Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

AK używane przez armię amerykańską w Iraku?


Recommended Posts

W pocisk M193, o ktorym moiwsz jest to pocisk zaprojektowany i wprowadzony w 1957 roku razem z M16 jako tymczasowy. Dopiero pozniej w Belgii bodjeto prace nad ulepszeniem tego pocisku i nosi on oznaczenie SS109. M193 produkowany w Belgii mail oznaczenie SS92. W latach 80 wprowadzono dopiero SS109 i stal sie on standardem w NATO!

 

Tutaj masz porownanie 5.56 mm i 7.62 mm naboi - nie sa wystrzeliwane ani z M16 ani z AK!! http://specops.com.pl/vortal/index.php?opt...=133&Itemid=129 Ale pokazuje co moze zrobic 7.62, a co 5.56!

Zreszta wz. 43 jest ciezszy od M193 czy SS109 i na bliskich dystansach robi wieksze szkody niz naboj z M16!

Link to post
Share on other sites

Zreszta wz. 43 jest ciezszy od M193 czy SS109 i na bliskich dystansach robi wieksze szkody niz naboj z M16!

Tutaj można polemizować. Na pewno z racji masy ma większe możliwości penetracji osłon' date=' ale popatrz na to:

mini_1162394327.jpg

mini_1162394329.jpg

 

Jak już koniecznie musiałbym oberwać, to jednak chyba wolę kałacha...

Link to post
Share on other sites
analogia z Wp gdzie ilosć amunicji na strzelca z kbk wynosi właśnie 300 sztuk

 

W WP przydzial amunicji na jednego zolnierza wynosi 120 sztuk naboi do AK oczywiscie. W Iraku po 2 czy ktorejs turze zmieniono ten limit na 240 sztuk czyli z 4 do 8 magazynnkow!

Przepaszam bardzo ale skąd rewelacja o 120*/240 sztukach amunicji na żołnierza?? Tyle może być w magazynkach do natychmiastowego użycia. Jednostka ognia wynosi 300 sztuk w tym 255 sztuk amunicji zwyklem i 45 sztuk amunicji smugowej.

 

 

*Możliwe ze to przydział dla ZSW na strzelnicy na całą służbę.

Link to post
Share on other sites

Poprostu stad, ze przydzial wyposazenia na jeden kbk to 4 magazynki! Czyli tyle przypada na jedengo zolnierza i niewazne czy to zawodowy czy ZSW!

A, ze sa to naboje nato to fakt!

Na fotkach naszych z Iraku tez widac jak nosza tylko kilka magow. Co innego jest jezeli sami dokupowali na bazarach (co sie zdarzalo nie raz) magazynki czy kabury, loza z chwytem przednim zamontowane na berylach! A skad taka rewelacja, ze zwiekszyli ze 120 do 240 - kiedys czytalem o tym na stronie MONu, informacja taka pojawila sie rowniez w

"Raporcie"!

 

Takze ten przydzial jest etatowy, a ze ktos zabiera dwa razy wiecej amunicji bo mu np. wydadza czy zaladuje w pozyczone od kolegow (ktorzy nie jada na patrole czy pracuja w sztabie) magazynki i zaladuje amunijce ze skrzynki przewozonej w Honkerze czy poprostu ja dostanie to calkiem inna historia!

 

A co do przydzialu amunicji na strzelnice dla ZSW na pologonie jest on duzo wiekszy niz podajesz :)

W przeliczeniu czasami wybosi on nawet 1000 szt. na zolnierza! Zalezy jakie sa limity na cala jednostke i w jakim czasie odbywa sie poligon!

Link to post
Share on other sites
Poprostu stad' date=' ze przydzial wyposazenia na jeden kbk to 4 magazynki![/quote']

Jednostka ognia obejmuje również amunicję niezaładowaną do magazynków, ale przenoszoną przez żołnierza.

Czyli tyle przypada na jedengo zolnierza i niewazne czy to zawodowy czy ZSW!

I otóż nie. Patrz wyżej.

A, ze sa to naboje nato to fakt!

A do tego karabinowe...

Na fotkach naszych z Iraku tez widac jak nosza tylko kilka magow.

