Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

latarka niekoniecznie taktyczna...


Recommended Posts

Witam,

 

Zastanawiam sie nad dobra latarka, ktora mozna zamontowac pod szyne RIS (zmiesci sie w pierscienie montazowe). Latarka ma byc niekoniecznie taktyczna, tzn nie puszczac przesadnie mocne, oslepiajace swiatlo przy jednoczesnym dzialaniu na bateriach od 20 do 60 minut...

 

Latarka podczas zabaw w scenariuszach nocnych pracowalaby teoretycznie non stop, zatem stosunek jasnosc swiatla do czasu pracy na bateriach powinien byc w miare wywazony, lecz sklaniam sie bardziej ku czasu dzialania na bateriach.

 

Prosze was o jakies rady/propozycje, ktora z w miare niedrogich latarek spelnia podobne kryteria.

Dziekuje serdecznie,

{mundur i oporządzenie tam jest tego topicu miejsce - moderaton niekoniecznie na temat}

Link to post
Share on other sites
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jesli zalezy ci na dlugim swieceniu to powinienes rozwazyc zakup latarki diodowej(na dobrych akku, lub bateriach swieca kilkadziesia godzin).

Tanie modele znajdziesz na allegro np:

http://allegro.pl/show_item.php?item=44569286

ale drozsze i lepsze tez mozna znalezc:

http://allegro.pl/show_item.php?item=43525285

 

poza tym mozesz poszukac tutaj:

http://military.pl/s/m/scan/fi=products/st...ort=&ms=AR00045

Link to post
Share on other sites

Polecam zakup INOVA X5 - mała, zgrabna latarka LED, daje mocne, białe światło, Ma średnicę około 21 mm - łatwo ją zamontować na RIS za pomocą pierścienia za 25 zł. Ja ją kupiłem i od niedawna używam razem z P90TR. :D Jest wykonana ze stopu Aluminum+Scand (tzw. Aluminum Lotnicze) - podobnie jak SureFire. Zasinana jest dwoma bateriami Litowymi CR123. Ma pięć jasnych Led'ów - strumień światła skierowany na ścianę daje jednolite, idealne koło, środek jest lekko niebieskawy. Okrąg jest jednolity, brak ciemnych plam charakterystycznych dla żarówkowych latarek. Cena - cóż około 250 - 290 zł - ALE WARTO. Używam INOVY X5 jako latarki do wszystkiego. Na wyjazdy w teren, w domu jako zwykłą latarkę, przy P90TR jako taktyczną, jak skończę robić latarkę na Luxeonie III to ona będzie podczepiona do P90 a INOVA będzie noszona w kieszeni. Razem z latarką dostajesz zgrabny pokrowiec.

 

Drugą opcją jest zakup SUPER JASNYCH diód LED firmy LUXEON i wykonanie latarki samemu. DOKŁADNIE te diody są stosowane w LED'owych latarkach SUREFIRE. Korpus i odbłyśnik bierzemy z taniej latarki.

 

Przydatne dla nas diody :

LUXEON I EMITER daje 31 lumenów

LUXEON III EMITER to już 80 lumenów

LUXEON V EMITER to 120 lumenów

 

W miarę możliwości wybieramy te o charakterystyce Lambertian, po zamontowania odbłyśnika dają mocne, ładne światło, które oświetla też boki.

 

Diody te występują w dwóch podstawowych postaciach EMITER i STAR. Emiter jest to sama dioda do której trzeba przymocować radiator. STAR to kompletny moduł z płytką montażową będącą równocześnie radiatorem i zamontowanym na niej Emiterem.

