Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Springfield XD, a Glock


Recommended Posts

XD9405Large.jpg

 

Zgodnie z radą SEAL'a zamiast klepania o najlepszych klamkach spytam - co sądzicie o tej giwerce? Moim zdaniem jest świetna - masa mniejsza dzięki plastikowemy szkieletowi, bardzo pojemny magazynek i inne zalety glockopochodne. Ma jednak kilka modyfikacji w stosunku do glocków.

 

Wielu psioczy, że bezpiecznik chwytowy to niepotrzebna komplikacja rozwiązań z glocka (bo gadanie firmy, że ów pistolet to ich pomysł i z glockiem nie ma wiele wspólnego można włożyć między bajki :wink: ) Dla mnie rozwiązanie zastosowane w VIS-ie czy Colcie 1911 jest całkiem na miejscu i dodaje broni "fasonu"

Także zatrzask magazynka wydaje mi się nieco lepiej rozwiązany niż w glocku - na pewno dzieki osłonie zatrzasku przetłoczeniem trudniej magazynkowi wypiąć się po przypadkowym przyciśnięciu go podczas np. czołgania, gdy jest on w kaburze.

Nie ma wprawdzie zwalniacza zamka po prawej stronie, ale nie można mieć wszystkiego :wink:

Link to post
Share on other sites

Przy zabezpieczeniach wewnaetrznych takiej klasy jak ma Glock bezpiecznik chwytowy to juz lekko przerostr formy nad trescia. Moze sie podoba itd, ale po co on? dodatkowy element ktory moze sie popsuc.

 

Z wyczepianiem magazynkow w Glocku nie mialem nigdy problemow, a oslona przycisku zatrzasku zamka moze utrudniac zwalnianie maga osobom o krotszych palcach.

 

Natomiast wizualnie szkielet ma bardzo podobny do Glocka. Wizualnie nie podoba mi sie powiekszony bezpiecznik na spuscie, ale za to bardziej niz w Glocku podoba mi sie zamek...

 

Coz wiekszosc powyzszych to sprawy gustu i "podobania sie". Pytanie jak sie z tego strzela, jak z niezawodnoscia, skutecznoscia itp...

Link to post
Share on other sites

NAVY - Sam mam Glocka 17 (bardzo przyzwoity wyrób HFC) i już ze 2-3 razy magazynek mi się wypiął podczas czołgania z powodu naciśnięcia wystającego poza obrys przycisku zwalniacza maga.

Magazynek Springfelda XD zwalniasz tu równie dobrze palcem wskazującym po zdjęciu go ze spustu. Mi takie rozwiązanie wydaje się w przypadku tego modelu o wiele łatwiejsze niż ekwilibrystyka przy zwalnianiu zatrzasku kciukiem (nie zmienia się wtedy ułożenie dłoni na uchwycie - ale to może być tylko moje subiektywne odczucie)

Zamek jest w rzeczy samej o niebo ładniejszy niż w glocku (może to zasługa szkieletu krótszego od zamka). Z racji upodobań militarnych oliwkowy szkielet to też jakiś plus.

Kwestia bezpiecznika chwytowego czy innego manualnego to kwestia indywidualnych upodobań każdego strzelca - "nie od dziś wiadomo, że broń strzela lepiej kiedy ma jedną nóżkę bardziej" ;)

 

Jeśli chodzi o wrażenia ze strzelania, to na jakiejś amerykańskiej stronie autor narzekał na mocniejszy niż w Glocku podrzut (nie odrzut) broni - poza tym wszystko praktycznie funkcjonuje jak w "austryjackim dzwonku", a skupienie podobno nawet lepsze. W jednym z tegorocznych numerów miesięcznika "Strzał" Seweryn Bidziński pisał, że Springfield z powodzeniem ulepszył glocka - ten koleś zjadł zęby na broni (wystarczy poczytać jego artykuły) i jego zdanie potwierdza w moim przekonaniu ocene tamtego Amerykanina.

 

W każdym razie jeśli ten pistolet pojawi się w wersji ASG, to niezależnie od ceny i choćbym miał sprzedać nerkę, to będzie mój :roll:

A kiedyś... kto wie - może i w wersji ostrej 8) - a w pokazanej powyżej wersji 5in. Tactical Model Olive kal. 9X19 Para (opcjonalnie na kaliber .40 S&W) kosztuje tylko 542 dolce, czyli z cłem i przesyłką ok. 2000 zet - nie dużo jak na całkiem przyzwoity pistolet :D

Link to post
Share on other sites
NAVY - Sam mam Glocka 17 (bardzo przyzwoity wyrób HFC) i już ze 2-3 razy magazynek mi się wypiął podczas czołgania z powodu naciśnięcia wystającego poza obrys przycisku zwalniacza maga.

