Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PTT z podwójnym przyciskiem do nadawania


Recommended Posts

Przymierzam się do zakupu duobandera (Baofenga UV-82) i chciałbym móc wykorzystać możliwość nadawania na dwóch częstotliwościach (PTT A i B).

Przeszukałem polskie sklepy i niestety oferta akcesoriów do radiokomunikacji jest dość uboga, nie wspominając już o bardziej wymyślnych rozwiązaniach. A mi zależy na czymś takim:

http://www.ebairsoft.com/bfep169-c4ops-black-p-7042.html

Czyli PTT umożliwiające nadawanie na dwóch różnych częstotliwościach. Nie znalazłem innego, podobnego rozwiązania w tej klasie cenowej (okolice 100 zł), stąd pytanie, czy ktoś używał tego (lub podobnego) PTT?

Czy działa bez przeróbek? Czy nadawanie na dwóch częstotliwościach działa bez problemów? Jak z wytrzymałością? Co w przypadku podłączenia więcej niż jednego radioodbiornika (widać 3 przewody przyłączeniowe)? Istnieje możliwość wyboru źródła albo priorytetu?

Link to post
Share on other sites

Ten PTT do którego podałeś link to jak napisał przedmówca słuzyc ma do podłączenia 2 radyjek, czyli zupełnie nie to. Do Bao-82 dedykowanych PTT nie ma, ale są mikrofonogłośniki z wyjściem na słuchawkę. Do łątwego znalezienia na portalu aukcyjnym lub w sklepach. Są one dość marnej jakości ale jak działają to obsługują nadawanie na dwóch częstotliwościach bo mają dwupozycyjny przełącznik nadawania.

Link to post
Share on other sites

Skąd w ogóle info, że to PTT będzie działąć w taki sposób? Z tego co widzę, to po prostu ma obsługiwać 2 radia.

 

Ja do Bao 82 po prostu zrobiłem sobie przełącznik A/B.

Wywnioskowałem to z faktu, że urządzenie ma dwa przyciski: PTT A i B. Sądziłem, że chodzi o przełączanie pomiędzy częstotliwościami duobandera.

Możesz podać jakieś szczegóły tego przełącznika A/B?

EDIT:

Wygląda na to, że nie tylko ja mam podobne problemy:

http://americanmilsim.com/forum/index.php?/topic/3320-dual-band-ptt/

Edited by Pietracha
Link to post
Share on other sites

Możesz podać jakieś szczegóły tego przełącznika A/B?

Żadna filozofia - obudowa Z-47, gniazda jack 3,5 stereo i 2,5 do druku przykręcane do obudowy (ODRADZAM gniazda na kabel), kabel zakończony wtykiem K zrobionym z wtyków jack stereo 2,5 i 3,5, plus zwykły metalowy przełącznik dwupozycyjny ON-ON. Przełącznik łączy A lub B z X:

dualPTT.jpg

Przełącznik robiłem pod gruchę Kenwooda, która ma już swoje, pojedyncze PTT. Koszt elementów to okolice 10-15zł.

 

 

W Twoim przypadku najlepiej będzie zrobić nie tyle przełącznik, co całe PTT. Jedyne różnice to inny przycisk (włącznik chwilowy obok przełącznika / dwa włączniki chwilowe / lub po prostu trójpozycyjny przełącznik chwilowy (ON)-OFF-(ON)), oraz brak konieczności wstawiania gniazd jackowych robiących za Kenwooda, tylko jakiś inny sposób podłączenia zestawu słuchawkowego.

Link to post
Share on other sites

Żadna filozofia - obudowa Z-47, gniazda jack 3,5 stereo i 2,5 do druku przykręcane do obudowy (ODRADZAM gniazda na kabel), kabel zakończony wtykiem K zrobionym z wtyków jack stereo 2,5 i 3,5, plus zwykły metalowy przełącznik dwupozycyjny ON-ON. Przełącznik łączy A lub B z X:

dualPTT.jpg

Przełącznik robiłem pod gruchę Kenwooda, która ma już swoje, pojedyncze PTT. Koszt elementów to okolice 10-15zł.

