Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Cześć,

 

doszedłem do etapu w życiu, w którym potrzebuję zebrać dane zewnętrze przy pomocy ankiety. Temat to ASG, a znajomy polecił mi to forum, więc mam nadzieję że mnie nie zawiedzie :icon_biggrin:

 

Ankietka jest wybitnie krótka (10 pytań) i zajmuje około minuty. Jeśli bylibyście w stanie ją wypełnić, byłbym wdzięczny :icon_smile:

 

Jeśli macie jakieś pytania/sugestie/ulepszenia dotyczące ankiety, albo jesteście w stanie przekierować mnie do jakiegoś źródła, gdzie te informacje są już dostępne (chodzi głownie o średnie wydatki, rozmiar rynku), z chęcią je przyjmę.

 

Jeśli dział jest nieodpowiedni, prosiłbym moderatora o przeniesienie, lub wskazanie miejsca, gdzie mogę założyć go jeszcze raz.

 

Link do ankiety

 

Z góry dzięki!

Edited by filios
Link to post
Share on other sites

Pytania o wydatki w ciągu roku na repliki czy odzież ochronną są nie trafione, Jedni kupią jeden komplet mundurowy i będą w tym biegać aż się nie rozpadnie, inni będą kupować nowy co pół roku. niektórzy wydadzą 400 - 2000 zł na 3 - 4 lata, w tym przypadku wydatki ponieśli tylko w pierwszym roku, każdy kolejny był .. "gratis"? ...

 

Replik to również dotyczy, w zeszłym roku kupiłem dwie, w tym roku żadnej, więc nie mogę odpowiedzieć na pytanie o wydatki w ciągu roku. Gdybym odpowiedział biorąc pod uwagę zeszły rok, odpowiedział bym 2500, patrząc na aktualny rok - 0 ...

Edited by Baxian
Link to post
Share on other sites

Ale tam jest napisane ŚREDNIO, więc dzielisz całkowitą kwotę przez ilość lat. Problem może być jedynie jeśli strzelasz sie latami, a wydałeś bardzo mało i kwestionariusz tego nie przewiduje. Ja tak mam w pytaniu o ilość akcji na miesiąc. Chodziłem kilka razy na rok, więc wychodzi mi blisko 0 na miesiąc. Zaznaczając 1-2, bo to najmniejsza opcja, przekałamuję dane do 12-24 razy na rok.

Link to post
Share on other sites

W zeszłym roku byłem na strzelaniu 5 razy. W tym jeszcze nie byłem.

5+0=5

5/2=2,5

2,5/12=0,21=0 - średnio strzelanek miesięcznie.

W poprzednich latach było podobnie. Dla replik wyszłoby mi jakieś 500zł (około 650 jeśli doliczyć nowsze body, kolbe, chwyt przedni, gumke), ale podzielić trzeba by to było przez 7, a nawet 8, bo tyle lat temu kupiłem pierwszą replikę. Wychodzi niecałe 100zł. Dla odzieży... 200zł/7 lub 200/8. Dla kulek nie umiem ocenić, ale też powiedziałbym, że nie więcej niż 100zł rocznie.

Link to post
Share on other sites

Ok, można odpowiedzieć w ten sposób :)

Ale mimo wszystko dane będą przekłamane zarówno w moim jak i Twoim przypadku. A pewnie będzie ich więcej.

I tu w zależności do jakich celów twórcy ankiety te dane są potrzebne, niekoniecznie może o to chodzić :)

Link to post
Share on other sites

Hm, dzięki za uwagi. Celem pytań o wydatki jest ustalenie przeciętnej kwoty, jaką gracz ASG wydaje w ciągu roku na swój sprzęt potrzebny do gry, a podział na odzież oraz dodatki był kosmetyczny. Domyślam się, że są ludzie, którzy w tym roku nie wydali ani grosza, może poza amunicją. Ale z drugiej strony będą też tacy, którzy dokonali już większych zakupów.

 

Może zmiana pytania na jedno, globalne, pytanie otwarte:

 

"Ile złotych przeznaczyłeś/aś na ASG w roku zakupu nowej repliki?"

 

Albo, idąc dalej tropem:

 

"Jaki jest Twój maksymalny budżet, który byłbyś/byłabyś przeznaczyć na ASG w danym roku/zeszłym roku?"

 

Co do ilości gier, po lekturze, stwierdzam że lepszym pomysłem byłoby zostawienie otwartego pola i wpisania przybliżonej liczby gier rozegranych w roku ubiegłym.

 

W pytaniu drugim będzie można zaobserwować ewentualne zmiany z roku na rok. Dzięki raz jeszcze za uwagi, jak zbierze się ich więcej zapewne zmienię ankietę.

Link to post
Share on other sites

Pierwsza propozycja też kiepska, bo jeśli ktoś ma kilka replik to będzie miał znowu problem z wyborem roku. Jedną kupił w 2014, drugą w 2015 itd.

Drugie całkiem sensowne, da się już określić.

Ilość gier zdecydowanie w taki sposób można ankietować, będzie idealnie.

Link to post
Share on other sites

1. Od ilu lat się strzelasz (uczestniczysz w strzelankach - kwestia doboru ładnej formy)?

2. Ile replik posiadasz?

3. Jak dużo pieniędzy wydałeś na repliki? Tu można już zastosować przedziały (1-500, 501-1000 itd.). Średnią możesz sam wyliczyć i to zarówno roczną jak i na replikę. Można dodać założenie, że liczy się cena wyłącznie repliki, bez tuningów (gumka, lufa) i akcesoriów (magazynki, kolimatory)

4. Jak dużo pieniędzy wydałeś na ubiór (mundur, kamizelki, ładownice itp.) - założenia jw.

To takie moje propozycje.