Mam wkleić Ci takie, na których noszą ich po mniej więcej 10?

A skad taka rewelacja, ze zwiekszyli ze 120 do 240 - kiedys czytalem o tym na stronie MONu, informacja taka pojawila sie rowniez w

"Raporcie"!

Oficjalna strona MON wykazuje w naszym uzbrojeniu pistolety TT wz.33, zaś w "Raporcie" też parę baboli juz było...

Takze ten przydzial jest etatowy, a ze ktos zabiera dwa razy wiecej amunicji bo mu np. wydadza czy zaladuje w pozyczone od kolegow (ktorzy nie jada na patrole czy pracuja w sztabie) magazynki i zaladuje amunijce ze skrzynki przewozonej w Honkerze czy poprostu ja dostanie to calkiem inna historia!

Skrzynka w Honkerze pewnie spadła z nieba, amunicję w większej ilości masz za piękny uśmiech...

Ech, odnoszę wrażenie, że w wojsku to Ty raczej nie byłeś...

A co do przydzialu amunicji na strzelnice dla ZSW na pologonie jest on duzo wiekszy niz podajesz :)

Ta, jasne.

W przeliczeniu czasami wybosi on nawet 1000 szt. na zolnierza! Zalezy jakie sa limity na cala jednostke i w jakim czasie odbywa sie poligon!

Mówisz o ślepej czy bojowej?

I jeśli możesz - podaj źródło.

Link to post
Share on other sites

NAGRODA to NIE JEST uzbrojenie wojska.To BROŃ PRYWATNA. Jeżeli ktoś na zawodach dostał np. sztucer CZ, to powiesz mi, że są one na uzbrojeniu WP?

RWSy sa przystosdowane do ich obslugi cały czas.

O czym to świadczy?

Myślisz' date=' że w RWS, który jest w stanie przeprowadzić remont T72 nie można wyremontować T55?

I popatrz na to:

mini_1162397619.jpg

Znajdź jednostkę, która ma na stanie podkreślone wzory uzbrojenia.

(od biedy może kbkg, ale też wątpię)

Link to post
Share on other sites

I tu sie mylisz - bylem i to na ochotnika! A ze ilosc wynosi np. 1000 szt - to proste jedna skrzynka zawiera 2000 szt amunicji, a na kompanie gdzie na poligon pojechalo jakies 30 - 40 AK bylo takich skrzynek 25 albo wiecej! poprostu byl koniec roku i limity trzeba bylo wystrzelac!

 

A czy skrzynka spadla z nieba - sprawa taka sama jak z BWP - 1 przewozi sie skrzynki z amunicja! Takze zabranie 1 do honkera jest conajmniej slusznym rozwiazaniem!

Po jednym z ostrzalow naszego konwoju w Iraku i smierci kilku zolnierzy stwierdzono, ze strzelca km PK trzeba wyposazyc w kbk - gdzy w omawianej teraz przeze mniie sytuacji strzelec PK stracil swoja bron - zostala na honkerze trafionym pociskiem od RPG! I byl bezbronny!

 

Co do amunicji przenoszonej przez zolnierza do podstawowa jednostka jest amunicja w magazynkach nie w pudelkach czy łódkach! Zreszta łódek na wyposazeniu kbk sa dwie!

 

A to, ze zolnierze nosza po 10 magow to patrz powyzej moj post - pozyczone magi od kolegow, ktorzy siedza w sztabie czy wykonuja inne zadanie. Jezeli wyposazeni sa w AK to sa to kupowane/zdobyczne magi!

Pewnie, ze jakbym mial mozliwosc tez bym nosil ich wiecej bo amunicji nigdy dosc!

Pewien major mawial - "Jak juz spakujesz swoje oporzadzenie i masz miejsce pakuj tam amunicje. Jezeli to zrobiles i mimo tego masz jeszcze miejsce to pakuj tam amunicje"!

 

A i mowie o amunicji bojowej!

 

[ Dodano: Sro 01 Lis, 2006 ]

Co do Tantala - amunicja do niego zostala chyba zakazana, ale to nie oznacza, ze go niema w magazynach!

