Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Dlaczego w ASG nie stosuje sie CO2?


Recommended Posts

Tak sie zastanawiam, dlaczego w modelach ASG nie stosuje sie sprawdzonych w zwyklych wiatrowkach rozwiazan opartych o "naboje" z CO2?

 

Przeciez nie jest to drogie rozwiazanie, a byloby prawdopodobnie bardzo praktyczne... No i mozliwosc blow-backa, heh!

 

Pozdro

Pik

Link to post
Share on other sites

Taaaa... Taki Power Booster jest raczej wyjatkiem potwierdzajacym regule. Zreszta moim zdaniem to dosc watpliwe rozwiazanie, trzeba chodzic z nabojem wpietym za pasek i rurka podpieta do guna! Moim zdaniem bzdura! Wystarczy popatrzec jak to jest prosto i skutecznie rozwiazane w wiatrowkach srutowych (w tym pistoletach). Naboj CO2 wsadza sie po prostu w magazynek i voila! Jesli wiatrowki srutowe wytrzymuja na takim naboju kilkaset strzalow, to dlaczego nie mialby tego wytrzymac gaziak ASG???

 

Zreszta mozna sobie wyobrazic zastosowanie CO2 do napedu dlugich broni, zamiast oblednie drogich elektrykow!

 

Doprawdy nie rozumiem, dlaczego mozna skonstruowac wiatrowke srutowe, napedzane nabojami CO2, w tym piekne repliki broni ostrych (Winchester, AK-74), a w ASG jestesmy praktycznie zdani na drogi i niepraktyczny green gas lub duzy wydatek na elektryki...

 

Zreszta jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi pewnikiem o pieniadze... ;-)

 

Pozdro

Pik

Link to post
Share on other sites
Naboj CO2 wsadza sie po prostu w magazynek i voila! Jesli wiatrowki srutowe wytrzymuja na takim naboju kilkaset strzalow, to dlaczego nie mialby tego wytrzymac gaziak ASG???

przepraszam, ile? nie widzialem wiatrowki na naboj CO2 12gr, ktore wystrzelilyby 100 srutow... zwykle jest to 50-60 srucin, pozniej "leci" jeszcze ok 10-20 ale juz z zauwazalnym spadkim celnosci i maksymalnego zasiegu...

 

policzmy (upraszczajac):

 

1.

z jednego naboju CO2 mozna wystrzelic 60 srucin

z jednego magazynka greengasu - 2-3 magazynki kulek co daje ok 50-70 kulek

uproscmy ze po 60 kulek

 

2.

jeden naboj CO2 kosztuje 4zl

1l green gasu kosztuje (za FA) 55 zl...

 

3.

jedno opakowanie GG daje 14 nabojow CO2...

 

4.

myslisz ze z jednego litra GG nabijesz magazynek 14 razy? IMO duzo wiecej, a wiec GG juz tanszy... a przy uzyciu CO2 musisz doliczyc dodatkowe smarowanie go GG a go "w sobie" a CO2 nie.

Link to post
Share on other sites

Navy, przeprowadzasz niby dokladne obliczenia, ale zapominasz, ze:

1) przecietna srucina wazy 0,55 gram, kiedy kulka BB 0,20 (2X wiecej)

2) przecietna predkosc wylotowa pistoletow srutowych wynosi 150-160 m/s (czyli tez 2X wiecej)

 

Ja tak srednio znam sie na technice czy fizyce, ale jesli masa i predkosc pocisku jest nizsza, to zuzycie energi tez musi byc nizsze... W tym przypadku czterokrotnie?

 

A moze sie myle?

 

Pozdro

Pik

Link to post
Share on other sites

W nabojach CO2 jest wieksze ciśnienie co za tym idzie to jest mocniejszy od green gasu, czyli na jeden strzał z CO2 traci sie tyle samo gazu z z green gasu ale że ciśnienie jest większe to i moc jest wieksza i prędkość sie zwiększa do 120 m/s i do tego sie używa kulek 0,33 bo jeśli pistolet ma hop up to lżejsze kulki polecą na lot krajoznawczy :D .

Czyli wynika na to że zużycie energii jest nieduzo niższe niż w wiatrówkach a nie tak jak Pik mówisz 4 razy mniejsze.

 

P.S nie jestem fizykiem ani naukowcem dlatego to jest napisane jak jest(czyt. małozrozumiale) a więc miejcie litość :D

Link to post
Share on other sites

Myślę, że trochę bez sensu jest się o to spierać. W chwili obecnej nie ma produkowanych masowo replik z zasilaniem sprężonym CO2, bo wyparły je... elektryki. Kiedyś w początkach ASG w Japonii prawie wszystko było zasilane CO2 w różnych kombinacjach (butle, naboje), ale było kilka wad.

1. Energia mimo wszystko była sporo wyższa (celnie strzelało to bez Hop-Up'a bardzo daleko: repliki pistoletów ok. 60 m zasięgu, repliki broni długiej nawet jeszcze dalej).

2. Do replik strzelających ogniem ciągłym w niektórych przypadkach butle miały spore rozmiary i noszone były na plecach.

3. Była replika z racji obciążeń i konstrukcji którą można było przerobić bez większych trudności na broń palną, i policja ściągała te repliki od właścicieli, ponieważ zabronione było posiadanie na wyspach broni palnej prawie w ogóle.