1. Kiepska replika (za slaba sprezyna). Ja mam KSC i sporo uzywalem 17tki firmy Glock ;) Ani razu nie mialem problemu

2. Zle dopasowana kabura.

I pliz, w tej kategorii nie porownuj replik z bronia palna. Tu sie mowi TYLKO o wersjach prawdziwych, a mimo ze wiele osob chcialby wierzyc ze ma wierne repliki to tak na prawde ASG w wielu szczegolach roznia sie od prawdziwej broni.

 

Magazynek Springfelda XD zwalniasz tu równie dobrze palcem wskazującym po zdjęciu go ze spustu.

Ja nie lubie tego sposobu zwalniania maga, wiec jest mi zupelnie nie potrzebny.

 

Mi takie rozwiązanie wydaje się w przypadku tego modelu o wiele łatwiejsze niż ekwilibrystyka przy zwalnianiu zatrzasku kciukiem (nie zmienia się wtedy ułożenie dłoni na uchwycie - ale to może być tylko moje subiektywne odczucie)

To trzeba sobie dobrac bron z takim chwytem zeby pasowal Ci do dloni a nie odwrotnie. Ja np. ze wzgledu na zbyt duzy chwyt zrezygnowalem z USP.

 

Zamek jest w rzeczy samej o niebo ładniejszy niż w glocku (może to zasługa szkieletu krótszego od zamka).

Jest duzo wiecej roznic. Powierzchnia boczna nie jest prosta. Ma naciecia tez w przedniej czesci zamka...

 

Z racji upodobań militarnych oliwkowy szkielet to też jakiś plus.

A to mi sie nie podoba.

 

Jeśli chodzi o wrażenia ze strzelania

Ani Ty, ani ja z niego nie strzelalismy wiec mozemy o tym nie mowic.

 

narzekał na mocniejszy niż w Glocku podrzut (nie odrzut) broni - poza tym wszystko praktycznie funkcjonuje jak w "austryjackim dzwonku", a skupienie podobno nawet lepsze.

Jelsi podrzut jest wiekszy to jak (przy szybkim strzelaniu sytuacyjnym) mozna osiagnac lepsze skupienie? Tylko poprzez wolniejsze strzelanie, a to jest duza wada.

 

W każdym razie jeśli ten pistolet pojawi się w wersji ASG, to choćbym miał sprzedać nerkę i swojego kota, to będzie mój :roll:

Nie liczylbym na to zbyt szybko. A nawet jesli... to nie ten dzial ;)

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się we wszystkim (nie licząc koloru szkieletu, bo to kwestia gustu ;) ), mam jednak kilka uwag:

 

Zamek jest w rzeczy samej o niebo ładniejszy niż w glocku (może to zasługa szkieletu krótszego od zamka).
Jest duzo wiecej roznic. Powierzchnia boczna nie jest prosta. Ma naciecia tez w przedniej czesci zamka...

Widzę te inne różnice w konstrukcji zamka - chodziło mi o ogólne wrażenie wizualne.

 

Jeśli chodzi o wrażenia ze strzelania
Ani Ty, ani ja z niego nie strzelalismy wiec mozemy o tym nie mowic.

Wrażenia ze strzelania podaję tylko za tymi, którzy to robili i się na tym znają o niebo lepiej niż ja i pewnie ktokolwiek z tego forum - to chyba można przytoczyć.

 

narzekał na mocniejszy niż w Glocku podrzut (nie odrzut) broni - poza tym wszystko praktycznie funkcjonuje jak w "austryjackim dzwonku", a skupienie podobno nawet lepsze.
Jelsi podrzut jest wiekszy to jak (przy szybkim strzelaniu sytuacyjnym) mozna osiagnac lepsze skupienie? Tylko poprzez wolniejsze strzelanie, a to jest duza wada.

Z podrzutem w sumie masz rację, ale jak podkreśla wielu strzelców (w tym kilku osobiście mi znanych) opanowanie od- i podrzutu to kwestia treningu i wprawy. Raz strzelałem z Glocka na strzelnicy i kopał na tyle słabo, że zaryzykuję twierdzenie iż cyt. "mocniejszy" podrzut SA XD po regularnych ćwiczeniach nie stanowił by większego problemu.