Pistolet sygnalowy - widzialem tylko wz. 76 czy 78 tego starszego juz nie widzialem, ale to wcale nie zonacza, ze go niema na wyposazeniu np. OT!

Co do tetetki to tak samo - zalega jeszcze w magazynach!

Co do kbkg wz. 1960 - widzialem - sluzy on do wystrzeliwania granatow nasadkowych.

Sam na stanie mialem kbkg wz. 74 - AKM + PALLAD!!!

Link to post
Share on other sites
I tu sie mylisz - bylem i to na ochotnika!

Gratuluję.

poprostu byl koniec roku i limity trzeba bylo wystrzelac!

To jest cały komentaż do Twoich wcześniejszych spostrzeżeń.

A czy skrzynka spadla z nieba - sprawa taka sama jak z BWP - 1 przewozi sie skrzynki z amunicja! Takze zabranie 1 do honkera jest conajmniej slusznym rozwiazaniem!

Czy to jest jednostka ognia Honkera' date=' czy mże jego załogi?

Co do amunicji przenoszonej przez zolnierza do podstawowa jednostka jest amunicja w magazynkach nie w pudelkach czy łódkach! Zreszta łódek na wyposazeniu kbk sa dwie!

CZĘŚĆ jednostki ognia do natychmiastowego użycia. pozostała częsć z tych 300 sztuk jest w pudełkach.

A to, ze zolnierze nosza po 10 magow to patrz powyzej moj post - pozyczone magi od kolegow, ktorzy siedza w sztabie czy wykonuja inne zadanie. Jezeli wyposazeni sa w AK to sa to kupowane/zdobyczne magi!

No i co napakuje do tych 10 magazynków, skoro - według Ciebie - jednostka ognia to 120 sztuk? Dla ozdoby je noszą?

Co do Tantala - amunicja do niego zostala chyba zakazana, ale to nie oznacza, ze go niema w magazynach!

ZAKAZANA? A to się Ruscy zdziwią. Trzeba będzie zezłomować AK74...

Skąd masz takie rewelacje, co?

A w magazynach jest. Większość w magazynach armii irackiej, kilkanaście ostatnich sztuk w magazynie pewnej polskiej firmy handlującej uzbrojeniem.

Pistolet sygnalowy - widzialem tylko wz. 76 czy 78 tego starszego juz nie widzialem, ale to wcale nie zonacza, ze go niema na wyposazeniu np. OT!

Nie ma.

Co do tetetki to tak samo - zalega jeszcze w magazynach!

W magazynach AMW. A to różnica. Wojsko wycofało te pistolety.

Co do kbkg wz. 1960 - widzialem - sluzy on do wystrzeliwania granatow nasadkowych

Do czego to służy to doskonale wiem. Tyle, że również nie jest już używany.

Sam na stanie mialem kbkg wz. 74 - AKM + PALLAD!!!

Doskonale. Co on ma wspólnego kbkgwz. 60?

Link to post
Share on other sites

A wiec tak:

- ruscy sie zdziwia - a co ich obostrzenia NATO? Pociski byly za lekkie i penetrowaly za bardzo!

- mowisz o 10 magazynkach obwieszonych na zolnierzach - ale oni ich nie dostaja z magazynu - ojczyzna zakupila dla nich np.kbk beryl, 4 magi, bagnet itd. A to, ze biora 10 mago to tak jak pisalem - pozyczaja od kolegow - to jest wypowiedz kilku zolnierzy - wywiady itd.

- Obrazkow w google nie przegladam

- niemam 24 lat

- nadal jestem ochotnikiem - ale o tym nie teraz...

- co ma kbkg wz 74 wspolnego ze wz. 60 - to, ze sam napisales, ze sie ich chyba nie uzywa

- w DAS (gozdzik) zolnierze mieli u mnie w JW na stanie kbkg wz. 60 i jest jeszcze w uzyciu - w malych ilosciach ale jest!

- TT wz. 30 wojsko wycofalo - fakt, ale ale AMW to czesc resortu itp. Tak samo jak WIST-94 zastapil P-83 - oba sa w uzyciu! Ale to tak na marginesie!

