Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Imax B6 - LiPo Charger a Lipo Balance


Recommended Posts

Cześć!

 

mam pytanie dotyczące kwestii ładowania pakietów LiPo. Chodzi o to, że znajduję w sieci sprzeczne informacje.

 

Jedni podają, że ładowanie w trybie LiPo Charger ładuje i jednocześnie balansuje. Instrukcja obsługi natomiast podaje, że za ładowanie i balansowanie odpowiada funkcja LiPo Balance.

 

Jakim trybem Wy ładujecie i jakie macie doświadczenia?

 

Pozdrawiam! :)

Link to post
Share on other sites

Też taka kwestia, że pewnie balance będzie na złączu balancera (heeeelooouuuu) a charge na złączu tym które podłączamy do repliki? Różnica. No jak mamy chęć ładować szybko to można przez charge to oszczędzi się te śmieszne małe kabelki i wtyczki.

 

Ja jedno ze swoich ogniw ładuję jak na razie tylko przez charge bo spieprzoną mam wtyczkę balancera (pozamieniane piny) i balance się nawet nie odpali.

Edited by echelon_
Link to post
Share on other sites

filek ładuj od razu na Balance prądem 1C. 1C odpowiada pojemności pakietu w Ah, czyli np. pakiet 2200 mAh ładuj prądem 2,2A. Naładuje Ci baterię dobrze i w dość szybko. Przełączanie z Charge na Balance to niepotrzebna upierdliwość.

 

Jedyny raz gdy balansowanie trwało u mnie zauważalnie dłużej był gdy ładowałem koledze (prawie nowy) pakiet Turnigy Nano-Tech który okazał się walnięty.

 

echeleon_ nie byłbym o tym tak przekonany. Moja ładowarka nie pozwala balansować pakietu gdy główny wtyk nie jest wpięty. Choć owszem są proste ładowarki które ładują tylko przez złącze balansera. Niepotrzebnie się litujesz nad tymi "śmiesznymi kabelkami". Mój najstarszy pakiet ma 2,5 roku, z kabelkami nic się nie dzieje.

Link to post
Share on other sites

Ładowanie w Charge to ładowanie cały czas takim samym prądem jaki ustawisz w ładowarce do samego końca aż ogniwo osiągnie max dopuszczalne napięcie.

 

Ładowanie w Balance to ładowanie takim prądem jaki ustawisz w ładowarce jednak jeżeli napięcie na ogniwie zbliża sie do dopuszczalnego max. ładowarka automatycznie zmniejsza prąd ładowanie a w Imaxie prąd balansowania zaczyna sie od 0,30A.

 

Osobiście wole opcje z balansowaniem nie dość że Ci ładowarka wyrówna napięcie z dokładnością do tysięcznych to jeszcze wbije max ilość mAh. i ładuje nawet wtedy jak już wyświetlacz wskazuje 4,20-4,21V na ogniwo a w opcji Change jak wspomniałem ładuje cały czas prądem jaki ustawisz co moim zdaniem nie jest za dobre i powoduje wbicie mniejszej ilosci mAh.

Jak juz wiadomo z tym balansowaniem jest róznie w tych modelach.

 

Moja ładowarka ładuje a opcji balance dopiero wtedy jak podłącze wtyczkę do balansera .

 

To ja zapytam przy okazji- ładujecie pakiety w opcji FAST?

Jaki jest wtedy prąd ładowania jeżeli pakiet ma np. max prąd 1C a jak max. prąd przy 5C wykrywa to jakoś automatycznie ?

Link to post
Share on other sites

Osobiście wole opcje z balansowaniem nie dość że Ci ładowarka wyrówna napięcie z dokładnością do tysięcznych to jeszcze wbije max ilość mAh.

Trochę fantazją zaleciało. Sądzę że nawet nie wyrówna z dokładnością do setnych, a margines błędu między celami lub egzemplarzami jest taki, że można mówić o dziesiętnych.

 

 

Chce uzyskać inf. jak się zachowuje ładowarka przy opcji FAST na różnych pakietach a TY mi podajesz specyfikacje ogniwa, przy jakim prądzie ile czasu trwa proces ładowania :zastanawia:

 

cytując instrukcję: "W trybie szybkiego ładowania, faza, podczas której natężenie prądu sukcesywnie maleje wraz z postępem ładowania zostaje skrócona, w ten sposób, że do zakończenia procesu ładowania dochodzi gdy wartość natężenia prądu ładowania spadnie do 1/5 wartości początkowej. w efekcie czego uzyskana pojemność akumulatora w stosunku do ładowania normalnego będzie mniejsza, ale za to odpowiednio skrócony zostaje całkowity czas procesu ładowania"

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...