Link to post
Share on other sites

Obiecalem sobie ze nie bede uczestniczyl w takich rozwazaniach, ale nie strzymalem...

 

Parszywa 12stka. Pamietacie taki film?

Jest tam taka scena, gdzie Pinkley udajac generala, dokonuje przegladu

oddzialu spadochroniarzy. Kolesie odpicowani, biale pasy i rekawiczki, marsowe miny.

Pinkley mowi do towarzyszacego oficera:

Polkowniku, doskonale sie prezentuja!

...Tylko... czy potrafia walczyc?

 

Tu jest podobnie. OKi nowa klamka z firmy z tradycjami (swoja droga co oni sami wymyslili procz M1?).

Jak widac sa tacy ktorym sie podoba, wiec swoiscie ladna.

 

Z drugiej strony Glock - pistolet brzydal, ale niezwykle doswiadczony,

testowany na wszystkie mozliwe sposoby, zwalczany, czasem nienawidzony, ale zawsze NIEZAWODNY.

 

Bo panowie co jest najstotniejsze w bojowej klamce?

Jakie ma skupienie? Ergonomia guziczkow? Kolor szkieletu?

Ja wole bron, ktora dziala ZAWSZE.

Klade palec na spuscie, ciagne, i BAM!!! 24/7, 365 dni w roku, -30, +60,

w sniegu, blocie, pod woda, ZAWSZE.

 

Zrobic pistolet o dobrym skupieniu jest latwo:

super pasowanie zamka ze szkieletem, plus jeszcze lepsze lufy z zamkiem, niezla lufa, czysto dzialajacy mechanizm spustowy, ciasna komora, troche kasy i juz.

Mamy. tylo trzeba toto czyscic co 20 strzalow, bo osady prochowe uniemozliwiaja dzalanie broni.Upadnie to przestanie dzialac, wymienic czesci samemu sie nie da.

W Glocku wzsystko pasowane jest dosc obszernie, wiec syf ma sie gdzie odkladac, i nie przeszkadzac. a kazdy element mozna wymienic samemu.

 

Marinesi maja norme na "kombatowe" skupienie pistoletow:

Z 15stu jardow trafienie w cel wielkosci glowy.

Z Klocka mieszcze sie w mandarynce wiec chyba jest dostatecznie celny?

A chlopaki z USMC ciut sie chyba znaja na bojowym strzelaniu nie?

 

Byc moze XD to dobra bron, ale na ocene trzeba ciut poczekac.

Ja tam jednak wierze w Glocka, a nie dalekozachodnie kopie :!:

 

pozdrawiam pokojowo

v.

PS moja opinia jest skrajnie nieobiektywna, bowiem pochodzi od Glockomaniaka

Link to post
Share on other sites

Ja powiem tylko tyle: oznaczenie XD znaczy (X)Extreme Duty - producent zaświadcza, że niezawodność jest na najwyzszym poziomie (choć poniekąd rozumiem psioczenia dotyczące jakoby większej zawodności wynikającej ze skomplikowania konstrukcji dodatkowym bezpiecznikiem w chwycie).

 

Najkompletniejszy moim zdaniem opis (z dokładnym opisem konstrukcji, wrażeniami ze strzelania i pokazem tarcz - NAVY SEAL, czy nadal masz wątpliwości co do skupienia? ;) )znajdziecie tu:

http://www.hipowersandhandguns.com/SpringfieldXD9.htm

Link to post
Share on other sites

Co starałeś się przez to udowodnić TJ ? Jest to opinia jednego człowieka.

Co jakiś czas pojawiają się na świecie nowiny ze świata broni ręcznej. W związku z tym zawsze znajdzie się ktoś, komu podpadnie dany egzemplarz, zachwyci się nim i będzie go chwalił. Zważ na jedną rzecz - w większości przypadków porównują oni daną nowość do Glock'a. To coś musi znaczyć. Firma Glock osiągnęła pewien pułap stwarzając taki pistolet. Niestety miałem styczność tylko z Glockiem 17, więc nie mogę powiedzieć nic o pozostałych modelach, ale komfortu strzelania z tej broni tak łatwo się nie zapomina. Doskonale dopasowany, odpowiednio zabezpieczony, o satysfakcjonującym skupieniu, niewielkim odrzucie oraz sporej bezawaryjności.

