Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jugoslowianski M53 a MG42


Recommended Posts

Czy ktos jest moze zorientowany, na ile dokladną kopią niemieckiego MG42 jest jugoslowianski karabin maszynowy M53? Chodzi mi o ewentualne roznice w wygladzie zewnetrznym (to przede wszystkim), jak i wewnetrzne - mechaniczne (to dla ciekawosci)... Jakby ktos trafil na jakis ciekawy link w tej sprawie, to bede wdzieczny, bo na razie mnie nic ciekawego nie udalo sie wygrzebac.

Link to post
Share on other sites

Plotki głoszą, że była to dokładnie ta sama konstrukcja, Jugosławii udało się zdobyć po zakończeniu IIwś niemal kompletne maszyny i oprzyrządowanie do produkcji tego ukm, zachowali nawet (kuriozum!) nabój 7,92 mm x 57. Jedyną różnicą między M53 a MG42 miała być niższa szybkostrzelność tego pierwszego.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

No, z tym niemieckim nabojem to faktycznie skansen, choc M53 to nie jedyna bron w Jugoslawi strzelajaca taka amunicja. Przykladowo karabin snajperski M76, czyli taki bardzo wyrosniety Kalach, tez strzela z naboju 7,92. Choc sa oczywiscie takze wersje na inna amunicje, np 7,62 nato.

 

Tak czy siak IMHO przerobka Kalasznikowa na karabinowe 7,92 to wieksze kuriozum, heh.

Link to post
Share on other sites

M53 nie posiada mocowania do celownika przeciwlotniczego na górnej części chłodnicy. Konstruktorzy pozostawili za to puste miejsce po tym małym detalu. Warto by zweryfikować tą plotkę o szybkostrzelności bo do tej pory myślałem, że jedyna różnica to ta podstawa pod celownik.

Link to post
Share on other sites
  • 6 years later...

Temat nieco archiwalny, ale pozwolę sobie go odkopać.

 

M53:

 

 

zdjcie0068s.jpg

 

zdjcie0069yw.jpg

 

zdjcie0070ud.jpg

 

zdjcie0071nt.jpg

 

Nie miałem aparatu, zdjęcia robiłem telefonem, ale postaram się zrobic fotki lepszej jakości. Kolega mówił mi, ze części są zamienne między MG 42 i M53. Mamy w Bydgoszczy dwa w pełni sprawne egzemplarze wraz z podstawą.

 

W zestawie są jeszcze do nich hmm... liczba pojedyncza to "Trommel", nie potrafię tego odmienić, w każdym bądź razie jest tego chyba ze 4 sztuki. :P

Edited by Srom
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Bosze jaka cena za to mg53 LOL

Kilkaset km za zachodnią granica można mieć takiego za 350 E z wysyłką do PL :icon_razz:

a różnic jest więcej :icon_wink: niż tylko to co wymieniono powyżej :icon_wink:

 

mg42_r10.jpg

mg42_r12.jpg

mg42_r11.jpg

 

żródło:

 

http://www.wehrmacht...ad.php?t=397622

 

do tego różnica w mocowaniu klapki do zwalniania lufy:

w 42 jest śruba na plaski śrubokręt w 53 nit

m53_03.jpg

 

zatrzask w kolbie też jest inny tzw pusty w środku:

 

m53_05.jpg

 

Nie wspominając o biciu na klapie ;)

 

m53_02.jpg

Edited by mg shutze
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...