Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Snajperstwo a lewooczność


Recommended Posts

Witam.

 

Problem polega na tym, że jestem praworęczny i lewooczny, a chciałbym zakupić replikę karabinu snajperskiego. Chciałbym wiedzieć, czy lunetę mogę wyregulować w taki sposób, że mógłbym trzymać replikę w wersji "praworęcznej", czy jest to niemożliwe i musiałbym kupić replikę dla leworęcznych?

Link to post
Share on other sites

Można łatwo zmodyfikować vsr-10 i pochodne by rączka przeładowania była z drugiej strony.

 

Edyta:

 

Ok. - lewooczność... .. w takim wypadku to chyba nauczyłbym się strzelać "normalnie". Czasami nawet wysoki montaż to za dużo dla lunet z małą regulacją nastaw... zwłaszcza na krótkich dystansach.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

Masz dwa wyjścia:

1. Nauczyć się celować drugim okiem - ćwiczyć przymykanie oka dominującego (w Twoim przypadku lewego).

2. Zastosować przesłonę na okularze celownika i strzelać "obuocznie" tak jak robią to sportowcy.

 

Tak wygląda taka przesłona:

 

ghm_blende_805_s.jpg

 

Jest i trzecie wyjście - zastosować tzw. piratkę czyli zasłonę na oko.

Link to post
Share on other sites

Hej!

 

Koledze wojtekk8, proponuję przed wypisywanie bzdur przez chwilę się zastanowić.

Zresztą, Panowie, może w mniejszym stopniu ale jednak pozostałych Was, przedmówców, ta uwaga też dotyczy.

Wysokie montaże mogą być dobre dla wyszkolonych strzelców, którzy doznali uszczerbku (utraty) silnego oka a ich wieloletnie doskonalone nawyki są cenniejsze niż wyrabianie nowych - dotyczy raczej strzelań dynamicznych.

 

Przypadłość autora topicku to jednak coś innego niż "nienormalne" nawyki, mikadorusie.

Zaś zasłanianie silnego oka by celować ze słabszego pozostawię poza komentarzem..

Nasz kolega patrzy lewym okiem ale nie jest mańkutem.

 

@TenLewooczny:

Masz zatem naturalne predyspozycje na snajpera. Witaj w klubie. :icon_smile:

Serio. Prawdziwi snajperzy muszę się dopiero tego uczyć - a Ty to masz.

Czyli, celujesze lewym okiem, trzymając broń/replikę na lewym ramieniu ale przeładowujesze prawą ręką.

Proste! :)

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites

Hej!

 

Koledze wojtekk8, proponuję przed wypisywanie bzdur przez chwilę się zastanowić.

Zresztą, Panowie, może w mniejszym stopniu ale jednak pozostałych Was, przedmówców, ta uwaga też dotyczy.

Wysokie montaże mogą być dobre dla wyszkolonych strzelców, którzy doznali uszczerbku (utraty) silnego oka a ich wieloletnie doskonalone nawyki są cenniejsze niż wyrabianie nowych - dotyczy raczej strzelań dynamicznych.

 

Przypadłość autora topicku to jednak coś innego niż "nienormalne" nawyki, mikadorusie.

Zaś zasłanianie silnego oka by celować ze słabszego pozostawię poza komentarzem..

Nasz kolega patrzy lewym okiem ale nie jest mańkutem.

 

 

Kolego Lambert skoro z takiej stopy chcesz zacząć.

Kilka uwag:

1. Sam mam lewe oko dominujące i nauczyłem się strzelać z prawego - ćwiczenia pomagają. Strzelam zawodowo i prywatnie i nie mówię o ASG czy wiatrówkach.

2. W zeszłym roku na kursie byłem z gościem, który zwyczajnie z karabinka przy lewym oku dominującym i byciu praworęcznym strzelał z lewej ręki, z pistoletu jakoś sobie radził jeszcze (EDYTA: strzelał z prawej ręki). W weekend nauczył się przymykać drugie oko i pozostałą część kursu strzelał już ze słabszego oka i dominującej ręki.

3. Przesłona jaką wkleiłem czy też tzw. "piratka" a nawet specjalne okulary z przesłoną są stosowane w strzelectwie sportowym z powodzeniem od lat, ale co ja i zawodnicy na całym świecie tam wiemy - przecież chodzi o "snajperstwo".

