Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje oporządzenia


Recommended Posts

Pytanie z zupełnie innej beczki. Składam sobie w tej chwili oporządzenie do kupy. Jeden zestaw do zielonej, jeden do czarnej i myślę o mieszanym czyli do warunków w których najczęściej będzie potrzebny czyli budynki w stanie rujny z bytowaniem jedno - dwu dniowym, taki urban surviwal.

 

Czy ktoś ma coś takiego już złożone? Oczywiście mam na myśli urban surviwal.

Tak z ciekawości chętnie podpatrzę, może się czegoś dowiem.

Ja swój składam na podstawie małego chesta zakładanego na gładką kamizelkę z kevlarem i płytą plus eventualnie pas na szalkach z kaburą udową i panelem udowym, plus plecak.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bez sensu dzielenie

zrób sobie podział

Zielona-typowy las

MOUT -walka w mieście

 

CQB -tylko czarna na szybko

 

sprawa rozwiązana.

Do zielonej i MOUT możesz wykorzystać ten sam sprzęt z drobnymi uwagami;

MOU-hełm, gogle, ochraniacze full, i pełna balistyka

Zielona -ta sama kamizela czy chest ale bez powyższych rzeczy (można dywagować nad balistyką)

 

w obu zestawach masz sprzęt do przetrwania i bytowania

 

CQB jest pozbawiony elementów survivalowych -sa to szybkie akacje w kombinezonie gdzie liczy się pełne zabezpieczenie ciała i szybkość dobycia magów

 

PS. Szczep ..Ty żyjesz ?? ;-)

Link to post
Share on other sites

Obecnie kluczem do rozróżnienia "taktyki" jest raczej o w jaki sposób się poruszasz i jaką w związku z tym masz autonomię niż jej "kolor" - czy masz nosić dużo amunicji i szlus bo wszystko inne jest w pojazdach, czy też masz tarabanić się z jakimiś zapasami żarcia, wody i "wilgotnych przyjaciół" do podcierania dupy przez tydzień w jakichś ostępach. Tak samo musisz planować rozkład sprzętu na sobie - z beltkitem wyładowanym w pojeździe nie posiedzisz specjalnie. W realnych działaniach praktycznie zawsze będzie jakaś balistyka - po prostu nie opłaca się ryzykować.

 

To co zaproponowałeś jako rozwiązanie pośrednie Szczep ma ręce i nogi - chest może być noszony samodzielnie, niskoprofilówka moze być noszona samodzielnie ( zwłaszcza jeśli ma jakieś minimum PALSów i np. płaskie shingle z gumy szerokiej). Większość sprzetu do bytowania idzie do plecaka wiec warto wybrać dobry model - np BFM. Co więcej taki zestaw bedzie działał także w samochodzie, a nawet w zadaniach typu CPP jeśli to dobrze złożymy. Sam składam obecnie coś takiego - chociaż w moim przypadku bez pasa.

 

Możemy sobie doprecyzować założenia i wtedy wyłonią się nam 2-3 warianty optymalne jeśli chodzi o sprzet, masę i ilość elementów.

Link to post
Share on other sites

a co to jest mały chest ?

Bo ja w takiego SORDa czy 5.11 się nie zapakuję.

Bytowanie w mieście czy w lesie każde nosić praktycznie te same przedmioty.

jeśli założymy że plecak zostaje w samochodzie to nie mamy nic ze sobą.

 

więc ..albo wszystko do walki mam na sobie

(w tym wypadku nie robi mi różnicy noszenie kamizelki czy chesta na balistyce) a w plecaku mam "ciekawe rzeczy uprzyjemniające chwile podczas mieszkania w lesie"

 

w opo mam żarcia i sprzętu na 72 h

 

tutaj stara konfiguracja (bez balistyki)

 

img1770y.jpg

Link to post
Share on other sites

Ja tam używam 20 palsowego panelu RACKa (20X3) po przeróbkach. 12 mag AR/9 AK, 4 krótka, pistolet, nóż, IFAK, Cargo - w tej chwili modyfikuję szelki i parę innych detali żeby się łatwiej regulowało na balistyce. Do tego bandolier i plecak A-III z ew bocznymi kieszeniami.

Link to post
Share on other sites

no i Ok ..ale to nie mały chest ..powiedziałbym nawet że to największy chest z oferowanych bo standard to 16 komórek a RACK daje nam największą powierzchnię nośną

 

Różnice w wyposażeniu mogą brać się z celu misji ;-)

Nie masz wody na chescie nie masz radia, zestawu przetrwania , strobo ..to zabiera w cholerę miejsca i palsów ;-)

Link to post
Share on other sites

Ale po co mi strobo jak mam nowocześniejszego markera adventure lights który jest tak z 8 razy lżejszy i 5 razy mniejszy?

 

Miejsce na radio mam - nie mam nowej stacji do peltorów, zestaw przetrwaniowy i żarcie mam - część po kieszeniach zresztą. Wodę extra (na plecach i tak camel mule albo drugi zbiornik w plecaku) też skitraną. Aha pominąłem - założyłem użycie dodatkowo nadupnika SPEAR/ELCS jako dumpa/Cargo na biodrze - po przerobieniu będzie też mieścił jeszcze parę przyjemnosci.

