Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Fenomen Tokyo Marui.


Recommended Posts

Witam,

przeglądając niezliczone wątki na wmasg bardzo często spotykam się z pozytywnymi opiniami o produktach Tokyo Marui. W porównaniach do innych producentów TM zawsze (przeważnie) jest wzorem jakości.

Z drugiej strony w recenzjach replik Cymy lub Wella czytam pochwały za zastosowanie lepszych części (np. zębatek) niż w TM, większej mocy.

Jednak większość doświadczonych graczy wybiera produkty japońskiego producenta.

 

Stąd pytanie: skąd bierze się fenomen Marui? Czy to z powodu "zegarmistrzowskiego" spasowania części, czego rezultatem jest bardzo długa wytrzymałość repliki?

Czy może chodzi o trademarki oraz świadomość posiadania repliki w całości opracowaniej przez wykonawcę? Czy odpowiednie dopasowanie elementów oraz kontrola jakości powodują, że "broń" jest niezawodna i niezwykle wytrzymała?

W końcu spotkałem się na forum z wypowiedziami użytkowników TM i ich repliki wytrzymywały nawet okres 5 lat, czasami z jakimiś drobnymi usterkami.

A może świetność tej firmy polega na tym, że mamy pewność, iż po wyciągnięciu repliki z pudełka i oddaniu serii strzałów nie usłyszymy złowrogich trzasków i odgłosów mielenia zębatek w gearbox'ie?

 

Prosiłbym zarówno posiadaczy replik tej firmy jak i ludzi sceptycznie nastawionych o przemyślenia i opinie.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Osobiscie, gdybym mial w tej chwili kupowal replike, to na pewnie nie byloby to Marui. Kiedys, owszem ta firma byla liderem w ale teraz za ta cene (i czesto nizsza) mozna miec o wiele lepsza replike pod wzgledem osiagow jak i wykonania. Repliki TM owszem sa wytrzymale tzn. mozna ich przewaznie dlugo uzywac bez awarii ale plastikowy wyglad, czesci i brak mozliwosci latwego tuningu (bez wymiany czesci) niestety zostawie je imo w tyle np. za replikami CA...

Link to post
Share on other sites

Replika tańsza i lepiej wykonana jak TM ? Coś mi się nie wydaję...

Miałem repliki SRC, TM jak i CA i zdecydowanie przy następnym zakupie brałbym TM...

TM jest wykonane o niebo lepiej i dokładniej.

 

Osobiście plastik od TM uważam za lepszy jak metal od CA...

 

Co do tuningu... TM jest firmą japońską i produkuję repliki na swój rynek (było to mówione na forum wiele razy). Nie można mieć tam mocniejszych replik, więc po co ułatwiać tuning? Skoncentrowali się na trwałości i wykonaniu.

A dla napaleńców, dla których liczą się tylko FPSy - owszem lepsze jest CA.

Link to post
Share on other sites

TM to japońska firma i to już powinno nam dużo mówić. CA obecnie dopiero stara się doścignąć Marui w jakości wykonania, ale zapewne mu to nie wyjdzie. TM przykłada wagę również do drobnych szczegółów, o czym w CA się zapomina. Przecież w M'kach CA nagminnie odpadają różne części zewnętrzne. Co wiecej pamiętajmy, że TM oferuje wiele modeli, które nie mają swoich odpowiedników u konkurencji jak choćby P90, M1A1 czy MP5K lub też MP7A1 i nie ma innej alternatywy, choć rynek coraz bardziej się zagęszcza. Generalnie i Tm i inni producenci mają swoich zwolenników, ale legenda trwa i raczej nie jest zbyt naciągana. Oczywiście porównując MP5 czy M'ki TM i CA prawdopodobnie CA jest atrakcyjniejsze, ale juz w przypadku G36c wolałbym wybrac TMa i tak też swego czasu zrobiłem.

