Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jak zostać oficerem WP


Recommended Posts

Witam.

 

Więc mam taką sprawę, jak w temacie. Ostatnio zastanawiałem się co chciał bym robić w przyszłości, to jest jedna z opcji, jako że od dzieciaka interesowałem się wojskiem(proszę się nie śmiać :]). Co muszę skończyć(szkoły), ewentualnie jakieś kursy, takie rzeczy. Ile +/- zarabia taki oficer, chyba nie muszę mówić czemu pytam. Chyba najważniejsze pytanie, jakie są realia takiego oficera w Polsce. Mam nadzieję, że mnie nie wyśmiejecie, jestem kompletnym laikiem w tym temacie i liczę na to że dostanę od Was parę dobrych rad. I proszę nie wypisujcie rzeczy w stylu, że się akurat podnieciłem bo mam takie widzi mi się.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeśli na wstępie nie masz tyle ambicji, żeby wyszukać sobie w internecie jak zostać oficerem w wojsku to pogratulować. Wszystko jest dostępne i wystarczy tylko wyszukać.

 

Skąd wiesz jakie są moje ambicje? Wyobraź sobie, że mam dość ambicji aby szukać w internecie, ale liczę też na tzw. interaktywną pomoc, czyli zadaję pytanie - dostaję odpowiedź. Na ale zadając pytanie na WMASG trzeba sobie zdać sprawę, że dostanę też takie odpowiedz jak Twoja.

 

"Coś więcej o studium oficerskim po polibudzie ?" - yyy... nie rozumiem :P

 

"do większości szkół oficerskich są wysokie wymogi" - wiem, jak bym był jakimś totalnym nieukiem, chyba bym się nie porywał na zostanie oficerem :)

 

jak pisałem wcześniej, jestem na razie zielony. Lepiej skończyć w tym wypadku liceum, czy technikum.

No i co z zarobkami, jak to dobrze określił pewien kolega na forum "patriotyzmu do garnka nie włożysz" więc jak stoi sprawa przeciętnego oficera pod kątem pieniędzy.

Link to post
Share on other sites

 

 

Skąd wiesz jakie są moje ambicje? Wyobraź sobie, że mam dość ambicji aby szukać w internecie, ale liczę też na tzw. interaktywną pomoc, czyli zadaję pytanie - dostaję odpowiedź. Na ale zadając pytanie na WMASG trzeba sobie zdać sprawę, że dostanę też takie odpowiedz jak Twoja.

Witamy na WMASG, przyzwyczajaj się. Zapewniam cię, że bywa gorzej, dziwne że nikt jeszcze się nie doszukał błędów ortograficznych w twoich postach

Link to post
Share on other sites

liczę też na tzw. interaktywną pomoc, czyli zadaję pytanie - dostaję odpowiedź.

Interaktywnie to można najwyżej w mordę dostać. Jak dorośniesz, to zrozumiesz, że informacje - szczególnie tego rodzaju - podawane przez rożnych ludzi w internecie wymagają samodzielnej weryfikacji. W dobrze pojętym, własnym interesie. Więc skorzystaj z niesamowitych możliwości rozwijania własnej kreatywności, jakie daje sieć - np.: http://www.wp.mil.pl/pl/strona/213/PG_124_188

 

mam dość ambicji aby szukać w internecie (...) No i co z zarobkami

Skoro masz dość ambicji, to najwyraźniej obsługa google musi Cię przerastać: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=tabela%20uposa%C5%BCenia%20%C5%BCo%C5%82nierzy%20zawodowych&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CDsQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.dkadr.wp.mil.pl%2Fplik%2Ffile%2FUposazenia%2F0001-120130-uposazenia.ppt&ei=HaoKUa7GG5DPsgbE6IGQDQ&usg=AFQjCNGXrf21e7wockO_kVwEe9Lb7qK8VQ&bvm=bv.41642243,d.Yms

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites

Studium oficerskie to jest hardcore, jest tak mało miejsc, że przechodzą głównie goście, którzy mają już wszystko ustawione. Na zwykłych studiach podobnie, aczkolwiek idzie się dostać, jak masz dobrze zdaną maturę + jesteś dobry fizycznie to Cię przyjmą, jak masz plecy no to raczej się dostaniesz bez problemu. Jak masz słabą maturę to musisz się ostro przygotowywać fizycznie - pływanie, drążek, bieganie. Jak się dostaniesz to nie ma siły, żeby Cię wywalili, chyba że sam zrezygnujesz, albo coś przeskrobiesz. Po studiach masz zapewniony kontrakt, na ile lat, nie wiem. Od początku studiów, dostajesz około 1000 miesięcznie, potem coraz więcej. Na pierwszym roku jest ciężko ale potem już z górki.

