Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kontrola średnicy kulek u producenta.


Recommended Posts

Nie wiem jak z kulkami ale np drozsze sruty sa recznie kontrolowane np co 100 jest sprawdzany.... sa tez takie ktore sa kazde sprawdzane ale raczej kulek tak nie sporawdzaj ja mysle ze co jakis czas biora kilka i sprawdzaja je na kompie albo jakis komp jest ktory tym dyryguje....

 

Kurcze ciekawa sprawa nigdy sie nie zastanawialem...

Link to post
Share on other sites

Najpierw napisz po co Ci ta wiedza (jak kontrolują). Może podam więcej informacji.

 

Ogólnie rzecz biorąc są różne technologie produkcji kulek (na razie słyszałem o dwóch technologiach wtrysk i spęczanie, chociaż nie wykluczam, że może być ich więcej) które wymagają różnych rodzajów następnej obróbki (wykończenia powierzchni), a co za tym idzie różnego rodzaju badania kulek po wyprodukowaniu, czy też międzyoperacyjnego.

 

Dodatkowo należy kontrolować dwa parametry:

- krągłość kulki (różnica między maksymalną i minimalną średnicą)

- średnia średnica kulki.

Nie wspominając już nawet o parametrach jakości powierzchni.

 

Nawet jeśli sprawdzać - to tylko przedstawicieli populacji (partii produkcyjnej), chyba, że którąś z firm stać na automatyczne optyczne sprawdzanie średnicy. Wtedy można skontrolować 100% kulek, co oczywiście kosztuje, choć przy dużej objętości produkcji koszty powinny być nieznaczące. Jakieś siedem czy osiem lat temu widziałem urządzenie mierzące z dokładnością do 0,01 mm, teraz przy rozwoju matryc i ich rozdzielczości nie zdziwiłbym się gdyby przy odpowiednim oprogramowaniu osiągnęło dokładność pomiaru np. 0,001. Chociaż przy naszych zastosowaniach wyprodukowanie kulek o bardzo dużej precyzji kształtu byłoby niewspółmiernie drogie do efektów, a przecież są jeszcze inne wady które mogą w większym stopniu wpływać na jakość kulki i w efekcie na jej tor lotu (skupienie, zasięg, celność).

 

Pozdrawiam

 

Medium

 

PS. Jeżeli zależy Ci na jakiejś konkretnej informacji - raczej wątpię byś się dowiedział, zazwyczaj jakością (lub jej brakiem) nie bardzo firmy chcą się chwalić - konkurencja wiedząc o tym działałaby inaczej.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...