 

Tyle

 

Procent

Link to post
Share on other sites

A ja to widzę tak:

 

Ktoś kiedyś zaczął robić repliki przez wiele lat repliki były tylko replikami (czasy replik np. Academy). Po jakimś czasie pewna firma zaczęła udoskonalać "bebechy" i zasadę działania tak żeby poza atrakcyjnym wyglądem replika dała frajdę z zabawy. Zanim inne firmy ruszyły tym tropem TM miało już silna pozycję kilkanaście modeli replik, jakość iście japońska, dbałość o szczegóły.... Na rynek europejski przez jakiś czas trafiały tylko repliki TM zanim konkurencja się pokazała już TM było trochę czasu w użytku. Konkurencja spieszyła się żeby wyrwać jakiś kawałek rynku i stąd błędy, niedokładności pewne niedociągnięcia ... TM miało już swoją pozycję i nie musiało w zasadzie nic robić poza utrzymaniem jakości.

 

Dziś... Teraz jest wiele firm które są tak samo dobre jak TM. Repliki ICS, CA, że o takich jak Maruzen nie wspomnę. Legenda... to tylko tyle w tej chwili bo wszystkie renomowane/markowe repliki utrzymują w zasadzie taki sam poziom. TM też ma wpadki: choćby MP7 pierwsze serie. Chcieli być pierwsi i jedyni .. udało się ale jakim kosztem .. ;)

 

Plastik TM lepszy od metalu CA.. Hmm nie wiem .. lepszy w czym ?? Plastik/abs to tworzywo sztuczne a metal to metal (stop "szajsmetalu") to tylko kwestia gustu. Jeżeli replika waży tyle ile powinna to co kto lubi.

 

Ja kupując następne repliki na pewno nie zdecyduję się na TM, ani na CA chyba też nie ICSa... Dlaczego ? Bo będę starał się liczyć kasę. Na dzień dzisiejszy wiem że moją następną repliką będzie M-14 ale na pewno nie TM dlaczego? bo wolę kupić Chińczyka za połowę albo 1/3 ceny TM i ewentualne dodatkowe pieniądze wsadzić w przeróbki.

 

Jeżeli ktoś nie lubi/nie potrafi/nie chce sam grzebać w replice to powinien kupować TM-a, ICS-a, CA w stocku te repliki powinny chodzić kilka lat bez usterek.

 

A TokyoMarui.... to po prostu legenda... w tej chwili tylko legenda która ma przewagę jak ktoś wspomniał tylko w sytuacji modeli których nikt inny nie produkuje...ale są Chińczycy i taki np. MP7 już się powoli zbliża by uszczuplić jedną z pozycji TM....

Link to post
Share on other sites

Repliki TM są dla tych, którzy chcą niezawodności, którzy nie mają ochoty grzebać przy replice, gdy tylko pojawi się jakiś zgrzyt.

Miałem już 3 repliki TM na stanie, i muszę przyznać że żadna nigdy nie sprawiała problemów mechanicznych, czego nie mogę powiedzieć o dwóch replikach CA które miałem. Niestety tak błahe problemy jak zacięcie się tłoka w tylnej pozycji, czy poluzowanie się śruby dociskowej silnika dla laika mogą być problemami nie do przejścia, i wiązać się z koniecznością oddania repliki do serwisu.

 

Reasumując, repliki TM są dla osób które nie chcą się martwić o niezawodność repliki, może nieco za bardzo wywyższam TMki, ale znam ludzi którzy strzelają stockami TM dwa, trzy lata, i do dziś nie mieli żadnych problemów

 

oczywiście w chwili jakiegokolwiek upgrade'u sprawa wygląda całkiem inaczej ;)

Link to post
Share on other sites

Jak już ktoś wyżej wspomniał. Repliki TMa produkowane są głównie na rynek japoński, nie potrzebują lepszych części bo itak nie przekroczą prawa w japoni. Inaczej sprawa wygląda w momencie gdy repliki trafiają na eksport. Konsumenci z krajów europy/ameryki którzy nie są ograniczeni prawem jeżeli chodzi o prędkość wylotową wolą wybrać replikę CA/ICS gdzie zastosowano kilka nowinek technicznych takich jak kierunkowe głowice, mocniejsze zębatki, wzmocnione szkielety GB.

 

TM przez lata dopracowywało jakość swoich replik, zarówno niezawodność jak i jakość materiałów. IMO plastiki tm zastosowane w ich modelach są nie do zdarcia lepiej znoszą urazy mechaniczne niż ZnAl z replik CA/ICS. Sam miałem okazję się o tym przekonać używając dość ekstremalnie przez 8 miesięcy repliki TM.

