Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nietypowe bronie w wojsku, własne modyfikacje, pojedyńcze egzemplarze.


Recommended Posts

Witam! Poszukuję zdjęć żołnierzy używających broni, która nie jest na wyposażeniu danej jednostki, armii. Interesują mnie również zdjęcia nietypowych modyfikacji i broni używanych przez żołnierzy nie występujących w żadnej armii (takie pojedyncze egzemplarze, nieregulaminowa broń). Mam nadzieję, że to co napisałem jest zrozumiałe.

Link to post
Share on other sites

Z niemiaszkami jest taki problem, że u nich nie była to broń nietypowa czy nieregulaminowa ponieważ oni jak tylko zdobyli jakieś zakłady produkujące broń na danym terenie to przyjmowali broń tak produkowaną na uzbrojenie - patrz polskie VIS, belgijskie FN'ki i wiele innych.

Jaki kraj zajęli lub z nimi współpracował to korzystał z ich uzbrojenia i odwrotnie.

 

Dotyczyło to również dział artyleryjskich itp. sprzętu z tym, że potrafili schrzanić bo np. w ruskiej armacie/haubicy zastąpili gumowe koła stalowymi nie wiedzieć czemu...

Link to post
Share on other sites

Tylko jak to będzie kompania niemiaszków to nie będzie to nic nietypowego, a do tego tonący brzytwy się chwyta.

 

Jak zdobyli magazyn broni i amunicji, a z własną bronią i amunicją było ciężko to korzystali bo to wymusiła na nich sytuacja.

Tylko o ile w innych armiach takie działania wymuszała sytuacja to u niemiaszków wyposażenie w broń było dość zróżnicowane i tutaj wracamy do tego co napisałem powyżej czyli przyjmowania wzorów uzbrojenia.

Na rynku jest pełno VIS'ów produkcji wojennej z niemieckimi biciami odbioru, ale jest też broń z innych krajów, która nie tyle co została zdobyta i przyjęta do uzbrojenia, ale wyprodukowana dla niemców i przez nich w obcych fabrykach, które przejęli.

Link to post
Share on other sites

Znajdź mi zdjęcie całej kompanii Wermachtu wyposażoną w jednorodną broń,,,

Pepesza byłą nowością.Szła na front, w łapy żołnierzy. Niemcy nie zajęli żadnej fabryki. Jak coś zdobyli, to w większości przypadków tak, jak walonki. Z trupa.

Link to post
Share on other sites

Fabryki w przypadku pepeszy nie zajęli, ale zdobywali ją na wrogu i to nie w małej ilości.

Równie dobrze możesz szukać zdjęć jednakowo wyposażonych ruskich soldatów.

 

A zdjęcie w wyposażonej w jednorodną broń całej kompanii to nie znajdziesz bo masz tam chociażby celowniczych karabinów maszynowych.

Jeżli jednak chcesz tak bardzo w miarę regularnie wyposażoną kompanię to poszukaj zdjęć z początków II Wojny Światowej.

Link to post
Share on other sites
Tylko jak to będzie kompania niemiaszków to nie będzie to nic nietypowego, a do tego tonący brzytwy się chwyta.

[...]

To ty zacząłeś pisać o "kompanii niemiaszków", więc bądź już konsekwentny. W jednym poście potrafisz zaprzeczać temu, co pisałeś w poprzednim.

 

Poza tym Niemcy używali zdobycznych AWSów i PPD-40, które były używane w relatywnie małych ilościach nawet w Armii Czerwonej i tam były nietypowe.

Link to post
Share on other sites

Nigdzie sobie nie zaprzeczam. Uzupełniam swoją wypowiedź względem, której sam się odnosiłeś i tego co napisałeś.

Ciężko stwierdzić też dokładnie w jaki sposób niemiaszki weszły w posiadanie i jakiej ilości pepeszek na froncie wschodnim - mógł to być sprzęt zebrany na zabitym wrogu, a równie dobrze zdobyty skład lub transport uzbrojenia.

 

Zrozumieć należy jedno: broń przyjęta na uzbrojenie/wyposażenie automatycznie przestaje być bronią nietypową.

O nietypowej broni można mówić w przypadku np. wojsk amerykańskich, gdzie żołnierze zabierali broń krótką, którą wzięli z domu (patrz: Kompania Braci, S. Ambrose).

Niemiaszki są w tym względzie o tyle problemowi, że oni oficjalnie przyjmowali na uzbrojenie sprzęt zdobyczny (patrz: pistolet VIS, FN itd.).

W przypadku frontu wschodniego i korzystania z broni zdobycznej w tym konkretnym okresie ciężko mówić o broni nietypowej bo nie wiadomo czy nie została ona wciągnięta do uzbrojenia (pamiętaj, że niemiaszki ewidencjonowały wszystko łącznie z tym ilu ludzi spalili, zagazowali itd.). Trzeba sobie tutaj zadać również inne ważne pytanie co będzie bronią nietypową?

Dla tego teatru działań pepeszka nie będzie nietypowa, w rękach niemców - kwestia dyskusyjna przez ich sposób działania czyli oficjalne przyjmowanie do uzbrojenia zdobycznego sprzętu, ale nietypowe dla tego teatru działań będzie np. zobaczyć w rękach ruskiego czy niemiaszka francuski karabin MAS-36 - wtedy możemy mówić o broni nietypowej, ale też dla tego teatru działań bo raczej nie dla całej DWŚ.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...