- i jednostka ognia jest 120 sztuk - liczy sie to co zolnierz przenosi w magazynkach i jest gotowe do uzycia, a nie to co napcha po kieszeniach - bo rownie dobrze moze on zabrac 4 dodatkowe granaty i czy to bedzie wliczane w jednostke ognia? Liczy sie standardowe wyposazenie. Jeden zabierze 10 dodatkowcyh magow, a inny 8 czy 4 i tak mozesz liczyc kazdemu pojedynczemu zolnierzowi jednostke ognia!

Link to post
Share on other sites

Wojtek, dwie prośby:

1. Czytaj ze zrozumieniem.

2. Skończ opowiadać bajki.

A wiec tak:

- ruscy sie zdziwia - a co ich obostrzenia NATO? Pociski byly za lekkie i penetrowaly za bardzo!

Jakaś kosmiczna bzdura. Co w takim razie NATO zrobi z nami' date=' skoro sprzedaliśmy tę zabójczą broń Irakowi?

Ta amunicja nie jest w żaden sposób bardziej niehumanitarna niż inna pełnopłaszczowa - bardzo bym Cię prosił o podanie źródła tych rewelacji.

- mowisz o 10 magazynkach obwieszonych na zolnierzach - ale oni ich nie dostaja z magazynu - ojczyzna zakupila dla nich np.kbk beryl, 4 magi, bagnet itd. A to, ze biora 10 mago to tak jak pisalem - pozyczaja od kolegow - to jest wypowiedz kilku zolnierzy - wywiady itd.

Magazynki. A co do nich?

Powtarzam: JO dla pojedynczego żołnierza to NIE JEST 120 sztuk amunicji.

- Obrazkow w google nie przegladam

Szkoda. Może byś się czegoś dowiedział.

- niemam 24 lat

Dla mnie nie jest istotny wiek, ale to co kto mówi. Ty - jak na razie - opowiadasz bajki.

- nadal jestem ochotnikiem - ale o tym nie teraz...

Jestem pod wrażeniem.

- co ma kbkg wz 74 wspolnego ze wz. 60 - to, ze sam napisales, ze sie ich chyba nie uzywa

Bardzo proszę w takim razie o zacytowanie fragmentu mojej wypowiedzi, w którym napisałem, że PALLAD nie jest używany. Czekam. Choć obawiam się, ze raczej bezcelowo...

- w DAS (gozdzik) zolnierze mieli u mnie w JW na stanie kbkg wz. 60 i jest jeszcze w uzyciu - w malych ilosciach ale jest!

A co ja napisałem? Nie było tam zwrotu "od biedy może kbkg"?

- TT wz. 30 wojsko wycofalo - fakt, ale ale AMW to czesc resortu itp.

TT wz. 30 wojsko nie wycofało, bo go nigdy nie miało. Miało TT określany jako PW wz. 33.

AMW podlega pod MON i na tym się kończy. Sprzęt przekazany do AMW SCHODZI ZE STANU wojska. Inaczej - nie ma go. Kropka.

Chcesz mi powiedzieć, że w uzbrojeniu WP znajduje się FG 42, bo jeden jest w magazynie uzbrojenia WAT, a WAT podlega pod MON?

Bardzo Cię proszę, zastanów się...

Tak samo jak WIST-94 zastapil P-83 - oba sa w uzyciu! Ale to tak na marginesie!

Tak na marginesie, to P-83 NIE ZOSTAŁ wycofany z uzbrojenia. Taki mały, nieistotny szczegół. A do zastąpienia go przez WISTa jeszcze baaaardzo daleko.

- i jednostka ognia jest 120 sztuk - liczy sie to co zolnierz przenosi w magazynkach i jest gotowe do uzycia, a nie to co napcha po kieszeniach - bo rownie dobrze moze on zabrac 4 dodatkowe granaty i czy to bedzie wliczane w jednostke ognia?

Mało wiesz, kolego.

Jednostka ognia jest to określona i ustalona ilość amunicji przydzielona na jednostkę broni, wyposażenia indywidualnego (lub grupowego), pojazdu bojowego lub zestawu rakietowego.

