Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

M249 problem z mieleniem tłoków.


Recommended Posts

Witajcie,

 

 

Mam pewien problem, który od dłuższego czasu mnie irytuje. Otóż, mój "prosiaczek" ma tendencję do zjadania tłoków. Objawia się to głównie tym że urywa ostatni ząb od głowicy tłoka.

Może pokrótce przedstawię specyfikacje świnki:

-szkielet gb od PJ

-BU od Deep Fire'a

-zębatki SHS 32:1

-silnik high torque elementa

-łożyskowana prowadnica sprężyny

-lufa 600mm w komorze CA (szczelność 100%)

-mosfet i batka 11.1V (rof ok. 15rps)

Od 2 lat zero zacinek.

Sprężyny: MXXX (zbita dająca 430 fps do walki w nocy), M145 i M155 (obie elementa, dłuższe niż guardera)

 

No i co nieco o tłokach

Pierwszy poszedł mi aluminiowy JBU w którym rozorało korpus, dlatego nawet nie ma sensu nawet listwy nowej wsadzać.

Potem kilka nieszczęsnych tłoków SHS z pełną metalową listwą, listwy mi zostały, korpusy wyrzuciłem.

Następnie urwało ostatni ząb w Guarderowskim tłoku, tego z ftk SP150.

Ostatni tłok jak mi poszedł to Madbull X-factor, akurat ten dosyć długo się trzymał i poszła metalowa listwa z przodu, ale na m145.

Większość poszła na M145 i M155.

 

Teraz wspomnę o kilku rzeczach zanim padną o nie pytania.

Zębatki są wypodkładkowane starannie tak aby zazębiały się tylko z tymi właściwymi zębami od tłokowej.

Dalej, tłok nie wchodzi za bardzo do cylindra i na ostatni ząb tłokowa napiera prawidłowo. W sumie tego mógłbym oczekiwać na Madbullowskim tłoku bo jest krótszy niż shs, ale tam wszystko było ok, o dziwo.

 

Jest to dla mnie wyjątkowo irytująca sprawa, bo siada mi karabin w najmniej pożądanym momencie jak np. środek milsima. ;/

 

No i mam dylemat, czy to rzeczywiście wina kiepskiej jakości tłoków i mojego pecha, czy w gb może być coś co powoduje takie skutki. Prosiłbym o radę w tej kwestii.

Link to post
Share on other sites

Tłoki guarderowskie i shs używam na m165 i 155, dają radę więc obstawiam inną przyczynę.

Na innej batce poza lipo 11,1 też tak masz? (na 7,4 na przykład)

mi tak mieliło ale zębatki tłokowe (nawet te "pro" wytrzymujące większe springi - np 150/190 a miałem jedynie m125). Wystarczyło że zmniejszyłem napięcie zasilania i jak ręką odjął. Pomijam, że na batce 11,1 mały ten rof... (na m170 miałem koło 15rps z zasilaniem 11,1 2200mAh)

Obadaj jeszcze zębatkę tłokową - SHS`y potrafią być wredne i krzywe :icon_wink: czego na pierwszy rzut oka nie widać

Edited by mike88
Link to post
Share on other sites

Jak już pisałem:

Dalej, tłok nie wchodzi za bardzo do cylindra i na ostatni ząb tłokowa napiera prawidłowo. W sumie tego mógłbym oczekiwać na Madbullowskim tłoku bo jest krótszy niż shs, ale tam wszystko było ok, o dziwo.

 

Czytamy do końca, to nie boli :)

 

Ostatni ostatni... Jak wali go pod złym kątem to go urywa, 15rps to nie jest rof żeby sie cokolwiek działo... No i jeszcze inna opcja że może masz za duże oringi i wychodzi ci podciśnienie w cylindrze.

 

Mam cały zestaw BU z oryginalną uszczelką ;)

Możesz rozwinąć co masz na myśli z tym podciśnieniem, zaintrygowała mnie ta wypowiedź.

 

 

Tłoki guarderowskie i shs używam na m165 i 155, dają radę więc obstawiam inną przyczynę.

Na innej batce poza lipo 11,1 też tak masz? (na 7,4 na przykład)

mi tak mieliło ale zębatki tłokowe (nawet te "pro" wytrzymujące większe springi - np 150/190 a miałem jedynie m125). Wystarczyło że zmniejszyłem napięcie zasilania i jak ręką odjął. Pomijam, że na batce 11,1 mały ten rof... (na m170 miałem koło 15rps z zasilaniem 11,1 2200mAh)

Obadaj jeszcze zębatkę tłokową - SHS`y potrafią być wredne i krzywe :icon_wink: czego na pierwszy rzut oka nie widać

 

Ostatni tłok zjadło mi na 7.4V lipo (rof 8-9 rps), więc to raczej nie to.

Z tą zębatką tłokową brzmi sensownie, chodź nie do końca chce mi się wierzyć, że to może być przyczyna. Ale sprawdzę to.