4. Cena tych replik nierzadko była wyższa niż oryginałów tych replik - broni palnej.

 

To Tokyo Marui wprowadzając na rynek dużo tańsze elektryki zakończyło erę CO2 w Air Soft. Obecnie "klasyczne Air Soft Gun" - tak się je określa za granicą - mają wysokie ceny kolekcjonerskie. Dodatkowo słyszałem o ciekawych samoróbkach bądź przeróbkach najczęściej broni palnej na ASG z wykorzystaniem jako pędnika gazu CO2, ale są to zazwyczaj bardzo mocne snajperki, albo wręcz repliki CKM (spore zazwyczaj ładowane butle na CO2) i nadzwyczaj rzadko i tylko na szczególnych zasadach dopuszczane do gier.

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites
Navy, przeprowadzasz niby dokladne obliczenia, ale zapominasz, ze:

1) przecietna srucina wazy 0,55 gram, kiedy kulka BB 0,20 (2X wiecej)

2) przecietna predkosc wylotowa pistoletow srutowych wynosi 150-160 m/s (czyli tez 2X wiecej)

 

Ja tak srednio znam sie na technice czy fizyce, ale jesli masa i predkosc pocisku jest nizsza, to zuzycie energi tez musi byc nizsze... W tym przypadku czterokrotnie?

nie tak

ilosc gazu zuzywanego na strzal nie zalezy od masy pocisku tylko od konstrukcji broni... jak juz wspomniano w naboju CO2 jest duzo wieksze cisnienie niz w GG... mozna wiec zalozyc (chociaz moge sie mylic) ze przy jednym strzale z CO2 zostanie podana nawet wieksza ilosc gazu niz przy strzale z GG (slaba sprezyna bedzie potrzebowala wiecej czasu na zamkniecie zaworu)... przynajmniej tak sie dzieje w markerach paintballowych...

zmiany masy pocisku oraz ilosci (i cisnienia gazu) beda mialy wplyw na energie (i ped) poczatkowa pocisku...

 

BTW mam w dmu dlugi (50 kulek) magazynek do G18... pomijajac ze z pewnych powodow na razie z niego nie strzelalem "na ostro" to przetestowalem go "na sucho" i stwierdzam ze pistoelt ma z nim duuuzo wiekszego kopa niz ze standardowym magazynkiem... aniby to zwykly GG tylko wiekszy pojemnik w magazynku... odrzut BB jest tak duzy ze szczerze obawaim sie o wytrzymalosc czesci...

Link to post
Share on other sites

Ogólnie: z jednej litrowej butli mozna nabic ok. 30-34 razy magazynek od Beretty (60-70 strzalow).

 

Jesli dobrze sie orientuje to przecietnie repliki na CO2 wiatrowek maja predkosc 80-110m/s a nie 150-160.

 

Co do reg gazu to jeszcze fajniesza zabawa jest z black gazem :-)

Link to post
Share on other sites

btw. pan z military.pl stwierdzil ze w power boosterze jest regulacja ilosci gazu - tak wiec mysle ( o ile to prawda ) ze taki magazynek starcza spokojnie na ponad 70 strzałów. Co do kabelka - nie sądze zeby az tak przeszkadzał. Wazny jest power. :)

Link to post
Share on other sites
Jesli dobrze sie orientuje to przecietnie repliki na CO2 wiatrowek maja predkosc 80-110m/s a nie 150-160.  

 

Zle sie orientujesz Frugo. Sprawdzilem i praktycznie wszystkie popularne u nas repliki pistoletow by Umarex maja wlasnie podana przeze mnie predkosc wylotowa.

 

A 'dlugie' wiatrowki spokojnie przekraczaja 300 m/s!

 

Co do teorii, ze jak gaz ma wieksze cisnienie, to z natury rzeczy zuzywa sie go wiecej, pozostaje sceptyczny. Po prostu w takiej sytuacji potrzebny jast bardziej precyzyjny, czy odpowiednio dobrany zawor albo inne urzadzenie dawkujace i tyle! Na pewno parametry zaworu beda inne dla wiatrowek srutowych, a inne dla wiatrowek BB (o ile takowe powstana, heh).

 

Zreszta nawet 70 strzalow na jednym naboju to sporo (choc nadal twierdze, ze przy BB mogloby byc zdecydowanie wiecej!), a wygoda uzytkowania jest oczywista.

 

A naboje CO2 mozna by nosic "nabite" w pasy mysliwskie, heh. Szpanerzy mogliby to nawet nosic pasy przez piers (podwojni szpanerzy - skrzyzowane!) :lol:

 

Pozdro

Pik

Link to post
Share on other sites
Ripek]Co do kabelka - nie sądze zeby az tak przeszkadzał.

dokladnie - ja nie mam zadnego boostera, a "smycz" kevlarowa mam :)

 

Ripek]Wazny jest power. :)

ale bez przesady... pamietajmy ze ASG to zabawa a nie eksterminacja kolegow ;)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Watek napedu CO2 jest bardzo interesujacy, ale nadal nierozumiem dlaczego producenci zaniechali uzycia CO2, na rzecz innych mechanizmow ktore i tak w koncowej fazie poruszaja tlok ktory wytwarza wysokie cisnienie. Istnieja dlugie wiatrowki na CO2, np QB-78 na dwa naboje CO2, predkosci wylotowa srutu 6g to okolo 230m/s.

Co by sie stalo jesli ktos by rozwiercil lufe do 6mm? Pozostaje jednak niewygoda, wkladania kulki za kazdym razem z powodu braku magazynka.

 

Czy ktos moze wytlumaczyc jak dziala to urzadzenie?

http://www.softairguns.org.uk/uka53.html

Co2 adaptor kit ? 49.95

 

W opisie niema napisane do jakich modeli to mozna zastosowac i jak to podlaczyc.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...