Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Instrukcja obsługi


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Jakiś czas temu złozyłem zamówienie na celownik Rongda 3-9x50.

Jest to mój pierwszy celownik, nie ukrywam, że moje pojęcie na temat obsługi tego jest bardzo znikome. Piszę do Was z pytaniem, które zapewne zrzuci niejednego z krzesła... mianowicie: 'jak tego używać' ?

 

Dziś odebrałem paczkę, wypakowałem sprzęt, montaż, instrukcję... heh... no właśnie. Instrukcja jest na tyle ogólna, że nie mam pojęcia jak zmieniać przybliżenie (3-9).

Piszę, z zapytaniem, czy mógłby jakiś dobry człowiek, spoglądając na fotkę ( KLIK ) powiedziec co mam przekręcić by przybliżenie się zmieniło? (dla ułatwienia, na fotce oznaczyłem wszystkie ruchome elementy, łącznie z podświetlaniem krzyża).

 

Zdaje sobię sprawę, że poziom pytania klasyfikuje ten topik do zielonych, zależy mi jednak na szybkiej odpowiedzi ludzi obeznanych z tego typu sprzętem.

Link to post
Share on other sites

A samemu się nie da tego sprawdzić "organoleptycznie' ??

Ja to bym se og przyłożył do oka i pokrecił wszystkim czym sie da poza pokrętłami "D" i "E" bo one służą do kalibracji celownika.

 

Stawiam mimo żenie miaem tego w rekach że pokrętło "C" reguluje zoom.

Link to post
Share on other sites
A samemu się nie da tego sprawdzić "organoleptycznie' ??

Ja to bym se og przyłożył do oka i pokrecił wszystkim czym sie da poza pokrętłami "D" i "E" bo one służą do kalibracji celownika.

 

Thor. Byłbym totalnym głupcem gdybym zawracał głowę ludziom na forum przed sprawdzeniem samodzielnie sprzętu. W moim pytaniu, jest pewien haczyk.

Mianowicie pokrętło C nie zmienia mi przybliżenia!... Odkręciłem delikatnie ta małą śrubkę przytwierdzającą 'cylinder' do tubusa, jednakże na rotacje tego 'cylindra' nie ma żadnej reakcji w obrazie celownika.

 

Podobnie jest z paralaksą. Okręcanie tego powinno mieć zdaje się wpływ na ostrość obrazu. Tu - nie ma żadnej reakcji. Jedyną rzeczą, która na moje oko działa jest podświetlenie krzyża. Regulacji jego położenia do tej pory nie sprawdzałem....

 

... może macie jakieś pomysły co mam z tym zrobić?

Czy sprzęt jest wadliwy, czy też po prostu coś robię źle? Nie chce mi się w to wierzyć, ale może fabrycznie celowniki mają jakieś blokady/bezpieczniki które trzeba usunąć przed rozpoczęciem używania?

Link to post
Share on other sites
Guest Carmack

Ten jegomość -> http://wmasg.pl/view.php?q=maniak&id=8570&sid= jest w posiadaniu tej lunety. Jednak ostatnio logował się w sierpniu. Więc nieciekawie wygląda opcja z zapytaniem go.

 

Z tego, co wiem lunety nie mają zabezpieczeń przed regulacją zoomu. Bo i po co? A regulator chodzi ciężko, czy luźno. Wiem, że to głupie pytanie, ale jakiś powód musi być, że nie działa. Może po prostu luneta jest "walnięta"?

Link to post
Share on other sites

Reguluje się z lekkim oporem, niemniej nie muszę się z nią siłować. Wg. mnie jest wporządku. Jakby to opisać... hmmm... taki opór jakbym odkręcał butelkę (otwartą juz wczesniej)...

 

Może po prostu luneta jest "walnięta"

Powiem tak... Miesiąc temu radziłem się Was na forum co do zakupu celownika.

Chodziło mi głównie o jego wytrzymałość w polu. Odpowiedzi były zachęcające do zakupu więc złożyłem zamówienie. Po 2 tygodniach i paru moich telefonach (!) przyszła paczka w celownikiem z dokładnie takim samym problemem. Nie dało się regulować przybliżenia. Źle osadzony był cylinder z wiezyczką podświetlenia więc zareklamowałem produkt. Dziś otrzymalem nowy...

... jakoś wierzyć mi się nie chce by znów przysłali chłam :???:

 

Moze jednak ja coś skopałem :(

Link to post
Share on other sites

Podejżewam, że celownik jest poprostu zepsuty. Żeby go zepsuć, musiał byś solidnie nim poobijać, tak, żeby soczewka wypadła ze swoich "prowadnic" nie powodując żadnego zlbiżenia (co jest raczej nie możliwe, jeśli nie zakładałeś go na wiatrówkę ;). Radził bym ci solidnie opieprzyć kolesia i wysłać ponownie.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Nie miał chłop kłopotu to se kupił lunetę z zoomem ;) Może oddając zapytaj czy może zamiast tej przysłac ze stałym powiększeniem 4x i będziesz mial w zasadzie 100% pewnosć że wszystko jest OK.

 

Ja też myśłę że masz uszkodzony egzemplarz.

Link to post
Share on other sites
Może oddając zapytaj czy może zamiast tej przysłac ze stałym powiększeniem 4x

Heh, można by i tak. Przybliżenie 4x byłoby jednak zdaje się zbyt duże. Z tego co wyczytałem na tym podforum 3x jest już ciut zbyt mocne na AS.

 

...No cóż mogę zrobić...

Odeślę im ten sprzęt i zażądam zwrotu pieniędzy. Zdaje się, że w przeciągu 10 dni od zakupu, mogę to zrobić. Wychodzę z założenia, że jeśli schrzanili sprawę 2 razy, to trzeci raz nie warto im ufać :???:

 

I tutaj może ostrzeżenie dla innych forumowiczów.

Transakcje w tarcza.pl realizujcie przez allegro, w żadnym przypadku przez stronę. Przyznam, że osobiście, po odzyskaniu kasy, nie chcę mieć nic więcej wspólnego z tą firmą.

 

---

 

@PAT_Jezior, @Thor_, @Carmack: Dzięki za pomoc :)

 

---

 

//Edit:

Bedę jeszcze sprawdzać ten topik. Jeśli ktoś zna przyczynę powyższej awarii, proszę pisać :). Obawiam się, że zwrot sprzętu zostanie opóźniony o pare dni. Słyszałem że dziś na skutek strajku, zamknięte zostaną urzędy pocztowe :???:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...