Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mundur-rip stop czy bawełniak?


Recommended Posts

Mam teraz cały mundur z bawełny...mam zamiar kupić jeszcze jakiś. Czy kupić jeszcze bawełniaka(osobiście najchętniej) czy ripka? Jeżeli miałbym kupować ripka to musiałbym dokupić spodnie a jeżeli bawełniaka to tylko bluzę. A i jeszcze jedno. W jakim (dokładnie ) miejscu musi być naszywka z flagą? Jakieś wymiary albo co..bo musi być regulaminowo :D

Link to post
Share on other sites

Ja jestem zwolennikiem bawełniaków. Owszem czasami się spocisz ( jak to mówią służba nie drużba) ale za to masz wytrzymały mundur.

Mój kumpel miał ripka i wymienił na bawełniaka, ponieważ materiał można było rozedrzeć w rękach (po 1 strzelance w Rip Stop-ie miał

tak zdarte spodnie na kolanach że masakra. Miałem zdjęcie jak znajdę to później wrzucę.)

Link to post
Share on other sites

Owszem rip-stop jest mniej wytrzymalszy, ale trzeba zrozumieć że ten mundur powinno się trochę inaczej traktować. Kiedyś śmigałem w bawełniaku, dokładniej to prawie 2 lata. Faktycznie materiał mocny, można się czołgać, rzucać, i nie widać żadnych śladów. Jako ciuchów do gorszej roboty można go spokojnie używać. Ale na dłuższą metę to jest po prostu masakra. Gruby, ciężki mundur. W dodatku ze słabo rozplanowanymi kieszeniami i ogólnie w gównianym kroju. Kiedy zaczyna padać i gdy mundur jest mokry to waży 2 razy więcej niż początkowo. Zanim wyschnie to mija dużo czasu. W warunkach domowych często 2 dni lub więcej. :icon_razz2:

 

RS z kolei to lekki, cienki, przewiewny mundurek. Na pewno lepiej są rozwiązane kieszenie zapinane na rzep a nie na guziki. Trochę inny krój, który jest zdecydowanie wygodniejszy i praktyczniejszy. Gdy jest mokry, robi się jedynie lekko cięższy, prawie nieodczuwalnie. Jednak schnie bardzo szybko. Materiał jest cienki, stosuje się wzmocnienie z siateczki lecz nie zapewni ono aż takiej wytrzymałości jak gruba, kilkuwarstwowa bawełna. Ja swojego RS na pierwszej akcji też rozdarłem. Ale czego innego się spodziewać gdy taki cienki materiał spotkał się z ostrą krawędzią gruzu. W dodatku materiał podczas całej akcji był napięty (rozdarłem go na kolanie, gdy padałem na ziemię). Jednak od czasu gdy zainwestowałem w nakolanniki, nie mogę powiedzieć o RS złego słowa. Zaliczył już ze mną kilka szkoleń taktycznych, strzelanek, trochę pracy i cały czas dobrze się trzyma. Generalnie gdy nie pchamy się na ostre krawędzie, RS powinien posłużyć. A wygoda w porównaniu z bawełniakiem jest nieporównywalna.

 

Sam kiedyś tez miałem podobny dylemat. (Bo w końcu wydawać ponad 120 zł na mundur który może się łatwo podrzeć, skoro za 80-100 zł mogę dostać sprawdzonego bawełniaka) Lecz gdy kupiłem pustynnego, od razu i momentalnie przekonałem się do RS. Z zakupem nowego leśnego munduru nie czekałem długo. Stwierdziłem że nie opłaca się dłużej męczyć. :icon_razz2: Dzisiaj wiem, że był to dobry wybór :wink:

Link to post
Share on other sites

Nie wiedziałem, że mundury z twillu mają źle rozplanowane kieszenie, a uszycie munduru z ripstopu skutkuje natychmiastowym poprawieniem kroju i innymi zapięciami kieszeni.

 

Może warto uświadomić sobie, że poza POLSKIMI mundurami, bo o tych zapewne piszesz, istnieje jeszcze cała masa innych?

Link to post
Share on other sites

Trochę się ściera jakby przy "praniu" [ mi przynajmniej ] ,ale nie robi się jaskrawo zielono-żółty jak bawełniak [ używałem , więc mówię z doświadczenia]- choć wiele także zależy od producenta. Bluza od Kamy zrobiła się tylko jaśniejsza , a dwie pary spodni od ZO Wybrzeże zrobiły się jak pisałem jaskrawe . Druga bluza z 'wybrzeża' też jest jaskrawa :/ No i sprawa z tym ze nowy ripek jest ciemniejszy niż bawełniak [ sprawdzone na kilku partiach od różnych producentów w MW ]. Dlatego jak koledzy , proponuje ci RipStop'a . Zimą założysz kalesony i sweter lub ocieplacz polarowy pod spód i jest fajnie :)

Edited by mg34
Link to post
Share on other sites

Nie wiedziałem, że mundury z twillu mają źle rozplanowane kieszenie, a uszycie munduru z ripstopu skutkuje natychmiastowym poprawieniem kroju i innymi zapięciami kieszeni.

 

Może warto uświadomić sobie, że poza POLSKIMI mundurami, bo o tych zapewne piszesz, istnieje jeszcze cała masa innych?

 

Oczywiście chodziło mi o porównanie 124z/mon z 127a/mon. Nie pisze że zmiana materiały od razu poprawia krój i rozplanowanie kieszeni. Nie pisze również że krój zastosowany w polskim RS jest świetny, ale przez kilka poprawek jest na pewno wygodniejszy niż w bawełniaku. Z kieszeniami tak samo, część poprawili, ale dalej nie jest to szczyt wygodny. Założyłem po prostu że autorowi tematu chodzi głównie o takie porównanie. O innych mundurach nie wypowiadam się, bo nie używałem i nie ma też wystarczającej wiedzy na ich temat.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...