Link to post
Share on other sites

dokładnie, powinieneś wtedy tracić między innymi "troszkę" fps

Ja bym jeszcze sprawdził łożyska na tłokowej. Wypodkładkowane może być ok "na sucho" bez springa, a jak dołożysz obciążenie to może minimalnie odchyłkę łapać. wymień na byle jakie ślizgi i zobacz

Edited by mike88
Link to post
Share on other sites

A sprawdzałeś stan zębów na tłoku po powiedzmy wystrzeleniu 2-3 paczkach ? przed kolejna awarią ?

Czy awarie dzieją sie na tłokach z 14 oraz 15 zębami ? czy tylko na jednym z nich ?

Czy zębatka tłokowa jest w miarę wypośrodkowana/ wypoziomowana w stosunku do zębów tłoka?

Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy zamiast łapać ostatni ząb nie łapie przedostatniego.

Dwa razy już pisałem, że zębatka napiera prawidłowo na tłok.

 

 

A sprawdzałeś stan zębów na tłoku po powiedzmy wystrzeleniu 2-3 paczkach ? przed kolejna awarią ?

Czy awarie dzieją sie na tłokach z 14 oraz 15 zębami ? czy tylko na jednym z nich ?

Czy zębatka tłokowa jest w miarę wypośrodkowana/ wypoziomowana w stosunku do zębów tłoka?

 

Z połową zębów tłoki są prawie zawsze 15 zębowe, też to podejrzewałem, dlatego raz zeszlifowałem przedostatni ząb. Efekt był ten sam. I tak jak pisałem, zębatka tłokowa jest dobrze ustawiona.

Odnośnie stanu zębów to co ma mnie interesować?

 

Sprawdź czy z zatkaną dyszą tłok sie swobodnie cofa, powinien wręcz wypadać z cylindra, jak masz jakieś poważne opory, lub co gorsza jak sie uszczelni przy cofaniu to tragedia.

 

W dalszym ciągu nie zaspokoiło to mojej ciekawości co powoduje podciśnienie po za zasysaniem kulek, cięższą pracą silnika i spadkiem fps?

 

dokładnie, powinieneś wtedy tracić między innymi "troszkę" fps

Ja bym jeszcze sprawdził łożyska na tłokowej. Wypodkładkowane może być ok "na sucho" bez springa, a jak dołożysz obciążenie to może minimalnie odchyłkę łapać. wymień na byle jakie ślizgi i zobacz

 

Jak wsadzę byle jakie ślizgi to raczej już nie domknę gb, z racji tego że siedzą tam dedykowane łożyska bez kołnierza. Ale pod obciążeniem też nie widziałem wcześniej nic niepokojącego.

Link to post
Share on other sites

Nie żadne podciśnienie :P

Sprawdź to co napisał Snipernr1: Jeśli tłok ma złe AOE, to już po 1 czy 2 paczkach kulek zanim tłok się podda będziesz widział wyraźne ślady zużycia. Dowód ,że trzeba to poprawić.

To samo dotyczy się WYPOŚRODKOWANIA. Nie tego na której godzinie łapie zębatka tłok, a jej przesunięcie osiowe. Innymi słowy, można ją wypodkładkować wyżej i niżej. Musi łapać po środku listwy tłoka.

Jeśli to masz zrobione prawidłowo to radzę Ci zmienić zębatki.

Napięcie baterii także nie ma tu znaczenia.

Co do tłoków ,które przemieliłeś SHS to nic nadzwyczajnego. Bardzo często im pękają korpusy. Ale JBU to musi trzymać. Tak samo DF. Oba sprawdzone i jak jest wszystko ok, to wytrzymują wiadra kulek przebiegu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

cześć,

 

wiem, że odkopuje stary temat, ale mam bardzo podobny problem i nie chciałem zakładać nowego tematu.

 

Trafiła mi się M249, która niszczy tłoki w tempie mniej więcej jeden na 500 kulek. Na początku miała jakiś bore-up sprężynę nawet nie wiem jaką, ale generowała szalone 360 fps. Tłok rozsadziło w tak spektakularny sposób, że uszkodzeniu uległy obie głowice oraz cylinder. Zdiagnozowano, że powodem były zębatki, przez, które tłok był niejako unoszony.

 

Został złożony następujący zestaw:

Bore-up element do m16

Obie ciche głowice plus doszczelniona dysza

Zębatki shs 16:1

sprężyne Guardera 130tke

tłok SHS

Silnik orginalny

Li-po 11.1

 

Po tym zabiegu fpsy się pojawiły natomiast po kolejnych paru setkach kulek (nie cały box) urwało ostatni ząb tłoka. Został wsadzony tłok super shooter z metalową listwa. Ten tłok też wytrzymał nie pełnego boxa, puścił korpus i GB wyrwał listwę z tłoka.

 

Z rzeczy, które sprawdziłem.

Tłok cofa się swobodnie, sam nie wypada, ale nie ma też oporów, zakręciłem zębatkami ręcznie, bez sprężyny i też nie czuje żadnego oporu przy napinaniu tłoka, z otwartą jak i zatkaną dyszą.

 

Może macie jakieś pomysły? chciałbym go raz a dobrze poskładać, żeby strzelał w miarę bezawaryjnie. jeśli będą potrzebne to mogę porobić foty GB bo mam otwarty na stole.

 

Z góry dzięki za pomoc

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...