 

Także zanim sam zaczniesz chrzanić głupoty to radzę przejechać się na jakiś rzetelny kurs strzelania nie organizowany przez "specjalsów", którzy zwyczajnie kasę zbijają na takich niedzielnych komandosach, a zainteresować się również strzelaniem statycznym, ale trochę bardziej niż na poziomie wykupienia pakietu na strzelnicy, gdzie jedyne co będzie ważne to abyś posłał pociski w kierunku kulochwytu.

 

O jakich to wyszkolonych strzelcach teraz mówisz i zmianie nawyków w strzelaniach dynamicznych?

Czyżbyś teraz mówił o strzelcach sportowych w dyscyplinach statycznych i wrzucał ich do dynamiki?

 

Wysoki montaż - do lunety czy może do kolimatora?

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy takim montażu względem skrócenia lub zwiększenia dystansu do celu?

 

Weź może się zastanów o czym mówisz bo pojęcie to masz mało powiedziane, że nikłe.

Edited by wojtekk8
Link to post
Share on other sites

Może na początku ostrzegę, że nawet w łapach nie miałem żadnej snajperki. No i moje doświadczenia są stricte airsoftowe, statyczne strzelanie do celu raz na dekadę nie jest zbytnią krynicą wiedzy :icon_biggrin:.

 

Replika bolt-action jest kolejną pozycją na mojej liście, dlatego zaczynam się bardziej interesować tematem i czytać co Wy tu postujecie. Przyznam szczerze, że podoba mi się SRS i jestem ciekawy jak mańkuty radzą sobie z tym bullpupem.

 

Jestem odwrotnym przypadkiem, wolę strzelać z lewej ręki, ale składam się prawym okiem - w karabinach, strzelbach i w ogóle oczywiście nie robię takich wygibasów, ale do pistoletów/rewolwerów prawie zawsze składam się na krzyż :icon_biggrin: Generalnie jeśli coś zaobserwowałem na grach to to, że oburęczność i "oburęczne" rozmieszczenie ładownic zdecydowanie ułatwia życie. Szczególnie w budynkach, ale również w lesie, zamiana rąk, to właściwie element każdej wymiany ognia, bo nie zawsze wychylanie się z "dominującej strony" jest możliwe. Z tego powodu szybko zrezygnowałem najpierw z zawieszenia trójpunktowego, potem z bungee pod lewą ręką, które właściwie cały czas odpinałem, a teraz z powodzeniem używam jednopunktowego przeplecionego przez comfort pady kamizelki i podtrzymującego replikę dokładnie na środku kamizelki. Łatwo przekładać ją sobie z rąk do rąk, łatwo przy transporcie przerzucić na któryś bok.

 

Także gdy sam dobędę jakiejś repliki karabinu wyborowego, przede wszystkim nauczę się strzelać z obu rąk, aż sam zapomnę z której mi było wygodniej :icon_biggrin:

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites

Strzelając z lunetą prędzej czy później trzeba się nauczyć używać obojga oczu.

 

Patrzysz na cel lewym okiem i Naprowadzasz na niego krzyż po czym "przełączasz się" na prawe i tu Robisz precyzyjną robotę.

Tak jest najszybciej a nikt nie będzie stał i czekał aż go "znajdziesz" w świetle lunety.

 

P.S.

Lub odwrotnie ;)

Jak się tego Nauczysz to już nie będzie Ci robiło różnicy przed którym okiem Masz przyrządy

Edited by chaota
Link to post
Share on other sites

Przepraszam, ale czytam temat i nie za bardzo rozumiem parę pomysłów które tu padły:

1. Skośny montaż/ szyna offsetowa

2. Wysoki montaż

Pytanie, w czym miałyby pomagać te oba rozwiązania?

 

Dalej, czy przyjmujecie że oko dominujące to to którego autor nie potrafi zamknąć?

Link to post
Share on other sites

Skośny montaż czy offsetowy to montaż przesunięty na bok. Tzn można zamontowac lunetę nie nad szyną ale też przesuniętą w lewo lub prawo.

 

Wysoki montaż po prostu mocuje lunetę wyżej nad szyną.

 

Chyba nie muszę wyjaśniać w jaki sposób ułatwia to wszelkie akrobacje?

 

Nie wiem co oni przyjmują ale oko dominujące to jest to oko którym odruchowo i z przyzwyczajenia zerkasz jak np patrzysz wzdłuż czegoś :). Jeśli ktoś nie potrafi zamknąć któregoś oka powinien udać się do lekarza.