Przykład: JO dla T-72 wynosi 39 sztuk, ale tylko 22 znajdują się w stanie gotowym do natychmiastowego użycia.

Jednostka ognia dla kbk AK to 300szt. - część w magazynkach (120), pozostałe w paczkach. Czy Ci się to podoba, czy nie.

Liczy sie standardowe wyposazenie. Jeden zabierze 10 dodatkowcyh magow, a inny 8 czy 4 i tak mozesz liczyc kazdemu pojedynczemu zolnierzowi jednostke ognia!

JO naliczana jest odgórnie i określona regulaminem. Zatem to ile żołnierz ma magazynków nie ma tu nic do rzeczy. Dostaje jednorazowo 300 sztuk amunicji i jak ma do czego, to ładuje.

Link to post
Share on other sites

Co do JO - mowa o czasie P czy czasie W? Okreslone w regulaminie jest - zolnierz przenosi 4 magazynki, a to co dostaje w pudelkach itd. to inna bajka. A co wlozy do tych 10 magow co je jeszcze przenosi - to juz jest inna sprawa - co wpisze koles w asygnacie na kogo wydal ile amunicji! Czy tez byla to zdobyczna amunicja do AK.

 

Co jest takiego w amunicji 5.45mm - poprostu - latwiej przemieszcza sie w ciele przez co robi wieksze szkody w organizmie - czyli dostaniesz w udo a kula wyjdzie plecami.

 

od biedy może kbkg

- napisales "moze" wiec pisze Ci, ze jest uzywany! OPalladzie niema mowy - ja tylko napisalem czym rozni sie kbkg wz. 60 od wz. 74!

 

Nie napisalem tez, ze P-83 zostal wycofany tylko jest zastepowany!

 

Co do JO - to mniejsza o to, przyznaje, ze moge sie mylic (choc tak nie jest), z tego co pamietam regulamin i instrukcje, ktore czytalem to bylo to 120 szt.

 

Co do AMW - to podlega ono MON! Fakt tez tak pisalem!

 

A tutaj mnie cos zastanawia - sam sobie zaprzeczasz:

TT wz. 30 wojsko nie wycofało, bo go nigdy nie miało. Miało TT określany jako PW wz. 33.

 

To jak to jest mialo czy niemialo? Piszez, ze nie wycofalo bo niemialo, atu nagle, ze mialo jako PW wz. 33 - a jest to, ta sama bron. Tak samo jak Beretta M92F czy M9 (M9 - pod takim oznaczeniem przyjety na uzbrojenei USArmy). Dziwne rzeczy o TT wyszly w Twojej wypowiedzi!

Link to post
Share on other sites
Co do JO - mowa o czasie P czy czasie W?

Przepraszam' date=' co? W czasie pokoju żołnierz targa ze sobą amunicję bojową poza poligonem/strzelnicą?

Okreslone w regulaminie jest - zolnierz przenosi 4 magazynki, a to co dostaje w pudelkach itd. to inna bajka.

Ale właśnie ta "inna bajka" jest okreslona jako jednostka ognia.

Co jest takiego w amunicji 5.45mm - poprostu - latwiej przemieszcza sie w ciele przez co robi wieksze szkody w organizmie - czyli dostaniesz w udo a kula wyjdzie plecami.

Bzdura. Powtarzasz jakies obiegowe bajeczki niemające potwierdzenia w rzeczywistości.

Proszę:

mini_1162406878.jpg

Twoja straszliwa amunicja zmienia drastycznie kierunek lotu po 50cm w celu. Jak trafi na grubasa, to faktycznie pech.

A teraz cofnij się o pare postów i zobacz jekie obrażenia powoduje pocisk z M16.

- napisales "moze" wiec pisze Ci, ze jest uzywany! OPalladzie niema mowy - ja tylko napisalem czym rozni sie kbkg wz. 60 od wz. 74!

I o to mi chodziło, kiedy pisałem, abyś czytał ze zrozumieniem. Mówiłem o ZAZNACZONYCH (podkreślonych) wzorach uzbrojenia z linkowanej strony MON. Na niej nie ma nawet wymienionego Pallada. Ty sobie ubzdurałeś, jakobym pisał coś o Palladzie i teraz dalej brniesz w polemikę z samym sobą. Trudno.