 

EMITER :http://www.luxeon.com/products/family.cfm?familyId=7

STAR :http://www.luxeon.com/products/family.cfm?familyId=8

 

Na stronie można znaleść PDF z DOKŁADNYMI parametrami i sposobem montażu (podają nawet przewodność cieplną klejów i ich rodzaj :D)

 

Najbardziej optymalnymi są Luxeony III - cena za emiter wacha się od 35 do 45 złotych. Jedynki dają słabe światło, a piątki kosztują od 120 zeta w górę. Problemem jest zasilanie, polecam mój temat :http://forum.wmasg.pl/viewtopic.php?t=11557

 

Obecnie testuję elektronikę, całość wyniosła mnie około 60 zł (dioda + elektronika) - obudowę ze stopu Aluminum + Scand mam za darmo. :D Całość świeci tak samo jak latarki taktyczne SUREFIRE (posiadające taką samą diodę). Oczywiście można połączyć kilka diód razem zwiększając "power" :D

 

SUREFIRE jest super sprzętem, ale za samą głowicę LED płacimy 350 zł, do tego minimum 160 zł za korpus z ABS (za Centurioa) - Aluminiowy więcej. Jeśli od czasu do czasu potrzebujesz podczepić latarkę pod broń to polecam INOVĘ, przyda się w codziennym życiu. Jak chcesz na stałe, to pobaw się i zrób sobie samemu - o wiele taniej to wyjdzie. Nawet jak byś miał płacić komuś za montaż.

Link to post
Share on other sites

Latarka podczas zabaw w scenariuszach nocnych pracowalaby teoretycznie non stop

 

non-stop to latarke mozna uzywac w nocy, jak potrzebujesz np. sie przemiescic, oswietlac droge itd. (czyt. cele turystyczne)

 

w nocnych scenariuszach takie swiecenie:

 

1. zdradza twoja pozycje,

2. zdradza pozycje twoich kolegow

 

czyt. bez sensu

 

dlatego do "nocnych scenariuszy" lepsze sa latarki taktyczne, ktore umozliwiaja chwilowe oswietlenie drogi/przeciwnika, a w sytuacjach bojowych oslepienie go. Dlatego wazne sa "szybkie przelaczniki", a nie krecenie glowica latarki czy bawienie sie stalym "pstryczkiem".

 

taka latarka "turystyczna" dobra jest miedzy scenariuszami, aby sobie pod nogi poswiecic

 

dlatego np. ja na broni zamontowalem Surefire Nitrolon, gdyz jego cena wzgledem parametrow wypada bardzo przyzwoicie - a baterie wbrew pozorom spokojnie wystarcza na kilka akcji nocnych.

 

a w kieszeni nosze tania diodowke z bazaru - 3 diody/3 baterie AAA - do poswiecenia przed siebie wystarcza az nadto - a kosztowala 25zl

Link to post
Share on other sites
Jeżeli nie masz dużo kasy na stanie to polecam bardzo latarkę WALTHER TACTICAL. Genialna latareczka jak za tą cene (100zł).

 

ja nie polecam tej latarki - pomimo faktu, ze bardzo duzo ludzi jej uzywa. Osobiscie uzywalem jej przez rok czasu i stwierdzam, ze jest to tania namiastka latarki taktycznej. Szczegolna jej wada jest bardzo nieprecyzyjny snop swiatla - co w praktyce oznacza ciemna plame na srodku.

 

Aczkolwiek bezsprzeczna jej zaleta jest wylacznik na kabelku za rozsadne pieniadze.

 

Fakt - faktem kosztuje ona ok. 100zl, a za pare zlotych wiecej mozna miec Surefire Nitrolon z BJ System - a to juz przyzwoity sprzet, ktorego klasa jest wystarczajaca do ASG.

Link to post
Share on other sites
Masz bezsprzecznie rację Hargin, ale chwilowy włącznik do SF to już opcja za którą trzeba słono płacić, chociaż żeby nie było, też mam Nitrolona.

 

i dlatego wole sie nagimnastykowac z wylacznikiem na obudowie latarki (co przy odpowiednim jej umiejscowieniu nie musi byc klopotliwe) - niz miec fajny przelacznik i dziadowsko swiecace urzadzenie :P

Link to post
Share on other sites

czy ktos mi moze powiedziec jaka jest srednica / obwod surefire nitrolon'a, bo w necie jedyne co moge znalezc to "Length/weight (with batteries) - 4.9 inches / 4 ounces" + "bezel dimension 1"25'". chodzi mi oczywiscie mozliwosci zamocowania tej latarki do szyny 20mm i pod pistolet (znalazlem w sieci zdjecie gdzie ta latarka byla tak do pistoletu przymocowana)