 

Co do porównania replik cymy i TM. Cóż... moje zdanie jest takie że chińscy producenci musieli na czymś polecieć w kosztach tak aby ich repliki mogły mieć niższą cenę końcową. Dlatego nie ufam chińczykom :). Pozatym według mnie na korzyść TMa przemawia przedewszystkim DOŚWIADCZENIE firmy.

Link to post
Share on other sites

No i w sumie każdy odpowiedziałby na to inaczej. Generalnie ludzie porównując AUGa TMa i CA dawali więcej punktów temu drugiemu. Decydowały jak zwykle możliwości tuningu głównie, choć wielu zwracało uwagę na lepszej jakości materiał korpusu i ogólnie solidniejszą budowę.

Link to post
Share on other sites

Wiesz, ja widziałem jak koledze na pierwszej strzelance "zazgrzytała" zebatka tłokowa w kałaszku TM. Wyciągnął z bagażnika, podpiął maga i wystrzelił krótką serię w krzaki... Poleciały ze 3 kulki.

Fakt, że było odrobinę poniżej 0 stopni (koło -5), ale to już chyba przesada...?

Link to post
Share on other sites

A ja jestem za TM jeżeli chodzi o krótkie sprężyny. Posiadałem ich pare i uważam, że zasięg, szybkość kulki i celność ta firma ma najlepsza... coprawda moja Beretta cougar troche plastikowo wyglada ale..

 

A co do AEGów to ja wybieram CYME (AK). Dlatego ze jest tania, i tak bede zmieniał body + Okładki + cześci w środku. TM jest wzyczajnie za drogi.

Link to post
Share on other sites

Mam 3 repliki TM'a z tego jedna to AEG, a dwie to springi, co do AEG'ów to jestem kompletnym laikiem i się na tym kompletnie nie znam, ale o tych sprężynkach mogę mówić bardzo długo. Uszczuplając powiem że w stocku VSR jest kiczowata, nadgania inne repliki chyba najlepszym HU, po wsadzeniu sprężyny 130sp(nowa VSR bez żadnych przeróbek uciągnie to przez 5-6miechów) osiągi zmieniają się nie do poznania, naprawdę warto kupić VSR i do tego może słabszą sprężynę np.120sp wtedy efekt pozytywny gwarantowany, ale nie o tym chciałem...

Wszyscy się skarżą że TM ma bardzo słabe bebechy, moje odczucia są inne przez 2 miesiące trzymałem swojego kałacha w szafie z napiętą sprężyną, po dwóch miesiącah strzeliłem i rozkręciłem GB i... nic. Wszystko tak jak należy działa i strzela jak dawniej, nawet sprężyna się nie ubiła. Drugi przykład to VSR wszyscy mówią że to dupna snajperka, ale ja twierdzę inaczej, spróbuj włożyć do niej sprężynę 120sp, efekt pozytywny nawet po kilku miesiącach. Spróbuj włożyć tą sprężynę do np. M24. Po ilu tygodniach pierd... tłok? 4?5? Więc gdzie te słabsze części?

Jak już pisałem wcześniej. TM produkuje njlepsze na świecie systemy HU dlatego naprzykład stck VSR G-Spec albo stock AK-47s sztrzela lepiej celniej i dalej niż stock SLR od CA(który ma większą moc.

Link to post
Share on other sites

...

Dziś... Teraz jest wiele firm które są tak samo dobre jak TM. Repliki ICS' date=' CA, że o takich jak Maruzen nie wspomnę. Legenda... to tylko tyle w tej chwili bo wszystkie renomowane/markowe repliki utrzymują w zasadzie taki sam poziom.

 

Plastik TM lepszy od metalu CA.. Hmm nie wiem .. lepszy w czym ?? Plastik/abs to tworzywo sztuczne a metal to metal (stop "szajsmetalu") to tylko kwestia gustu. Jeżeli replika waży tyle ile powinna to co kto lubi.

 

Jeżeli ktoś nie lubi/nie potrafi/nie chce sam grzebać w replice to powinien kupować TM-a, ICS-a, CA w stocku te repliki powinny chodzić kilka lat bez usterek.

