Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zawieszenie taktyczne- jak to ugryźć?


Recommended Posts

Witam, możliwe, że jestem totalnym idiotą, albo bez mózgiem, ale nie do końca wiem jak poprawnie używać zawieszenia taktycznego. Próbowałem googlować, ale każda fraza odsyłała mnie do sklepów, ewentualnie do tematów "Jakie zawieszenie wybrać" lub "Jaki typ zawieszenia preferujecie" Więc konkrety:

1. Do Cymy CM.028A dostałem stockowe zawieszenie taktyczne (chyba 2 punktowe, ale o tym w kolejnym punkcie) przypiąłem karabińczyki do kałacha i teraz pierwszy problem "Jak się powinno tą broń nosić" No to poszukałem na necie zdjęć (bo poradników nie znalazłem) założyłem tak jak na zdjęciach i kolejny problem: Nie jestem ani specjalnie wysoki, ani tym bardziej szeroki, a na maksymalnej długości paska z trudem potrafię złożyć się do strzału, albo robię coś źle, albo te chińskie zawieszenie jest takie krótkie.

2. Czym się różni zawieszenie 1, 2 i 3 punktowe? Znaczy rozumiem to tak 1 punkowe, to taka pętla przyczepiona w jednym punkcie do broni, daje łatwy i szybki dostęp, ale broń sobie bezwładnie zwisa. Dwupunktowe to takie jak dostałem do Cymy, trochę stabilniejsze, ale trzeba he skrócić żeby zrzucić broń na plecy. A 3 punktowe to już dla mnie zagadka...

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, jakby ktoś miał jakieś ciekawe artykuły i materiały na ten temat, bardzo chętnie poczytam/oglądam. Wolę zapytać, niż utrwalać złe nawyki.

Edited by tomekfm
Link to post
Share on other sites

Trzy punktowe zawieszenie to połączenie jedno i dwu punktowego. Działa ono tak że możesz nosić replikę tak jak na zawieszeniu dwu punktowym i jedno ;) Jest ono uniwersalne. Nie wiem czy pas do cymy 028 ma takie wymiary jak oryginalny od AK. Jeśli tak to szukaj baaaardzo długiego zawieszenia a jeśli nie ma wymiarów oryginału to kup sobie oryginał i może będzie lepiej. Od biedy możesz też kupić pas do SWD albo PKM one są już bardzo długie ;)

Link to post
Share on other sites

Zawieszenie z Cymy ma 140cm długości i 28mm szerokości. Mam w domu kilka metrów pasa nośnego 22mm nada się na zawieszenie DIY, czy będzie zbyt wąski? Mógłby ktoś napisać jak powinno się takiego zawieszenia prawidłowo używać/ jak dobrać jego długość?

Edited by tomekfm
Link to post
Share on other sites

To nie jest ciężka replika, więc nie powinno być dramatów. Pamiętaj że im cieńszy pasek tym bardziej wrzyna się w ciało pod ciężarem repliki. Inna sprawa-koszerny pas do AK można ogarnąć na aukcjach internetowych za 10-15 złociszy z wysyłką już.

Link to post
Share on other sites

Aaa, no to faktycznie zainteresuję się kupnem oryginału, to jest paradoks magiczne w Airsoftcie, że nowe rzeczy demobilu, są tańsze od tych klepanych w Chinach. Teraz pytanie jak prawidłowo go nosić ja mam aktualnie tak (składam się na prawe ramię) ze pas idzie od zaczepu na lufie, po lewej stronie szyi, następnie po plecach i pod prawą pachą do uchwytu na kolbie. I Wydaje mi się to poprawne, nie utrudnia strzału, a broń po puszczeniu zwisa lufą w stronę ziemie skierowaną w lewą stronę i kolbą opiera się o prawą rękę. Jedyne co to długość pasa nie pozwala szybko podnieść repliki do oka.

 

EDIT: Pasy dedykowane do AK też mają 135-150cm, więc chyba robię coś nie tak jak trzeba.

Edited by tomekfm
Link to post
Share on other sites

Koszerny pas do AK to coś, co polecałbym tylko rekonstruktorowi. Bo praktyczny to na dzisiejsze warunki nie jest.

 

Przerabiałem jedno, dwu i trzypunktowe pasy, wtrącę swoje trzy grosze.

- 1- punktowy pas (czyli oba końce pasa przypięte w tym samym miejscu do spluwy) to rzecz sensowna tylko, jeśli nie zamierzasz na nim giwery nosić. Co mam na myśli? Jest OK, jeżeli potrzebujesz na moment mieć wolne ręce (wyciągnąć pistolet, rzucić granatem, złapać się framugi okna), ale jeżeli chcesz tak nieść replikę przy jakimkolwiek dłuższym marszu, to będzie się huśtać i obijać.

- 3-punktowy... nie wiem, nigdy z tym nie mogłem dojść do ładu, a miałem i chińskie, i kontrakty, i któreś MiWo. Uważam 3-punktowe za niewygodne.

