Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Stosowanie tlumikow w eMkach


Recommended Posts

Miedzy mna a moim kolega narodzila sie dyskusja co do tego, czy tlumiki do eMek maja praktyczne zastosowanie w broni palnej. Czy zna ktos jakies akcje gdzie je stosowano? Moze macie jakies fotki?

 

Miedzy nami stanelo na tym:

kolega twierdzi, ze przy predkosci pocisku eMki, ktora wynosi ok. 900 m/s stosowanie tlumika mija sie z celem, gdyz pociski ponaddzwiekowe (predkosc dzwieku w powietrzu to ok 340 m/s) wywoluja i tak duzy halas gdy pocisk juz leci, a tlumik wycisza przeciez tylko dzwiek wystrzalu. Trzeba by wiec zmniejszac predkosc pocisku do poddzwiekowej by osiagnac zadawalajace rezultaty, a przeciez lepiej uzyc np. mp5, ktorych predkosc pocisku wynosi ok 270 m/s, a sa bardziej poreczne w akcjach, w ktorych potrzebne jest uzycie tlumika.

 

ja twierdze, ze skoro produkuje sie tlumiki markowych firm ASG i maja one licencje producentow broni palnej, to musza tez byc stosowane w praktyce.

 

A jak jest naprawde?

 

Narodzila sie tez watpliwosc, co do istnienia prawdziwych odpowiednikow tlumikow posiadajacych tak punktowe wglebienia, jak np. tlumik ASG do Socoma, gdyz kolega twierdzi, ze czytal w kilku fachowych pismach ze takowe nie istnieja w broni palnej.

Link to post
Share on other sites
Miedzy mna a moim kolega narodzila sie dyskusja co do tego, czy tlumiki do eMek maja praktyczne zastosowanie w broni palnej.
Maja.

 

kolega twierdzi, ze przy predkosci pocisku eMki, ktora wynosi ok. 900 m/s stosowanie tlumika mija sie z celem, gdyz pociski ponaddzwiekowe [...] wywoluja i tak duzy halas gdy pocisk juz leci, a tlumik wycisza przeciez tylko dzwiek wystrzalu.
I tak, i nie:

1. Jest amunicja poddźwiękowa.

2. Zawsze wyciszenie samego wystrzału trochę zmniejszy poziom dźwięku.

 

przeciez lepiej uzyc np. mp5, ktorych predkosc pocisku wynosi ok 270 m/s, a sa bardziej poreczne w akcjach, w ktorych potrzebne jest uzycie tlumika.
Ale nie zawsze jest możliwość ich użycia.

 

skoro produkuje sie tlumiki markowych firm ASG i maja one licencje producentow broni palnej, to musza tez byc stosowane w praktyce
Cokolwiek na rynku ASG nie jest żadnym argumentem jeśli chodzi o realia ;)
Link to post
Share on other sites

Część tłumików jest tak zbudowana że wyHamowuje pocisk nawet ten "naddźwięowy". Zresztą chyba najskuteczniejsze w wytłumianiu hałasów związanych ze strzałem sa tłumiki, w których pocisk "przebija" się przez kolejne "przegrody" wytracając prędkość, i zamykając "za sobą" spalające się gazy, plus towarzyszące temu dźwięki. Jedyny minus tego rodzaju tłumików to to, że są w zasadzie "jednorazowego" użytku. Tzn, że po kilku strzałach są do wywalenia. Raczej nie stosuje się ich w karabinkach tylko w broni krótkiej.

 

Pocisk przekraczajacy barierę dźwięku wbrew pozorom nie robi aż takiego hałasu. Jakieś 70-80% dźwięku to nadal huk spalanych i wyrzucanych pod ciśnieniem gazów. A to skutecznie da się wytłumić.

 

[Gdybym Cię nie znał to bym myślał, że byłeś pijany :P F.]

