmy z branży militarnej kupują w Pasamonie identyczne taśmy, różnica polega na tym, że jedne są z IRR a drugie nie.

 

Nie wiem jak Wy, ale ja kocham mieć możliwość wyboru. Kto chce pięknie i ślisko - to ma. Kto chce tanio i szorstko - też zadowolony. Kto chce w systemie 2 cm - dostanie. Kto chce wywrócić hełm na lewą stronę, posiada ku temu odpowiednią technologię, możliwości i widzi w tym sens - cudownie, niech wywraca. Komu to szkodzi? Niech każdy kupuje świadomie i jest zadowolony. Klient płaci - klient wymaga.

Link to post
Share on other sites

System oparty na taśmach 20mm był wpierw wprowadzony w 1PSK (oporządzenie MOT firmy Janysport) i był tam standardem do czasu wprowadzenia kamizelek Piorun z Moratexu. Następnie był standardem w OS ŻW (zmodyfikowany MOT i Skorpion firmy Janysport w Warszawie i kamizelki taktyczne firmy Noma w Mińsku Mazowieckim i Gliwicach), gdzie pozostał jako standard w Mińsku Mazowieckim i póki co jeszcze w Warszawie. Oporządzenie firmy Janysport w systemie 20mm jest stosowane m.in. w SPAP Łódź i Wrocław. Do tego dochodzi cała masa sprzętu na systemie 20mm kupowanego prywatnie przez żołnierzy.

Link to post
Share on other sites

Standard wyznaczają zamówienia centralne - a te w przypadku MON, DWS, BOR i Policji określają system jasno, jako oparty na taśmach 25mm zgodny z PALS/MOLLE. OSŻW też przechodzi na 25mm. Jak ktoś chce sobie zamawiać 20mm, niech zamawia, ale taki on "polski" jak i "japoński".

 

aea.sized.jpg

 

Co do "śliskości" to jeśli patrzymy na regulacyjne taśmy serii TS548 to owszem są one gładkie - dokładnie tak samo jak odpowiadające im taśmy US. Wystarczy jednak poszukać w ofercie Pasamonu taśm 25mm o nieco innym symbolu...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...