Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Colt M1911A1 Government vs Glock 17


Recommended Posts

Chciałbym, żebyście podzielili się wrażeniami ze strzelania z obu pistoletów, jak i informacjami na temat przeznaczeniu, użytkowaniu, przydatności itp. Glocka 17 używają na całym świecie agencje, najemnicy, żołnierze, komandosi (choć w przypadku jednostek specjalnych popularniejszy jest H&K USP lub H&K SOCOM), a jak ma się do tego legenda, Colt, którego wszyscy znają i szanują, a jednak został wyparty przez nowoczesne pistolety.

 

Jakie jest przeznaczenie obu pistoletów, tzn, w jakich sytuacjach, taktykach dana broń jest bardziej skuteczna?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Miałem okazje postrzelać z obu pistoletów i oto moje wrażenia:

Glock 17 - to ilość pocisków w magazynku, ergonomiczność, niezawodnosć, szybkostrzelność i celnosć.

Colt1911A1 - to celnośc, niezawodność, siła ognia i tradycja.

Ogólnie w tym zestawieniu wygrywa zdecydowanie Glock, bo nie dość że o wile lepiej sie z nigo strzela (Colt kopie jak muł) to problem z siła ognia rozwiązało wprowadzenie nowych wersji Glocka (210 na 10mm auto, 21 na .45 cala, 22,23,24,27,35 an .40 S&W, czy już potężne 31 na .357 SIG). Tradycja również zaczyna przeważac na korzyść Glocka, który już ja sobie wyrobił przez lata służby. Colty ciągle są w uzytku, jako że to był jednak pierwszy (okok Lugera) popularny pistolet samopowtarzalny, i dopiero Glock wraz z Berettą zachwiali jego hegemonią na świecie. A dlaczego siły specjalne używają SOCOM-ów. Odpowiedź jest prosta - ten pistolet został zaprojektowny specjalnie dla jednostek specjalnych i dlatego wiekszośc go używa jako "swoją" broń. Tymczasem Glock stał sie uzbrojeniem policjantów, agentów rządowych, ochroniarzy, czyli zawojował rynek "cywilny", a z tego co wiem tylko 4 armie wprowadziły go jako broń służbową. Samo osobiście posiadam w domu Glock 31 na .357 SIG i bardzo go sobie cenie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Niektore jednostki tzw. specjalne rowniez uzywaja Colt`ów lub ich klonów przykladem niech bedzie Force Recon USMC

 

Co do kopania - jak sie nie myle Klocek 17 kaliber 9mm a Colt to tradycyjna .45. Roznica jest bardzo duza kazda .45 bedzie kopac , czy to bedzie USP, Desert czy jaki kolwiek inny pistolet. Wiec argument troszke nie trafiony. Moim subiektywnym zdaniem Colt wygral by ta walke - powod - moc obalajaca pocisku. Fakt Klocek jest prekursorem "plastikowych" pistoletow - jedna z cudownych dziewiatek. Ja osobiscie jestem do niego uprzedzony - nie podoba mi sie i nie lubie z niego strzelac. Ale powtarzam jest to moj osobisty poglad.

Link to post
Share on other sites
Moim subiektywnym zdaniem Colt wygral by ta walke - powod - moc obalajaca pocisku

Jak napisałem wcześniej Colt ma rzeczywiście wiekszą siłe obalająca, ale od czasu wprowadzenia nowych wersji Glock na silniejszą amunicje ten argument traci na znaczeniu. Oczywiście to twoje zdanie i nie bede go negować. Ja lubie Glock'a ty lubisz Colta i nie bede cie na siłe przekonywać abyś polubił "plastic guna". To twój wybor

Link to post
Share on other sites

Shit, a ja się tak wygłupiłem :P

 

Ale troszeczkę zbaczając z tematu:

Na stronie Glocka napiali, że amunicja .45 G.A.P. to takie małe cudo, ACP w mniejszym pudełku i w ogóle kombinerki - czy to faktycznie jest takie cudo, które posiada same zalety .45 ACP i żadnych jego wad?

