Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Dobry Plecak


Recommended Posts

Przede wszystkim - to jest plecak 35l. Doczep do niego dwa side pouch'e od Bergana, i masz formalnie 55l. O 5l mniej, niż popularny Other Arms Bergan.

Ja tam się nie znam, ale myślę, że to dużo jest.

 

Na 3 dni nie chodziłem, ale na jeden nocleg w listopadzie zapakowałem się w mojego Patriota, a to 30l jest. I najwięcej miejsca pochłonął trzysezonowy śpiwór. Żarcia miałem mniej niż 2 francuskie racje (które ponoć strasznie wielkie są), wody 3l w camelu.

 

Kurde, szkoda, że nie mieszkasz w Szczecinie, do centralnie dałbym Ci mojego Munro do przymiarki.

Link to post
Share on other sites

Cóż, Munro to konstrukcja cokolwiek już leciwa, nie da się ukryć. No i nie ma służyć jako pełnowymiarowy plecak.

Zresztą troczenie czegokolwiek na przedniej sciance powoduje, że jest dość niewygodny...

 

O ile pamiętam, plecaki "patrolowe" to w brytyjskiej praktyce element "combat order", a combat order przewidziany jest na patrol powyżej 6, ale nie przekraczający 24 godzin. No, 48. Pierwotnie do tego służyło uzupełnienie PLCE "plecakiem" daypack, pouch side (2x10l z możliwością podpięcia pod spodem karimaty), tyle, że po pierwsze wściekle niewygodne było mieszczenie w tym śpiwora, po drugie zachowanie równego obciążenia kieszonek.

 

30-litrowy Patrol Pack teoretycznie wystarcza do tego celu, Munro jest oficjalnie o 5l większy. A jako że nie ma bocznych kieszeni i tylko jedną niedużą kieszeń w klapie, wychodzi mi, że komora główna jest znacznie większa niż w Patrol Pack'u...

 

 

@ Wukasz, zdefiniuj, proszę, "system nośny", i dlaczego uważasz, że Munro go nie posiada. Czysto dla poszerzenia mojej wiedzy :icon_smile:

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

Ach to mój skrót myślowy. Każdy plecak ma system nośny ale skrótowo używam tego określenia dla systemu, który daje możliwość przeniesienia ciężaru na biodra. Oczywiście w 35l nie jest to niezbędne a i często przeszkadza ale już w 55 litrowym uważam za konieczność. O stabilizacji i odciągach nie mówię nawet. ;)

Link to post
Share on other sites

Hmm. Pas biodrowy jest. Nawet akceptowalny, jeśli uznamy, że plecak nie będzie wyładowany za mocno (taśma 50mm). Szelki - nosiłem gorsze. Pasa piersiowego nie ma, ale można go bezproblemowo dorobić.Piankowa wkładka i metalowy stelaż w plecach - są.

 

Nie no, jak go napakujesz do 20kg to owszem - będzie buba. Zależy, co ma w te dodatkowe 20l w kieszeniach bocznych pójść. Bo nawet spięte bungee praktycznie dublują szerokość plecaka.Znaczy, flaszek z zapasową wodą bym tam nie pchał...

Link to post
Share on other sites

Ja nie chce deprecjonować rozwiązań Munro. Właśnie o opcję przegięcia z ciężarem się rozchodzi w szczególności w perspektywie dłuższych działań bez balistyki Wiesz dobrze, że i tak 80% masy siądzie na barkach. Nie bez powodu w 45l plecach robi się system porządniejszy. Najtańszy Wisport bez PALSów zamówiony w oliwce będzie o niebo funkcjonalniejszy. Taki Skill czy Ibris.

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj wreszcie znalazłem trochę czasu, żeby się ustosunkować, chociaż dyskusję przeczytałem z zainteresowaniem wcześniej.

 

@Errhile: Dzięki za patent z podczepianiem kieszeni, ale niestety dla mnie to byłby półśrodek. Jak znam siebie, to za 3 miesiące zaczęłoby mnie to wkurzać, a za kolejne 3 zacząłbym szukać czegoś docelowego.

 

Co do francuskiej racji, to mieści się idealnie do bocznej kieszeni Patrol Packa i raczej nie ma już zbyt wiele miejsca na cokolwiek innego.

 

@Wukasz: Właśnie rozglądam się za czymś o podanej przez ciebie pojemności. Sęk w tym, że sprzedawcy na Allegro i sklepy w necie dość swobodnie interpretują niekiedy pojemności. Możliwości są moim zdaniem trzy - albo większy plecak, albo mniejszy śpiwór, albo lepszy worek kompresyjny.

