Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

kulki - mity a nauka


Recommended Posts

Ale nie wyczarujesz większej ilości energii z repliki ładując cięższą kulkę, bo byś miał perpetum prawie, energia przy kulce 0,2 i 0,25 zmieni się nieznacznie przez to że kulka 0,25 jest tyśieczne sekundy dłużej w lufie. Takie cechy jak twardość i większa bezwładność przy większej masie wpływają na oddawaną energię. No ale co tam, energia rośnie wraz z wagą kulek, ale wtedy musiała by nieznacznie maleć prędkość wylotowa a spada o dość znaczne wartości, ok 50-60fps różnicy między kulką 0,2g a 0,25g.

Link to post
Share on other sites

Nie mówię, że energia rośnie - choć przy niektórych ciężkich kulach danego producenta tak - odrobinę większa średnica jak pisałem. Masz rację między kulą 0,20g a 0,25g różnica jest dość spora, ale strzel sobie w coś z kuli 0,20g, a 0,25 i oceń obrażenia.

 

Generalnie ciało gęstsze porównując do mniej gęstego o identycznej objętości, kształcie i wciąż stałej energii kinetycznej jakby "lepiej" oddaje energię. Nie mam w 100% pewności na czym to polega, ale praktyka udowadnia, że tak jest, nie tylko w przypadku replik.

Link to post
Share on other sites

Tak ale to jest fizyka ;) Energia jest taka względnie sama tylko parametry jak zdolności penetracyjne, bezwładność to co innego ;) Więc wszystko jest podparte nauką tylko o to mi chodzi, a o strzelaniu mi nie pisz bo testuję swoje repliki na sobie ;) Nie odczuwam różnicy między 0,3g a 0,2g siniaki schodzą tak samo szybko ;)

Link to post
Share on other sites

Panowie ... jedno mnie tylko zastanawia.

Nie uwzgledniacie jednego drobnego elementu.

 

To jaka energie odda sprezone powietrze - czy ta wartosc jest stala ?

Moze wlasnie energia przeniesiona przez sprezone powietrze na gestszy obiekt jest odrobine wieksza ? Moze dlatego ciezsze kulki maja wtedy wiekszy zasieg.

Wzor na energie kinetyczna jest ok - ale tylko wtedy jezeli kulka bylaby wyrzucana bezposrednio sprezyna.

A ona jest wystrzeliwywana na poduszcze powietrznej pod cisnieniem.

I teraz dochodzi kwestia mechaniki gazow.

 

Na chrono sprawdzanie w tej samej replice - bez hopa - kulek 0.2 i 0.28 dowodzi ze wyliczona energia kinetyczna kulki nie jest taka sama.

Przy ustawieniu hopa jest jeszcze inaczej ...

Roznice nie sa duze, ale wieksze niz random w predkosci wylotowej kulki.

 

Ogolnie obliczenie wszystkich parametrow w przypadku wystrzelanie kulki w asg jest bardzo ciezkie. Uzywanie prostych przyblizonych wzorow nie pomoze.

 

Z innej beczki - zauwazyl ktos z was dziwne zjawisko ze bardziej szybkostrzelne repliki strzelaja odrobine dalej ?

Nie wiem czy to kwestia nagrzania gumki przy duzym rofie, czy tez troche innej pracy przy sprezaniu gazow. Ja to zaobserwowalem na wielu replikach. Oczywiscie na auto.

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Co do stosowania kulek metalowych, to byłoby zbyt piękne, żeby wystarczył zwykły wzór na energię kinetyczną :D

 

Niewiele pamiętam z lekcji fizyki, ale coś tam mi świta.

 

Każda substancja z jakiej składa się ciało ma tzw. moduł Younga [E]. Określa on sprężystość materiału. Większy moduł E - ciało mniej rozciągliwe. Wiadomo, gdy ciało sprężyste A (w stanie rozprężenia) uderza w inne ciało B, to im bardziej jest sprężyste ciało A - tym mniej przekaże energii ciału B.

Przykładowo: polietylen ma moduł Younga około 200 megapaskali, polipropylen 20000 MPa, aluminium 70000 MPa, a mosiądz nawet do 110000 MPa.