Link to post
Share on other sites

nitrolon wejdzie na 1 calowy (standardowy) montaz - troche trzeba sie namocowac, ale wejdzie :)

 

aczkolwiek montowanie go na pistolecie mija sie z celem, gdyz obsluga wlacznika bedzie praktycznie niemozliwa ze wzgledu na kablak (oslone spustu)

 

no chyba, ze masz glocka z szynami bocznymi 8)

Link to post
Share on other sites

mowiac "nocny scenariusz" mialem raczej na mysli ciemne budynki, hale itd...Na razie nie widzi mi sie latac po lesie w ciemnosciach.

Chodzi o to, ze w takich sytuacjach chyba nie ma sensu przeczesywac pomieszczenie swiecac raz na jakis czas, ale snop swiatla powinien byc staly, aby sie o cos nie zabic...

Link to post
Share on other sites
mowiac "nocny scenariusz" mialem raczej na mysli ciemne budynki, hale itd...Na razie nie widzi mi sie latac po lesie w ciemnosciach.  

Chodzi o to, ze w takich sytuacjach chyba nie ma sensu przeczesywac pomieszczenie swiecac raz na jakis czas, ale snop swiatla powinien byc staly, aby sie o cos nie zabic...

 

blad

 

jak to powiedzial pewien kapitan, z ktorym mielismy przyjemnosc odbywac szkolenie:

 

"ruch... sie z ksiazek nie nauczysz"

 

i to swieta prawda - rowniez w tym przypadku

 

pojedz na akcje nocna i sam zobacz jakie sa potrzeby przy wyborze oswietlenia.

 

W nocy dzialasz przede wszystkim na sluch - i wlasnie swiecisz raz na jakis czas. Staly snop swiatla i ciagle swiecenie to domena nowych graczy, ktorych przeraza ciemnosc :) i dzieki temu szybko schodza z trafieniami :)

Link to post
Share on other sites

wybacz - ja nie zazdroszcze, ale stwierdzam, ze nadal go nie opusciles i ciagle teoretyzujesz

 

dla mnie to mozesz sobie reflektor do czola podlaczyc

 

jednak jesli zadajesz pytanie teoretyczne, to licz sie z tym, ze bedzie to weryfikowane z praktyka

Link to post
Share on other sites
mowiac "nocny scenariusz" mialem raczej na mysli ciemne budynki, hale itd...Na razie nie widzi mi sie latac po lesie w ciemnosciach.  

Chodzi o to, ze w takich sytuacjach chyba nie ma sensu przeczesywac pomieszczenie swiecac raz na jakis czas, ale snop swiatla powinien byc staly, aby sie o cos nie zabic...

Nie w ten sposób.

Oświetlenia taktycznego używa się w celu oślepienia przeciwnika oraz podświetlenia sobie celu. Używając światła cały czas zostajesz rozpoznany tzn naznaczona jest twoja pozycja. Łatwiej przewidzieć twój ruch, trafić cię itp

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Mam takie pytanie moze odbiega troszke od watku glownego ale mam nadziej ze mnie nie zlinczujecie a pomozecie:) otoz zakupilem latarke "fulton" rzekomo oryginal bosch u.s.a fajna wsumie wszystko dziala dwa filtry zaroweczka zapasowa tylko zastanawia mnie jedna rzecz mianowicie na gwincie gornym nie tym od filtrow tylko tym glownym co przykreca calosc do latarki nie ma uszczelki a to miejsce aaz sie prosi wedlug mnie na nia nie mialem nigdy takiego sprzetu wiec nie wiem a sprzedawca mowie ze nie powinno jej tam byc prosze o pomoc i dzieki.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Myślę, że Kangur nie podejmowałby tematu, gdyby jakość była bliższa bazarowcom niż Surefire. Poza tym cena jest IMO normalna, SF G2 kosztuje ~~150,- . Na cenę SF skłąda się koszt sprowadzenia z USA i cło, te z kolei są niemieckie więc odpada cło, a "shiping" sporo tańszy. Kolejna rzecz, że złodziejskiego narzutu pewnie tez na tym towarze nie ma.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...