Każdy ma swojego faworyta. Moim jest P228 lub P229, który uważam za idealną broń do obrony osobistej. Też mógłbym bronić go ale przyznaje, iż Glock stworzył coś, co ciężko będzie przebić. Nawet, jeśli pojawi się nowy model na rynku, to ci, którzy ufają temu co ze sobą noszą nie tak łatwo zaufają czemuś nowemu. Człowiek to takie zwierze, że lubi jak mu dobrze.

Link to post
Share on other sites

Nigdy nie kwestionowałem genialności Gastona Glocka i jakości jego dzieła. ZwłaszczA, gdy przeczytałem, że podczas konkursu na wojskowy pistolet w Ausatrii znani konkurenci zażyczyli sobie od Glocka (kompletnie wówczas nieznanego i w dodatku mającego pistolet z dość niestandardowych jak na ówczesną broń materiałów) przeprowadzenia uwierzytelniających testów wytrzymałościowych. Glock z rozbawieniem oglądał wydłużające się miny przedstawicieli znanych na całym świecie firm, gdy jego pistolet dwokrotnie przewyższył wymaganą liczbę strzałów bez określonej ilości zacięć, bijąc na ryj wszystkie pozostałe modele. W połączeniu z najniższą ceną musiał wygrac 8)

A Springfield - wiem, że to nieco pozmieniana podróba Glocka (z którego też miałem raz w życiu okazje strzelać) - tak jak mówił dzikki, każdy ma faworyta - ja mam Springfielda. Jeśli jednak strzela tak jak pierwowzór lub chociaż porównywalnie to nie zamienię go na nic w świecie.

 

Najlepiej oddaja wszystko słowa Tommy Lee-Jones'a do filmowego partnera z policji (chyba z filmu "Uciekinier"):

- "wyrzuć to pedalskie świecidełko i spraw sobie Glocka" (inna sprawa, że glock sfinansował za te kilka słów kilka minut filmu :wink: )

Link to post
Share on other sites
Najkompletniejszy moim zdaniem opis (z dokładnym opisem konstrukcji, wrażeniami ze strzelania i pokazem tarcz - NAVY SEAL, czy nadal masz wątpliwości co do skupienia? ;) )znajdziecie tu:http://www.hipowersandhandguns.com/SpringfieldXD9.htm

Czy ja gdzies napisalem ze mam watpliwosci co do celnosci XD? Napisalem ze jest nam nieznana. Tak jak napisal Dikki, prezentujesz opinie pojedynczych ludzi. Glock zostal wyprodukowany w setkach tys. egzemplarzy. Bral udzial w setkach tysiecy akcji bojowych, jest uzywany przez setki sluzb, armii i policji na calym swiecie. NA RAZIE Springfield po prostu nie moze z tym konkurowac i safowanie jakimikolwiek wyrokami jest po prostu na wyrost.

Link to post
Share on other sites

Nie twierdzę, jak już mówiłem, że XD jest nie wiem jak bardzo lepszą (czy gorszą) bronią od Glocka. Po prostu rozwiązania takie jak bezpiecznik chwytowy przemawiają do mnie bardziej niż automatyczne bezpieczniki (a właściwie automatyczne zabezpieczenia). Jak już mówiłem - to pozostałość po miłości do Colta 1911 i VIS-a :D... i wydaje mi się, że o to skojarzenie firmie po części chodziło - w końcu colt 1911 i jego rozwiązania to jedna z amerykańskich legend. Kształt zamka tylko potęguje to wrażenie.

 

Renoma G17 i innych klamek z tej fabryki nie podlega dyskusji i Springfield znany praktycznie tylko w USA i Kanadzie nie ma co z nim konkurować - jest to jednak rozwiązanie dobre dla wielu strzelców, którzy:

 

- "przesiedli się" z "jedenastek" itp. na "plastikowe" pistolety, a przyzwyczajeni są do ich rozwiązań i niezbyt ufają nowinkom.

