Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Herb na mundurze.


Recommended Posts

Ale na moje oko to jest w polu srebrnym gryf złoty uzbrojony czernią, mający na głowie koronę czarną i zwrócony w sinister (co już jest bardzo nietypowe jak na herb).

 

Z czego wnioskował bym, że jest to:

1. Współczesne godło rozpoznawcze jednostki wojskowej, a nie herb, tylko ktoś starał się, żeby na herb wyglądało (żeby zwierzak był w drugą mańkę, nawet można by powiedzieć, że prawie mu wyszło - złota na srebro - czyli metalu na metal - kłaść się w heraldyce nie powinno, ale wyjątki bywały). Naprawdę, w latach 90 była w tej dziedzinie radosna twórczość i koszmarki takie powstawały, że głowa mała.

2. Jednostka pochodzi gdzieś z nad morza, przy czym obstawiał bym Pomorze Gdańskie / Kaszuby, bo gryf Pomorza Zachodniego (w żadnym wariancie, kóry sobie przypominam, a trochę miast i gmin w okolicy różne wariacje ;) "ptaszora" ;) w tarczy herbowej ma) nie nosi korony. A gryf Kaszub / Pomorza Gdańskiego i owszem, i to z reguły czarną. Co prawda z reguły też jest czarny (cały) i w złotym polu tarczy herbowej.

 

I w tych rejonach szukaj :)

 

Gwoli wyjaśnienia - w heraldyce nie ma "barw" białej i żółtej. Są "metale" - złoto i srebro. Nasz orzeł w godle państwowym też jest - według heraldycznej terminologii - srebrny, uzbrojony (szpony i dziób) złotem...

Link to post
Share on other sites

Powała, jeżeli heraldyczny orzeł ma cztery łapska z pazurami i jeszcze skrzydła do tego, gotów jestem zjeść swoją pracę magisterską z zakresu heraldyki właśnie. Strona po stronie, bez keczupu...

 

Zauważ, że zwierz przedstawiony jest w klasycznej pozie wspiętej, Żadnego znanego mi orła się tak nie przedstawia, wyłącznie rozpostarte. Pośledniejsze ptactwo - martlet / merleta, kruk i podobne - siedzące. Ale nie wspięte na tylne nogi i wymachujące przednimi (z przyczyn oczywistych). Wspiętego możesz przedstawiać czworonoga, ewentualnie czworonoga uskrzydlonego.

Względnie jakąś bestię fantastyczną w rodzaju bazyliszka (heraldycznie - z grubsza tyle co smok, ale bez przednich nóg). Tu ponad wszelką wątpliwość przednie łapska są...

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

Errhile, zgadzam się z Tobą, że to jest "orzeł mutant" ale na pewno nie gryf, bo ani korpusu lwa nie ma ani ogona więc tyle mu do gryfa, co mnie do Chińczyka.

Ale nie ma się co spierać o heraldykę, bo to zwierzę na herbie jest po prostu indywidualnym wymysłem, powiedzmy bastardem orła i gryfa... :icon_mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Fakt faktem, gdyby konsultował to ktoś mający choć śladowe pojęcie o temacie, to zwierz byłby zwrócony w dexter, a nie w sinister... Zwrócenie w sinister przeszło by może jako uszczerbienie herbu, ale musiałby to być herb szlachecki i to z czasów, gdy się takimi rzeczami jak uszczerbienia przejmowano (zreszta w Polsce, na ile sobie przypominam, nie bardzo). A wtedy Powała by go wyłapał, szukając wśród herbów szlacheckich i miejskich...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...