 

I tak zawsze powtarzam że jeśli ktoś chce się objuczyć na maxa to najwięcej wejdzie na modułową LBV + pas modułowy - da się przy tym zachować jakąś tam sprawność w strzelaniu i mobilność. Ale to już zaczyna ważyć trochu za wiele.

Link to post
Share on other sites

Nosisz wujek wodę w camelu i na to plecak ?

czy plecak z camelem..bo włąsnie ta sytuacja jest słaba ..znaczy się po pozostawieniu plecaka w samochodzie lub jakimś manewrze taktycznym zwanym "spierd..." pozbywamy się plecaka ..no i wody ;-)

 

pokaż to mniejsze strobo

Link to post
Share on other sites

http://www.usnavysealstore.com/images/prod...g1/1742_big.jpg

http://img689.imageshack.us/img689/7647/humpin20action.jpg

 

Co myślicie o tym combo. Mam buttpack. Mogę mieć pokrowiec na camela. Teoretycznie powinno mi to uwolnić ze dwa-trzy palsy pasa. Ale nie wiem czy montowanie tego pokrowca do elcs-a jest ok. W sumie miło by było, gdyby thermobak nie kolebotał się w czasie biegu.

 

 

EDIT - a już myślałem, że to moje obrazki forum rozjeb****. ;P

Edited by Ohtar
Link to post
Share on other sites
Ja tam używam 20 palsowego panelu RACKa (20X3) po przeróbkach. 12 mag AR/9 AK, 4 krótka, pistolet, nóż, IFAK, Cargo - w tej chwili modyfikuję szelki i parę innych detali żeby się łatwiej regulowało na balistyce. Do tego bandolier i plecak A-III z ew bocznymi kieszeniami.

 

Catch22 - możesz wrzucić fotkę poglądową jak to wygląda?

Link to post
Share on other sites

@Super - żyję, żyję... ale co to za życie ;)

 

Po cofnięciu się trochę wstecz w tym wątku stwierdzam że musze bardzo dokładnie przemyśleć co mam tachać ze sobą. Potem dobiorę resztę.

 

Catch czy sprawdzałeś jak taki zestaw jak na focie hula z 12 magami ak ostrą amunicją?

Link to post
Share on other sites

:-) he he Szczepie ;-)

 

12 magów ostrych do AK to lekka pomyłka. Do tego granaty woda żarcie ..nie ma opcji

jak chcesz nosic taką ilość to sugeruję 8 w opo + 4 w plecaku lub w ładownicny na plecaku.

Po co Ci 12 magów ?

Ja noszę 6 zwykłych + zależnie od zadania bęben 75 lub 40 od RPK i waga tego powala.

Jak miałem 8 magów w cheście (bez ammo) i resztę wyposażenia to po 12 km myślałem że mi kręgosłup strzeli ;

 

http://www.js2028.pl/photogallery.php?photo_id=1356

Link to post
Share on other sites

12 AK to ja tam nie zmieszczę - zmieściłem 9 pełnych do AK i 4 pełne dokrótkiej + pistolet załadowany. Z kamizelką ochronną to już jest trochę za ciężko - potarzałem się w tym na strzelnicy ale nie widzę mobilności z takim obciążeniem. Natomiast o dziwo 9-12 AR daje radę bo jednak jest potężna oszczędność masy na magazynkach. Ale to że ja tam sporo upchałem, nie znaczy że będę w każdych okolicznościach nosił np. wszystkie magazynki - dobiorę zestaw do okoliczności. Ale tak jak mówi Supeł - dostęp na szybko to trzeba mieć do 6-8 magazynków na sobie, coś podpiętego pod broń, a cała reszta to plecak albo jakieś tam go-bagi. Przepakowanie chesta szybko daje się we znaki bólem ramion i obciążonego kręgosłupa.

Jeśli ktoś zamierza naprawdę się objuczyć - kamizelka z szerokimi szelkami w stylu LBV połączona z miękkim szerokim pasem modułowym pozostają najlepszym i najzdrowszym wyborem.

Link to post
Share on other sites

No więc - trzeba mierzyć siły na zamiary. Jedna rzecz to dostępność ładownic kieszeni i sprzętu - czyli czy jestem w stanie w każdej pozycji wyciągnąć prawą i lewą ręką magazynek/pistolet/granat/nóż (co byłoby pożądane choć nie zawsze jest możliwe) A druga kwestia to nasz "udźwig" maksymalny i rzeczywisty - czyli ile jesteśmy w stanie targać zachowując zdolność do możliwie sprawnego poruszania się (bieg na krótkich dystansach, szybki marsz na dłuższych) i oczywiście zmiany pozycji.

Link to post
Share on other sites

Czy do LBV da się podczepić pas MIwo PT3 bez straty na mobilności i bez użycia szelek? Opcjonalnie mogę dokupić PT2, ale wolał bym pozostać przy obecnym. Zwykły pas be zpalsów wiem, że sięda, ale ładownice strasznie będą dyndać, mam długie, a na pasie tzymająsięna sztywno.