 

 

W Twoim przypadku najlepiej będzie zrobić nie tyle przełącznik, co całe PTT. Jedyne różnice to inny przycisk (włącznik chwilowy obok przełącznika / dwa włączniki chwilowe / lub po prostu trójpozycyjny przełącznik chwilowy (ON)-OFF-(ON)), oraz brak konieczności wstawiania gniazd jackowych robiących za Kenwooda, tylko jakiś inny sposób podłączenia zestawu słuchawkowego.

Dzięki. Schemat złącza Kenwooda dla dwóch PTT, który wkleiłeś, znalazłem też w podanym przeze mnie linku. Zastanawiam się, czy nie dałoby się wspomnianego przeze mnie w pierwszym poście PTT przerobić na współpracę z duobanderem i polutować tak, aby PTT A załączało jedną częstotliwość a PTT B drugą. Miałoby to tę zaletę, że byłaby gotowa obudowa z przyciskami i wszelkimi potrzebnymi złączami. Obawiam się tylko, że w środku siedzi za dużo elektroniki, i będzie to trudne do wykonania.

Link to post
Share on other sites

Pewnie by się dało, ale niekoniecznie się to opłaca. W środku pewnie jest płytka, która poszłaby do kosza, a na jej miejsce trzeba by robić pajaka. A jeśli na płytce sa zalutowane mikrostyki od wlaczników, to już w ogóle. A, właśnie - niekoniecznie w kablu w ogóle jest żyła do drugiego styku w złaczu...

Nie ma sensu IMHO się w to bawić, przy PTT DIY jedyny problem to konieczność zmiany złacza w sluchawkach lub kupienia pasujacego gniazda.

Link to post
Share on other sites

Jedno małe pytanko :icon_smile: jeśli już ktoś chce sobie zrobić wielką gruchę na ramię :icon_smile: ( osobiście wolę zestawy słuchawkowe) to czemu nie przerobić oryginalnego od uv-82. Tam jest podwójne PTT na kanały. może i małe delikatne :icon_razz2: ale jak ktoś skasuje to PTT to pewnie razem z duobanderem :D

Edited by falcong700
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

W środku pewnie jest płytka, która poszłaby do kosza, a na jej miejsce trzeba by robić pajaka. A jeśli na płytce sa zalutowane mikrostyki od wlaczników, to już w ogóle.

Kupiłem taką repliką gdzieś w 2012 r. Nie było tam żadnej płytki. Ani żadnych mikroprzełączników czy mikrostyków.

"Pole połączeniowe" było wykonane za pomocą... kostki elektrycznej 6-segmentowej. Styki boczne były wykonane w oparciu u folię elastyczną z naniesionymi ścieżkami miedzianymi. Po trzy przyciski na każdej foli - dla prawego i lewego rzędu przycisków. Do każdej foli przylutowane były po 4 kabelki (masa + 3 pola stykowe) i włożone w kostkę elektryczną. Analogicznie pobielone końcówki patch-cord'ów - trzech do radiotelefonów oraz czwarty do gniazda Nexus TP-120. Typowa chińszczyzna - ten ostatni nie był nawet ekranowany, po prostu 4 żyły.

 

Generalnie - popelina straszna. Wkorzystanie styków na foli skutkuje słabo wyczuwalnym skokiem i brakiem pewności, że po naciśnięciu istotnie PTT przełączył radio w nadawanie. Praktycznie brak możliwości obsługi w rękawicach. Na pierwszy rzut oka te styki na foli robiły nawet przyzwoite wrażenie, ale po przeróbkach wyszła ich słaba jakość - przynajmniej w moim egzemplarzu. O ile w oryginalnym wykonaniu wszystkie trzy pola stykowe na foli były podłaczone rownolegle w jedym złaczu kostki - mogło to mieć mniejsze znaczenie, gdy pojedyńczy z tych styków nie łaczył. Ale jak chciałem wykorzystywać je pojedyńczo - nie bardzo to działało. Niektóre styki czasami łączyły, a czasami nie...