 

I jeszcze takie pytanie: które armie wprowadziły Glocka jako broń służbową i w której wersji?

Edited by ZviR
Link to post
Share on other sites
Na stronie Glocka napiali, że amunicja .45 G.A.P. to takie małe cudo, ACP w mniejszym pudełku i w ogóle kombinerki - czy to faktycznie jest takie cudo, które posiada same zalety .45 ACP i żadnych jego wad?
Oczywiście, że ma wady - po prostu jest słabszy, szczególnie jeżeli mowa o amunicji wojskowej 11,43 mm x 23 (.45 ACP), z pociskiem o masie 15,16 g. Tutaj nabój 11,43 x 19 (.45 GAP) nie ma specjalnie szans, chyba, że zaczniesz przekraczać dopuszczalną granicę ciśnienia, a to jest groźne.

 

Co się tyczy armii, które wprowadziły Glocka do uzbrojenia, to tak z pamięci - austriacka, belgijska, holenderska i norweska, a także... polska. Ponieważ ŻW kupiła sobie G17, to rozpoczęto procedurę oficjalnego przyjmowania do uzbrojenia tego pistoletu w WP. To samo skądinąd dotyczy pm MP-5.

Link to post
Share on other sites
Ponieważ ŻW kupiła sobie G17, to rozpoczęto procedurę oficjalnego przyjmowania do uzbrojenia tego pistoletu w WP.

ŻW tak, ale zwykli wojacy ciągle muszą korzystac z WIST-94, znanych z tego że rozlatują sie w rękach. Jeśli Sztab Generalny w przebłysku rozsądku (RZadkim) zaadoptuje G17 dla reszty wojska to nasza armia bedzie bardzo szcęśliwa.

Zadałem to pytanie żeby sprawdzić "fachowca" od glocków

Pewnie chodziło ci o mnie - no coż, fachowcem sie nie czuje, ale troche sie strzelało z plasticów 8) i to w różych wersjach. Do dziś pamiętam mine policjanta na strzelnicy gdy jego Glock zrobił małą dziurke w tarczy, a mój wywalił dziure wielkości cytryny 8-)

Na stronie Glocka napiali, że amunicja .45 G.A.P. to takie małe cudo, ACP w mniejszym pudełku i w ogóle kombinerki - czy to faktycznie jest takie cudo, które posiada same zalety .45 ACP i żadnych jego wad?

To tak jak z ammo .357 SIG (czyli tą z której korzystam) - niby to jest mniejszy braciszek .44, ale do ammo .357 magnum sporo jej brakuje

Link to post
Share on other sites

ŻW tak, ale zwykli wojacy ciągle muszą korzystac z WIST-94, znanych z tego że rozlatują sie w rękach.

To masz jakieś bardzo interesujące informacje, bo jeszcze nigdzie i nigdy nie zetknąłem się z wiadomością, że jakikolwiek WIST komukolwiek się w rękach rozpadł. Czyli - mówiąc wprost, charakterystycznym dla mnie tonem - kompletne bzdury wypisujesz. WIST-owi można zarzucić bardzo wiele, ale nigdy to, że się rozpada.
Jeśli Sztab Generalny w przebłysku rozsądku (RZadkim) zaadoptuje G17 dla reszty wojska to nasza armia bedzie bardzo szcęśliwa.
Jest taka dosyć złośliwa uwaga dotycząca charakteru narodowego Polaków, że są najlepszymi na świecie kierowcami, kochankami, finansistami i sędziami piłkarskimi. Teraz się okazuje, że są także najlepszymi na świecie specjalistami od Sztabu Generalnego (choć pewnie, gdyby zapytać ich czym sztab się zajmuje nie mieliby zielonego pojęcia). A zatem ponownie, zapytam lekko złośliwie, jakie są Twoje kompetencje, aby oceniać Sztab, co? To jedno.

