Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Gore - tex: czym impregnowac?


Recommended Posts

Ok, dzięki. Ale pojawiło się kolejne pytanie. Otóż ja mam buty Kupczaki z membraną gore-texową. Jak dotąd je tylko najpierw czyściłem wodą, a po wyschnięciu pastowałem. Ale nie wiem, czy ze względu na gore nie powinienem robic jeszcze czegoś?

Link to post
Share on other sites
Jak dotąd je tylko najpierw czyściłem wodą, a po wyschnięciu pastowałem.

Zwykłą pastą do butów?! Broń Boże. Czytałem, że po takim zabiegu w zasadzie jest po całej oddychalności. Pewien nie jestem, ale wydaje mi się to całkiem logiczne.

 

 

Ja polecam impregnaty "Nikwax" sam używam i czytałem, że jedne z najlepszych.

Link to post
Share on other sites
Jak dotąd je tylko najpierw czyściłem wodą, a po wyschnięciu pastowałem

no to niedobrze takich butów sie nie pastuje

bo to jakby wbrew logice :)

i tak chyba w ogóle nie oddychają

możliwe że tak jest i to nawet z Twojej winy

 

Do butów z gore najlepiej użyć odpowiedniego impregnatu

np. nikwax do obuwia z gore

(tak najlepiej poprosić w sklepie turystycznym i bedzie ok)

wyjdzie jakieś 30 zł i starczy na długo

Link to post
Share on other sites

Heh, Kupczaki i tak chyba w ogóle nie oddychają ;)

 

Mam Kupczaki i z dobrymi skarpetami, i z dobrym impregnatem świetnie oddychają, nie przemakają i są super wygodne. (< IMHO)

Buty z Gore to nie wszystko, skarpety są równie ważne.

Link to post
Share on other sites

Osz w przyrodzenie! Dzięki za wszystkie rady, chłopaki! Trochę dowaliłem z pastowaniem tych bucików ;) dobrze, że się zapytałem.

 

No i kupiłem impregnat w Deihmannie (czy jak to sie pisze) do "Butów ze skóry i innych materiałów przepuszczających powietrze. Zmyłem pastę, popsikałem i... tu się zaczyna konflikt. Po zmyciu pasty wyszły na wierzch wszelkie przetarcia i uszczerbki skóry. Wiecie może czy można to jakoś zakryc/naprawic? Bo estetycznie to to nie wygląda...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

A tak BTW, to czy Bellevile ICW z wkładką ocieplającą (tym "bucikiem" dodatkowym ;) ) będą ciągle oddychały? A raczej czy powinny wciąż oddychać?

A tak poza tym, to jaką skarpetę byście do nich polecili? Najlepiej, żeby była trochę grubsza, bo but nie jest dokładnie w moim rozmiarze, no i oczywiście taktyczna i anty-potliwa ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Słuchajcie, a ten Nikwax to nie jest czasem jakaś forma wosku? Polecam poczytać www.ngt.pl

Jeśli dobrze pamiętam, to akurat tego typu specyfik nie jest polecany do butów z Gore, jako że zapycha pory membrany. I to będzie koniec jego cudownych właściwości. Droższe buty (skóra+membrana) należy czyścić z zewnątrz środkami do skóry. Ale bardziej chodzi tu o nawilżenie samej skóry niż zapewnienie jakiejś impregnacji. Swego czasu moim butom tego zabrakło i popękały podczas wysychania (tzn popękała skóra, membrana jest nadal szczelna).

To, że noga się poci jest normalne, dlatego warto przepłukać wnętrze buta co jakiś czas czystą wodą, aby usunąć nadmiar soli.

Skarpety tylko turystyczne. Zwykłe pięknie przetrą membranę (sprawdzone).

Wszelkie uszkodzenia zewnętrzne skóry są normalne. Nie za bardzo można je zamaskować (pomijając pastowanie). W ekstremalnych przypadkach słyszałem o klejeniu oderwanych kawałków skóry.

 

Gabang

Link to post
Share on other sites

Zapycha? To po co na Gore jest warstwa PU? Chyba po to, żeby przed takimi zabrudzeniami/ zapchaniami chronić! Używam Nikwaxa od 3 lat i nigdy mi się membrana nie zapchała.

 

A poza tym:

Safe for use on Gore-Tex, SympaTex, Entrant, Ultrex, TriplePoint and all liner and shell fabrics.
Edited by Drong
Link to post
Share on other sites

Dzięki za informacje. Swoje zweryfikowałem (weryfikuję) w toku użytkowania butów/odzieży z membraną. Popełniłem na początku parę bolesnych (finansowych)błędów, ale zabrałem się za lekturę różnych for i zweryfikowałem podawane informacje pod swoim kątem. Teraz jestem zadowolony. To co napisałem mogę z czystym sumieniem polecić innym.

 

 

Pozdrawiam!

Gabang

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ja mam pytanko.

Mam Salomon'y Mid Extend z Gore XCR:

extendmidxcr001.jpg

I możecie mi powiedzieć, jak właściwie dbać o membrane?

Jest tam trochę skórki, trochę jakiegoś sztucznego materiału i nie wiem jak i czym je impregnować.

Mam skórzane Belleville i tam sprawa jest jasna, skóra to skóra, a w Salomonach w sumie nie wiadomo jak działać :???:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...