 

A TokyoMarui.... to po prostu legenda... w tej chwili tylko legenda

 

dokładnie, właśnie, tak. :wink:

Link to post
Share on other sites

Tak właśnie pomyślałem może zrobić ankietę wśród tych którzy powiedzmy "funkcjonują" na forum najkrócej od stycznia 2006 no i oczywiście wszystkich "starszych". Kto w ciagu ostatniego roku kupił replikę jakiej firmy. Myślę że to dałoby jako taki "pogląd" na "legendę TM". Przypuszczam że zdecydowanie więcej "kupiło się" wszelikich innych firm niż TM.Nawet Ci z nas którzy naprawdę cenią jakość i niezawodność TM i tak kupują CS, ICSy, G&G, itd.

Link to post
Share on other sites

No dobra, tylko w takim razie proponuję zmienić nazwę topicu na "Po co kupować markowy sprzęt skoro można kupic chińskią replikę repliki i i wymienić połowę bebechów za drugie tyle w celu osiągnięcia potężnej mocy czynienia zabić".

Link to post
Share on other sites

Crossman nie wszyscy kupują repliki by robić tuning. Są jeszcze tacy ludzie którym wystarczy stock i wolą np. większą dbałość o szczegóły ;) . Nie wszyscy także mają zacięcie na snajpera walącego serią, albo żołnierza wsparcia walącego zza pleców kolegów którzy szturmują. Ja np. gdybym miał kupować to kupiłbym TM jeszcze raz. Mimo że mam w nim upgrade taki przy którym musiałem wymieniać wszystko prócz szkieletu i silnika nie żałuję tego. Poza tym niektórych replik nie produkują inne firmy więc tak czy siak ten co będzie chciał jedną z tych replik i tak będzie musiał kupić TM ;) . A co do metalu w CA to wciąż szajs metal a nie stal. Poza tym te x aegów paruletnich jest wciąż używanych - a znane są mi przypadki gdy niektórzy ich użytkownicy są 3 właścicielami i wciąż strzelają :P

Link to post
Share on other sites

Masz racje po części kermit, jeśli wystarcza ci stockowy karabin i masz kase to kupujesz TM, CA itp. Ale jeśli masz kase i chcesz zrobić generalny tuning (do tego liczysz się pieniędzmi) to kupisz cyme itp. Tak podpowiada zdrowy rozsądek (przynajmiej w moim przypadku :wink: )

Link to post
Share on other sites

Ależ Panie Szanowny Dee jak najbardziej przepraszam jeżeli Pana uczucia uraziłem ;)

 

Dee powiedz w którym miejscu się minąłem z prawdą co do oceny TM ??

 

Nie napisałem nigdzie że się sypią, że nie są trwałe, że są z nimi problemy. napisałem że TM pracowało długo na swoją "legendę" i całkowicie na nią zasłużyło.

 

Ale prawda jest że dziś jest wiele firm które dorównuja TM jeżeli chodzi o jakość, wytrzymałość a w wielu przypadkach (w subiektywnych odczuciach poszczególnych użytkowników) wyprzedziły TM. Ja np mimo że body mojego ICSa jest z "szajsmetalu" to wolę ten szajsmetal niż wspaniały ABS by TM. (bez ironi co do ABSu TM bo jest naprawdę porządny)

 

Dee legenda TM trwa ale nie z racji wyjątkowości na dzisiejszym rynku marki TM tylko z racji jej tradycji i "historii" marki a nie z racji wyjątkowości ich replik na dzień dzisiejszy.

 

Jestem pewien że takie marki jak ICS czy CA w sotcku sa tak samo trwałe jak TM.

 

Nie miałem wielu replik TM czy CA mam ICSa od ponad roku i jeszcze żadnych problemów z nim nie miałem. Jakbym policzł opinie o awaryjności w naszym środowisku to się okazuje że i TMy czasem się sypią ;)

Link to post
Share on other sites
Poza tym niektóre modele TM też są z szajs metalu przynajmniej po części - AUG, Thompson

 

Aug jest w całości z ABSu. Zresztą jaki ma być, skoro w oryginale jest z kompozytu. W Thompsonie też chyba nie ma żadnego metalu. Chyba w żadnym modelu TM nie ma szajsmetalu - to podobno wymuszają to japońskie przepisy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...