 

Drugie - z subiektywną opinią, że nasza armia będzie szczęśliwa, gdy zaadaptuje się Glocka G17 niemal zgodziłbym się. Niemal, ponieważ zawsze znajdzie się grupa - tym razem w wojsku - najlepszych kierowców, kochanków, finansistów, sędziów piłkarskich i - last but not least - specjalistów od SG - którym Glock się nie spodoba i zaczną wynajdywać jego wady (a trochę ich posiada). I kolejny ogólny slogan będzie można wyrzucić do kosza. A pamiętaj, że to będą tacy sami specjaliści jak Ty, także strzeż się! :)

Link to post
Share on other sites

Piszesz o wadach Glocka - a możesz dokładniej? Bo szczerze mówiąc, wszędzie się pisze głównie o tym, jaka ta broń jest doskonała i bezwadliwa i w ogóle pełno takiej propagandy.

Narazie słyszałem tylko, że źle leży w dłoni, ale to akurat była całkiem subiektywna opinia, a chętnie bym się dowiedział czegoś :)

 

A WIST ma opinię fatalną i wszędzie można się natknąć na takie właśnie informacje, że się rozpada, łamie, nie strzela i w ogóle, że to taki "taki karabin, co mu zamek wylata"

Link to post
Share on other sites

Piszesz o wadach Glocka - a możesz dokładniej? Bo szczerze mówiąc, wszędzie się pisze głównie o tym, jaka ta broń jest doskonała i bezwadliwa i w ogóle pełno takiej propagandy.

Na początek dwie najważniejsze: to pistolet bezkurkowy, w dodatku kompetnie niedostosowany do strzelców leworęcznych. Dodaj do tego problemy z rozkładaniem broni ze względu na zastosowanie bardzo małych zaczepów - zrób to na poligonie zimą. Nie piszę o kwestiach gustu. I jeszcze jedno - broni doskonałej nie ma.
A WIST ma opinię fatalną i wszędzie można się natknąć na takie właśnie informacje, że się rozpada, łamie, nie strzela i w ogóle
Nigdzie nie spotkasz się z informacją, że WIST się rozpada, zmyślasz. Owszem, WIST ma fatalną opinię ze względu na - tutaj podaję mniej lub bardziej subiektywne opinię niektórych użytkowników - niezawodność, a konkretniej podatność na zacięcia w pierwszej kolejności, w dalszej pracę spustu i możliwość strzelania dynamicznego. Reszta jest mniej istotna - bardzo skomplikowane (w porównaniu do innych konstrukcji) rozkładanie, łamiące się języki spustowe.
Link to post
Share on other sites
Narazie słyszałem tylko, że źle leży w dłoni, ale to akurat była całkiem subiektywna opinia, a chętnie bym się dowiedział czegoś
To akurat zależy od dłoni.

 

wszędzie można się natknąć na takie właśnie informacje, że się rozpada, łamie, nie strzela i w ogóle
I krowy mleka nie dają...

 

A Glock ma np. kiepskie przyrządy celownicze - plastikowe i muszka wylata. Mało wygodny (IMVHO) zatrzask zamka.

Link to post
Share on other sites
To masz jakieś bardzo interesujące informacje, bo jeszcze nigdzie i nigdy nie zetknąłem się z wiadomością, że jakikolwiek WIST komukolwiek się w rękach rozpadł

Tu masz racje - słyszałem opowieści z drugiej ręki o WIST-ach, wiec moje info są niesubiektywne. Z WIST-a miałem okazje postrzelać i jak sam napisałes ma on wady. Identycznie G17. Ale o ile w przypadku Glocka wady są przewyższane przez zalety, to w przypadku WIST-a lista wad IMHO deklasyfikuje go do roli broni słuzbowej. Ale to tylko moja subiektywna opinia 8-)

Jest taka dosyć złośliwa uwaga dotycząca charakteru narodowego Polaków, że są najlepszymi na świecie kierowcami, kochankami, finansistami i sędziami piłkarskimi.(...) A zatem ponownie, zapytam lekko złośliwie, jakie są Twoje kompetencje, aby oceniać Sztab, co?