 

- lubią mieć zarazem broń nie do zdarcia, i komfort psychiczny związany z jakimś manualnym bezpiecznikiem.(zaznaczam słowo komfort psychiczny, bo to tylko kwestia przyzwyczajeń i dobrego samopoczucia właścicieli, a nie rzeczywistej większej skuteczności takich zabezpieczeń broni :lol: )

 

A tu dla SEAL'a - wersja czarna, żeby choć na kolor szkieletu nie utyskiwał ;)

xd9401large.jpg

Link to post
Share on other sites

A Springfield - wiem, że to nieco pozmieniana podróba Glocka (z którego też miałem raz w życiu okazje strzelać) - tak jak mówił dzikki, każdy ma faworyta - ja mam Springfielda. Jeśli jednak strzela tak jak pierwowzór lub chociaż porównywalnie to nie zamienię go na nic w świecie.

A strzelałeś ze tego pistoletu ? Bo nie chce cię urazić ale ja mówiąc o faworycie myślałem o sprawdzonym organoleptycznie egzemplarzu.
Link to post
Share on other sites

geeez koleś pojęcia nie ma, ani nie strzelał ani w ręku nie miał, chwali się, że raz z glock'iem miał przyjemność, naczytał się w necie i "Strzału" z lutego, a Wy chcecie go nawracać...

poprostu kolejna akademicka dyskusja chłopaki, jak dzieci sie wkrecać dajecie :wink:

Link to post
Share on other sites
geeez koleś pojęcia nie ma, ani nie strzelał ani w ręku nie miał, chwali się, że raz z glock'iem miał przyjemność, naczytał się w necie i "Strzału" z lutego, a Wy chcecie go nawracać...

poprostu kolejna akademicka dyskusja chłopaki, jak dzieci sie wkrecać dajecie :wink:

 

Wiesz... zasadniczo w tym dziale dyskusje są akademickie. Czy zażarta dyskusja o bombowcach drugiej wojny, którą toczą ludzie w dziale ogólnych militariów znaczy, że ktokolwiek biorący w niej udział latał którymkolwiek z nich albo choć doświadczył ich działania? Idąc tym tokiem myślenia, wogóle można by zlikwidować ten dział, bo rzadko kto ma możliwość strzelać z wileu rodzajów broni bojowej, a taka ASG-owców zazwyczaj interesuje.

 

Nie wiem również, co znaczy, że nie mam pojęcia. Mógłbyś rozjaśnić temat, bo chętnie Ci udowodnie, że jednak o kilku rzeczach (w tym broni) mam pewne pojęcie.

 

Faktem strzelania z glocka się nie chwalę tylko przytaczam jako jedno z doświadczeń odnośnie tego tematu. Jeśli strzelałeś z wielu typów broni bojowej (nie licze sportowej, gdyż to robię dosyć często) to Ci zazdroszczę, bo ja miałem tylko 3 takie okazje i nie robię z siebie broń Boże żadnego mentora. Jak tylko postrzelam ze Springfielda (możliwe do zrobienia na strzelnicy w Niemczech, dokąd jadę zaraz po sesji) zdam Ci dokładną relację ;)

 

Poczytaj poprzednie posty i postaraj się zrozumieć o co mi chodzi w dyskusji nad tym gunem - wiem, że to trudniejsze niż nic nie wnoszące krytykanctwo.

Link to post
Share on other sites
Po prostu rozwiązania takie jak bezpiecznik chwytowy przemawiają do mnie bardziej niż automatyczne bezpieczniki (a właściwie automatyczne zabezpieczenia).

[...]

i komfort psychiczny związany z jakimś manualnym bezpiecznikiem.

A powiedz mi, czym wg Ciebie sie rozni (z punktu widzenia "automatycznosci" i "bezobslugowosci", a nie rozwiazan technicznych) bezpiecznik chwytowy jak w XD czy 1911 od bezpiecznika w jezyku spustowym Glocka?

 

Wiesz... zasadniczo w tym dziale dyskusje są akademickie. Czy zażarta dyskusja o bombowcach drugiej wojny, którą toczą ludzie w dziale ogólnych militariów znaczy, że ktokolwiek biorący w niej udział latał którymkolwiek z nich albo choć doświadczył ich działania?

Nie masz racji. Rozmowa historykow o samolotach II ws, to co innego niz rozmowa strzelcow o uzywanej broni. Jak juz nie raz musielismy to "pouczac" nowych - to jest dzial o broni palnej a nie o replikach, i wbrew (byc moze) Twoim mniemanio, wiele osob najczesciej tu piszacych na codzien ma do czynienia z bronia, strzela od lat, strzelalo z wieeelu modeli broni, a niektorzy nawet maja wlasna bron. Wiec nie oceniaj wszystkich z wlasnego punktu widzenia.