 

Prawo Hooke'a

11c7fc0b4adb8055b501a0fa4256d4d6.png

Teraz korzystając z prawa Hooke'a, weźmy do przykładu dwa sześciany o boku 6mm. Jeden z polietylenu, a drugi z aluminium. Rozciągamy ciało z siłą 1N. d-przyrost długości

 

1)polietylenowy sześcian

 

d1=(F*l)/(S*E1)

 

d1=0,00000083m=0,00083mm (w przybl.)

 

 

2)aluminiowy sześcian

 

d2=(F*l)/(S*E2)

 

d2=0,000000000143m=0,000000143mm (w przybl.)

 

Analogicznie będzie dla ściśnięcia ciał, co występuje w ASG.

 

Jeśli się mylę proszę nie bic nie jestem fizykiem z wykształcenia :) Nie jest to wyłożone czarno na białym, bo nie dysponuje taką wiedzą.

 

Pozdrawiam.

 

 

Na chrono sprawdzanie w tej samej replice - bez hopa - kulek 0.2 i 0.28 dowodzi ze wyliczona energia kinetyczna kulki nie jest taka sama.

Przy ustawieniu hopa jest jeszcze inaczej ...

Roznice nie sa duze, ale wieksze niz random w predkosci wylotowej kulki.

 

 

Masz rację. Nie bierzesz pod uwagę oporów powietrza, które rosną w ciągu geometrycznym względem zwiększania prędkości wylotowej kulki. Oczywiście na bardzo ogólnym przykładzie.

 

 

Generalnie ciało gęstsze porównując do mniej gęstego o identycznej objętości, kształcie i wciąż stałej energii kinetycznej jakby "lepiej" oddaje energię. Nie mam w 100% pewności na czym to polega, ale praktyka udowadnia, że tak jest, nie tylko w przypadku replik.

 

Prawo Hooke'a - moduł Younga jest inny dla obu tworzyw sztucznych.

Edited by KreciKs
Link to post
Share on other sites

A sprawdzales to miarka ?

Bo z naszych testow wychodzi ze replika 450 fps dalej strzela i celniej kulkami 0.28 niz 0.2

Na ustawionym hopie tak zeby strzelala prosto i celnie.

Nie wierzysz ? Sprawdz.

Oczywiscie ma to sens tylko do okreslonej granicy. Replika 450 fps nie bedzie strzelac jeszcze dalej kulka 0.36, pewnie juz przy 0.3 spadnie zasieg.

Ale strzelanie z 0.2 jest bardzo niecelne i zasieg wcale nie jest wiekszy.

No chyba ze ustalisz hopa tak ze kulka leci 4 m w gore po bardzo krzywej trajektorii.

Link to post
Share on other sites

To jest możliwe bo co prawda we wzorze na zasięg nie występuje masa ale nie uwzględnia się w nim oporów ruchu. Więc skoro cięższa ma większą penetracje, to może lecieć dalej.

 

Chociaż wydaje mi się, że cięższa leci niewiele dalej od lżejszej tyle że dociera po prostszej trajektorii nie skręcając.

Link to post
Share on other sites

Kreciks to wszystko odnosi się do statycznej próby rozciągania, nie uderzenia można go wyznaczyć w innych próbach ale każda ma określone warunki. Moduł Younga jest modułem sprężystości podłużnej.

 

Prawo Hooke'a nie może być inne dla jednego i drugiego materiału gdyż jest to prawo określające zależność, brzmi ono tak "odkształcenie ciała pod wpływem działającej na niego siły jest wprost proporcjonalne do tej siły". Prawo to określa nam zakres sprężysty danego materiału.

 

W praktyce bardziej bolesne wg mnie było by dostanie gumową kulką o masie 0,5g niż kompozytową o masie 0,5g. Z tym że gumową było by dużo bezpieczniejsze.

Link to post
Share on other sites

Tak, masz rację. Omawiałem właśnie przykłady, w których do czynienia mamy z odkształceniem liniowym. Prawo Hooke'a przedstawia się w postaci równości, więc nie rozumiem jak mogłoby być inne dla różnych materiałów:)

 

A co do zderzeń - nie dysponuje jeszcze takim aparatem matematycznym, żeby przedstawić zderzenia z odkształceniami ciał kulistych. Po prostu jestem jeszcze w liceum :)

Edited by KreciKs
Link to post
Share on other sites
  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...