Link to post
Share on other sites
w których pocisk "przebija" się przez kolejne "przegrody" wytracając prędkość, i zamykając "za sobą" spalające się gazy, plus towarzyszące temu dźwięki. Jedyny minus tego rodzaju tłumików to to, że są w zasadzie "jednorazowego" użytku. Tzn, że po kilku strzałach są do wywalenia. Raczej nie stosuje się ich w karabinkach tylko w broni krótkiej.
Tak działa PBS-1 do Kałacha, tyle, że ten m akilka przeród, a taka "podkalibrowa" przegroda jest tylko ostatnia - gumowa. I jest wymienna.

 

Proszę fotki: http://foka.strona.pl/ks.jpg ;)

Link to post
Share on other sites

Amerykanie stosuja tlumiki Knight's Armament QDSS NT-4 na swoich M4 i karabinkach MK 18 MOD 0, ktore montowane sa na specjalnym tlumiku plomieni M4 QD, takze produkcji KAC. Na powyzszym zdjeciu widoczny jest tlumik 12th Model firmy Ops Inc., ktory uzywany jest na MK 12 MOD 0/1 SPR.

Link to post
Share on other sites

Panowie sprawa z tłumikami nie jest tak prosta jak wielu to się wydaje. Otóż, budowa tłumika nie jest zaprojektowana po to aby wytłumić dzwięk wybuchu (tzn. poniekąd tak lecz dopiero w docelowym punkcie)ale wyrównać cisnienia atmosferyczne :)

 

To co wy nazywacie dźwiękiem wybuchu jest nic tylko różnicą ciśnień w lufie ok 430 atmosfer a cisnieniem atmosferycznym ok 1 atmosfery.

W wyniku różnicy cisnienia powstaje huk. Zgodzę się, że jest to huk wybuchu ale nie do końca samego wybuchu lecz gromadzącego i spadającego powoli cisnienia w lufie podczas wybuchu. ten sam ładunek miałby inne cisnienie gdyby był odpalony na wolnej przestrzeni.

Prędkość pocisku zalezy od ciśnienia w lufie jakie wytwarza się podczas detonacji ładunku prochowego oraz jego masy własnej (jak też kilku innych rzeczy, np. bruzdowania i długości lufy)

 

Sam tłumik ma za zadanie zniwelowanie "bąbla" ciśnieniowego poprzez jego stopniowe rozproszenie. Stąd w tłumiku jest zespół komór.

Szczegółowa wiedza na temat balistyki wylotowej, bo tak nazywa się dział wiedzy traktujący o tym, pozwala nam na konstruowanie skutecznych tłumików do broni palnej :) ale to misie już nie na tym forum.

 

Wracając do tematu o M'kach odpowiadając na pytanie kolegi i rozwijając wypowiedź Foki (który ma ogromną wiedzę lecz pewnie nie chce mu się tłumaczyć wszystkiego łopatologicznie każdemu z osobna :) ), to tłumik w M'kach ma zastosowanie ale oczywiście jego budowa jest inna. Zgodnie z wymogami niwelowania dużych różnic ciśnieniowych i prędkość ponad lub naddźwiękowa nie ma tu wiele do znaczenia. Poza tym aby zmaksymalizować działanie tłumika używa się specjalnego prochu o różnym okresie spalania. Połaczywszy proch, pocisk, lufę oraz technologię tłumika, możemy skutecznie wytłumić większość broni palnej.

Link to post
Share on other sites
To co wy nazywacie dźwiękiem wybuchu jest nic tylko różnicą ciśnień w lufie ok 430 atmosfer a cisnieniem atmosferycznym ok 1 atmosfery.

 

To chyba na tyle oczywiste dla człowieka który skończył szkołę średnią (czasem nawet podstawówkę) że nie trzeba tego tłumaczyć ?? :strach:

Link to post
Share on other sites

Niby ni :) ale niby wszyscy wiedzą a w ciemności błądzą.

 

Błogosłwieni Ci, którzy nie widzieli a u uwierzyli... na słowo ?

 

ps kiedyś to forum miało być skarbnicą wiedzy a dziś wiedza jest pomijana na rzecz dyskusji o dupie marynie.

 

Wracając do tematu. Foki płetwy opadają.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...