Link to post
Share on other sites

Tym idealnym wchodzeniem racji w kieszeń Patrol Packa bym się nie sugerował. Bo weźmiesz dwie racje, pierwszego dnia zjesz jedną, i będziesz chodził mając jedną kieszeń obciążoną, a drugą nie?

 

Co do śpiwora, o ile cokolwiek mogę powiedzieć - lżejszy śpiwór to albo zauważalnie droższy (puchówka, to co masz to o ile pamiętam syntetyk), albo o gorszej termice. Pierwsze rozwiązanie akceptowalne (jeśli budżet pozwala), drugie akceptowalne tylko, jeśli założysz, że poza latem nie zostajesz w lesie na noc (w dużym uproszczeniu).

 

Podsumowując, ze swojego punktu widzenia powiedział bym tak: na Pazzegro widziałem Patrol Packi (demobilowe) po stówie czy coś koło tego. Za kontraktowy plecak to IMHO żadne pieniądze. Weź i kup. Ponoś, poużywaj, pozbieraj doświadczenie. Może utrafisz w oczekiwania - a jak nie, to sprzedaj,kup lepszy :)

Link to post
Share on other sites

Doświadczenia na szczęście u mnie wystarczająco. W sensie, że jakiś czas temu zakończyłem etap, w którym uczyłem się, ile sprzętu zabierać i dlaczego mniej niż poprzednio.;p

 

Co do racji - jedynie rozmiarowo informuję, jak one wypadają, bo pisałeś, że duże.;p Malutkie to one nie są, a przy tym dość ciężkie (ok. 1,7 kg), ale naprawdę pożywne. Co prawda noszenie ich w kieszeniach bocznych przyszło mi do głowy, ale dość szybko z pomysłu zrezygnowałem.

 

Śpiwora jeszcze nie nabyłem - obecnie katuję mumię BW, ale czas na przesiadkę na coś bardziej kompaktowego (przynajmniej na cieplejsze i średniociepłe pory roku), bo żeby zapakować się nawet na jedną noc w teren, to muszę brać 100l Bergana. A że o śpiworach Iceberga czytałem przeważnie dość dobre opinie, to zaryzykuję i sprawdzę. Ekstraklasa to nie jest, ale na potrzeby weekendowych komandosów raczej wystarczy.

 

Patrol Packa i tak pewnie kupię, a radę z ponoszeniem i sprzedawaniem już rozważałem wcześniej jako opcję. I pewnie tak to się skończy, jak nie dla PP, to pewnie dla mojego obecnego plecaka.;p

Link to post
Share on other sites

@Wacol

Mam munro więc możesz do mnie wbić z gratami to zobaczymy czy się zmieści ;p

 

Co do jego zalet/wad:

- Pojemy i szeroki

- cordura więc wytrzymały

- brak siatki na plecach więc się człek poci na nich strasznie

- pas biodrowy jest taki tylko aby był

- praktycznie brak możliwości dotroczenia różnych pierdółek po bokach bo troki są za krótkie

Link to post
Share on other sites

@Wacol

Mam munro więc możesz do mnie wbić z gratami to zobaczymy czy się zmieści ;p

 

Co do jego zalet/wad:

- Pojemy i szeroki

- cordura więc wytrzymały

- brak siatki na plecach więc się człek poci na nich strasznie

- pas biodrowy jest taki tylko aby był

- praktycznie brak możliwości dotroczenia różnych pierdółek po bokach bo troki są za krótkie

 

Coś Ty próbował troczyć??

U mnie wchodził w boczne troki 3-litrowy Source, replika w pokrowcu, ewentualnie mocowałem na tym side pouch'e. Aczkolwiek na moje to bardziej pasy kompresyjne niż troki...

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Bzdura. Nawet dobry poliester daje radę przez lata. Zawsze daję przykład amerykańskiego Jansporta. Natomiast prawdą jest, że Cordura jest najbezpieczniejsza bo ten trademark daję jakąś tam gwarancję (ale też nie do końca vel włoska Cordura w produktach Wisport i utyskiwanie na odłażący laminat).

Link to post
Share on other sites

Kupując coś z C. masz większą szansę na długowieczność tego czegoś, niż jeśli byłoby z jakiegoś innego materiału. Tyle. Jeśli ktoś szyje z czego innego, to na 99% dlatego, bo szkoda było pieniędzy na C.

Link to post
Share on other sites
  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...