 

Moim zdaniem to do kosza nadaje się cała replika... Ale jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany, to mogę odszukać ten nietrafiony zakup, rozkręcić i obfotografować - jako studium przypadku kompletnie niefuncjonalnego wykonania PTT.

 

Dużo lepsze i efektywniejsze było eksperymentowanie z przerabianiem na podwójne PTT popularnej i tańszej (w sieci bywały oferty nawet w cenie ponizej 20,- PLN loco Polska) obudowy od repliki PTT Ex-116 - foto poniżej:

Dual_PTT_EX116.jpg

 

Jedno małe pytanko :icon_smile: jeśli już ktoś chce sobie zrobić wielką gruchę na ramię :icon_smile: ( osobiście wolę zestawy słuchawkowe) to czemu nie przerobić oryginalnego od uv-82. Tam jest podwójne PTT na kanały. może i małe delikatne :icon_razz2: ale jak ktoś skasuje to PTT to pewnie razem z duobanderem :icon_biggrin:

Oczywiście można. Podwojne PTT w oryginalnym kablu słuchawkowym do Baofenga UV-82 ma przyzwoite wewnętrzne mikrostyczniki (a nie jakieś styki foliowe :icon_wink:, które zapewniają pewne łączenie. Ale obudowa jest mała, a w konsekwencji przyciski też są małe i na dodatek znajdują się _zbyt_blisko_ siebie. Takie wykonanie - IMHO - nie nadaje się do niektórych warunków użytkowania. Nie chodzi o możliwość skasowania - tylko o funkcjonalność. O pewność, że w mniej korzystnych warunkach środowiskowych - da się łatwo i pewnie oraz na kanale wybranym intencjonalnie, uruchomoć nadawanie. Np. podczas opadów lub w chłodzie, kiedy nawet w rękawiczkach zgrabieją Ci palce.

 

Znalazłem, już jakiś czas temu, w sieci fotki, jak wykorzystać filozofię podwojnego PTT: zamieniając gruszkę z podwójnym PTT - obudową PTT typu Ex-116, z zastosowaniem wbudowanego w nią przełącznikia dwupozycyjnego:

Baofeng_UV82_Double_Chanel_PTT.jpg

 

Ex116_Double_Chanel_PTT_for_Baofeng.jpg

 

Zlutowałem coś takiego - wykorzystując kabelek od oryginalnej gruszki z podwojnym PTT do Baofengów UV-82. Jedyna różnica była taka, że nie udało mi się zakupić gruszki z tak długą spiralą - jak na fotkach dostępnych w sieci... Chociaż równie dobrze można wykorzystać do przerobki kabel z oryginalnej słuchawki douszenj.

Po pewnym czasie zaczeła wychodzić kiepska jakość tego orygianlnego przełącznika - i trzeba było dalej eksperymentowac. Na początek zastąpienie tego delikatnego przełacznika wychylnego - solidnym (do zdobycia m.in. na popularnym serwisie aukcyjnym), demobilowym przełacznikiem lotniczym:

2_Chanel_PTT_EX116.jpg

 

Jedyną wadą tego rozwiązania (analogicznie, jak poprzedniego) jest niezbyt wygodne wychylanie dzwigni w pozycję B. Aczkolwiek i tak nieco łatwiejsze, ze względu na większy wymiar dźwigienki. Jeśli na kanale B przeważa nasłuch, a potrzeby nadawania są sporadyczne, to zastąpienie g..nego przełacznika wychylnego - solidnym przełacznikiem wychylnym, jest wystarczające.