 

bo rzadko kto ma możliwość strzelać z wileu rodzajów broni bojowej

I tu sie mylisz ;)

Link to post
Share on other sites

Domyślam się, że pisze tu sporo strzelców, ale nie powiesz mi przecież, że dyskuje o M16, SCAR-L czy Stg-44 to dyskusje strzelających nimi ludzi, a nie dyskusje akademickie.

Co do Glocka, Walthera, kałacha, G3 i masy innych typów, jakie są w zasięgu przeciętnego śmiertelnika interesującego się bronią - z pewnością masz rację. Tu się pomyliłem.

 

O kwestii bezpiecznika w chwycie to wyraziłem się chyba jasno jak słońce:

komfort psychiczny związany z jakimś manualnym bezpiecznikiem.(zaznaczam słowo komfort psychiczny, bo to tylko kwestia przyzwyczajeń i dobrego samopoczucia właścicieli, a nie rzeczywistej większej skuteczności takich zabezpieczeń broni )

 

cyt. "bo rzadko kto ma możliwość strzelać z wileu rodzajów broni bojowej"

 

I tu sie mylisz ;)

Hehe, powiedz mi jak zwykły obywatel może dostać taką możliwość (nie licząc pójścia do woja, bo tam rzeczywiście postrzelasz z broni naszej armii i ewentualnie kilku sojuszników na wspólnych ćwiczeniach ;) ). Pytam się serio, bo chętnie skorzystam z takiej możliwości :D

 

Mam zamiar mieć broń własną, że o służbowej nie wspomnę. Do woja, a potem pewnie policji, idę za dwa latka po studiach i nie mam aktualnie możliwości strzelać z wieeeeeelu rodzajów broni, a jedynie z policyjnego Glocka mojego znajomego, prywatnej Beretty 92 kuzyna mojej mamy i samopowtarzalnego sztucera myśliwskiego Winchester mojego wujka (nie cyt. z Brymera "chwalę się", tylko piszę jak jest, żeby nie słyszeć tekstów w stylu "nowy, co broni na oczy nie widział" itp. :? )

Link to post
Share on other sites
Domyślam się' date=' że pisze tu sporo strzelców, ale nie powiesz mi przecież, że dyskuje o M16, SCAR-L czy Stg-44 to dyskusje strzelających nimi ludzi, a nie dyskusje akademickie.[/quote']

Widzisz, dales przyklad broni bardzo popularnej, eksperymentalnej (z ktora mialo do czynienia moze kilka tys osob na calym swiecie) i historycznej, ktorej raczej jest niewiele egzeplarzy dzialajacych ;) Z M-16, wbrew pozorom, pare osob mialo okazje strzelac (ja nie ;().

 

O kwestii bezpiecznika w chwycie to wyraziłem się chyba jasno jak słońce:
Hehe' date=' powiedz mi jak zwykły obywatel może dostać taką możliwość (nie licząc pójścia do woja' date=' bo tam rzeczywiście postrzelasz z broni naszej armii i ewentualnie kilku sojuszników na wspólnych ćwiczeniach ;) ). Pytam się serio, bo chętnie skorzystam z takiej możliwości :D [/quote'']

Sa w Polsce strzelnice gdzie mozna postrzelac z AKMS, Glauberyta czy MP5. Dodatkowo pomaga czlonkostwo w wojskowych (lub bylych wojskowych) klubach strzeleckich (nie tylko dla wojskowych). Np. Legia w Wawie. Sa tez organizowane przez rozne firmy kursy strzeleckie, na ktorych jest taka mozliwosc.

 

Mam zamiar mieć broń własną' date=' że o służbowej nie wspomnę. Do woja, a potem pewnie policji, idę za dwa latka po studiach i nie mam aktualnie możliwości strzelać z wieeeeeelu rodzajów broni, a jedynie z policyjnego Glocka mojego znajomego, prywatnej Beretty 92 kuzyna mojej mamy i samopowtarzalnego sztucera myśliwskiego Winchester mojego wujka (nie cyt. z Brymera "chwalę się", tylko piszę jak jest, żeby nie słyszeć tekstów w stylu "nowy, co broni na oczy nie widział" itp. :? )[/quote']

Wejdz sobie na http://swat.strona.pl i zajrzyj do mojego profilu, do fotek ;)