A znasz to: gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie ? Moje kompetencje do oceniania pracy i zadań SG są ŻADNE, bo nie jestem jego przełożonym. To była moja lekko złośliwa opinia o SG, ale opinia - nie ocena. Od oceniania prac SG jest szef MON i prezydent. A co do meritum sprawy - masz racje, SG ma troche inne zadania jak zatwierdzanie nowych rodzajów uzbrojenia dla WP.

Masz racje co do tych specjalistów - zawsze znajdą sie zwolennicy i przeciwnicy wprowadzenia G17 do WP, ale na tym polega demokracja. A tak jak zaznaczyłem wcześniej - specjalistą nie jestem i raczej nie bede, a swoje opinie to efekt doświadczeń i informacji, a że częśc to jak sam napisałeś bzdury, to dzieki takiej wymianie poglądów moge je zweryfikować :-P .

Link to post
Share on other sites
to w przypadku WIST-a lista wad IMHO deklasyfikuje go do roli broni słuzbowej. Ale to tylko moja subiektywna opinia
To nie jest Twoja subiektywna opinia, to jest powtarzanie czegoś, co zasłyszałeś, bez analizy tej informacji bez jej zrozumienia nawet. I owych wad WIST-a też nie będzie potrafił wymienić, ale wiesz, że go dyskwalifikuje (to jest to słowo, którego powinieneś użyć, to które zastosowałeś nie występuje w języku polskim. Nie staraj się stosować słów, których znaczenia nie znasz)?
Moje kompetencje do oceniania pracy i zadań SG są ŻADNE, bo nie jestem jego przełożonym.
Sugerujesz, że Najwyższa Izba Kontroli to są czyiś przełożeni? A jednak oceniają pracę innych. Innymi słowy to powyzsze zdanie jest bezsensowne. Lub tak na przyszłośc - nie tylko przełożony może oceniać czyjąś pracę i zadania.
To była moja lekko złośliwa opinia o SG, ale opinia - nie ocena. Od oceniania prac SG jest szef MON i prezydent.
To była Twoja bzdurna opinia o SG. Pod takim sformułowaniem mogę się podpisać.
Masz racje co do tych specjalistów - zawsze znajdą sie zwolennicy i przeciwnicy wprowadzenia G17 do WP, ale na tym polega demokracja.
Nie, nie na tym polega demokracja. Radzę się poduczyć, żebyś na przyszłośc nie stosował tak bzdurnego argumentu. Demokracja nie polega na tym, że ludzie mają inne zdania.
A tak jak zaznaczyłem wcześniej - specjalistą nie jestem i raczej nie bede, a swoje opinie to efekt doświadczeń i informacji, a że częśc to jak sam napisałeś bzdury, to dzieki takiej wymianie poglądów moge je zweryfikować :-P .
To świetnie, to przyjmij do wiadomości, że cała ta Twoja wypowiedź jest bzdurą, od początku do końca. Dawno czegoś tak absurdalnego nie czytałem. I raczej przestrzegam przed używaniem na siłę "mądrych" słów, jeżeli nie jesteś pewnych ich znaczenia.

 

Nie chodziło mi o informacje, ile raczej o opinie, z taką opinią, że WIST się ropada w rękach spotkąłem się nie raz. No dobra, może trochę koloryzowałem...

Trochę bardzo. WIST się nie rozpada. Ma inne zgłaszane wady, ale nie rozpada się.
Link to post
Share on other sites

Cholerny świat - dopuścić brata do komputera to od razu coś spier.... . Właśnie wróciłem z wyjazdu i zobaczyłem co on powypisywał na forum :wink: Ale bzdury.

To świetnie, to przyjmij do wiadomości, że cała ta Twoja wypowiedź jest bzdurą

Dobrze napisane Remov - szkoda tylko że bardziej go nie zjechałeś. On ma 13 lat i przechodzi przez faze "wsystko wim". Heh, bez komentarza. :poddanie: Na razie spróbuje napisać coś w miare sensownego, zamiast jego bzdurnych wywodów. I przepraszam wszystkich za konieczność ich czytania.