- 2-punktowy, to jest to co lubię. O ile jest dobrze wyregulowany, a najlepiej - z szybką regulacją (tzn. nie trzeba się mozolić z ustawianiem regulatorów / drabinek i przepychaniem przez nie taśmy, tylko łapiesz za pętlę i jednym ruchem przesuwasz "wózek" ustawiając żądaną długość). Przy czym lubię mieć pas wyregulowany tak, żeby w zwisie replika układała mi się wzdłuż prawego biodra / nogi, z chwytem pistoletowym na wysokości umożliwiającej wygodne trzymanie ręką. Dzięki temu mogę iść nie męcząc ręki, a jednocześnie w każdej chwili jestem w stanie podrzucić broń do ramienia jednym ruchem. Plus pas jest na tyle długi, że mogę spokojnie strzelać i z lewego ramienia.

Ale to jest, jak wspomniałem, położenie marszowe - jeśli dookoła świszcze plastik a ja miałem czas, zdejmuję pas z siebie i maksymalnie go skracam, żeby nie zawadzał przy manewrowaniu repliką (choć nie bez znaczenia jest tu fakt, że moje ulubione P90 ładuje się od góry...).

Dwupunktowe zawieszenie można też łatwo przepiąć na jednopunktowe, jeśli tylko jest sensownie skonstruowane.

 

Oczywiście - korzystam z krótkich konstrukcji. P90, MP5K PDW, Beta Specnaz. Z SWD taki manewr by raczej nie przeszedł, z pełnowymiarowym AK sądzę, że tak - ale pewności nie mam.

Link to post
Share on other sites

Używam oryginalnego pasa od AKMu. Uważam że jest bardzo wygodny jak na mój gust, używam go zapiętego 2 końcami na jednym uchu przez co jest jak 1pkt. Zawsze przekładam go na prawe ramię i za głowę i jeszcze nie miałem z tego powodu problemów z manewrowaniem. Można szybko poderwać replikę i w razie dłuższego marszu wisi sobie luźno przy prawej nodze i sie nie obija, zwłaszcza jak prawą ręką trzyma się za korpus/magazynek.

Link to post
Share on other sites

Witam, możliwe, że jestem totalnym idiotą, albo bez mózgiem, ale nie do końca wiem jak poprawnie używać zawieszenia taktycznego. Próbowałem googlować, ale każda fraza odsyłała mnie do sklepów, ewentualnie do tematów "Jakie zawieszenie wybrać" lub "Jaki typ zawieszenia preferujecie" Więc konkrety:

1. Do Cymy CM.028A dostałem stockowe zawieszenie taktyczne (chyba 2 punktowe, ale o tym w kolejnym punkcie) przypiąłem karabińczyki do kałacha i teraz pierwszy problem "Jak się powinno tą broń nosić" No to poszukałem na necie zdjęć (bo poradników nie znalazłem) założyłem tak jak na zdjęciach i kolejny problem: Nie jestem ani specjalnie wysoki, ani tym bardziej szeroki, a na maksymalnej długości paska z trudem potrafię złożyć się do strzału, albo robię coś źle, albo te chińskie zawieszenie jest takie krótkie.

2. Czym się różni zawieszenie 1, 2 i 3 punktowe? Znaczy rozumiem to tak 1 punkowe, to taka pętla przyczepiona w jednym punkcie do broni, daje łatwy i szybki dostęp, ale broń sobie bezwładnie zwisa. Dwupunktowe to takie jak dostałem do Cymy, trochę stabilniejsze, ale trzeba he skrócić żeby zrzucić broń na plecy. A 3 punktowe to już dla mnie zagadka...

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, jakby ktoś miał jakieś ciekawe artykuły i materiały na ten temat, bardzo chętnie poczytam/oglądam. Wolę zapytać, niż utrwalać złe nawyki.

tu masz link do filmiku o zawieszeniach

Link to post
Share on other sites

Prócz samego wyboru zawieszenia proponuje również zapoznać się z odpowiednim noszeniem owego zawieszenia, chociażby po to, że jak "odstawisz" broń długą, żeby Ci nie wadziła przy wyjęciu broni krótkiej z kabury i prawidłowemu złożeniu się do strzału :)

Link to post
Share on other sites

Witam, dziękuję za wszystkie odpowiedzi, rodzaje zawieszenia mam opanowane. Ale dalej nie rozwiązał się mój problem numer 1 Czyli jak prawidłowo używać zawieszenia 2 punktowego (Ale już wiem, że nie jest za krótkie, bo ma standardową długość)filmik podesłany przez kolegę o nicku Black Jaguar dotyczy tylko 1 i 3 punktowego.

Link to post
Share on other sites

Witam, dziękuję za wszystkie odpowiedzi, rodzaje zawieszenia mam opanowane. Ale dalej nie rozwiązał się mój problem numer 1 Czyli jak prawidłowo używać zawieszenia 2 punktowego (Ale już wiem, że nie jest za krótkie, bo ma standardową długość)filmik podesłany przez kolegę o nicku Black Jaguar dotyczy tylko 1 i 3 punktowego.

jest i 2 punktowe

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...