Link to post
Share on other sites

Można mieć wadę wzroku wykluczającą zmianę oka.

Można, też nie mieć jednego oka.

 

Ja mówię o takich przypadkach.

Oko, jak to nazywacie dominujące, to nie problem.

Przyzwyczajeń strzeleckich nie liczymy w dziesiątkach lat a sama "nauka" nie trwa długo.

Oczywiście, zawsze będzie gorzej niż z tego "dominującego". Przy strzelaniu precyzyjnym to duża różnica.

Przy strzelaniu dynamiczny, w szturmie na tyle mała, by mniej przeszkadzać od wygodnej lub bezpiecznej postawy.

Ale my tu o snajpach, prawda?

 

Co do pytania o snajpy w układzie bul-pup to odradzam je "lewoocznym". Te powtarzalne, czyli z zamkiem ryglowanym ręką.

Nie znam SRSa (też mi się podoba, wizualnie) ale po przygodzie z DSRem uważam, że to nie ma sensu.

Niby "dasię". Jednak zbyt wiele przeszkadza. Przede wszystkim dźwignia zamka. Brak obustronnych poduszek policzkowych a ich konstrukca uniemożliwia złożenie się do strzału z uniesioną - co jest jednak koniecznie w bulpupowych snajpach bo one mają wysoko ustawioną linię celowniczą. W konsekwencji poduszkę zawsze opuszczasz i nieco się wisi nad "kolbą".

 

Przyznam na marginesie tej pogaduch, że snajpy w ukłądzie bul-pup to jednak kiepski pomysł.

Przy wszystkich zaletach takich systemów, ich wady dają się znieść w broni o innym przeznaczeniu.

Sam pomysł skrócenia snajpy bez zmniejszania długości lufy jest kuszący, oczywiście.

Ale koszt, czyli wady, zbyt duże - dla snajpera.

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites

@Krzywica: jemu się oboje oczu zamykają, a zwyczajnie nie potrafi przymknąć drugiego - wymaga to treningu i będzie umiał. To jest m.in. kwestia oka dominującego. W poniedziałek z ciekawości podpytam kumpla okulistę jak to wygląda z medycznego punktu widzenia i to o czym napisałeś.

Chociaż jestem przekonany o tym, że powie iż to normalne.

 

Układ BP zasadniczo w każdego typu broni ma te same problemy, a jego jedyną zaletą jest tylko i wyłącznie standardowa długość lufy przy mniejszych wymiarach całej broni. I na tym zalety się kończą.

 

Precyzyjnie można strzelać nawet ze "słabego" oka. Jest wielu strzelców statycznych - precyzyjnych, którzy ledwo widzą, a tarcze mają zamazane, ale na tyle potrafią zgrać wszystko w całość, że przekłada się to na wynik. Jednam daj im inny, niestandardowy cel i będą mieli z początku problem - na ogół do strzałów próbnych włącznie, podobnie przy zmianie dystansu.

 

Danymicznych strzelań jest wiele rodzajów - np. AT w jednym z miast wojewódzkich ma holografy ustawione na 10 m w cel, odpowiednio przystrzelane do nieco większych dystansów. Nie zwracają uwagi na odpowiednie postawy bo muszą trafić nawet z niewygodnej np. po zjeździe na linie przez okno jak stanie nie wiedząc na czym itd.

 

Przy bardzo krótkich dystansach można celować po lufie lub użyć samej muszki celując obuocznie.

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Kilka razy pojawił się tu SRS, śpieszę więc z kilkoma uwagami. Mam ją i sprzęt jest mega! W stocku (najlepiej kupić wersję Pull) wystarczy wymiana sprężyny. W tej chwili na M160 Guardera wynik wynosi praktycznie 680fps na 0,2g. Wszystko co tylko można wykonane z aluminium.

 

A teraz najlepsze, od niedawna dostępna jest wersja leworęczna oraz nowa generacja 2.

 

Na FB jest grupa "Ownersów" SRSów, gdzie można się dowiedzieć wszystkiego o SRSie.

 

P.S. Link do leworęcznych wersji w Europie.

https://www.longbowbb.co.uk/product-page/gen-2-srs-22-black-pull-bolt-lefty

https://www.fire-support.co.uk/product/silverback-srs-a1-sport-verson-pull-bolt-black-stock-left-handed-2017-new

https://www.fire-support.co.uk/product/silverback-srs-a1-22-inch-barrel-black-stock-pull-bolt-left-handed-2017-new

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...