ŻW tak, ale zwykli wojacy ciągle muszą korzystac z WIST-94, znanych z tego że rozlatują sie w rękach. Jeśli Sztab Generalny w przebłysku rozsądku (RZadkim) zaadoptuje G17 dla reszty wojska to nasza armia bedzie bardzo szcęśliwa.
Jak napisał Remov - WIST nigdy, nikomu, nigdzie nie rozleciał się w rekach, a że ma fatalną opinie wśród ludzi którzy mieli z nim styczność, to inna kwestia. Ja o nim nie mam zdania, bo nie miałem z nim styczności osobiście, wiec nie bede się na jego temat wypowiadał.
Co się tyczy armii, które wprowadziły Glocka do uzbrojenia, to tak z pamięci - austriacka, belgijska, holenderska i norweska, a także... polska. Ponieważ ŻW kupiła sobie G17, to rozpoczęto procedurę oficjalnego przyjmowania do uzbrojenia tego pistoletu w WP. To samo skądinąd dotyczy pm MP-5.

Remov - chodziło mi o wprowadzenie G17 jako standardowej broni służbowej dla całych sił zbrojnych, a nie dla poszczególnych jednostek. Poki co standardową bronią WP pozostaje WIST-94, do spólki z żadziej spotykanymi P-64 i P-83 Wanad. A co przyszłośc przyniesie, zobaczymy

Edited by Rhinon
Link to post
Share on other sites

Remov - chodziło mi o wprowadzenie G17 jako standardowej broni służbowej dla całych sił zbrojnych, a nie dla poszczególnych jednostek.

Nie wiem o co Ci chodziło, natomiast odpowiadam na postawione pytanie - 9 mm pw Glock G17 jest wprowadzony do uzbrojenia WP (lub niedługo będzie, bo nie wiem czy procedura się skończyła).
Link to post
Share on other sites

co do wista to wypadał ale magazynek.

a ntw jest fragmencik o tym ,że

Sztabpwcy,pododdziały ochrony i pomocnicze miałyby dostać Glocki ,w przypadku pododdziałów bojowych rozważane są m.in. Sig Sauery 226 .... na amunicję mocniejszą niż 9 mm Para

czyli ciekawe jaka to amunicja?

Link to post
Share on other sites

Co do ViSów to jest to produkcja dla kolekcjonerow, jednostkowa (jak do tej pory chyba nie przekroczyla znacznie 2000 egzemplarzy) i droga.

 

A co do logistyki o która boi się Johny89 to zapewne zrezygnują z PK/PKM i SWD (na misje brane są SAKO) na rzecz UKM2000 D i P co rozwiązuje od razu problem amunicji do kmów. pozatym taka mozaika kalibrów wpłynie negatywnie na nerwy logistyków i uzbrojeniowców.

Link to post
Share on other sites

Co do ViSów to jest to produkcja dla kolekcjonerow, jednostkowa (jak do tej pory chyba nie przekroczyla znacznie 2000 egzemplarzy) i droga.

Zdaje sobię sprawę, że Visy z '92 roku to rarytas, i tym bardziej uważam, że kto jak kto, ale REMOV z dużym prawdopodobieństwem, mógł mieć okazje strzelać z tego pistoletu.

Link to post
Share on other sites
.40 S&W/.357 Sig,

Zmie podpis, bo niewprawieni moga sobie pomyśleć że ammo .357 SIG i .40 S&W to jedno i to samo ;-)

Zdaje sobię sprawę, że Visy z '92 roku to rarytas, i tym bardziej uważam, że kto jak kto, ale REMOV z dużym prawdopodobieństwem, mógł mieć okazje strzelać z tego pistoletu.

Miałem okazje postrzelać z Vis-a z roku 1940 (produkcja już niemiecka :( ), i powiem że mniejsze skupienie osiągałem tylko Glock-iem po długim treningu. Diablo celna armata.

Tak off-topic co do Vis-a, podobno jakiś rusznikarz-amator zrobił Vis-a na 15 naboi 9mm. Czy ktoś się spotkał że czymś takie ??

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...