Ale jeśli i tak z całej repliki Ex-116 trzeba wymienić, oprocz patch-cordu do radia, także ten badziewny przełącznik - to można zastosować zupełnie nowe podejście funkcjonalne: zastosować inny rodzaj przełączania - np. za pomocą dwoch osobnych przycisków naciskowych. Cchyba, że dla kogoś większe znaczenie ma zachowanie wierności wyglądu repliki Ex-116 niż funkcjonalność taktyczna.

2_Chanel_PTT_EX116.jpg

 

Przyciski mogą być umieszczone po różnych stronach obudowy, symetrycznie - jak w wielu fabrycznych Dual-PTT - przykładowo:

08-sonic-dual-ptt-rtcom.jpg

 

Choć równie dobrze mogą być zainstalowane w rożnych płaszczyznach - co nie tylko rozwiązuje problem zaślepienia otworu montażowego po przełączniku wychylnym, ale przede wszystkim ułatwia wyrobienie nawyku "pamięci mięśniowej".

W takim rozwiązaniu trudno pomylić "górne" i "dolne" PTT - lewe PTT z prawym PTT jak w przypadku rozmieszczenia przycisków symetrycznie na obudowie. Ponad to skok zastosowanych przycisków jest większy niż w oryginalnym zestawie słuchawkowym, nie wspominając już o replice C4OPS ze stykami foliowymi. Skok przełaczania jest pewny i wyczuwalny - nawet w rękawiczce. Praktycznie jednakowa łatwość "obsługi" prawą i lewą ręką, a rozmiary obudowy Ex-116 ułatwiają odnalezienie PTT na oporządzeniu (ponownie: pamięć mięśniowa).

Co niekoniecznie można powiedzieć o oryginalnym podwójnym PTT z zestawu słuchakowego do Baofengów UV-82.

 

Może jeszcze warto wspomnieć, że przyciski naciskowe pracują o wiele ciszej niż przełacznik dźwigienkowy - zwłaszcza lotniczy, wydający po wychyleniu charakterystyczny odgłos - co może mieć w niektorych warunkach taktycznych znaczenie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Mały update: zdecydowałem się na rozwiązanie tymczasowe, czyli gruszka z podwójnym PTT Baofenga z wpinaną w nią z słuchawką z fonowodem. Niestety na dwie zamówione z Aliexpress gruszki jedna okazała się felerna - klawisz blokuje się po wciśnięciu przycisku B, a zdarza mu się nawet wypaść. Mówi to sporo o jakości wykonania sprzętu, która, delikatnie mówiąc, jest średnia. Minusem tego rozwiązania jest także świecąca się na gruszce dioda podczas nadawania. Oczywiście można sobie z tym poradzić, zaklejając ją taśmą, zamalowując markerem czy też w ogóle usuwając. Do tego dokupiłem na Allegro słuchawkę z fonowodem, za całe 12 zł. Jakością również nie powala (bo i czego można się spodziewać za taką cenę) - przewód spiralny jest dość cienki i sprawia wrażenie delikatnego, ale całość działa zaskakująco dobrze. Jak wspomniałem jest to rozwiązanie tymczasowe. Spodobała mi się propozycja użytkownika C4Int z przeróbką obudowy Ex-116 i zamontowaniem w niej dwóch przycisków. Jak tylko czas pozwoli postaram się coś takiego sklecić.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Ja jestem na etapie projektowania PTT. Obudowa będzie drukowana na drukarce 3D według mojego projektu. Możecie gadać, że niekoszernie bo nie istnieje coś takiego itp. ale bardziej chodzi mi o funkcjonalność. :P Posiadam Bowmana produkcji Midland (czy Bow-X, kij oni sobie to nazwali :D ) który, oprócz oczywiście jakości wykonania, ma jedną ogromną przewage nad wszelakimi kopiami zestawów słuchawkowych i PTT - złącze jack 3.5mm 4 pin, dostępne w każdym sklepie z audio czy elektronicznym. W razie zalania/awari/czegokolwiek, sprawa łatwiejsza do naprawy niż szukanie truchła Z-Tac'owych "pusztutoków" na komisie w celu transplantacji czy zakup nowego PTT za 80 szekli. Tak więc stwierdziłem, że właśnie o tego 4 polowego Jack'a oprę cały swój "komunikacyjny kit". Midland ma już w standardzie Jack'a, impact Sport'y będę niedługo przerabiał pod funkcjonalny headset (zastąpienie gniazda kablem 4 żyłowym z wtyczką na końcu, wypuszczenie mikrofonu z przodu obudowy) oraz swój "niskoprofilowy" zestaw czyli najzwyklejszą słuchawke ala MP3 z mikrofonem na pałąku (wywalenie zintegrowanego PTT, zastąpienie go wtyczką do mojego PTT). Jeśli jesteście zainteresowani mogę wrzucać na bierząco postępy. ;)