Link to post
Share on other sites

Wybitnie słaba ankieta. Nic się z niej nie dowiesz. Do badania środowiska ersoftowego sama ankieta to niezła metoda, ale musi być dobrze skonstruowana. Jak się na tym nie znasz, to nic nie wskórasz. Jeżeli potrzebujesz tego do pracy licencjackiej i masz kosę na jajach to zmień metodę na wywiady indywidualne. Znajdź kilku graczy z różnym stażem i na tej podstawie cokolwiek napiszesz.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli potrzebujesz tego do pracy licencjackiej i masz kosę na jajach to zmień metodę na wywiady indywidualne. Znajdź kilku graczy z różnym stażem i na tej podstawie cokolwiek napiszesz.

 

Amen.

 

Zainteresuj się tematem IDI, ewentualnie możesz zebrać kilka osób i zrobić FGI. Twoja ankieta jest bardzo słabo skonstruowana, przedziały są bardzo nieprzemyślane - nie posądzam Cię o lenistwo czy złą wolę, ale metodologia badań społecznych to nie jest najprostsza dziedzina na świecie. Zrób 4-5 wywiadów pogłębionych z kilkoma reprezentantami lokalnego środowiska airsoftowego i na ich podstawie wysnujesz wnioski może nie globalne, ale na pewno dające pogląd na sytuację.

 

Powodzenia!

Edited by Afrati
Link to post
Share on other sites

Nah, nie jest to nic zwiazanego ze studiami - wiec zadne kosy i sciecia mi nie groza. Generalnie mam zarys, jak ten rynek wyglada w stanach - sylwetka przecietnego gracza, srednie wydatki, rozmiar rynku. Potrzebowalem na szybko danych porownawczych dla Polski, wiec zrobilem szybka ankiete.

 

Zgadzam się, że dla każdego, kto choć raz miał styczność z badaniami marketingowymi, albo ze statystyką społeczną, ta ankieta jest małą obrazą dziedziny, ale swój cel spełniła. Nie potrzebowałem danych dokładnych, a jedynie luźne przedziały :)

 

Co do IDI czy FGI, wydaje mi się że w moim przypadku nie miało to sensu. Wiadomo - znajomi znajomych, ale zebranie ludzi czasowo, nawet na skypie albo na FB jednak potrwa, a ze akurat byla grupa projektowa, to zdecydowalem się na taki sposób :)

 

Widziałem też inne ankiety tego typu, ale są dosyć stare (np tutaj - http://forum.wmasg.pl/topic/54524-maniacy-na-wmasg/)

Jedynym minusem, jest brak pomysłu na określenie wielkości rynku, ale do tego jeszcze dojdę.

 

Dzięki za cierpliwość, wnioski i krytykę :)

Link to post
Share on other sites

Ja mam zasadnicze pytanie, które chyba powinno paść na początku. Jaki jest cel ankiety i co masz zamiar zrobić z wynikami swoich "badań"?

 

Wybacz, ale na podstawie tych pytań twoje wyniki są zupełnie niemiarodajne i obawiam się, że więcej ci zaciemnią niz ujawnią.

Link to post
Share on other sites

@filios

Podstawowa zupełnie kwestia to przedziały wzięte (sorry, no ofence :)) z dupy. Ja nie wiem czy w Polsce znajdzie się 100 graczy asg którzy wydają średnio rocznie 2000 PLN na nowe repliki a tych co wydają powyżej 5000 to może będzie ze... dwóch? :)

To samo z ciuchami i "dodatkowymi rzeczami". Zdajesz sobie sprawę z tego ile na strzelance średnio strzela się kulek i ile kosztuje worek 4 tys. ? Jak ktoś nie ma miniguna (a założę się, że w Polsce jest mniej niż 20 sztuk) to nie wyda więcej niż 100 zł rocznie :) tuningu tez nie robi się co miesiąc. Ja zmodernizowałem ostatnio 3 swoje repliki (i to dość gruntownie) wydając około 300 - 400 zł w ciągu całego roku z czego najdroższy był silnik (120 zł). Owszem, są "fanatycy" (i raczej im gratuluję niż potępiam :)) którzy kupują teflonowe łożyska i jedwabne podkładki (znowu - sorry, no ofence :)) za 5 stów sztuka, ale obawiam się, że jest ich poniżej promila i nawet nie stanowią błędu statystycznego.

Generalnie nie jestem przeciwnikiem ankiet ale ta wydaje mi się wyjątkowo nietrafiona :)

Link to post
Share on other sites

Filios ...

 

1. Przed napisaniem ankiety powinienieś spotkać się z kilkoma osobami ze środowiska ASG i poznać najpierw ogólne zasady i mechanikę panującą w środowisku. Uniknąłbyś wielu uwag powyżej,

2. Powinieneć zostawić możliwość na własne odpowiedzi. Nie wszystko da się wpisać w pewne sztywne ramy.

3. Może wyjaśnisz nam wszystkim po co ci ta ankieta? Jeśli robisz badania marketingowe, to ta ankieta zupełnie do niczego ci się nie przyda.

 

Milego dnia :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...