Link to post
Share on other sites

Hmmmm... sten, TMP, SAKO... poezja i szacuneczek :D Powiedz mi tylko co to za wersja M16/M4 bo tłumik ognia mnie zmylił. Mam nadzieję, że kiedyś jako stary wyjadacz też będę miał taką galerię :roll: :)

 

widzisz, dales przyklad broni [...] eksperymentalnej (z ktora mialo do czynienia moze kilka tys osob na calym swiecie) i historycznej, ktorej raczej jest niewiele egzeplarzy dzialajacych

To przykłady broni, o których mówiono na tym forum (akademicko ;) ) a nie wziętych z księżyca. Nie widzę powodu, by o XD nie pogadać w podobny sposób.

 

Pytam - co w komforcie psychicznym dodaje do zabezpiecznia spustu zabezpieczenie w chwycie? Bo ja tego nie rozumiem.

W glocku jeśli zahaczysz czymś o spust i naciśniesz "języczek" to ściągniesz go. W XD, o ile nie naciskasz ręką bezpiecznika chwytowego, raczej się to nie zdarzy. Inna sprawa, że przypadkowe naciśnięcie czymś spustu zdarza się raczej rzadko, więc ponownie wracamy tu do kwestii psychologicznych (powiedzmy, że to myśl "jedno zabezpieczenie więcej" :)) i "fasonowych" :wink:

Link to post
Share on other sites
Hmmmm... sten, TMP, SAKO... poezja i szacuneczek :D Powiedz mi tylko co to za wersja M16/M4 bo tłumik ognia mnie zmylił.

Samopowtarzalny karabinek sportowy .22LR ;)

 

W glocku jeśli zahaczysz czymś o spust i naciśniesz "języczek" to ściągniesz go.

Aaaa... no niech Ci bedzie...

 

Inna sprawa, że przypadkowe naciśnięcie czymś spustu zdarza się raczej rzadko, więc ponownie wracamy tu do kwestii psychologicznych (powiedzmy, że to myśl "jedno zabezpieczenie więcej" :)) i "fasonowych"  :wink:

Wlasnie... wytlumacz mi, w jakim momencie cos takiego moze sie stac? Zaladowana bron jest albo w kaburze zaslaniajacej spust, albo w dloni,ktora bron powinna kontrolowac ;)

Link to post
Share on other sites
Foka, powiedzialbys cos o tym stenie, to jest dopiero cos... respekcik :)

No niestety, Sten, PPSz i RPD to deko/przekroje :( Wszystkie one byly na strzelnicy (juz nieistniejacej) w Chorzowie... Byl tam tez w kiepskim stanie Mg42

Link to post
Share on other sites
Inna sprawa, że przypadkowe naciśnięcie czymś spustu zdarza się raczej rzadko, więc ponownie wracamy tu do kwestii psychologicznych (powiedzmy, że to myśl "jedno zabezpieczenie więcej" :)) i "fasonowych"  :wink:

Wlasnie... wytlumacz mi, w jakim momencie cos takiego moze sie stac? Zaladowana bron jest albo w kaburze zaslaniajacej spust, albo w dloni,ktora bron powinna kontrolowac ;)

 

Dobra, mogę zmienić słowo "raczej rzadko" na "prawie nigdy" ;)

 

Widząc gości noszących pistolet włożony za pasek od spodni (bez wewnętrznej kabury) czuję, że w podobnych przypadkach bezpiecznik inny niż tylko na spuście ma sens. Zahaczy taki niechcący o guzik jeansów i po jajkach :lol:

 

W jedenastce rolę glockowskiego języczka pełnił właśnie bezpiecznik chwytowy i w sumie wydaje mi się to lepszym roziązaniem niż "języczek" ale to tylko moje subiektywne odczucie (bo trudniej przypadkiem naciskać bezpiecznik w chwycie i jednocześnie spust; niż tylko spust, na którym jest łatwy do naciśnięcia razem ze spustem "języczek")

Link to post
Share on other sites
Widząc gości noszących pistolet włożony za pasek od spodni (bez wewnętrznej kabury) czuję, że w podobnych przypadkach bezpiecznik inny niż tylko na spuście ma sens. Zahaczy taki niechcący o guzik jeansów i po jajkach  :lol:

Coz, ja takich filmowych scenariuszy nawet nie rozpatruje. Bron jest dla inteligentnych i odpowiedzialnych ludzi, a nie dla dzieci.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...