Link to post
Share on other sites

Ludzie nie piszcie o plecakach, żaglach czy dopalaczach bo to jest śmieszne. Chcesz iść na oficerkę? WSOSP to plecakownia to powie prawie każdy, WAT musisz mieć bardzo dobrze maturę zdaną. Na "cementownię" wystarczy być wysportowanym, w tym roku ostatnia przyjęta osoba miała chyba 156 pkt rankingowych.

Dla porównania, gdybym podchodził do WSO to z samych matur miałbym naliczone 158pkt. I tak - na WAT liczy się moduł politechniczny, nie uda Ci się zaliczyć czegoś najpóźniej do końca następnego semestru to adios i zwracaj kasę (17 tys. na semestr obecnie). W "cementowni" wystarczy przetrwać unitarkę, dalej jest z górki. Wywalonym można zostać jedynie za picie lub rażące naruszenie dyscypliny. WSOSP nie wiem jak dokładnie wygląda, mimo że w plutonie mam 3 osoby co podchodziły do rekrutacji tam z czego 2 były w OLL.

Teraz troszkę o "wyścigówce". Aby się dostać trzeba mieć faktycznie "poparcie" lub mieć dyplom ukończenia kierunku cennego dla armii (np. elektronika). Dobrym sposobem też jest mieć zdany jęz. angielski na poziomie STANAG 3 lub 4 (wtedy całują po stopach).

 

Poza tym. Chcesz być oficerem WP a nie potrafisz dotrzeć do ogólnodostępnych informacji? I Ty miałbyś dowodzić w przyszłości plutonem i być za nich odpowiedzialny? Może sobie jednak daruj życie w kamaszach...

 

 

PS. W 1 minutę znalazłem tabele uposażenia żołnierzy zawodowych oraz pełniących służbę kandydacką.

Edited by HellMaker666
Link to post
Share on other sites

Po studiach masz zapewniony kontrakt, na ile lat, nie wiem.

Po studiach musi odsłużyć co najmniej 10 lat. Co do testów sprawnościowych to na pewno trzeba trochę pobiegać i na drążku pośmigać, z pływaniem bywa różnie w zależności od podawanych wymogów w danym roku. Wszystko jest na stronach www poszczególnych uczelni, wystarczy się trochę sprężyć...

Link to post
Share on other sites

Obecnie wg rozporządzenia oficer musi mieć wykształcenie wyższe co najmniej 1go stopnia. Są to 4 lata nauki. Podpisując umowę zgadzasz się na odsłużenie dwukrotności okresu nauki w szkole czyli 8 lat. Tak jest na ten moment. Ja podpisując umowę miałem 4 lata, ale już wiem od kadry dowódczej, że rozporządzenie jest na finalnym etapie zmian i znowu będą wymagane studia 2go stopnia czyli 5 lat nauki i potem 10 lat służby. Czeka mnie jedynie podpisanie aneksu do umowy w sprawie pełnienia służby.

Link to post
Share on other sites

Póki nie zmienią tabel punktacji, to możesz mówić nawet po mandaryńsku, a i tak się nie załapiesz, jeżeli nie zdasz dobrze matury.

Sprawnościówka nie jest ani wybitnie trudna, ani istotna. Ważne aby przejść przez te 130, czy 140 pkt. Praktycznie 90% tego czy się dostaniesz zależy od poziomu na jakim zdałeś maturę.

Link to post
Share on other sites

Japiedolekurwamać. A w sumie to mnie już nic nie dziwi u dzisiejszych młodych ludzi. Lenistwo i brak umiejętności wyszukiwania informacji (i tłumaczenie się interaktywnością) jest porażające. Ale w sumie tacy nie zostana kimś więcej niż szeregowy zawodowy.

A jeśli ktoś nie wie jak poszukać sobie informacji to sie zastanawiam jakim cudem skończył podstawówkę??

 

Wracam do piwa.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...