Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zmniejszenie fps przez uciecie sprężyny .


Recommended Posts

Parametrem opisującym "twardość sprężyny" jest stała sprężystości określana literką k. Przykładowo - k= 1N/cm oznacza, że jak ściśniemy/rozciągniemy sprężynę o 1cm, to będzie naciskać z siłą 1N. Jak naciągamy tłok, to ściskamy sprężynę o tyle centymetrów, ile wynosi skok tłoka. Stała sprężyny * skok tłoka daje nam w ostateczności prędkość kulki. Jednak należy pamiętać, że sprężyna jest dłuższa niż gearbox - czyli na dzień dobry ma w sobie zmagazynowane trochę energii, którą oddaje w chwili strzału. Ucięcie kawałka sprężyny zmniejsza wspomniany zapas energii, więc obniża prędkość wylatującej kulki. Mam nadzieję, że wyjaśniłem w miarę przejrzyście. :)

 

W pewnym przybliżeniu można przyjąć, że skoro (dane z dupy aby łatwiej się liczyło/rozumowało :P) gearbox ma 20cm, sprężyna 30cm a tłok przy maksymalnym naciągnięciu ściska sprężynę do 10cm, to można narysować wykres:

 

spr%25C4%2599%25C5%25BCyna.png

 

Sprężyna pracuje w ten sposób, że rozpręża się z 10cm do 20cm. Praca jaką wykonuje to powierzchnia pod wykresem.

Sprężyna 30cm - zaczyna pracować z ściśniętymi 10cm "na dzień dobry" i skraca się o 10cm - czyli dochodzi do 20cm skrócenia.

Sprężyna obcięta o 3cm - 27cm - zaczyna pracować z ściśniętymi 7cm "na dzień dobry" i skraca się o 10cm - czyli dochodzi do 17cm skrócenia. Siła nacisku zależy tylko od skrócenia - skrócenie jest mniejsze, siła też, więc kulka osiągnie mniejszą prędkość.

 

PS

Możecie mi zaufać - jestem inżynierem :D

Edited by Kantek
Link to post
Share on other sites

Jeśli będzie jakikolwiek luz przed naciągnięciem tłok-prowadnica to pozamiatasz sobie gb (inaczej - jeśli spring będzie za krótki i nie rozpręży się w poskładanym gb - patrz rysunek wyżej :P). Sprężyna kosztuje 10zł więc nie wiem po cholerę chcesz ciąć. Końców nie oszlifujesz tak jak być powinno, możesz coś uwalić .... bez sensu taki kowalski "tuning". Problem został poruszony tylko ze względu na czas i zrobienia czegoś z dnia na dzień na chwilę. Odradzam takie modyfikacje na dłuższą metę

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...