Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

upgrade baterii


Recommended Posts

Jezeli nowe ogniwo dolaczymy do starego pakietu to poprostu moze ono byc nie wpelni wykorzystywane, ale generalnie tak mozna zrobic i nie bedzie praktycznie zadnej wiekszej szkody. Nowe ogniwo przydaloby sie oczywiscie sformatowac i rozladowac do odpowiedniego napiecia (wszystkie ogniwa powinny byc rozladowane do tego samego napiecia czyli okolo 0,9-1V) przed ladowaniem calego "nowego" pakietu.

Link to post
Share on other sites

NiMH/NiCd dobierasz w zależności od tego z jakich ogniw masz pakiet. Nie powinno się łączyć różnych typów ogniw w jeden pakiet.

 

Natomiast chciałem napomknąć o jednej rzeczy. Mianowicie wyczytałem, że można zwiększyć "pojemność" akumulatorów podpinając drugi taki sam pakiet równolegle do pierwszego.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

To nie tak panowie to nie tak :D

 

Bo ogniwa o różnym stopniu naładowania mają różne napięcia

 

to by sie teoretycznie zgadzalo ale...

 

czyli jeśli dołaczysz ogniwo' date=' to zaczyna w pakiecie płynąć prąd i to negatywnie wpływa na pakiet.[/quote']

 

to juz jest bez sensu.

 

Prad zaczyna plynac w pakiecie jak zamkniemy obwod, czyli jak wciskamy spust. Samo dolaczenie ogniwa nie powoduje tego ze plynie prad. Calosc pakietu nie ucierpi, najwyzej to nowe ogniwo "zdegraduje" sie do poziomu tych starych.

 

Wprzypadku laczenia ogniw/pakietow rownolegle moze byc taka sytuacja, ze poplynie prad wyrownawczy z wyzszego potencialu do nizszego , ale to juz inna bajka.

Link to post
Share on other sites
Wprzypadku laczenia ogniw/pakietow rownolegle moze byc taka sytuacja' date=' ze poplynie prad wyrownawczy z wyzszego potencialu do nizszego , ale to juz inna bajka.[/quote']

Dlatego trzeba pamiętać, żeby nigdy nie łączyć równbolegle ogniw NiCd z NiMH, bo wtedy jedno ogniwo może się "przeładować" do drugiego.

Link to post
Share on other sites
Z tego co wiem, to niekoniecznie. Może się zdarzyć, że ogniwa zostaną uszkodzone.

 

Co wiesz? W jaki sposob sie uszkodza?Jak to dziala?

 

:wink: Fachowiec jestes? Od samego polaczenia ogniw Nicd i Nimh rownolegle nic sie nie stanie, ogniwa nie ulegna destrukcji nawet jezeli jedno bedzie bardziej naladowane od drugiego.

Link to post
Share on other sites
Fachowiec jestes?

Nie, nie jestem.

 

Źródło informacji:

John Watson: Electronics. Mastering.

Polski tytuł: Elektronika. Wydawca: Wydawnictwa komunikacji i łączności.

Tłumaczył z języka angielskiego: dr inż. M. Nadachowski.

 

Nie wymyśliłem sobie tego, bo niby po co, "fachowcu".

Link to post
Share on other sites

Proste doswiadczenie mozna zrobic i przekonac sie, ze przy rownoleglym polaczeniu dwoch ogniw (jednego wyladowanego i drugiego naladowanego do pelna) nie ulegnie uszkodzeniu zadne z nich nawet jezeli jedno bedzie NiCd, a drugie NiMh. Jezeli polaczymy dwa ogniwa o tych samych napieciach znamionowych i pojemnosciach rownolegle i jedno jest naladowane, a drugie wyladowane to poplynie miedzy nimi prad o wartosci okolo 0,1C, czyli normalny prad ladowania zalecany przez wiekszosc producentow. Prad bedzie plynal do momentu az w obu ogniwach ladunek wyrowna sie do jednego poziomu.Oczywiscie w praktyce nie stosuje sie raczej polaczen rownoleglych akumulatorow roznych typow z oczywistych wzgledow. W kazdym razie doswiadczenie to udowadnia, ze zadne ogniwo w tym przypadku nie ulegnie uszkodzeniu.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam

 

nie wiem czy dobrze zrozumiałem więc zapytam

 

Czy mając baterię (używaną)o napięciu 9.6v i pojemność 1200 gdybym przylutował jeszcze jedno takie ogniwo (KR-1200AUL) i całość zformatował jeszcze raz to otrzymałbym baterię o napięciu 10.8V i takiej samej pojemności ? :?

Link to post
Share on other sites

tylko z tym lutowaniem nie za bardzo, ponieważ miedzy bateriami są blaszki o odpowiednim przepływie prądu. Przylutowując baterie prawdopodonie miedzy tą dołączoną baterią będzie większy opór a "resztą", przez to bateria będzie się grzała i nie będzie odpowiedniej wydajnosći pakietu. Najlepiej skombinowac odpowiednie blaszki do łączenia baterii, w ostatecznosci mozna cały pakiet od nowa złożyć i elegancko taśmo termokurczliwą zapakować

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...