Link to post
Share on other sites

Żaden z tych pasów nie jest tak do końca przystosowany do pracy z kamizelką w klasycznym układzie LBV/TAC-V czyli pasa wpiętego w szlufki kamizelki. Najlepszym pasem jaki działał w tym układzie był stary pas modułowy SOTECHa. Chodzi głównie o to żeby szlufki kamizelki nie zajmowały miejsca komórek PALS i żeby całość nie była zbyt nisko - do czego prowadzi podczepianie szerokiego pasa modułowego za samą krawędź.

 

Zwracam uwagę że pisząc LBV mam na myśli pewien układ kamizelki - z dwoma panelami bocznymi, oddzielnymi szerokimi szelkami i panelem plecowym, nie zaś konkretny model starej amerykańskiej kamizelki ze stałymi ładownicami, bo jej akurat raczej bym nie gloryfikował.

Link to post
Share on other sites

Czyli po prostu PT ileś tam zamiast siedzieć na biodrach, będzie poniżej bioder jak rozumiem? A jakby zmienić mocowania pasa do kamizelki na coś innego, tak, żeby nie był pas tak odsadzony, to czy wtedy taki zestaw oprze się o biodra? Czy LBV-ka jest sama w sobie ''długa'' i sięga w oklolice bioder? I czy nie można jej po prostu mocniej ściągnąc paskami i przez to podnieść?

 

 

 

P.S. jak ten pas modułowy SOTECHa wyglądał? tzn ile mial linii palsow?

Edited by Katana
Link to post
Share on other sites

Za bardzo to jej nie podniesiesz - ograniczają Cię szelki. Zresztą nie ma to sensu za bardzo bo w ten sposób podnosisz sobie też ładownice. Pas SOTECHa miał 2 rzędy z przodu, 3 rzędy na bokach i 2 rzędy z tyłu. Sztuczka polegała na tym że PALSy były na zewnątrz pasa a mocowanie do szlufek od wewnątrz dzięki czemu siedział on wysoko, tak jak duty/gun belt sztywny z comfortpadem.

 

http://specopstech.com/newwebsite/comerce%...b7a7bc1cceb6745

 

Na małym zdjęciu jest stara wersja, niestety na powiększonych już nowa - która ewidentnie jest przeznaczona do pracy z kamizelkami zint i PC. Stary model jak widać miał równą górną krawędź, bez tego wydłużenia z dodatkowym PALSem

Link to post
Share on other sites

TBM, czy mam Cię sprowadzić do swojego poziomu a potem pobić doświadczeniem? To co zaproponowałeś to właśnie to głupie rozwiązanie - po pierwsze eliminujesz sobie 6-8 palsów z obwodu pasa, po drugie nadwyrężasz szycie PALS. Właśnie tego NIE należy robić.

Link to post
Share on other sites

W realnych działaniach praktycznie zawsze będzie jakaś balistyka - po prostu nie opłaca się ryzykować.

 

To co zaproponowałeś jako rozwiązanie pośrednie Szczep ma ręce i nogi - chest może być noszony samodzielnie, niskoprofilówka moze być noszona samodzielnie ( zwłaszcza jeśli ma jakieś minimum PALSów i np. płaskie shingle z gumy szerokiej)...

 

Ja bym się chciał odnieść z pytaniem do tematu sprzętu "urban survival" i "taktyki zielonej". Z Twojej Catch22 wypowiedzi wywnioskowałem że nawet jak treptamy parę dni z buta to i tak nosimy ze sobą kamizelkę z wkładami. Idąc dalej tym tokiem myślenia to czy dopuszczalne jest połączenie miękkie wkłady w kamizelce niskoprofilowej + PC, czy są jakieś stanowcze przeciwwskazania?

 

I od razu zrodziło mi się pytanie: Jak już podczepiamy pas na tzw. pierwszą linie to lepiej comfortpada z rescue beltem czy jednak zwykły pas z palsami? Z tym pierwszym nie miałem nigdy do czynienia i nie wiem jak by się zachowywał. A jak już jesteśmy przy pasach to warto brać jakieś szelki do niego?

 

Ufff...na razie tyle.

Pozdrawiam ;)

Link to post
Share on other sites

Katana pytałeś o przeróbkę. Możesz swobodnie przerobić LBV zmieniając szlufki na coś typu troki. Musi być to tak długie by objęło cały PT3. Owijasz pas przewlekając troki 25 mm pod taśmami. Mniej więcej tak jak szelki na zdjęciu :

http://img216.imageshack.us/img216/2908/img3789zc4.jpg

http://img217.imageshack.us/img217/2451/img3787br5.jpg

Pojemności i palsów nie tracisz.

Lepiej niż drabinki użyć regulatora bo mniejszy. Odpowiednio montując regulator nadmiar taśmy wpuścisz pod kamizelkę. Podsumowując : wystarczy kupić regulatory oraz taśmę i taśmę doszyć do kamizelki.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...