Edited by zielen
Link to post
Share on other sites

Będziesz drukował sam, czy zlecasz komuś?

Ja kupiłem już komplet złączy, przełączników i przycisków chwilowych do zrobienia podwójnego PTT z możliwością podpięcia źródła dźwięku z jacka (telefon, mp3).

Szukam teraz obudowy do tego, ale nie ma nigdzie gotowych i w miarę tanich obudów, które spełniałyby moje wymagania, więc rozważam zlecenie komuś wydrukowania takiego pudełka.

Link to post
Share on other sites

Z tego co się rozeznałem zlecenie będzie drogie, może być tak, że wydrukowanie jednej sztuki będzie mniej opłacalne niż, na przykład, dziesięciu. Ja będę drukował sam, no, może nie sam, znajomy ma drukare :P (a i własna jest w planach) więc cena tylko za materiał. Wszystko według mojego projektu, wszystko sam planuje i modeluje w Interventor'ze, później gotowy plik idzie na drukarke.

Gotowej obudowy nigdzie nie dostaniesz, nie ma takowych, jedyne co to ewentualnie dostać jakieś PTT i przerobić.

 

Tutaj mały "snik-pik" ze wstępnych "szkicy" i dumania nad wyglądem. Drukarka na rozdzielczośc 0.3mm więc jest całkiem dokładna. Materiał czarny ABS, biorę również około 1mm zapasu z każdej strony aby później zeszlifować powierzchnie i pozbyć się tej "faktury drukarek 3D". Otwory będę wiercił sam, podobnie z gwintami do poskładania tego razem.

 

cfcc6625f6bd790eabda44a135354f6d.jpg

Edited by zielen
Link to post
Share on other sites

Na Twoim miejscu, mając w pamięci sugestie użytkownika C4Int, umieściłbym drugi przycisk (B) pod drugiej stronie puszki. Po pierwsze trudniej się pomylić - PTT B pod kciukiem, PTT A pod palcem wskazującym (dla PTT montowanego w okolicy lewego ramienia i obsługiwanego lewą ręką), czyli rozwiązanie podobne, jakie zaprezentował C4Int na ostatnim zdjęciu w swoim ostatnim poście. A po drugie pozwoli to zmniejszyć wymiar całego PTT.

Jeśli będziesz znał już cenę i nie będzie to tajemnicą, to rzuć tutaj. Może znajdą się inni chętni, gotowi zapłacić za puszkę, dzięki czemu koszty się trochę rozłożą.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Widzę że trafiłem na odpowiedni temat.

Właśnie jestem na etapie składania sobie PTT do UV-82.

Projekt prosty i nie drogi.

Gotowa obudowa Z-85. Ze starego PTT mam gniazdo słuchawek Bowmana. Dwa włączniki chwilowe. Z PTT dołączonego w zestawie wyciągam płytkę żeby nie lutować wszystkiego na pająka. Kabelki i Jacki z elektronicznego. Klipsa na molle mam ze starego PTT.

 

Niebawem jakaś relacja foto.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...