Nie napisalem tez, ze P-83 zostal wycofany tylko jest zastepowany!

Fakt. Tu masz rację. Ale nie jesst to żadna analogia do TT, bo TT został wycofany.

Co do AMW - to podlega ono MON! Fakt tez tak pisalem!

No i co z tego wynika?

AMW handluje sprzętem WYCOFANYM z wojska. Czyli to, co jest w magazynach AMW jest zdjęte ze stanu armii.

A tutaj mnie cos zastanawia - sam sobie zaprzeczasz:
TT wz. 30 wojsko nie wycofało, bo go nigdy nie miało. Miało TT określany jako PW wz. 33.

Przeczytaj sobie cytat z Twojej wypowiedzi. Dla ułatwienia powiększyłem oznaczenia TT pisane przez Ciebie i przeze mnie. Widzisz różnicę?

To jak to jest mialo czy niemialo? Piszez, ze nie wycofalo bo niemialo, atu nagle, ze mialo jako PW wz. 33 - a jest to, ta sama bron.

Nie miało TT wz. 30. Miało TT wz. 33. Rozumiesz teraz? Na drugi raz uważaj co piszesz.

Tak samo jak Beretta M92F czy M9 (M9 - pod takim oznaczeniem przyjety na uzbrojenei USArmy).

Hehehehehe.

Tak się składa, że włoski pistolet to Beretta 92F, a nie jakieś M92F, bo czegoś takiego nie ma. Licencyjna wersja, przyjęta na uzbrojenie US Army to M9.

Dziwne rzeczy o TT wyszly w Twojej wypowiedzi!

Ja myślę, że raczej nie w mojej...

Link to post
Share on other sites

Wojtek piszesz o regulaminach i instrukcjach ale nie dajesz tytułów. Ignorujesz tym samym pytanie o źródła, chcąc się pochwalić swoją wiedzą (a raczej jej brakiem). To że ktoś tam cośtam mówił to ja też moge powiedzieć. JO dla kbk wynosi 300 sztuk amunicji z czego przenoszonych w magazynkach jest 120. Reszta tachana jest w pudełkach. Tak było, tak jest i tak prawdopodobnie jeszcze jakiś czas zostanie.

A co do używanka kbkg wz.60, Pallada-D i P-83 który cały czas jest podstawowym typem pistoletu można podyskutowac w innym temacie.

 

 

P.S. Krolik za te Tantale to US powinno cały nasz naród ukrzyżować.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
A w magazynach jest. Większość w magazynach armii irackiej, kilkanaście ostatnich sztuk w magazynie pewnej polskiej firmy handlującej uzbrojeniem.
Obawiam się, że podajesz nieprawdziwe informacje. 5,45-mm karabinek automatyczny wz.88 Tantal nadal jest używany przez WP, choć w ograniczonej liczbie (kilkaset sztuk). Dodam, że tam, gdzie jest nadal wykorzystywany (przez kilka kompanii wchodzących w skład dwóch większych jednostek) jest podstawową bronią indywidualną żołnierzy Wojska Polskiego. Gdyby ktoś nie wierzył, służę materiałem zdjęciowym.

 

mini_1163102780.jpg

A to chyba najbardziej wymowne zdjęcie broni, której podobno w użyciu już nie ma ;)

Link to post
Share on other sites

Generalnie 5,45-mm kbk wz.88 jest używany przez PKW UNIFIL oraz PKW UNDOF, czyli nie tylko na wzgórzach Golan. Ostatnie zdjęcia z Tantalami jakie można znaleźć na stronach MON-u liczą sobie dwa-trzy tygodnie. Co się tyczy wycofania, to słyszę o tym od kilku lat, ale kolejne zmiany nadal dostają te karabinki, a co za tym idzie i amunicję 5,45 mm x 39 wz.74. Być może z większym zaangażowaniem Polski w operację w Libanie Tantale zostaną zastąpione Berylami.

 

PS. Pogoda w Egipcie jest, jak zgaduję, typowa dla tej pory roku w tym państwie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...